You are here

Přijeďte na URBACT City Festival 2022!

Edited on

07 April 2022
Read time: 3 minutes

Zajistěte si své místo na festivalu pro evropské obce a města. Festival se bude konat od 14. do 16. června, tentokrát už osobně v Paříži! A co víc, celá akce bude ve znamení uhlíkové neutrality…

URBACT City Festival je zpět a už nyní se můžete registrovat!

Letošní ročník #URBACTfest oslavuje úspěchy měst v sítích URBACT a zároveň symbolicky zahajuje URBACT IV, nový program EU pro udržitelný, integrovaný a městský rozvoj. Akce se uskuteční ve dnech od 14. do 16. června během francouzského předsednictví v Radě EU. Celá akce se bude konat v prostoru železničního brownfieldu v Pantinu v Paříži a jejím hlavním cílem je uhlíková neutralita.

Pozváni jsou urbanisté, zástupci měst z celé Evropské unie a další stakeholdeři. Protože je akce limitována na 450 účastníků, přednost dostanou účastnici ze zapojených měst v jednotlivých sítích URBACT Action Planning Networks (APNs) – a dále zástupci z jiných typů sítí URBACT a zájemci z měst, kteří se chtějí o programu URBACT dozvědět více.
Kromě týmu Sekretariátu URBACT se festivalu zúčastní přední odborníci, Národní kontaktní místa URBACT, partnerské organizace a zástupci EU a členských států.

Znovupropojování URBACT měst 

URBACT a jeho partneři se na festivalu potkají poprvé po dvou letech covidových restrikcí, během kterých se vytrvale snažili navzájem vzdělávat online. Festival představuje příležitost vzájemně se inspirovat osvědčenými dobrými praxemi z různých měst EU a sdílením zkušeností s využitím URBACT metody integrace, participace a aktivního učení s cílem nastartovat pozitivní změny ve městech.

Kolem této akce je opravdový rozruch. Bude skvělé se setkat s URBACT komunitou, moci si poslechnout příběhy z měst a vidět skutečné dopady naší práce, která přispívá k lepším městům,“ říká organizátorka festivalu Aleksandra Kluczka. „A osobně mě velmi zajímá uhlíkově neutrální aspekt celé akce, protože jde o nový přístup, který zavádíme. Je inovativní; zajímá mě, jak se bude vyvíjet.“

Hlavní body programu

Třídenní program nabídne širokou škálu témat jako je klima, inkluze nebo inovace ve městech, a mnoho dalšího. Hlavním komunikačním jazykem festivalu je angličtina a klíčová sezení budou také ve francouzštině. Zástupci Národních kontaktních míst URBACT z jednotlivých členských států EU však budou připraveni uvítat účastníky i v jiných evropských jazycích.

Organizátorka festivalu Aleksandra Kluczka se s námi podělila o některé střípky z programu festivalu, na které se těší:

DEN PRVNÍ, úterý 14. června – APNs and Climate action

Přivítání našich URBACT sítí Action Planning Networks (APNs): City Festival představuje poslední milník na cestě APNs. Čas, kdy se její účastníci mají možnost osobně potkat, vyměnit si zkušenosti a vzájemně se inspirovat v realizaci svých integrovaných akčních plánů.

Zahajovací večer s hlavním řečníkem a panelovou diskusí o klimatických opatřeních, která se uskuteční v Le Cabaret Sauvage v Parc de la Villette, blízko Pantinu, v severovýchodní Paříži.

 

DEN DRUHÝ, středa 15. června – Zelená, propojená a inkluzivní města

Příběhy a úspěchy měst: Jednotlivá setkání se zaměří na klíčové téma, kterým se v současnosti zabývají sítě URBACT:
Zelená města – využití dat pro climate action, potravinovou politiku, zdraví a zelené plochy, lokalizace SDGs, …
Propojená a atraktivní města – zadávání veřejných zakázek, inovace v oblasti mobility, technologické nástroje pro města
Inkluzivní města, setkání pořádané ve spolupráci se sítí URBACT ROOF zabývající se tématem bezdomovectví bude živě přenášeno na Mezinárodní festival Social Housing v Helsinkách (FI).

 

DEN TŘETÍ, čtvrtek 16. června – Představení URBACT IV

Objevování Paříže: každá exkurze bude šitá na míru jedné z průřezových priorit URBACT IV: životní prostředí, gender a digitalizace. Nebude chybět ani téma metropolitní dynamiky se zaměřením na okolí místa konání a jeho dobrou praxi.

Diskuze k nové výzvě URBACT IV, včetně klíčových termínů, jak být vedoucím městem a jak utvářet partnerství s městy, která chtějí být zapojena do nových sítí.

Symbolické zahájení URBACT IV: oslava s řečníky.

Uhlíkově neutrální událost

V souvislosti s cíli francouzského předsednictví EU a základními hodnotami programu URBACT je vyvíjeno maximální úsilí o snížení uhlíkové stopy #URBACTfestu. Pořadatelé vyvíjí nástroj pro měření dopadu festivalu na životní prostředí, a to z hlediska místa konání, stravování, dopravy a ubytování, až po branding, absenci dárkových balíčků pro účastníky a aktivity na místě.

Místo konání La Cité Fertile, jehož slogan zní: „1 hektar pro ekologickou transformaci“, se nachází na pozemku určeném k rekonstrukci, ale prozatím hostí akce s tématikou udržitelnosti, pěstování zeleniny atp. Jídlo podávané na festivalu bude ze 75 % veganské a z 25 % vegetariánské. K dispozici nebudou žádné tištěné materiály – veškeré informace budou na webových stránkách akce, kde mohou účastníci také vypočítat uhlíkové emise ze své cesty a hledat ekologičtější alternativy.

Jak říká Aleksandra Kluczka: „Na akci nebudou žádné upomínkové předměty festivalu, žádný balíček pro účastníky: to, co předáváme, je zážitek! Doufáme, že vydláždíme cestu k uhlíkově neutrálnějším akcím v celém programu URBACT.

Stejně tak nemůžeme ignorovat kontext,během něhož registraci na festival zahajujeme. Očekávali jsme, že festival bude probíhat ve slavnostnějších, šťastnějších postpandemických časech. URBACT komunita, ale také jako jednotlivci sdílíme naši podporu ukrajinským městům a jejich obyvatelům a nadále pracujeme na lepší budoucnosti měst a rozvoji evropské spolupráce. Věříme, že v těchto těžkých časech je to ještě důležitější.

Informace k URBACT City Festivalu 2022 budeme dále aktualizovat. Registrace je otevřená do 11. dubna do 12 hodin (SEČ).

Sledujte náš City Festival na Twitteru pod hashtagem #URBACTfest.

Pokud na Vás nevyjdou lístky, navštivte tuto stránku věnovanou festivalu, kde budete moci sledovat živý přenos klíčových relací, získat tipy na snížení uhlíkové stopy a mnoho dalšího!