• Sieci Transferu Innowacji: jak wybrać dobry projekt

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    Partner Search Tool - Innovation Transfer Networks
    23/01/2024

    Nabór do Sieci Transferu Innowacji URBACT został otwarty, a wraz z nim gotowe jest narzędzie wyszukiwania partnerów, które pozwoli miastom rozwinąć partnerstwa europejskie.

    News
    From urbact
    Off

    Nabór na Sieci Transferu Innowacji został właśnie otwarty, a wraz z nim  zaktualizowane zostało narzędzie wyszukiwania partnerów. Jest ono gotowe do pomocy miastom w rozwijaniu partnerstw europejskich.

     

    Trwający do 20 marca 2024 r. nabór różni się nieco od innych naborów URBACT: pula dostępnych pomysłów na projekty opiera się na projektach Urban Innovative Actions przeprowadzonych w latach 2016-2023 i tylko te miasta mogą być liderami Sieć Transferu. Jest to wyjątkowa okazja, aby dostosować nowo przetestowaną innowację do swojego miasta.  

    Obecnie do wyboru jest ponad 20 tematów obejmujących energię odnawialną, ubóstwo w miastach, migrację, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo,  jakość gruntów i powietrza, kulturę i dziedzictwo, zmiany demograficzne i transformację cyfrową.  

    Przyjrzeliśmy się bliżej tym propozycjom, aby pomóc Wam zidentyfikować te, które mogą najbardziej zainteresować Wasze miasta.

    Energia

    Ubóstwo energetyczne jest priorytetowym tematem w wielu  miastach europejskich, zwłaszcza w sytuacji gdy ceny energii wzrosły w następstwie trwającej wojny w Ukrainie. Getafe (ES) opracowało nowy, oparty na danych model identyfikacji i zapobiegania ubóstwu energetycznemu, współpracując z różnymi wydziałami miasta w celu rozpoznania ukrytego ubóstwa. Ukierunkowane działania można następnie przeprowadzić na poziomie jednostki/mieszkania, budynku lub dzielnicy. Getafe wykazało, że podejście to było skuteczne w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego. Czy brzmi to jak narzędzie, z którego mogłoby skorzystać Wasze miasto? 

    Opierając się na partycypacyjnym podejściu do transformacji energetycznej, Leidel (BE) stworzyło lokalną społeczność energetyczną, mającą zapewnić mieszkańcom przystępną cenowo, odnawialną, lokalnie wytwarzaną i autonomicznie zarządzaną energię elektryczną. RE/SOURCED opiera się na dynamice czystej energii w całej Europie, zgodnie z pakietem Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Jego wyniki są bardzo ważne dla innych miast, które stawiają gospodarkę cyrkularną oraz obywateli w centrum transformacji energetycznej.

    Jakość powietrza/gleby

    Miasta, które chcą poprawić jakość powietrza lub gleby, powinny przyjrzeć się w szczególności trzem innowacyjnym działaniom. Baia Mare (RO) proponuje rewolucyjne podejście do odzyskiwania gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi przy użyciu roślin i zwracania ich społeczności. Adaptowalna dynamiczna platforma i zestaw narzędzi mogą pomóc w określeniu najlepszego sposobu wykorzystania terenu. Dwa włoskie miasta opracowały modele zorientowane na obywateli i oparte na danych w celu poprawy jakości powietrza. Ferrara (IT) stworzyła niedrogie czujniki i mobilne stacje jakości powietrza w celu mapowania stref wysokiej emisji i przekształcenia ich w zielone lasy miejskie. Portici (IT) również opracowało szeroko zakrojony system monitorowania oparty na nauce obywatelskiej, połączony z działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami promującymi zmianę zachowań.

    Narzędzia cyfrowe

     W kilku miastach, do wspierania polityki i podejmowania decyzji w różnych dziedzinach, wykorzystano narzędzia cyfrowe. Wiedeń (AT) opracował rozwiązania ICT w celu ustanowienia nowych standardów w zakresie wniosków budowlanych i pozwoleń na budowę. Narzędzie to można dostosować do innych procesów wydawania pozwoleń w miastach, dzięki czemu biurokracja staje się bardziej wydajna, przejrzysta i opłacalna. Heerlen (NL) stworzyło innowacyjną platformę cyfrową w celu poprawy przestrzeni publicznej, wspierania zaangażowania społeczności i rewitalizacji lokalnych obszarów. Platforma crowdsourcingu prac publicznych umożliwia wykonanie przez obywateli zadań konserwacyjnych, w zamian za punkty, które można wykorzystać w lokalnych sklepach i barach. Podejście cyfrowe zostało również przyjęte przez Rawennę (IT) w procesie rewitalizacji miejskiej w dzielnicy Darsena. Wykorzystując wspólnotowe gromadzenie danych, infrastruktura cyfrowa wspiera podejmowanie decyzji, promocję oraz opowiadanie lokalnych historii. Wykazała ona zwiększone zaangażowanie mieszkańców w ewolucję Darseny z opuszczonego portu w atrakcyjny ekosystem miejski. Sieć mogłaby skupić się na dostosowaniu zarówno procesów technologicznych, jak i metodologicznych do innych miast europejskich.  

    Rennes (FR) zajęło się kwestią bezpośrednich rozwiązań e-administracji,  projektując portal do wielokrotnego wykorzystania danych przy jednoczesnym zagwarantowaniu prywatności i interesów usług publicznych. Interfejs danych miejskich wielokrotnego użytku jest w 100% open source’owy i może być skalowalny do potrzeb miast, które chcą wykorzystać lokalne dane.

    Praca i umiejętności

    Nacisk na zieloną i cyfrową transformację oznacza, że rodzaje umiejętności siły roboczej w danym mieście muszą się do tych transformacji dostosowywać i wraz z nimi ewoluować. Eindhoven (NL) stoi w obliczu paradoksu polegającego na tym, że pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego istnieje znaczny niedobór wykwalifikowanego personelu, szczególnie w zakresie rozwoju technologii niskoemisyjnych. Platform4Work przeprojektowuje ścieżkę zatrudnienia, opracowując "paszport umiejętności", restrukturyzując programy edukacyjne i zbliżając do siebie pracodawców i osoby poszukujące pracy. Aveiro (PT) pozycjonuje się jako obszar innowacji cyfrowych, ale boryka się z poważnymi niedoborami umiejętności cyfrowych. Miasto utworzyło pierwsze Tech City Living Lab, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty poprzez edukację STEAM, szkolenia, technologię i stawianie czoła lokalnym wyzwaniom. Cuenca (ES) wykorzystuje swoją specyficzną lokalizację w regionie leśnym do budowania innowacyjnego sektora biogospodarki, łącząc szkolenia, badania oraz inkubację i akcelerację rozwoju przedsiębiorstw związanych z leśnictwem. Wielokrotnie nagradzany model może zostać przeniesiony do innych miast UE z sektorem leśnym lub innym niszowym sektorem biogospodarki. 

    Kultura/dziedzictwo

    Miasta muszą wykorzystywać wszystkie dostępne im zasoby, aby poprawić  zarówno cyfrową, fizyczną, jak i kulturową jakość życia obywateli,. W Újbudzie (HU) połączono kulturę i platformy cyfrowe, aby stworzyć oddolne narzędzie do kreatywnego zarządzania zasobami kulturowymi w celu wzmocnienia spójności społecznej. Oprócz rzeczywistości cyfrowej stworzono fizyczną instytucję kultury, integrującą lokalne inicjatywy kulturalne i technologiczne, łącząc lokalną społeczność, sektor publiczny i prywatny. Miasta mogą badać zarówno niskobudżetowe interwencje, jak i duże inwestycje. Chalandri (EL) skupiło się na starożytnym zabytku - w tym przypadku akwedukcie Hadriana - jako narzędziu do rewitalizacji miasta i ożywienia życia społeczności. Wykorzystując podejście międzysektorowe, współtworzy lokalne projekty i wydarzenia kulturalne ze społecznościami, waloryzując lokalną historię i poprawiając opiekę nad wodą i zasobami naturalnymi. Można go zaadaptować do innych miast z różnymi rodzajami lokalnego dziedzictwa historycznego, aby budować zaufanie i pielęgnować społeczności. W Tilburgu (NL) miasto wykorzystuje kulturę jako czynnik transformacji społecznej. Rozwijanie ekosystemu kulturowego na obszarze mieszanym etnicznie i znajdującym się w niekorzystnej sytuacji pomaga łączyć osoby znajdujące się na marginesie a usługami publicznymi, z którymi powinni mieć  kontakt. W ramach 150 projektów dotarto do ponad 3 000 młodych ludzi, co miało pozytywny wpływ na zdrowie, zachowanie i bezpieczeństwo publiczne. 

    Włączenie społeczne

    Wiele miast przyjmuje innowacyjne i partycypacyjne podejście do rozwiązywania długotrwałych problemów wynikających z wykluczenia społecznego. Seraing (BE) zajmuje się problemem izolacji i budowaniem społeczności poprzez eksperymentalny projekt rewitalizacji przestrzeni publicznych w centrum miasta. Integracyjny proces planowania urbanistycznego i szkolenie lokalnych mieszkańców na nowo odkryły przestrzenie, czego rezultatem są realizowane obecnie projekty obywatelskie. Bardziej dostosowane do potrzeb podejście przetestowano w Landshut (DE), aby przezwyciężyć błędne koło w którym tkwią samotni rodzice niemogący pracować z powodu opieki nad dziećmi. Koncentrując się na zawodach związanych z opieką zdrowotną, które wymagają długich i elastycznych godzin pracy, miasto opracowało nową formę elastycznej opieki nad dziećmi. Samotni rodzice przechodzą szkolenie w zakresie opieki nad dziećmi, aby opiekować się dziećmi pracowników służby zdrowia w połączonym budynku. Stanowi to nowatorskie podejście do radzenia sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w niektórych zawodach, które nieproporcjonalnie dotykają kobiety.  

    Verona (IT) walczy z samotnością, spowodowaną zmianami demograficznymi i erozją więzi rodzinnych. Poprzez opracowanie "indeksu samotności" połączone z aktywowaniem zasobów społeczności, przedstawiciele miasta pracują nad rozpoznaniem i zmniejszeniem objawów samotności oraz poprawę samopoczucia.  

    Bruksela (BE) pracuje z problemem wynikającym z mało przystępnych cen mieszkań, z którym boryka się wielu obywateli, poprzez projekt współmieszkania, opracowany w ramach wspólnotowego funduszu powierniczego. Dzięki oddzieleniu własności gruntów od własności wybudowanych na nich budynków mieszkalnych, wyeliminowano spekulacje i skupiono się na zapewnieniu dostępnych mieszkań dla osób często zaniedbywanych: rodzin o niskich dochodach, osób starszych, bezdomnych i samotnych matek.  

    Utrecht (NL) proponuje podzielić się swoim innowacyjnym podejściem do przyjmowania i integracji nowo przybyłych do miasta, w szczególności osób ubiegających się o azyl. Całkowicie zmieniając sposób, w jaki nowoprzybyli są zakwaterowani, zintegrowani i przeszkoleni, tworzą znaczące spotkania wykraczające poza etykiety "uchodźcy" lub "miejscowego". Elastyczność i skupienie się na najbliższym otoczeniu ośrodków recepcyjnych umożliwi każdemu miastu, które dołączy do sieci, opracowanie własnej wersji, która połączy mieszkańców i przybyszów. 

    Bezpieczeństwo miejskie

    Zwiększenie bezpieczeństwa przestrzeni miejskich w nocy jest problemem wielu europejskich miast. Chcemy przyjrzeć się dwóm miastom oferującym nowe podejście do bezpieczeństwa miejskiego opartego na społeczności. Pireus (EL) opracował całościowy model, ustanawiając lokalną współpracę w zakresie zapobiegania przestępczości, platformę internetową do oceny zagrożeń fizycznych i cybernetycznych oraz interwencje przestrzenne w celu zabezpieczenia i upiększenia wrażliwych budynków. Turyn (IT) koncentruje się na multidyscyplinarnym podejściu do zarządzania przestrzenią publiczną i poprawy postrzegania przez mieszkańców bezpieczeństwa w nocy. Działania mające na celu zwiększenie potencjału terytorialnego, angażujące lokalne społeczności, sprawiły, że dzielnice stały się bardziej przyjazne do życia wieczorem.

    Który z nich jest dla Was?

    Miasta wyżej wymienione poszukują partnerów do transferu swoich praktyk i konkretnych innowacji. Możecie skorzystać z narzędzia wyszukiwania partnerów, aby skontaktować się z którymkolwiek z tych miast, aby dowiedzieć się więcej i wspólnie rozwijać sieć URBACT.  

    Strona Get Involved zawiera wszystko, czego potrzebujecie, aby ubiegać się o udział w Sieciach Transferu Innowacji URBACT!

  • EL URBACT programm otsib PARIMAID PRAKTIKAID

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    12
    23/04/2024

    Sel kevadsuvel saab alguse üks lihtsamaid teekondi, et liituda URBACT programmi võrgustikega (üleeuroopaliste linnavõrgustikega kogemuste vahetamiseks).

    News
    From urbact
    Off

     

    EL URBACT programm avas 15.aprillil konkursi heade linnapoliitika praktikate (Good Practice Call) leidmiseks, mille tulemusena valitakse välja parimad linnapoliitika näited Euroopas, mis on väärt laialdasemat rakendamist teistes kohtades. Selleks tuleb kohalikul omavalitsusel täita URBACT programmi lehel  ingliskeelne vorm, milles mõnda seni edukalt rakendatud ja innovaatilist kohalikku lahendust kirjeldatakse ning esitada see URBACT programmile 30.juuniks 2024. Parimad ja uuenduslikumad poliitikanäited välja pakkunud omavalitsused saavad esmalt nn Hea Praktika Linna nominatsiooni, millega seejärel kaasneb õigus asuda ise moodustama URBACT võrgustikku (URBACT Transfer Networks) ja olla tekkivas võrgustikprojektis ka juhtpartner. Hea Praktika Linnad saavad mitmeid häid võimalusi oma kohaliku poliitikanäite tutvustamiseks üle Euroopa, nt esitlused URBACT linnafestivalil ja teistel üleeuroopalistel üritustel. Kindlasti teeb see nominatsioon linna väga atraktiivseks partneriks nii URBACTis kui ka teistes rahastusprogrammides.

     

    Taotlema sobivad omavalitsused. Kuna URBACT programm tegeleb peamiselt linnaliste küsimustega, siis võiksid Eestis taotlejateks olla nii linnad kui ka need omavalitsused, mille igapäevane elurütm on keskuslinadega tihedalt seotud (regionaalsed linn-maa seoste teemad). Võimalikud poliitikapraktikate teemad võivad aga olla väga erinevad - oluline on, et need on seotud säästva linnaarengu teemadega Euroopa ühtekuuluvuspoliitika mõttes ja/või ÜRO kestva arengu eesmärkidega. Tähelepanuväärne on, et konkurss sobib ka väiksematele omavalitsustele (ei ole elanike arvu piirangut). Samuti ei pea esitatav hea praktika olema seotud varasema osalusega URBACT või mõnes muus EL projektis. Kirjeldage oma poliitikanäidet, mida sooviksite laiemalt tutvustada ning mille puhul teie linn või vald sooviks rahvusvaheliselt kogemusi vahetada (n-ö valideerida).

     

    Inspiratsiooni (millised teemad Euroopa parimate linnapoliitikate hulka jõudsid) võib leida eelmisest hea praktika konkursist 2017.aastal (vt andmebaas siin: https://urbact.eu/good-practices/home). Kokku valiti siis välja ligi 100 head praktikat.

     

    Konkursi tingimuste lihtsa ülevaate anname eestikeelsel veebiseminaril 29. aprillil, kell 15.00-16.00 (+30 min vaba küsimuste aega neile, kes seda vajavad).


     

    Liitumise link siin: 

    https://ut-ee.zoom.us/j/94691422285?pwd=Q3lGdGtVMTcxdVZwSVdXdy9adHpFUT09

     
    Meeting ID: 946 9142 2285
    Passcode: 583602
     
    12


     

    Kui soovite, et mõnele juba praegu tekkivale küsimusele infopäeval vastame, siis võite selle saata meile ka enne infopäeva alloleval emailil.

     

    URBACT programm korraldab aga juba 25.aprillil ka esmase ingliskeelse infotunni: 25. aprillil, kell 10.00-11.00 CEST (11.00-12.00 Eestis), Online info session: The call for Good Practices in a nutshell

     

    .-.
  • Good Practice -haku – Osallistu haun tiedotustilaisuuteen!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    23/04/2024

    URBACTin Good Practice -haku on avautunut 15. huhtikuuta 2024 ja sulkeutuu 30.6.2024. Good Practice on kaupungin tai kunnan toteuttama paikallinen kehittämistoimi, joka on vaikuttava, osallisuutta hyödyntävä tai sitä edistävä sekä otteeltaan monialainen eli integroiva. Lisäksi tämän hyvän käytännön on oltava EU:n näkökulmasta hyödyllinen eli siitä on opittavaa ja se on siirrettävissä muiden eurooppalaisten kaupunkien käyttöön. Lokakuussa 2024 valittavat Good Practice -kaupungit saavat euroopanlaajuista huomiota ja ne ovat näkyvästi esillä esimerkiksi 8.–10.4.2025 järjestävillä URBACTin kaupunkifestivaaleilla Puolan Wroclawissa. Lisäksi Good Practice -kaupungeilla on mahdollisuus toimia hankevetäjinä URBACT Transfer Network -hankkeissa, jotka avautuvat hakuun keväällä 2025.

    News
    From urbact
    Off

    Osallistu haun tiedotustilaisuuteen 8.5.2024 klo 10.00 - 11.30!

    Tilaisuus järjestetään etänä Teams:in kautta. Ennakkoilmoittautuminen 6.5.2024 mennessä TÄMÄN LINKIN kautta. Ohjelma:

    10.00-10.05 Tilaisuuden avaus (Petri Kahila, URBACT NUP)

    10.05-10.30 Ajankohtaista URBACTista ja EUIsta (Olli Voutilainen, TEM)

    10.30 -11:00 Good Practice –haku, esittely (Timo Hirvonen & Matti Fritsch, URBACT NUP)

    11.00-11.15 Good Practice – kokemukset Tampereelta (Silva Vuopponen, Tampereen kaupunki)

    11.15-11.30 Kysymyksiä & keskustelua

    Kutsua saa vapaasti jakaa kaupunkitoimijoiden kesken.

    Tervetuloa!

  • Good Practice Call – Kaupunkikehittämisen hyvät käytännöt hakusessa

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    19/04/2024

    Kuluvan URBACT-ohjelmakauden ensimmäinen Good Practice hakukierros järjestetään 15.4.–30.6.2024. Good Practice on kaupungin tai kunnan toteuttama paikallinen kehittämistoimi, joka on vaikuttava, osallisuutta hyödyntävä tai sitä edistävä sekä otteeltaan monialainen eli integroiva. Lisäksi tämän hyvän käytännön on oltava EU:n näkökulmasta hyödyllinen eli siitä on opittavaa ja se on siirrettävissä muiden eurooppalaisten kaupunkien käyttöön.

    News
    From urbact
    Off

    Lokakuussa 2024 valittavat Good Practice -kaupungit saavat euroopanlaajuista huomiota ja ne ovat näkyvästi esillä esimerkiksi 8.–10.4.2025 järjestävillä URBACTin kaupunkifestivaaleilla Puolan Wroclawissa. Lisäksi Good Practice -kaupungeilla on mahdollisuus toimia hankevetäjinä URBACT Transfer Network -hankkeissa, jotka avautuvat hakuun keväällä 2025.

    Good Practice -hakuun voivat osallistua kunnat ja kaupungit sekä niiden yhteistyöelimet kaikista EU-jäsenmaista, Länsi-Balkanin ehdokasmaista, Ukrainasta ja Moldovasta.

    Hakua koskevat perustiedot näet tästä esitteestä.

    Lisätietoja Good Practice hausta tästä. 

    URBACTin Suomen yhteyspiste järjestää Good Practice -hakua koskevan tietoiskun 8.5.2024. Tiedotamme siitä tarkemmin tuonnempana.

  • Heade praktikate konkurss on avatud!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    ff
    15/04/2024

    15. aprillist kuni 30. juunini otsib URBACT programm olemasolevat head kohaliku linnapoliitika praktikat, mis oleks suure mõjuga, kaasav, integreeritud, oluline EL tasandil ning ülekantav teistele Euroopa linnadele.

    News
    From urbact
    Off

    Konkursikutse eesmärk on pakkuda linnadele võimalust kogu Euroopas oma tegevusega silma paista, saada tunnustust ning olla inspiratsiooniks ja eeskujuks teistele linnadele. 

    URBACT valib välja ca 100 parimat linnapoliitikat Euroopas. Väljavalitutel on võimalus oma head praktikat tutvustada URBACT linnafestivalil 8.-10. aprillil Wroclawis (Poola). Samuti saavad hea praktika linnad õiguse osaleda ülekandmisvõrgustike konkursil juhtpartnerina ning kokku panna selline võrgustik, kus teised linnad saavad õppida temalt, kuid kus ka see linn ise saab võimalikult palju uusi lisamõtteid oma linnauuenduse edasiarendamiseks ja valideerimiseks juurde.

     

    URBACT Eesti korraldab online veebiseminari 29. aprillil kell 15.00.

    Teema: URBACT Eesti Good Practice konkurssi tutvustav veebinar
    Aeg: 29. aprill 2024 kell 15:00 

    Veebiseminariga liitumise link:
    https://ut-ee.zoom.us/j/94691422285?pwd=Q3lGdGtVMTcxdVZwSVdXdy9adHpFUT09

    Meeting ID: 946 9142 2285
    Passcode: 583602
     

    URBACT sekretariaat korraldab mitmeid info jagamise veebinare:

    Rohkem infot URBACTi kodulehel!

  • Good Practice call & URBACT Ireland online info session!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    15/04/2024
    15/04/2025
    From urbact
    Off

     

    Great news! URBACT has launched its call for Good Practices!

    Does your local authority have a good practice to showcase? Are you or a colleague party to an initiative that has been proven to work well in ensuring desired results that could be recommended as a model? Do you think this is something that has been a successful experience and deserving of being shared with other towns and cities around Europe? In addition to the increased visibility for your town/city, the associated networking and communications opportunities on offer, those initiatives awarded the URBACT Good Practice label have the option of applying as Lead Partner to an URBACT transnational Transfer Network in 2025, giving you the opportunity to both impart your good practice on a number of other towns or cities around Europe and fine tune your own practice even further!

    To learn more about the call, click on the button below and there you will find the call's Terms of Reference, the questions underpinning the application form and much more!

    Get Involved!

     

    We at URBACT Ireland (based at the Eastern and Midland Regional Assembly) will host an online info session on the afternoon of Tuesday 23rd April between 2pm and 4pm. 

    As well as hearing about the exciting opportunities this call presents, you will hear three brief testimonials on Good Practice from both Ireland and abroad, have the opportunity to ask questions, and hear more about other upcoming URBACT opportunities!

    Please Register!

    You can register for this event by clicking on the button above and the Microsoft Teams link and final programme will be communicated to you in advance!

     

    Please reach out anytime to National Contact Point for Ireland, Karl Murphy at kmurphy@emra.ie on any matter related to the above items, or on the URBACT & European Urban Initiative programmes more generally!

     

     

  • Paikallisia elintarvikejärjestelmiä käsittelevä kaupunkilaboratorio, 29.-30. toukokuuta 2024 Liègen kaupungissa (Belgia)

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    09/04/2024

    Osallistu seuraavaan EU:n kaupunkilaboratorioon, joka käsittelee julkisia hankintoja. Tämän laboratorion tavoitteena on edistää paikallisen, kausiluonteisen ja kestävän ruoan käyttöä.

    News
    From urbact
    Off

    Keskustele ja vaihda kokemuksia eurooppalaisten kaupunkialan ammattilaisten sekä kaupunkien edustajien kanssa elintarvikkeiden julkisiin hankintoihin liittyvistä hyvistä käytännöistä. Paikallisia elintarvikejärjestelmiä käsittelevä kaupunkilaboratorio on URBACTin ja Euroopan kaupunkialoitteen (EUI) yhdessä järjestämä tiedonvaihtotapahtuma. Tapahtuma järjestetään 29.-30. toukokuuta 2024 Liègen kaupungissa (Belgia).

    Löydät lisätietoja ja ilmoittautumislinkin täältä.

  • EU City Lab sobre Contratação Pública para uma Alimentação mais Local, Sazonal e Sustentável

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    cl_liege
    03/04/2024

    J[u]nte-se a nós para o EU City Lab sobre Sistemas Alimentares Locais #2 do URBACT e da Iniciativa Urbana Europeia (EUI), em Liège (BE), a 29 e 30 de maio, para saber como a contratação pública se pode tornar uma forma de alavancar sistemas alimentares locais mais sustentáveis.

    News
    From urbact
    Off

    O EU City Lab sobre Sistemas de Alimentação Local #2 é um evento de partilha de conhecimentos coorganizado pelo URBACT e pela Iniciativa Urbana Europeia (EUI), com o apoio do município anfitrião de Liège (Bélgica). Terá lugar de 29 a 30 de maio de 2024.

    O evento centrar-se-á na Contratação Pública para uma Alimentação mais Local, Sazonal e Sustentável. Através de debates e partilha de conhecimento, sessões temáticas, "walkshops" e atividades de grupo, o evento visa explorar o modo como os contratos públicos podem alavancar a transição para a sustentabilidade dos sistemas alimentares locais nas cidades europeias.

    Este City Lab é uma oportunidade única para:

     

    - Descobrir como Liège conseguiu aprender com os seus pares e adotar novas Boas Práticas no domínio da restauração escolar colectiva, como parte da Rede de Transferência URBACT BioCanteens#2.

    - Descobrir as abordagens experimentadas por outras cidades da UE para promover os contratos públicos para alavancar a sustentabilidade dos sistemas alimentares locais.

    - Visitar locais em Liège e troque impressões com os habitantes locais sobre a sustentabilidade alimentar em toda a cidade, acções de envolvimento dos cidadãos e comunidades de aprendizagem.

    - Melhorar a sua compreensão do panorama da UE em torno dos sistemas alimentares locais.

    - Levar para casa lições inspiradoras e ferramentas concretas para estimular a transformação na sua cidade

    O evento reunirá representantes de cidades e peritos em política urbana de toda a Europa que trabalham na transição ecológica dos sistemas alimentares locais. 

    Registe-se agora para se juntar a nós em Liège!

     ... e fique atento ao programa do evento e a mais informações práticas para preparar a sua participação.

    O evento de Liège é o segundo de uma série de três EU City Labs sobre Sistemas Alimentares Locais:

    - O EU City Lab #1 sobre Mudança de Hábitos para um Sistema Alimentar Saudável e Sustentável teve lugar em Mouans-Sartoux, França, a 21-22 de março de 2024.

    - O local e a data do EU City Lab #3 sobre o uso sustentável do solo para o sector agroalimentar serão anunciados em breve.

     

    Programa preliminar (descarregar aqui)

    agenda

    Traduzido do original publicado pelo Secretariado URBACT a 02/04/2024

  • Výzva pro sítě měst Innovation Transfer Networks: známe první čísla!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    URBACT Innovation Transfer Networks 2024
    02/04/2024

    Program URBACT IV obdržel 19 návrhů na sítě měst Innovation Transfer Networks od 109 partnerských měst a dalších institucí z 25 evropských zemí.

    Closed
    News
    From urbact
    Off

    Výzva programu URBACT IV pro sítě měst Innovation Transfer Networks probíhala od 10. ledna do 20. března 2024 a přijímala návrhy partnerských sítí měst, v jejich čele jsou města, která v minulosti realizovala projekty Urban Innovative Actions. Města z celé Evropské unie, Norska, Švýcarska, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Severní Makedonie a Srbska mohla vyjádřit svůj zájem a připojit se k návrhům jako partnerská města.

    Zatímco probíhá výběr projektů, podívejme se, kdo se přihlásil a v jakých tematických oblastech.

    Stručně o sítích Innovation Transfer Networks

    Oficiální zahájení sítí měst Innovation Transfer Networks proběhne v září 2024. Partnerská města budou po více než dva roky spolupracovat na pochopení, přizpůsobení a opětovném využití inovativních postupů, které byly dříve financovány v rámci Urban Innovative Actions. Budou se podílet na výměnných a vzdělávacích aktivitách, spolupracovat s místními skupinami URBACT (ULG) na přípravě Investičních plánů pro svá města ("Plánů kontinuity" v případě vedoucích měst) a využívat možností budování kapacit a znalostí v rámci programu URBACT.

    Jakými tématy se budou města v projektech zabývat?

    Nejčastějšími tematickými oblastmi návrhů projektů jsou "Pracovní místa a dovednosti v místní ekonomice" a "Chudoba ve městech", obě se třemi žádostmi, dále "Kultura a kulturní dědictví", "Digitální přechod" a "Bezpečnost ve městech" vždy se dvěma návrhy. Rozmanitost témat tím nekončí, další žádosti se pohybují od přizpůsobení se změně klimatu a životního prostředí až po bydlení a integraci migrantů a uprchlíků.

    Z hlediska územního rozložení všech 19 předložených žádostí je Portugalsko zastoupeno 15 partnery, těsně následované Španělskem a Itálií, kde podalo žádost v obou státech 14 partnerů. Na čtvrtém místě je Řecko s 11 žádajícími městy. V Polsku a Belgii podalo žádost 7 měst, v Maďarsku 7. Z Česka se do této výzvy zapojila 2 města. Je důležité zmínit, že v případě této výzvy nemohlo mít jedno partnerství více než jednoho projektového partnera ze stejné země. Podívejte se na podrobné rozdělení podle jednotlivých zemí.

    ITN map

    Co bude následovat?

    Nyní, když byla výzva pro sítě měst Innovation Transfer Networks uzavřena, začal proces výběru sítí, které budou schváleny. Sekretariát URBACT již provedl kontrolu způsobilosti a brzy začne pracovat externí hodnotící komise, která bude žádosti vyhodnocovat.

    Posouzené návrhy budou předány ke schválení Monitorovacímu výboru URBACT IV, který na svém setkání 28. června 2024 vybere nejméně 10 Innovation Transfer Networks.

    Města z Ukrajiny a Moldavska se budou moci připojit ke schváleným sítím Innovation Transfer Networks na základě zvláštní výzvy, která bude otevřena pro města z těchto zemí v červnu 2024.

    Sledujte webové stránky URBACT, kde budou zveřejněny oficiální výsledky výzvy. Pro informace k dalším příležitostem v programu URBACT se přihlaste k odběru newsletteru v angličtině zde, český newsletter Urban News můžete začít odebírat na tomto odkazu.