Međusobno učenje na djelu: što smo naučili iz procesa revizije akcijskih planova mreže GenProcure

Edited on 16/10/2025

Group photo_Ujfeherto_SatuMare

Nedavno je mreža GenProcure imala priliku iskoristiti podršku ad hoc stručnjakinje Franziske Singer, koja je projektnim partnerima pomogla u izradi i reviziji integriranih akcijskih planova te doprinijela osmišljavanju i vođenju transnacionalnog sastanka GenProcure održanog u Újfehértóu i Satu Mareu. U ovom ćemo tekstu podijeliti njezina razmišljanja i saznanja koja nas inspiriraju dok napredujemo u provedbi planiranih akcija.

U svibnju sam imala veliko zadovoljstvo da kao ad hoc stručnjakinja GenProcure mreži pružim podršku pri reviziji integriranih akcijskih planova gradova i regija partnera. Moja je zadaća bila detaljan pregled nacrta planova te, zajedno s vodećim stručnjakom, vođenje nekoliko dana razmjene iskustava među kolegama. Bilo je zaista inspirativno vidjeti kako su se gradovi iz cijele Europe okupili da si međusobno pomognu u usavršavanju svojih akcijskih planova i dovedu rodno odgovornu javnu nabavu korak bliže ostvarenju u svojim jedincama lokalne samouprave.

Za provedbu rodno odgovorne javne nabave ne postoji recept, no postoje strategije, pitanja i vrlo praktične metode za napredak u različitim lokalnim kontekstima. Nadograđujući se na stvarna iskustva i međusobnu podršku, proces međusobnog ocjenjivanja otvorio nam je prostor i za davanje povratnih informacija i za inspiraciju. Predstavnici svakog od gradova predstavili su akcije koje planiraju provesti, a koje su razvili zajedno sa svojim lokalnim URBACT grupama. Nakon pažljivog čitanja cjelovitih nacrta planova, dala sam svoje komentare, a zatim smo otvorili prostor za zajedničko učenje.

U malim grupama suradnice i suradnici međusobno su si postavljali promišljena pitanja, dijelili što su naučili u vlastitim kontekstima te nudili prijedloge. To nije bila površna razmjena - bili su puni energije, a čak je bilo i povremenog (konstruktivnog!) neslaganja. Zadovoljstvo je bilo vidjeti stručnjake za nabavu iz gradova raznih veličina kako si postavljaju izazove i međusobno se podržavaju u oblikovanju rodno odgovorne javne nabave u kontekstu svoje lokalne samouprave.

Duh suradnje bio je izrazito vidljiv. Svi su istinski željeli pomoći jedni drugima da naprave najbolji mogući plan i sa sastanka su otišli s novim idejama za vlastiti rad. Svaki je grad pridonio nečim vrijednim i u svakom bih planu mogla istaknuti nešto što je sjajno.

Nekoliko akcija o kojima još uvijek razmišljam:

U gradu Umeå ideja „rodno oblikovanog prostora“ otjelovila se na različitim lokacijama u javnom prostoru koje predstavljaju točke za promišljanje o pitanjima roda. Umeå pokazuje kako urbanističko uređenje i infrastruktura mogu različito utjecati na žene i muškarce putem projekata poput preuređenja pothodnika koji je sada snažno osvijetljen i zakrivljen umjesto uglat, čime se postiže bolja vidljivost i veći osjećaj sigurnosti za žene. Primjer je i projekt Frizon (Slobodna zona), koji su mlade djevojke osmislile u skladu sa svojim potrebama i željama, a tu su i vođene ture po odabranim točkama grada koje pokazuju kako grad odgovara na različite potrebe ovisno o rodu.

U gradu Vila Nova de Famalicão planiraju u rad uključiti srednjoškolce kako bi im rano podigli svijest o nabavi i napravili je pristupačnijom i relevantnijom za građanski život.

Ovakav način međusobnog učenja ima ogroman potencijal, posebno sada kada mreža prelazi s planiranja na provedbu, a neki su partneri već započeli s pilot-akcijama. Što se više ovakve priče i postignuća međusobno dijele, to je lakše nadograđivati ih, prilagođavati ideje, izbjeći ponavljanje grešaka te zajednički brže napredovati.

Zahvalna sam što sam bila dio ovog procesa, a ono što sam vidjela duboko me ohrabruje. Rodno odgovorna javna nabava više nije samo politička ambicija; to je nešto što lokalne vlasti diljem Europe počinju provoditi s iskrenim namjerama i u praktičnim koracima.

Ono što mi posebno daje nadu jest to da su mnogi uključeni i sami djelatnici u javnoj nabavi, ljudi koji imaju moć i volju da ove promjene i ostvare. U nekoliko gradova aktivno su se uključili lokalni političari, pokazujući tako da rodno odgovorna javna nabava dobiva na značaju tamo gdje je najvažnije.

S veseljem iščekujem da vidim kamo će nas put dalje odvesti. Ako želite saznati više o rodno odgovornoj javnoj nabavi i informirati se izravno od GenProcure gradova partnera, pridružite nam se 29. listopada 2025. na završnoj konferenciji u Zagrebu. Bit će to izvrsna prilika da se proslavi postignuti napredak, podijeli naučene lekcije te istraži što nam sve još predstoji.
 

Autorica članka: Franziska Singer, ad hoc stručnjakinja mreže GenProcure

Originalni članak: https://urbact.eu/peer-learning-action-insights-genprocure-review-process

Prijevod: Iva Mandekić

Submitted by on 16/10/2025