You are here

Festiwal Miejski URBACT 2018 – Rezerwujcie datę!

Edited on

05 March 2018

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najważniejsze tegoroczne wydarzenie naszego programu - Festiwal Miejski URBACT - odbędzie się w Lizbonie w dniach 13-14 września 2018 roku.

Rozwiązania kluczowych wyzwań miejskich

Jak sprawić aby nasze miasta były mniej rozwarstwione? Jak sprawić aby były bardziej przyjazne dla nowych mieszkańców? Jak zwiększyć ich atrakcyjność i przeciwdziałać bezrobociu? Jak upewnić się, że przygotowane na zmianę klimatu i że są odporne i prężne w obliczu gwałtownych zmian (są rezylientne)? W dodatku, jak możemy tego wszystkiego dokonać skromnymi środkami? Pytań, które zadają sobie europejskie miasta, ciągle przybywa, a pilność odpowiedzi na nie stale wzrasta.

Ta sytuacja jest tłem trzeciej edycji Festiwalu Miejskiego URBACT. Wrześniowe wydarzenie przybliży uczestnikom to, co w ciągu ostatnich 3 lat wypracowano w 20 sieciach w ponad 210 europejskich miastach. Zaprezentowane zostaną  rozwiązania opracowane i wypróbowane przez te sieci, będące podłożem testowym inteligentnych i innowacyjnych odpowiedzi na powyższe oraz inne problemy. Festiwal pozwoli również przyjrzeć się dużym wyzwaniom związanym z rozwojem miast w szerszym kontekście miejskich trendów, które obserwujemy w Europie, jak i poza nią.

Program wydarzenia

Podczas dwudniowego wydarzenia, uczestnicy spędzą czas na intensywnej, dobrze zorganizowanej wymianie doświadczeń i ciekawych spotkaniach. Będą mogli usłyszeć o wielu różnych miejskich inicjatywach i projektach, oraz wymienić się wiedzą ze specjalistami w zakresie rozwoju miast bezpośrednio odpowiedzialnymi za prowadzenie tych przedsięwzięć. Sesje lokalne w Patio da Galé, głównym miejscu wydarzenia, będą połączone z wizytami studyjnymi, które pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć Lizbonę i poznać różne aspekty najnowszych rozwiązań w zagospodarowaniu miasta.

Kto powinien się pojawić?

Od 2015 roku Festiwal Miejski URBACT to jedno z głównych europejskich wydarzeń dotyczących rozwoju miast. Gromadzimy tam wszystkich ludzi, którzy dokonują przełomów w myśleniu o miastach, czy to na poziomie lokalnym, czy też na najwyższych szczeblach polityki. Spodziewamy się, że do Lizbony przybędzie na to wydarzenie ponad 500 osób. Tak więc, jeśli jesteś praktykiem miejskim, decydentem lub przedstawicielem mieszkańców w samorządzie lokalnym, regionalnym, krajowym lub międzynarodowym i masz coś do powiedzenia, chcesz się czymś podzielić z nami, lub po prostu chcesz się czegoś nauczyć, Festiwal Miejski jest dla Ciebie. Jesteśmy również zainteresowani spotkaniem się z mniejszymi i średnimi miastami europejskimi. Pragniemy umieścić je w centrum wydarzeń, w miejscu najczęściej przeznaczonym miastom centralnym.

 

Rzut oka na poprzednie edycje

Film nakręcony podczas Festiwalu Miejskiego URBACT w Tallinie w październiku 2017 r. przedstawia URBACT i jego najnowsze osiągnięcia.

Dowiedz się więcej i śledź nas na Twitterze. Są tam aktualne informacje o programie oraz link do rejestracji na Festiwal. Upewnij się też, że zarerwowałeś w swoim kalendarzu daty 13 i 14 września!

Chcecie się zaangażować?

Niezależnie od tego, czy działacie już w programie URBACT, czy nie, jeśli chcecie poznać możliwości zaangażowania się w działania Festiwalu, napiszcie do nas na adres e-mail communication@urbact.eu. Bardzo chcielibyśmy otrzymać informacje od Was!

UWAGA: rejestracja rozpocznie się najpóźniej w maju 2018. Korzystajcie proszę z powyższego adresu jeśli macie konkretne pomysły lub propozycje na Festiwal!

URBACT umożliwia miastom wspólną pracę nad opracowaniem nowych i zrównoważonych rozwiązań wobec ważnych wyzwań stojących przed miastami, poprzez tworzenie sieci kontaktów, dzielenie się wiedzą i budowanie potencjału praktyków miejskich. URBACT to europejski program Współpracy Terytorialnej wspierający zrównoważony i zintegrowany rozwój miast w całej Europie, finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz państwa członkowskie i partnerskie UE od 2002 r.

Simina Lazar