URBACT programa 2022 metais paskatino pokyčius

Metams einant į pabaigą atsigręžiame į tai, ką nuveikėme. Prisijunkite prie mūsų ir iš naujo apžvelkite svarbiausius 2022 m. URBACT programos įvykius.

Prisiminkite viską, ką išgyvenome ir kas dar ateis. Skaitykite ir įsitikinkite, kad šiais metais nepraleidote nieko svarbaus.

 

URBACT miestų festivalis sugrįžo – ir šiemet vyko gyvai!

1                                                

Po internetinės koncepcijos 2021 m., šiais metais mūsų pagrindinis renginys sulaukė didelio susidomėjimo. 2022 metų birželį Pantine (Didžiojo Paryžiaus regione, Prancūzijoje) saulėtomis ir labai šiltomis dienomis daugiau nei 480 dalyvių iš visos Europos susirinko diskutuoti ir vieni kitus paskatinti. Šis URBACT miestų festivalis buvo ypač unikalus, nes tai buvo pirmasis anglies dvideginiui neutralus renginys. Pasirinkti aplinkai draugiškesnį sprendimą paskatino Prancūzijos pirmininkavimas ES, taip pat URBACT noras ateityje užtikrinti tik anglies dvideginiui neutralias priemones.

2022-ųjų URBACT miesto šventė taip pat turėjo labai simbolinę reikšmę. Tai pažymėjo du svarbius įvykius: pirmasis buvo paskutinio URBACT III veiksmų planavimo tinklų etapo (2019–2022 m.) pabaiga, o antrasis – kito planavimo laikotarpio URBACT IV (2021–2027 m.) programos pradžia. Abu aspektai praturtino šventę ir bendrą trijų dienų renginio turinį.

 

Prasidėjus naujam laikotarpiui, baigėsi ir URBACT III programa

 

Ankstesniu URBACT programos laikotarpiu (2014-2020 m.) buvo finansuoti 83 miestų tinklų suformuoti projektai. Iš viso 678 miestai partneriai iš 27 šalių pasinaudojo URBACT metodu. Naudodamiesi specialiai pritaikytomis mokymosi ir mainų metodikomis, pritaikydami žinias ir pasinaudodami gebėjimų ugdymo galimybėmis, miestai kartu kūrė ilgalaikes vizijas ir kūrė savo gerosios praktikos pavyzdžius. Galutiniai projektų sėkmės ir nesėkmės istorijų produktai skelbiami siekiant dalytis žiniomis. Paskutinis šio planavimo laikotarpio etapas taip pat paliko erdvės eksperimentams: keturi bandomieji tinklai ir iniciatyvos vis dar vykdomi iki gruodžio pabaigos įgyvendinant URBACT III programą.

Remiantis perdavimo tinklų patirtimi, pritaikant ir pakartotinai naudojant URBACT miestų gerąją patirtį, 54 miestai naujai iš 91 projektus įgyvendinusio miesto turėjo galimybę perkelti savo idėjas ir projektus į vietos kontekstą. Septynios projektų originalios gerosios praktikos, kurios dalyvavo ankstesniuose tinkluose, buvo pakviestos pakartoti savo patirtį su nauju partnerių ratu. Taip pat penki partneriai iš patirties perdavimo tinklų, įgyvendindami nacionalines iniciatyvas, turėjo galimybę pasidalinti savo „slaptu receptu“ su kitais miestais. Galiausiai buvo atrinkti penki užbaigti miesto naujoviškų veiksmų projektai, siekiant išbandyti URBACT patirties perdavimo procesą su nedideliu skaičiumi miestų partnerių.

Tačiau 2022 m. baigsis ir kitas bandomasis projektas: pasaulinių tikslų miestų tinklas. Šis bandomasis projektas atitinka įprasto veiksmų planavimo tinklo struktūrą, tačiau su tam tikromis naujovėmis. Remiant Europos savivaldybių ir regionų tarybai (CEMR) ir pasinaudojant tvarių miestų orientacine sistema (RFSC), pagrindinė 19 miestų partnerių užduotis buvo lokalizuoti JT darnaus vystymosi tikslus. Visi šie projektai sukurs naujas patirtis kitam planavimo laikotarpiui, o kiekvieno partnerio patirtis yra įrodymas, ką būsimi URBACT miestai gali pasiekti net per trumpą tinklo veikimo laiką.

 

URBACT e-universitetas pasiūlė informaciją apie finansavimą jums po ranka

2

URBACT universitetai yra pagrindinė mūsų įvairių gebėjimų ugdymo dalis, kuri kuria programos patirtį ugdant įgūdžius. Kalbant apie miesto specialistų gebėjimų stiprinimą, URBACT siūlo priemones ir tinkamą turinį, kad būtų galima remti miesto veiksmus planavimo cikle, kartu užtikrinant dalyvaujamąsias ir integruotas intervencijas. Ši koncepcija buvo pratęsta ir 2022 m. e-universitete. Tris dienas trukusiame renginyje buvo akcentuojami žingsniai, reikalingi miestui sėkmingai įgyvendinti tvarias strategijas ir numatyti lėšų atitinkamiems veiksmams.

Nors e-universitetas buvo uždaras ir jame galėjo dalyvauti URBACT projektų partneriai, visas susijęs turinys buvo paskelbtas ir pasiekiamas platesnei auditorijai per URBACT įrankių rinkinį. Ten miesto entuziastai gali rasti įvairių gairių ir šablonų, padėsiančių miestams praplėsti projektų finansavimo galimybes. Šios priemonės buvo sukurtos per metus, atsižvelgiant į aktualų poreikį – suprasti, kaip veiksmų planai ir strategijos gali tapti realybe. Gairės išteklių ir finansavimo tema greitai nepasens, ši medžiaga bus ypač naudinga ES savivaldybėms, kurios ateinančiais metais (2021 - 2027 m.) nori pradėti naujus projektus.

 

Dar kartą paaiškėjo, kad lyčių lygybė yra teisingų pokyčių pagrindas

 

Lytiškumas yra labai svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti kuriant klestinčius miestus ir bendruomenes. Tai kompleksinė tema, apimanti daug daugiau miesto problemų, nei galima tikėtis, todėl nenuostabu, kad #GenderEqualCities yra vienas iš pagrindinių URBACT IV programos prioritetų kartu su skaitmeniniu ir žaliuoju perėjimu. Viena vertus, siekiame tęsti šios temos įtraukimą programos lygmeniu; kita vertus, toliau skatinsime miestus nagrinėti susijusią veiklą vietos lygmeniu.

Siekdami patenkinti konkretesnių priemonių vietos valdžios institucijoms poreikį 2022 m. pristatėme daugybę produktų. Pirmiausia buvo išleista nauja politikos ataskaitos „Lyčių lygybės miestai“ versija su visiškai naujais atvejais ir pavyzdžiais – pirminė ataskaita buvo išleista 2019 m. gegužės mėn. Programa taip pat pradėjo keturis naujus mokymo modulius, kurie padės Europos miestams įgyvendinti lyčių aspektą atitinkančių viešųjų pirkimų iniciatyvas. Kartu su Europos lyčių lygybės institutu URBACT į savo strateginių viešųjų pirkimų internetinį kursą įtraukė šešis lengvai suprantamus vaizdo įrašus, įskaitant du miesto atvejų tyrimus iš Vienos (Austrija) ir Baskų krašto (Ispanija).

 

3

 

Esame arčiau nei bet kada iki kito URBACT paraiškų konkurso veiksmų planavimo tinklams, kuris prasidės 2023 m. sausio 9 d. Per metus kvietimą pristatėme įvairiuose renginiuose: Miestų festivalyje, Europos regionų ir miestų savaitėje bei kituose renginiuose. Viską apie kvietimą galite sužinoti pažiūrėję šį įrašą čia. Be to, savivaldybės, agentūros, didmiesčiai ir vietos valdžios institucijos jau nuo spalio mėnesio pradėjo ieškoti potencialių partnerių.

 

Atminkite, kad URBACT prasideda nuo Jūsų, todėl būtinai pasidalykite idėjomis ir peržiūrėkite kitus pasiūlymus mūsų partnerių paieškos įrankyje!

Ar laukiate 2023 metų? Pasižymėkite URBACT programos internetinių seminarų, skirtų naujam Veiksmų planavimo tinklų kvietimui teikti paraiškas, datas:

  • Sausio 17 d., 10:00-11:00 (CET): įvadas apie kvietimą
  • Sausio 19 d., 10:00–11:00 (CET): tvirtos partnerystės kūrimas
  • Vasario 7 d., 10:00–11:00 (CET): patirties mainai ir mokymasis
  • Kovo 7 d., 10:00–11:00 (CET): paraiškos pateikimas

Submitted by Gediminas Cesonis on 31/12/2022
author image

Gediminas Cesonis

See all articles