You are here

Zapraszamy wszystkie miasta na Festiwal Miejski URBACT – rejestracja już otwarta!

Edited on

06 July 2017
Read time: 2 minutes

Otwarta została rejestracja na Festiwal Miejski URBACT (URBACT City Festival) w dniach 3-5 października 2017 roku (link zewnętrzny) mający się odbyć w stolicy Estonii Tallinie. Zachęcamy wszystkie polskie miasta do zarejestrowania się na to wydarzenie jak najszybciej (póki są wolne miejsca), niezależnie od tego, czy są zaangażowane w sieci URBACT, czy też zamierzają dopiero odkryć ten unijny program.

Pod hasłem "Dobre praktyki - lepsze miasta" festiwal zgromadzi setki praktyków i urzędników miejskich, z intencją przyczynienia się do ulepszenia ich działań na polu zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Uczestnicy odkryją nowo zatwierdzone Dobre Praktyki URBACT, poznają potencjalnych partnerów do nowych Sieci Transferu URBACT (nabór zostanie ogłoszony we wrześniu) i wrócą do domu, zachęceni do wprowadzenia nowych pomysłów mających poprawić życie w miastach bez zwiększania wydatków.

"To nie jest tradycyjna konferencja!"

URBACT, unijny program służący uczeniu się i wymianie wiedzy w obszarze zrównoważonego, zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich, zyskał renomę jako organizator innowacyjnych wydarzeń, które łączą i inspirują praktyków miejskich, a nadchodzący Festiwal Miejski (link zewnętrzny) w Tallinie nie będzie wyjątkiem.

W trakcie dwudniowego programu uczestnicy będą mieli okazję do wzięcia udziału w zorganizowanej wymianie wiedzy i spotkaniach - niespodziankach. Dla osób przybywających dzień przed otwarciem Festiwalu, po południu 3 października odbędą się opcjonalne wizyty w mieście, a wieczorem będą mogli razem z burmistrzem Tallina uczestniczyć na uroczystości oficjalnego nadania miastom tytułu Dobrej Praktyki URBACT.

W "Miasteczku Kreatywnym Telliskivi (link zewnętrzny)" odbędą się warsztaty, dyskusje panelowe i sesje sieciowania, w otoczeniu niepowtarzalnego wystroju, będącego tak samo ciekawym elementem programu jak wystąpienia prelegentów, czy tematy sesji.

Pomysły na poprawę miast

Prezentowane na Festiwalu Dobre Praktyki URBACT, zostały przetestowane przez miasta takie jak Aarhus w Danii, czy Saragossa w Hiszpanii. Są to praktyczne rozwiązania problemów, takich jak zmiany demograficzne, osiąganie celów klimatycznych i środowiskowych, przeciwdziałanie bezrobociu i ubóstwu miejskiemu. Wszystkie Dobre Praktyki dostępne są tutaj, razem z danymi kontaktowymi do osób za nie odpowiedzialnych -http://urbactcityfestival.eu/practice.html (link zewnętrzny)

Kto może uczestniczyć?

  • Wszystkie miasta, które aplikowały do naboru Dobrych Praktyk URBACT
  • Miasta zainteresowane przystąpieniem do Sieci Transferu URBACT
  • Praktycy miejscy, decydenci, wybrani przedstawiciele szczebla lokalnego, regionalnego, krajowego lub międzynarodowego

Planując to wydarzenie URBACT pomyślał o miastach różnych wielkości. Celem takiego podejścia jest umożliwienie małym i średnim miastom europejskim dostępu do wiedzy i możliwości najczęściej zarezerwowanych dla miast stołecznych.

URBACT zachęca wszystkich zainteresowanych do zarejestrowania się (link zewnętrzny), póki są wolne miejsca. A te będą udostępniane na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy".

"To, w jakim stopniu skorzystacie z uczestnictwa w tym wydarzeniu zależeć będzie też od Waszego zaangażowania. Przy odrobinie przygotowania, dużej chęci uczestnictwa i przypadkowych spotkaniach, możecie poznać wspaniałe pomysły, które pozwolą Waszym miastom lepiej realizować polityki rozwojowe".

Śledźcie aktualności na Twitterze #URBACTFest i #URBACT_GP! Przekażcie dalej te informacje i dołączcie do społeczności internetowej @URBACT.