Мрежите по УРБАКТ: в търсене на идеалния партньор

Edited on 27/03/2024

От 2002 г. мрежите по Програма УРБАКТ обединяват европейските градове, за да обменят опит и да се учат един от друг, да разработват и тестват решения за местното развитие.

Разглеждайки миналите и предстоящите възможности, отново ни вълнува извечният въпрос: Какво прави едно силно партньорство? Анализирахме предишни и съществуващи мрежи, за да извлечем общи съвети за партньорство, с конкретно позоваване на изискванията за допустимост за предстоящи покани по програмата.

Преживяването "мрежа по УРБАКТ"

Казано просто, мрежите на URBACT са отворени за общини, градове, райони, области, квартали, общински предприятия и други еквивалентни обществени организации, като често продължават 2,5 години и включват партньори от множество различни страни.

Миналогодишният кръг от покани беше посветен на мрежите за съвместно планиране. Нов кръг от кандидатури ще бъде отворен преди края на програмата. Поканата за мрежи за трансфер на иновации е отворена до 20 март 2024 г., а поканата за успешни добри практики ще тече от 15 април до 30 юни 2024 г.

The three types of URBACT Networks

Има нещо невероятно възнаграждаващо и мотивиращо в това да се свързвате с колеги от други градове в Европа, фокусирани върху стимулиране на промяната. Ако разгледаме няколко скорошни примера, плановете за градска устойчива мобилност се създават в Латвия, Литва, Хърватия, Полша, Италия, Испания и Словения. Градските общности в България, Унгария, Словения, Португалия, Испания, Италия, Ирландия, Холандия и Босна и Херцеговина възстановяват отношенията между градовете и природата. Други мрежи са се заели да разберат защо по-малките градове са по-щастливи, да анализират достъпа до работа за младежи и пр.

Трансфер на иновации: нов тип партньорство

За разлика от други видове мрежи по УРБАКТ, водещите партньори на мрежите за трансфер на иновации трябва да са участвали в проекти, финансирани по инициативата Градски иновативни действия между 2016 и 2023 г.

В продължение на 24 месеца общината/градът с проект по Градски иновативни действия ще прехвърли опит и ноу-хау на други общини/градове след три етапа: анализ, адаптиране, подготовка за транфер. Ключов резултат за всеки участващ град ще бъде солиден инвестиционен план.

ITN Network composition

Допълнителна информация за тази нова покана (включително изискванията за допустимост) можете да намерите в Техническото задание. Подготвихме и статия за идеите за проекти на мрежата за трансфер на иновации, намерени с помощта на инструмента за търсене на партньори, заедно със запис от нашата онлайн информационна сесия за намиране на силни партньорства.

Еволюцията и трансформацията на мрежите по УРБАКТ

Много градове са работили заедно по тези мрежи. Струва си да направите преглед на тази еволюция, като разгледате примери от по-ранни периоди. Тези постижения са доказателство за метода на УРБАКТ – способността му да обединява хора и общности, да стимулира доверието и екипния дух сред партньорите.

В областта на технологиите и цифровия преход, Techtown и TechRevolution идват на ум, заедно с продължението им TechRevolution 2.0. По същия начин, оригиналната мрежа за планиране на поръчките PROCURE по-късно се превърна в мрежа за трансфер на добри практики.

В други случаи конкретна тема е използвана като обща нишка и като повод градовете да се развиват и да търсят нови посоки. Такъв беше случаят с мрежата AGRI-URBAN, в която много партньори се насочиха към възможностите на Хоризонт 2020, докато други партньори разработиха мрежа за трансфер в областта на общинското/градско земеделие theBioCanteens (и продължението theBioCanteens 2).

Няколко мрежи в миналото са работили заедно в различни форми и размери както в рамките на, така и извън УРБАКТ; например повече от 30% от градовете по УРБАКТ III кандидатстваха за Хоризонт 2020 след края на техните мрежи. Първоначалната мрежа Electric Vehicles in Urban Europe Network продължи да използва резултатите в демонстрационен проект на стойност няколко милиона евро.

Two people networking

Преди да започнете да търсите партньор, припомнете си следните изпитани съвети за силно, трайно партньорство...

1. Колкото повече, толкова по-добре

Няма такова нещо като „перфектен размер“ на партньорството, но е по-добре да изберете повече от минималния брой партньори. Един партньор може да се откаже в последния момент или да се присъедини към друго предложение, да не предостави подписаното писмо за ангажимент навреме и т.н.

Професионален съвет на УРБАКТ: След като мрежата бъде одобрена и дейностите започнат, някои партньори може да се окажат по-малко активни от очакваното. Следователно развиването на партньорство с минимален брой партньори също е рисковано, ако някои от тях се окажат „спящи“.

2. Изграждане на доверие

Доверието е ключова съставка във всяко партньорство. След като бъде идентифициран потенциален партньор, важно е да се обмисли точно какво търсят в партньорство. Пари или професионално развитие? Шанс да се подобрят подходите за участие и интегрираните подходи? Възможност за разработване на план, който има повече шансове за осигуряване на европейски и национални средства?

Уверете се, че партньорите кандидатстват в правилния фонд по правилните причини. Опитайте се да откриете някои потенциални критични точки в интереса на кандидат партньорите; например, ако те:

- желание за участие „с моята тема“, без значение в каква мрежа;

- желание за участие, въпреки че не са убедени в навлизането в темата и въвеждането на иновации на местно ниво;

- интерес повече към бюджета, отколкото от „политическото“ предизвикателство;

- кандидатурата е от амбициозен политик без ангажимент към по-широката и специализирана общинска администрация (вкл. служители, на които е позволено да пътуват и др.);

Друг добър показател е отзивчивостта на потенциалния партньор на ранен етап. Ако трябва да бъдат търсени настоятелно за информация и принос, тогава може би това не е добро начало.

Breakout sessions network

 

3. Намерете (географски) баланс

В различни мрежи на URBACT са създадени успешни партньорства с градове с различни размери, от различни регионални контексти, на различни етапи на развитие. Всъщност взаимното обучение не върви в една посока, от „добре развитите” към „по-слабо развитите” партньори. Винаги има интересни прозрения за откриване чрез партньорския обмен и посещения на място, които насърчават новаторско мислене. Важното е ясно да се демонстрира, че партньорите имат общ интерес към общото предизвикателство и са установили това заедно, преди да подадат заявлението за финансиране на мрежа.

В зависимост от типа на мрежата, изискванията за допустимост може да се променят (затова винаги проверявайте заданията).

 

4. Проверете (споделените) посоки на действие

Освен броя и местоположението, стремете се към съгласуваност и взаимно допълване, когато става дума за нуждите, очакванията и потенциалния принос на партньорите.

Не приемайте нови партньори на принципа „първи дошъл, първи обслужен“. Отделете време, за да говорите със съответните хора в град кандидат за партньор, преди да вземете решение за окончателния списък за партньорство. Опитайте се да избягвате градове, които се свързват чрез консултанти – това може да е индикация, че градът няма реален интерес и/или капацитет да стане ангажиран и активен партньор.

Нашият опит сочи, че жизненоважен елемент на продуктивното партньорство е истинският споделен интерес и нужда около конкретно предизвикателство, независимо дали това е мобилност, цифров преход или нещо друго. Всеки партньор също трябва да се ангажира наистина с всички елементи на работа по програма УРБАКТ. Това означава пълно участие във всички срещи, откритост и честност, както и желание и ентусиазъм за изпълнение на свързани задачи и подкрепа на другите. Това означава да научите за метода на работа на УРБАКТ, да изградите местен капацитет и да интегрирате хоризонталните програмни теми.

5. С уважение

С взаимно уважение може да се извърви дълъг път, особено когато става въпрос за партньорства – независимо дали е показано чрез спазване на крайни срокове или чрез предложената пътна карта за осъществяване на мрежата.

Партньорство, което е успешно, не пести усилия. Това означава наистина да помислите колко време и труд ще бъдат включени през периода от 2,5 години. Могат ли партньорите да ангажират правилния вид ресурс? Успяват ли да намерят нужното финансиране? Могат ли да разпределят ролите и/или ангажират нужните експерти? Имат ли финансовия екип, който може да направи отчетите навреме? Готови ли са да създадат и управляват местната група и да насърчат местните заинтересовани страни да се включат както на местно, така и на транснационално ниво?

6. Опитът не е всичко

Не всички градове в Европа са имали възможността да участват в мрежи по УРБАКТ. Ето защо, водещ принцип на програмата е да осигури участие на максимален брой градове в мрежите си. особено местни власти, които не са участвали в нея досега.

7. Не на последно място: възползвайте се от инструментите и ресурсите на УРБАКТ

Не сте сигурни къде да намерите подходящи кандидати? Лесният отговор се крие в инструмента за търсене на партньори на URBACT. За да се възползвате максимално от този инструмент, трябва да знаете какво търсите….

Въпреки че електронната платформата е важна, ние сме наясно, че много партньорства се осъществяват офлайн. Събитията на УРБАКТ – по-специално EU City Labs и City Festivals – са чудесен начин да се свържете с други градове и да се срещнете с нови колеги. Следващият URBACT City Festival ще се проведе на 8-10 април 2025 г. и това ще бъде идеалният повод за намиране на партньори за поканата за мрежи за трансфер (предстои отваряне през април 2025 г.).

Друг начин е да се свържете с националните звена за контакт. Те са посланици на програмата и разпространяват информация за нея редовно.

_______________________________________

Във всеки случай Съвместният секретариат е тук, за да помогне на itn@urbact.eu. Въпреки че не е възможно да се предостави активна услуга за намиране на партньори, има няколко ресурса, които да помогнат в процеса на кандидатстване.

 

 

 

Submitted by psimeon on 14/02/2024