Malmö växlar upp omställningen – så driver staden cirkulär innovation genom URBACT nätverket Let’s Go Circular!

Edited on 28/04/2026

Malmö står mitt i en av sina mest omfattande omställningar någonsin. Med sikte på att bli en klimatneutral stad år 2030 har staden bland annat deltagit i det europeiska URBACT‑nätverket Let’s Go Circular!, ett samarbete där tio europeiska städer utvecklar strategier för att på riktigt ställa om till en cirkulär ekonomi.  

Genom nätverket fick Malmö möjlighet att ta del av internationella erfarenheter, knyta nya partnerskap och utveckla innovativa lösningar som minskar resursförbrukning, klimatutsläpp och avfall – samtidigt som stadens konkurrenskraft stärktes

En nödvändig omställning: från linjär konsumtion till cirkulär ekonomi 

Malmös deltagande i Let’s Go Circular drivs av en tydlig problembild. Precis som i resten av Sverige är stadens resursanvändning till stor del linjär – vi tar ut, producerar, konsumerar och slänger. Sverige är i dag endast 3,4 procent cirkulärt, enligt The Circularity Gap Report, och Malmö bedöms ligga på en liknande nivå.  

Det innebär att majoriteten av resurserna som Malmö använder fortfarande kommer från nya råvaror. Samtidigt genererar varje Malmöbo i genomsnitt 367 kilo avfall per år, köper 14 kilo nya textilier och slänger 7,5 kilo textilier som hade kunnat få nytt liv.  

Att bryta den linjära modellen är nödvändigt både för klimatets skull och för att öka stadens motståndskraft mot globala kriser som inflation, resursbrist och geopolitiska spänningar. 

Let’s Go Circular! – ett europeiskt nätverk med gemensam ambition 

Let’s Go Circular! är ett URBACT‑finansierat nätverk (2023–2025) där tio europeiska städer tillsammans utvecklar holistiska strategier för cirkulära stadsekosystem. Nätverket arbetar efter den så kallade 10R‑stegen – från REFUSE till RECOVER – som lägger grunden för hur städer kan minska resursslöseri och eliminera onödigt avfall.  

I nätverket ingår bland andra München (projektledare), Riga, Oulu, Guimarães, Lissabon, Tirana – och Malmö.  

Det gemensamma målet är att stödja städer i att: 

  • minska användningen av jungfruliga råvaror 
  • stärka cirkulära affärsmodeller 
  • skapa lokala partnerskap mellan företag, kommuner och civilsamhälle 
  • utveckla konkreta, integrerade handlingsplaner för cirkulär omställning 

Vad gjorde Malmö i nätverket? 

Malmö arbetar redan aktivt med klimatfrågor – men Let’s Go Circular har gett staden en ny möjlighet att utveckla en färdplan för cirkulär omställning tillsammans med intressenter. En av de största utmaningarna är att cirkularitet ofta sker inom avgränsade organisationer snarare än mellan dem. Malmö vill därför skapa en stadsgemensam omställning, där företag, kommuner, akademi och invånare samverkar kring resurseffektivitet.  

Under nätverksträffar i bland annat Guimarães och Lissabon har Malmö utbytt erfarenheter kring: 

  • hur cirkulära landskaps- och kunskapslabb kan fungera som testbäddar 
  • hur städer kan arbeta med restflöden som gemensam resurs 
  • hur befolkningen kan engageras i cirkulära beteenden 
  • hur myndigheter kan samverka med universitet och skolor i klimatomställningen  

Detta ger Malmö både inspiration och konkreta metoder för att accelerera tempot i sin egen cirkulära resa. 

Färdplan för en cirkulär stad – Malmös egna satsningar 

Let’s Go Circular kompletterar den lokala Färdplan för cirkulär ekonomi som Malmö tagit fram. Här pekas flera avgörande åtgärdsområden ut, bland annat: 

Ett nytt nav för cirkulära lösningar ska ge företag och organisationer möjlighet att dela resurser, utveckla affärsmodeller, erbjuda resurscoachning och skapa matchning mellan restflöden. Hubben utvecklas i samverkan med MINC och RISE. 

  • Cirkulärt textilsystem 

Malmö har kartlagt textilflöden och stödjer aktörer som vill skapa mer cirkulära textilkedjor – från återbruk till återvinning.  

  • Hållbar matproduktion och minskat matsvinn 

Livsmedelskedjan ska effektiviseras genom samarbete mellan lokala producenter.  

  • Plaststrategi för minskad användning och ökad återvinning 

Malmö undersöker hur plastflöden kan sorteras bättre och återvinnas i högre grad.  

Tillsammans skapar dessa insatser ett lokalt ramverk som går hand i hand med arbetet i Let’s Go Circular. 

Ett gemensamt europeiskt steg mot framtiden 

Enligt URBACT fungerar Let’s Go Circular som en accelerator för hållbar stadsutveckling. Genom nära samarbete mellan deltagande städer stärks kapaciteten att: 

  • utforma hållbara strategier 
  • genomföra ambitiösa projekt 
  • dela erfarenheter och bästa praxis 
  • ta fram integrerade handlingsplaner för cirkulär omställning  

Malmö får också stöd i att mäta effekter, följa upp insatser och omsätta teori till konkret förändring – något som är avgörande för att nå målet om klimatneutralitet 2030. 

En stad som formar sin framtid – tillsammans 

Malmös deltagande i URBACT‑nätverket Let’s Go Circular är mycket mer än ett projekt. Det är ett skifte i synsätt, där staden vill gå från att konsumera resurser till att cirkulera dem, från att arbeta var för sig till att arbeta tillsammans – och från att tänka lokalt till att agera europeiskt. 

Genom internationellt samarbete, lokal innovation och ett tydligt klimatfokus har Malmö skapat ett av Sveriges mest ambitiösa program för cirkulär omställning. Det är ett arbete som kommer att forma stadens ekonomi, miljö och samhälle i generationer framöver

 

 

 

Submitted by on 28/04/2026