Aardejaht Targóweki linnaosas: tutvumine kohaliku tööstuspärandiga

Edited on 25/05/2023

Poola pealinnas Varssavis on palju põnevaid vaatamisväärsusi ja kohti, mis inimesi suurel hulgal ligi meelitavad. Enamus neist on koondunud kesklinna. Mida aga teha, kui olete neid juba näinud ja külastanud? Või kui teid huvitavad hoopis teistsugused kohad, kus oleks vähem inimesi. Sel juhul tuleks külastada linna varjatumaid paiku, mis on vähem tuntud ning ei meelita nii palju inimesi ligi. Just selline võimalus avanes Varssavi elanikele, kui kohalik URBACTi esindus kutsus Come In! projekti raames linnaelanikke uuest linnateemalisest mängust osa võtma. Mängu eesmärk oli tutvustada Targóweki linnaosa tööstuspärandi peidetud aardeid.

Come in! projekti eeskujuks on Budapest 100 festival, mida korraldatakse kohaliku pärandi väärtustamiseks ja esitlemiseks. Festivali raames tutvustatakse linna põnevamaid paiku, mis on sageli uurimata ja mida vähesed on külastanud. Festivali edukaks läbiviimiseks tegid koostööd erinevad organisatsioonid, institutsioonid ja ka kohalikud elanikud. See koostöö osutus väga edukaks, sest kohalikud tundsid oma kodukoha ümbrust hästi, nad olid motiveeritud kohaliku pärandiga tegelema, selle tutvustamisse panustama ja olid seega koostööst teiste osapooltega väga huvitatud. Budapesti eeskujul püüdsid seitse URBACTi partnerlinna erinevatest riikidest (Ungarist, Poolast, Itaaliast, Hispaaniast, Soomest, Horvaatiast, Rumeeniast) sarnast asja ette võtta.

Koroonaviiruse tulekuga luhtusid aga paljud URBACTi festivalide plaanid. Sellest hoolimata oli Varssavi linnaosa Targóweki meeskond motiveeritud piirkonna pärandit laiemalt tutvustama. Kuigi suurelt planeeritud linnaosa festival lükati edasi, otsustas kohalik URBACTi esindus inimestele põneva aardejahi kaudu huvitavaid paiku ja linnaosa ajalugu tutvustada. Mängu korraldamisse kaasati mitmeid erinevaid kohalikke osapooli (elanikke, organisatsioone, ettevõtjaid). Epideemilise olukorra tõttu korraldati mäng osaliselt veebis – teave kohalike vaatamisväärsuste kohta ja sellega seotud küsimused pandi üles internetti. Aardejahist osavõtjad pidid tekstid koos vihjetega läbi lugema ning linnaruumis õiged kohad üles leidma. Mängus osalesid nii pered kui ka sõpruskonnad, keda meelitasid mängima vahvad auhinnad ja võimalus külastada avastamata kohti. Aardejahi toimumise päev osutus ka tõeliselt päikseliseks, mis muutis mängus osalemise eriti nauditavaks. Kuna auhindu said kokku vaid kuus kõige kiiremat võistkonda, siis oli mängu ajal märgata ka sõbralikku konkurentsi osavõtjate vahel.

 

Põnevate paikadega linnaruumis said osalejad tuttavaks kahte erinevat rada mööda. Kuna kohaliku linnafestivali motiiviks olid Targóweki inimesed, siis olid ka mängu rajad pühendatud kohalikele kuulsatele tegelastele. Esimene rada “Elsneri muusikarada” oli pühendatud Joseph Elsnerile - Chopini õpetajale, kes oli vähem tuntud kui Chopin ise, kuid tõeliselt andekas. See rada oli mõeldud eelkõige lastele, keda oodati seiklema koos vanemate saatjatega. Kokku oli sellel rajal vaja lahendada 12 mõistatust. Rajal oli hulgaliselt põnevaid lasteatraktsioone, näiteks oli sealt võimalik leida erinevaid muusikariistu ning lapsed said mängida kaasaegsel mänguväljakul. Teine rada oli pühendatud Balcerekile, kes on väljamõeldud tegelane kuulsast Poola 80ndate komöödiast. See rada oli mõeldud suurematele. Rajal oli 12 küsimust ja ka sellel rajal tutvusid osalejad paljude põnevate kohtadega, näiteks külastati ajaloolist Varssavi-Peterburi raudteed, vana kellatorni, ajaloolist häärberi jne. Kahel rajal osales kokku 23 võistkonda – esimesel rajal 11 ja teisel rajal 12. Kokku sai kohalikku ajalugu ning Targóweki linnaosa peidetud aardeid paremini tundma umbes 70 inimest. Piirarvu mängus osalejatele määratud ei olnud, sest kõik organiseeriti kontaktivabalt.

 

Aardejahist osa võtnud inimesed jäid mänguga väga rahule. Põnev oli mängu kaudu oma kodukohta tundma õppida ning pere ja sõpradega värskes õhus lõbusalt seigelda. Paljud osavõtjad tunnistasid, et said oma linnaosa ajaloo kohta väga palju uut teada ning külastasid mitmeid paiku, mida ei olnud kunagi varem külastanud. Aardejahi korraldajad olid positiivse tagasiside ning tänusõnade üle tohutult rõõmsad ning neile meeldis ka see, et tänu Come in! projektile tulid ühise eesmärgi nimel kokku erinevad kohalikud osapooled. Koos loodi mäng, mis aitas kohalikku pärandit edendada. Targóweki linnaosas korraldatud aardejaht näitab ilmekalt, et kui erinevatel osapooltel on üks ühine eesmärk, siis koostöö kohalikul tasandil võib olla väga edukas.

Submitted by Madli-Johanna Maidla on 28/09/2021
author image

Madli-Johanna Maidla

See all articles