• Sieci Transferu Innowacji: jak wybrać dobry projekt

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    Partner Search Tool - Innovation Transfer Networks
    23/01/2024

    Nabór do Sieci Transferu Innowacji URBACT został otwarty, a wraz z nim gotowe jest narzędzie wyszukiwania partnerów, które pozwoli miastom rozwinąć partnerstwa europejskie.

    News
    From urbact
    Off

    Nabór na Sieci Transferu Innowacji został właśnie otwarty, a wraz z nim  zaktualizowane zostało narzędzie wyszukiwania partnerów. Jest ono gotowe do pomocy miastom w rozwijaniu partnerstw europejskich.

     

    Trwający do 20 marca 2024 r. nabór różni się nieco od innych naborów URBACT: pula dostępnych pomysłów na projekty opiera się na projektach Urban Innovative Actions przeprowadzonych w latach 2016-2023 i tylko te miasta mogą być liderami Sieć Transferu. Jest to wyjątkowa okazja, aby dostosować nowo przetestowaną innowację do swojego miasta.  

    Obecnie do wyboru jest ponad 20 tematów obejmujących energię odnawialną, ubóstwo w miastach, migrację, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo,  jakość gruntów i powietrza, kulturę i dziedzictwo, zmiany demograficzne i transformację cyfrową.  

    Przyjrzeliśmy się bliżej tym propozycjom, aby pomóc Wam zidentyfikować te, które mogą najbardziej zainteresować Wasze miasta.

    Energia

    Ubóstwo energetyczne jest priorytetowym tematem w wielu  miastach europejskich, zwłaszcza w sytuacji gdy ceny energii wzrosły w następstwie trwającej wojny w Ukrainie. Getafe (ES) opracowało nowy, oparty na danych model identyfikacji i zapobiegania ubóstwu energetycznemu, współpracując z różnymi wydziałami miasta w celu rozpoznania ukrytego ubóstwa. Ukierunkowane działania można następnie przeprowadzić na poziomie jednostki/mieszkania, budynku lub dzielnicy. Getafe wykazało, że podejście to było skuteczne w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego. Czy brzmi to jak narzędzie, z którego mogłoby skorzystać Wasze miasto? 

    Opierając się na partycypacyjnym podejściu do transformacji energetycznej, Leidel (BE) stworzyło lokalną społeczność energetyczną, mającą zapewnić mieszkańcom przystępną cenowo, odnawialną, lokalnie wytwarzaną i autonomicznie zarządzaną energię elektryczną. RE/SOURCED opiera się na dynamice czystej energii w całej Europie, zgodnie z pakietem Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Jego wyniki są bardzo ważne dla innych miast, które stawiają gospodarkę cyrkularną oraz obywateli w centrum transformacji energetycznej.

    Jakość powietrza/gleby

    Miasta, które chcą poprawić jakość powietrza lub gleby, powinny przyjrzeć się w szczególności trzem innowacyjnym działaniom. Baia Mare (RO) proponuje rewolucyjne podejście do odzyskiwania gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi przy użyciu roślin i zwracania ich społeczności. Adaptowalna dynamiczna platforma i zestaw narzędzi mogą pomóc w określeniu najlepszego sposobu wykorzystania terenu. Dwa włoskie miasta opracowały modele zorientowane na obywateli i oparte na danych w celu poprawy jakości powietrza. Ferrara (IT) stworzyła niedrogie czujniki i mobilne stacje jakości powietrza w celu mapowania stref wysokiej emisji i przekształcenia ich w zielone lasy miejskie. Portici (IT) również opracowało szeroko zakrojony system monitorowania oparty na nauce obywatelskiej, połączony z działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami promującymi zmianę zachowań.

    Narzędzia cyfrowe

     W kilku miastach, do wspierania polityki i podejmowania decyzji w różnych dziedzinach, wykorzystano narzędzia cyfrowe. Wiedeń (AT) opracował rozwiązania ICT w celu ustanowienia nowych standardów w zakresie wniosków budowlanych i pozwoleń na budowę. Narzędzie to można dostosować do innych procesów wydawania pozwoleń w miastach, dzięki czemu biurokracja staje się bardziej wydajna, przejrzysta i opłacalna. Heerlen (NL) stworzyło innowacyjną platformę cyfrową w celu poprawy przestrzeni publicznej, wspierania zaangażowania społeczności i rewitalizacji lokalnych obszarów. Platforma crowdsourcingu prac publicznych umożliwia wykonanie przez obywateli zadań konserwacyjnych, w zamian za punkty, które można wykorzystać w lokalnych sklepach i barach. Podejście cyfrowe zostało również przyjęte przez Rawennę (IT) w procesie rewitalizacji miejskiej w dzielnicy Darsena. Wykorzystując wspólnotowe gromadzenie danych, infrastruktura cyfrowa wspiera podejmowanie decyzji, promocję oraz opowiadanie lokalnych historii. Wykazała ona zwiększone zaangażowanie mieszkańców w ewolucję Darseny z opuszczonego portu w atrakcyjny ekosystem miejski. Sieć mogłaby skupić się na dostosowaniu zarówno procesów technologicznych, jak i metodologicznych do innych miast europejskich.  

    Rennes (FR) zajęło się kwestią bezpośrednich rozwiązań e-administracji,  projektując portal do wielokrotnego wykorzystania danych przy jednoczesnym zagwarantowaniu prywatności i interesów usług publicznych. Interfejs danych miejskich wielokrotnego użytku jest w 100% open source’owy i może być skalowalny do potrzeb miast, które chcą wykorzystać lokalne dane.

    Praca i umiejętności

    Nacisk na zieloną i cyfrową transformację oznacza, że rodzaje umiejętności siły roboczej w danym mieście muszą się do tych transformacji dostosowywać i wraz z nimi ewoluować. Eindhoven (NL) stoi w obliczu paradoksu polegającego na tym, że pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego istnieje znaczny niedobór wykwalifikowanego personelu, szczególnie w zakresie rozwoju technologii niskoemisyjnych. Platform4Work przeprojektowuje ścieżkę zatrudnienia, opracowując "paszport umiejętności", restrukturyzując programy edukacyjne i zbliżając do siebie pracodawców i osoby poszukujące pracy. Aveiro (PT) pozycjonuje się jako obszar innowacji cyfrowych, ale boryka się z poważnymi niedoborami umiejętności cyfrowych. Miasto utworzyło pierwsze Tech City Living Lab, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty poprzez edukację STEAM, szkolenia, technologię i stawianie czoła lokalnym wyzwaniom. Cuenca (ES) wykorzystuje swoją specyficzną lokalizację w regionie leśnym do budowania innowacyjnego sektora biogospodarki, łącząc szkolenia, badania oraz inkubację i akcelerację rozwoju przedsiębiorstw związanych z leśnictwem. Wielokrotnie nagradzany model może zostać przeniesiony do innych miast UE z sektorem leśnym lub innym niszowym sektorem biogospodarki. 

    Kultura/dziedzictwo

    Miasta muszą wykorzystywać wszystkie dostępne im zasoby, aby poprawić  zarówno cyfrową, fizyczną, jak i kulturową jakość życia obywateli,. W Újbudzie (HU) połączono kulturę i platformy cyfrowe, aby stworzyć oddolne narzędzie do kreatywnego zarządzania zasobami kulturowymi w celu wzmocnienia spójności społecznej. Oprócz rzeczywistości cyfrowej stworzono fizyczną instytucję kultury, integrującą lokalne inicjatywy kulturalne i technologiczne, łącząc lokalną społeczność, sektor publiczny i prywatny. Miasta mogą badać zarówno niskobudżetowe interwencje, jak i duże inwestycje. Chalandri (EL) skupiło się na starożytnym zabytku - w tym przypadku akwedukcie Hadriana - jako narzędziu do rewitalizacji miasta i ożywienia życia społeczności. Wykorzystując podejście międzysektorowe, współtworzy lokalne projekty i wydarzenia kulturalne ze społecznościami, waloryzując lokalną historię i poprawiając opiekę nad wodą i zasobami naturalnymi. Można go zaadaptować do innych miast z różnymi rodzajami lokalnego dziedzictwa historycznego, aby budować zaufanie i pielęgnować społeczności. W Tilburgu (NL) miasto wykorzystuje kulturę jako czynnik transformacji społecznej. Rozwijanie ekosystemu kulturowego na obszarze mieszanym etnicznie i znajdującym się w niekorzystnej sytuacji pomaga łączyć osoby znajdujące się na marginesie a usługami publicznymi, z którymi powinni mieć  kontakt. W ramach 150 projektów dotarto do ponad 3 000 młodych ludzi, co miało pozytywny wpływ na zdrowie, zachowanie i bezpieczeństwo publiczne. 

    Włączenie społeczne

    Wiele miast przyjmuje innowacyjne i partycypacyjne podejście do rozwiązywania długotrwałych problemów wynikających z wykluczenia społecznego. Seraing (BE) zajmuje się problemem izolacji i budowaniem społeczności poprzez eksperymentalny projekt rewitalizacji przestrzeni publicznych w centrum miasta. Integracyjny proces planowania urbanistycznego i szkolenie lokalnych mieszkańców na nowo odkryły przestrzenie, czego rezultatem są realizowane obecnie projekty obywatelskie. Bardziej dostosowane do potrzeb podejście przetestowano w Landshut (DE), aby przezwyciężyć błędne koło w którym tkwią samotni rodzice niemogący pracować z powodu opieki nad dziećmi. Koncentrując się na zawodach związanych z opieką zdrowotną, które wymagają długich i elastycznych godzin pracy, miasto opracowało nową formę elastycznej opieki nad dziećmi. Samotni rodzice przechodzą szkolenie w zakresie opieki nad dziećmi, aby opiekować się dziećmi pracowników służby zdrowia w połączonym budynku. Stanowi to nowatorskie podejście do radzenia sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w niektórych zawodach, które nieproporcjonalnie dotykają kobiety.  

    Verona (IT) walczy z samotnością, spowodowaną zmianami demograficznymi i erozją więzi rodzinnych. Poprzez opracowanie "indeksu samotności" połączone z aktywowaniem zasobów społeczności, przedstawiciele miasta pracują nad rozpoznaniem i zmniejszeniem objawów samotności oraz poprawę samopoczucia.  

    Bruksela (BE) pracuje z problemem wynikającym z mało przystępnych cen mieszkań, z którym boryka się wielu obywateli, poprzez projekt współmieszkania, opracowany w ramach wspólnotowego funduszu powierniczego. Dzięki oddzieleniu własności gruntów od własności wybudowanych na nich budynków mieszkalnych, wyeliminowano spekulacje i skupiono się na zapewnieniu dostępnych mieszkań dla osób często zaniedbywanych: rodzin o niskich dochodach, osób starszych, bezdomnych i samotnych matek.  

    Utrecht (NL) proponuje podzielić się swoim innowacyjnym podejściem do przyjmowania i integracji nowo przybyłych do miasta, w szczególności osób ubiegających się o azyl. Całkowicie zmieniając sposób, w jaki nowoprzybyli są zakwaterowani, zintegrowani i przeszkoleni, tworzą znaczące spotkania wykraczające poza etykiety "uchodźcy" lub "miejscowego". Elastyczność i skupienie się na najbliższym otoczeniu ośrodków recepcyjnych umożliwi każdemu miastu, które dołączy do sieci, opracowanie własnej wersji, która połączy mieszkańców i przybyszów. 

    Bezpieczeństwo miejskie

    Zwiększenie bezpieczeństwa przestrzeni miejskich w nocy jest problemem wielu europejskich miast. Chcemy przyjrzeć się dwóm miastom oferującym nowe podejście do bezpieczeństwa miejskiego opartego na społeczności. Pireus (EL) opracował całościowy model, ustanawiając lokalną współpracę w zakresie zapobiegania przestępczości, platformę internetową do oceny zagrożeń fizycznych i cybernetycznych oraz interwencje przestrzenne w celu zabezpieczenia i upiększenia wrażliwych budynków. Turyn (IT) koncentruje się na multidyscyplinarnym podejściu do zarządzania przestrzenią publiczną i poprawy postrzegania przez mieszkańców bezpieczeństwa w nocy. Działania mające na celu zwiększenie potencjału terytorialnego, angażujące lokalne społeczności, sprawiły, że dzielnice stały się bardziej przyjazne do życia wieczorem.

    Który z nich jest dla Was?

    Miasta wyżej wymienione poszukują partnerów do transferu swoich praktyk i konkretnych innowacji. Możecie skorzystać z narzędzia wyszukiwania partnerów, aby skontaktować się z którymkolwiek z tych miast, aby dowiedzieć się więcej i wspólnie rozwijać sieć URBACT.  

    Strona Get Involved zawiera wszystko, czego potrzebujecie, aby ubiegać się o udział w Sieciach Transferu Innowacji URBACT!

  • Call for Good Practices is nu open!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    Become an URBACT Good Practice City! Call for Good Practices 15 April-30 June 2024.
    07/05/2024

    In deze call kunnen steden goede voorbeelden van duurzame ontwikkeling in de stad aandragen om als Good Practice te worden beoordeeld. De gekozen Good Practices worden uitgelicht op het Urbact City festival van 8-10 april 2025 in Wroclaw. Een uitgelezen kans om als stad te laten zien hoe je duurzame stedelijke ontwikkeling in de praktijk uitvoert en inspiratie op te doen vanuit andere steden in Europa. De call voor goede voorbeelden  is open van 15 april tot 30 juni 2024. Link naar de call: https://urbact.eu/get-involved

     

    Met een gekozen Good Practice kun je een Urbact Transfer Netwerk starten. Hierin worden de Good Practices geanalyseerd en aangepast om in andere steden te kunnen worden toegepast. De voorbeeldstad ontwikkelt een doorontwikkelingsplan, de lerende steden maken een implementatieplan. Het gaat hier om een meerjarige samenwerking. De call voor Transfer Netwerken wordt geopend na het City festival in april 2025.

    News
    From urbact
    Off
  • Webinar #1 "Measuring Safe and Sustainable School Travel" - Recording and presentations are now available!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    01/05/2024
    News
    Network
    From urbact
    Off

    The recording and presentations of our 1st Webinar on "Measuring Safe and Sustainable School Travel" held online on 11.03.2024, are available here.

    Emily Sykes from Modeshift and Maciej Zacher from the Municipality of Skawina discussed measuring safe and sustainable school travel. Participants had the chance to familiarise with Modeshift work and practical use of  S.T.A.R.S. method. 

     

  • URBACT programos kvietimas gerosioms miestų praktikoms

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    30/04/2024

     

    URBACT programa 2024 m. balandžio 15 d. – birželio 30 d. skelbia kvietimą gerosios vietos praktikos, kuri būtų paveiki, skatinanti dalyvauti, integruota, aktuali Europos Sąjungai ir pritaikyta kitiems Europos miestams, pasiūlymų pateikimui.

    News
    From urbact
    Off

    Miestai iš 27 Europos Sąjungos valstybių narių, valstybių partnerių (Norvegija, Šveicarija), miestai iš šalių, kurios naudojasi Pasirengimo narystei ES priemone (Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija ir Serbija), taip pat iš Ukrainos ir Moldovos, kviečiami pateikti savo gerąją patirtį. Pasirinktos miestų gerosios praktikos bus naudojamos įvairiems matomumo ir viešinimo veiksmams, o vienas svarbiausių renginių, kuriame jos bus pristatytos – URBACT miestų festivalis, kuris vyks 2025 m. balandžio 8–10 d. Vroclave (Lenkija).

    Daugiau informacijos apie kvietimą rasite čia.

    Taip pat kviečiame sudalyvauti nuotoliniame kvietimui skirtame renginyje lietuvių kalba 2024 m. gegužės 6 d. 14 val. Prisijungti prie renginio galite paspaudę čia. 

  • "All things, to all people, at all times", the Cities@Heart Baseline Study

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    25/04/2024

    Covering themes from nightlife to the circular economy, the 30 URBACT IV Action Planning Networks began their journey of integrated urban development in June 2023. This baseline study, conducted from September to December 2023 in ten different countries, compiles urban analyses and site-specific visits to create the project roadmap for the URBACT Cities@Heart network, aiming to generate actionable knowledge for revitalising city centres.

    The purpose of this baseline study is to define the framework for learning, knowledge exchange, and capacity building over the project's two-and-a-half-year duration. It establishes a clear methodology for focusing, categorising, and sharing network learnings.

    Ongoing
    News

    Baseline Study cover image

    Network
    From urbact
    Off

    The study covers three aspects of network activities and research. The first section outlines the 15 most common challenges facing contemporary urban centres and provides an overview of current town centre management policies. These complex and overlapping challenges require an integrated approach. The network employs a specific and comprehensive framework to understand policy dimensions in city centres. Six main functions illustrate a model for city centre equilibrium: housing, work, public facilities, commerce, leisure, and public space. By examining these dimensions, the network methodology analyses various dynamics influencing residents and external populations. To address these complexities and challenges, the network proposes working on five interrelated pillars: integrated public policies, governance, decision-making tools, sustainability, and inclusion.

    The core of the Cities@Heart methodology entails mapping the major challenges onto the five pillars and using the resulting matrix as a foundation for proposed capacity-building and exchange activities including transnational meetings, city-to-city exchanges, ULG meetings, and a comprehensive work plan. The chapter concludes with a robust learning capitalisation and dissemination strategy built around the network's added value, a toolbox rooted in the five pillars, policy advocacy initiatives, and the pursuit of funding opportunities.

    The full baseline study is available for download on the Cities@Heart library or via the interactive PDF reader Calameo

    The Greater Paris Metropolis (Métropole du Grand Paris, France) coordinates the network in the role of Lead Partner. Endowed with extensive experience in local economy, architecture and urban planning, Barcelona-based Mar Santamaria Varas will assist the network as Lead Expert.

    The ten network partners include:

        The Greater Paris Metropolis, France (Lead Partner)
        The City of Cesena, Italy
        The City of Granada, Spain  
        The City of Osijek, Croatia
        Amfiktyonies, a business development organisation representing the City of Lamia, Greece
        The City of Celje, Slovenia
        The City of Fleurus, Belgium
        The City of Sligo, Ireland
        The Krakow Metropolis Association, Poland
        The Quadrilátero Urbano Association, Portugal

  • Urbane rešitve v konfliktih: Ukrajinska mesta odslej v programu URBACT

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    25/04/2024

    Teče že tretje leto ruske invazije na Ukrajino. Ukrajinska mesta so še vedno na fronti oboroženega spopada in se soočajo s posledicami in motnjami v vsakdanjem življenju.
     

    Vse od začetka vojne so bila evropska mesta zelo dejavna pri zagotavljanju podpore ukrajinskim beguncem in mestom iz Ukrajine. Od letošnjega leta lahko ukrajinska mesta skupaj z moldavskimi uradno sodelujejo pri dogodkih in aktivnostih programa URBACT ter se pridružijo URBACT mrežam.

    News
    From urbact
    Off

    Ukrajinska mesta se v nenehno spreminjajočih se razmerah soočajo z edinstvenimi izzivi. Sekretariat URBACT se je o ukrajinskih mestih, njihovih potrebah in pričakovanjih glede programa URBACT pogovarjal z Rostyslavom Tomenchukom in Yano Romaniuk, predstavnikoma Oddelka za koordinacijo mednarodne tehnične pomoči sekretariata kabineta ministrov Ukrajine, ki bo koordiniral program URBACT v Ukrajini.

    Spodaj objavljamo povzetek pogovora.
     

    Kakšna so pričakovanja ukrajinskih mest pri vključevanju v programe EU, kot je URBACT?
     

    Pristop k programu URBACT in drugim programom EU lahko ukrajinskim mestom prinese pomembne koristi. Ukrajinska mesta bodo lahko pridobila dostop do strokovnega znanja, finančnih sredstev in mrež, ki jim bodo pomagali pri obnovi in razvojnih prizadevanjih.

    S programom URBACT se mesta pridružijo mrežam skupaj z drugimi urbanimi območji, ki se soočajo s podobnimi izzivi, kar jim omogoča, da se z izmenjavo idej in izkušenj učijo iz uspehov in neuspehov drugih mest. Ukrajinska mesta bodo lahko sodelovala s kolegi iz drugih evropskih držav pri razvoju rešitev, prilagojenih njihovim edinstvenim potrebam pri obnovi. Posebno korist jim lahko prinese tudi dostop do najnovejših raziskav, metodologij in najboljših praks na področju urbanističnega načrtovanja, okoljske trajnosti, socialne vključenosti in gospodarskega razvoja.

    URBACT odpira tudi možnosti za financiranje, ki je lahko ključnega pomena za ukrajinska mesta, ki se soočajo s finančnimi težavami pri obnovi. To financiranje lahko podpira različne projekte, od razvoja infrastrukture do socialnih programov, in pomaga mestom pri izvajanju inovativnih rešitev, razvitih v okviru URBACT.

    Ukrajinska mesta bodo lahko tudi izmenjala izkušnje z drugimi evropskimi mesti, kar bo spodbudilo sodelovanje in podporo. Ta izmenjava znanja je ključnega pomena za mesta, ki si prizadevajo za učinkovito in trajnostno obnovo ter razvoj.

    Ali v okviru programa URBACT obstajajo posebne teme, s katerimi se želijo ukrajinska mesta ukvarjati?
     

    Trenutno lahko rečemo, da so ukrajinske regije potrdile svoj interes za sodelovanje v programu. Vse prednostne naloge kohezijske politike EU so pomembne za ukrajinske potencialne partnerje. To pomeni skupno zavezanost bolj konkurenčni, bolj zeleni, povezani, socialni in v državljane usmerjeni družbi. V okviru teh prednostnih nalog naši partnerji že sodelujejo v programih čezmejnega in transnacionalnega sodelovanja ter razvijajo skupne projektne zamisli.

    Ukrajinska mesta se še posebej veselijo usposabljanja in razvoja veščin na področjih, kot so vodenje projektov, vključevanje deležnikov in oblikovanje politik. Zanimivi so tudi celostni akcijski načrti, ki so strateški dokumenti, v katerih je opisan celostni pristop k razvoju mest. Za ukrajinska mesta bi se ti načrti lahko osredotočili na obnovo, krepitev odpornosti in trajnostni razvoj ter obravnavali tako takojšnje potrebe kot dolgoročne cilje.

    Kako lahko program URBACT in mesta v EU še naprej pomagajo ukrajinskim mestom?
     

    Program URBACT povezuje mesta s strokovnjaki z različnih področij urbanega razvoja, pri čemer je velik poudarek na krepitvi zmogljivosti lokalnih uprav in spodbujanju trajnostnega razvoja. Nadaljnja solidarnost in podpora evropskih mest bosta imeli ključno vlogo pri pomoči Ukrajini pri prizadevanjih za okrevanje in obnovo. Pridružitev k programu URBACT lahko ukrajinskim mestom zagotovi celovit podporni sistem, ki ne bo pomagal le pri takojšnjih prizadevanjih za obnovo, temveč tudi pri postavljanju temeljev za trajnostni, odporni in vključujoči urbani razvoj na dolgi rok.

  • EL URBACT programm otsib PARIMAID PRAKTIKAID

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    12
    23/04/2024

    Sel kevadsuvel saab alguse üks lihtsamaid teekondi, et liituda URBACT programmi võrgustikega (üleeuroopaliste linnavõrgustikega kogemuste vahetamiseks).

    News
    From urbact
    Off

     

    EL URBACT programm avas 15.aprillil konkursi heade linnapoliitika praktikate (Good Practice Call) leidmiseks, mille tulemusena valitakse välja parimad linnapoliitika näited Euroopas, mis on väärt laialdasemat rakendamist teistes kohtades. Selleks tuleb kohalikul omavalitsusel täita URBACT programmi lehel  ingliskeelne vorm, milles mõnda seni edukalt rakendatud ja innovaatilist kohalikku lahendust kirjeldatakse ning esitada see URBACT programmile 30.juuniks 2024. Parimad ja uuenduslikumad poliitikanäited välja pakkunud omavalitsused saavad esmalt nn Hea Praktika Linna nominatsiooni, millega seejärel kaasneb õigus asuda ise moodustama URBACT võrgustikku (URBACT Transfer Networks) ja olla tekkivas võrgustikprojektis ka juhtpartner. Hea Praktika Linnad saavad mitmeid häid võimalusi oma kohaliku poliitikanäite tutvustamiseks üle Euroopa, nt esitlused URBACT linnafestivalil ja teistel üleeuroopalistel üritustel. Kindlasti teeb see nominatsioon linna väga atraktiivseks partneriks nii URBACTis kui ka teistes rahastusprogrammides.

     

    Taotlema sobivad omavalitsused. Kuna URBACT programm tegeleb peamiselt linnaliste küsimustega, siis võiksid Eestis taotlejateks olla nii linnad kui ka need omavalitsused, mille igapäevane elurütm on keskuslinadega tihedalt seotud (regionaalsed linn-maa seoste teemad). Võimalikud poliitikapraktikate teemad võivad aga olla väga erinevad - oluline on, et need on seotud säästva linnaarengu teemadega Euroopa ühtekuuluvuspoliitika mõttes ja/või ÜRO kestva arengu eesmärkidega. Tähelepanuväärne on, et konkurss sobib ka väiksematele omavalitsustele (ei ole elanike arvu piirangut). Samuti ei pea esitatav hea praktika olema seotud varasema osalusega URBACT või mõnes muus EL projektis. Kirjeldage oma poliitikanäidet, mida sooviksite laiemalt tutvustada ning mille puhul teie linn või vald sooviks rahvusvaheliselt kogemusi vahetada (n-ö valideerida).

     

    Inspiratsiooni (millised teemad Euroopa parimate linnapoliitikate hulka jõudsid) võib leida eelmisest hea praktika konkursist 2017.aastal (vt andmebaas siin: https://urbact.eu/good-practices/home). Kokku valiti siis välja ligi 100 head praktikat.

     

    Konkursi tingimuste lihtsa ülevaate anname eestikeelsel veebiseminaril 29. aprillil, kell 15.00-16.00 (+30 min vaba küsimuste aega neile, kes seda vajavad).


     

    Liitumise link siin: 

    https://ut-ee.zoom.us/j/94691422285?pwd=Q3lGdGtVMTcxdVZwSVdXdy9adHpFUT09

     
    Meeting ID: 946 9142 2285
    Passcode: 583602
     
    12


     

    Kui soovite, et mõnele juba praegu tekkivale küsimusele infopäeval vastame, siis võite selle saata meile ka enne infopäeva alloleval emailil.

     

    URBACT programm korraldab aga juba 25.aprillil ka esmase ingliskeelse infotunni: 25. aprillil, kell 10.00-11.00 CEST (11.00-12.00 Eestis), Online info session: The call for Good Practices in a nutshell

     

    .-.
  • Nová URBACT výzva pro příklady dobré praxe je otevřena!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    CZ GP banner
    23/04/2024

    V rámci této výzvy, která je pro města otevřena až do 30. června 2024, hledá program URBACT osvědčenou dobrou praxi, která je účinná, participativní, integrovaná, relevantní pro Evropskou unii a přenositelná do jiných evropských měst.

    News
    From urbact
    Off

    Aktuální výzva programu URBACT pro příklady dobré praxe je otevřena všem městům z 27 členských států Evropské unie, z partnerských států (Norsko, Švýcarsko), městům ze zemí využívajících nástroj předvstupní pomoci (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko) a také z Ukrajiny a Moldavska. Cílem této výzvy je zviditelnit v celoevropském měřítku účinnou lokální dobrou praxi v oblasti udržitelného rozvoje měst a nabídnout inspiraci a možnosti přenosu zkušeností do dalších evropských měst.

    Oceněná URBACT města s dobrou praxí budou moci využít různých propagačních akcí ke zviditelnění, přičemž jedním z vrcholů bude URBACT City Festival, který se uskuteční ve dnech 8. – 10. dubna 2025 ve Wroclawi (Polsko). Vybraná města budou mít také možnost vést síť měst URBACT Transfer Network s využitím prostředků a zdrojů programu.

    V zadávacích podmínkách výzvy jsou uvedeny podrobné informace o tom, kdo je oprávněn podat žádost, a jaký je postup podávání žádostí. Sekretariát programu URBACT a České kontaktní místo URBACT organizuje několik online a informačních seminářů, aby Vám výzvu představili a zodpověděli veškéré dotazy.

    Více informací o výzvě naleznete zde na webových stránkách URBACT a níže jsme pro Vás připravili shrnující grafiku:

  • Good Practice -haku – Osallistu haun tiedotustilaisuuteen!

    Copy linkFacebookXLinkedInEmail
    23/04/2024

    URBACTin Good Practice -haku on avautunut 15. huhtikuuta 2024 ja sulkeutuu 30.6.2024. Good Practice on kaupungin tai kunnan toteuttama paikallinen kehittämistoimi, joka on vaikuttava, osallisuutta hyödyntävä tai sitä edistävä sekä otteeltaan monialainen eli integroiva. Lisäksi tämän hyvän käytännön on oltava EU:n näkökulmasta hyödyllinen eli siitä on opittavaa ja se on siirrettävissä muiden eurooppalaisten kaupunkien käyttöön. Lokakuussa 2024 valittavat Good Practice -kaupungit saavat euroopanlaajuista huomiota ja ne ovat näkyvästi esillä esimerkiksi 8.–10.4.2025 järjestävillä URBACTin kaupunkifestivaaleilla Puolan Wroclawissa. Lisäksi Good Practice -kaupungeilla on mahdollisuus toimia hankevetäjinä URBACT Transfer Network -hankkeissa, jotka avautuvat hakuun keväällä 2025.

    News
    From urbact
    Off

    Osallistu haun tiedotustilaisuuteen 8.5.2024 klo 10.00 - 11.30!

    Tilaisuus järjestetään etänä Teams:in kautta. Ennakkoilmoittautuminen 6.5.2024 mennessä TÄMÄN LINKIN kautta. Ohjelma:

    10.00-10.05 Tilaisuuden avaus (Petri Kahila, URBACT NUP)

    10.05-10.30 Ajankohtaista URBACTista ja EUIsta (Olli Voutilainen, TEM)

    10.30 -11:00 Good Practice –haku, esittely (Timo Hirvonen & Matti Fritsch, URBACT NUP)

    11.00-11.15 Good Practice – kokemukset Tampereelta (Silva Vuopponen, Tampereen kaupunki)

    11.15-11.30 Kysymyksiä & keskustelua

    Kutsua saa vapaasti jakaa kaupunkitoimijoiden kesken.

    Tervetuloa!