Transfer úspešných mestských postupov medzi mestami

Edited on 14/07/2025

Ako proces transferu URBACT pomáha mestám pochopiť, prispôsobiť a znovu využiť osvedčené mestské postupy?

Európske mestá sa neustále vyvíjajú a v reálnom čase reagujú na celý rad podnetov a výziev. Mestskí manažéri a odborníci v oblasti rozvoja miest sa často stretávajú s naliehavou potrebou identifikovať a implementovať spoľahlivé a efektívne riešenia. Práve preto sú programy ako URBACT tak cenné: identifikujú úspešné mestské postupy, propagujú ich a aktívne podporujú ich prenos medzi mestami v celej Európe.

Mestskí manažéri a odborníci na rozvoj miest však nemusia tento proces zvládnuť sami. Stačí, ak uprieme pohľad za hranice našich miest a uvedomíme si bohatstvo existujúcich riešení, ktoré máme k dispozícii. Problémom je, že o nich často jednoducho nevieme – čo je ironická skutočnosť v tejto „informačnej dobe“.

Za posledných sedem rokov som sa aktívne podieľal na viacerých takýchto iniciatívach – viedol som dva procesy prenosu osvedčených postupov a testoval rôzne prístupy a nástroje prenosu. Získané skúsenosti ma inšpirovali k napísaniu tohto článku, v ktorom sa delím o svoje skúsenosti s procesom prenosu v kontexte výzvy URBACT na vytvorenie sietí prenosu.

 
Transfer nie je COPY-PASTE operácia

 

Mnohokrát nás fascinujú príbehy o osvedčených postupoch a riešeniach vyvinutých inými mestami, čo nás vedie k presvedčeniu, že nie sú relevantné alebo realizovateľné v našich vlastných mestách. Príliš často dochádzame k záveru: „Nie, to sa v našom meste nedá urobiť!“.

Avšak vznikajúce mestské problémy, ako je rozrastanie miest, zlé životné podmienky, dôsledky zmeny klímy, nové technológie atď., slúžia ako dôležité motivátory, ktoré nás nútia k zmene a mobilizujú našich občanov k činom.

S 116 úspešnými osvedčenými postupmi URBACT, ktoré už boli uznané, je jasné, že často vieme, čo robiť, ale nevieme, ako to robiť. Počujem, ako sa pýtate: „Ak iné mesto už má fungujúce riešenie, je to perfektné. Môžem ho jednoducho skopírovať a vložiť do svojho mesta, však? Prečo by som mal stráviť dva roky a zaoberať sa kompletným procesom transferu?“

Ako zvyčajne, veci nie sú také jednoduché. Ideálny proces prenosu zahŕňa úzku, konštruktívnu a proaktívnu spoluprácu medzi vlastníkom úspešnej mestskej praxe a mestom, ktoré ju preberá, pričom sa ich úsilie spája s cieľom dosiahnuť spoločný cieľ – úspešný prenos. Okrem toho sa akékoľvek úspešné výsledky môžu použiť na ďalšie vylepšenie pôvodného riešenia, čím sa vytvorí situácia, z ktorej majú prospech všetky strany a ktorá tvorí základ úspešného partnerstva.

Teraz, keď vieme prečo, poďme sa ponoriť do témy a naučiť sa, ako implementovať tri kľúčové kroky procesu prenosu.

 

Krok 1: Pochopenie

 

Ako sa dalo očakávať, tento krok sa týka pochopenia osvedčených postupov, konkrétnych podmienok, za ktorých boli vyvinuté, ich štruktúry, hnacích síl, prevádzkových mechanizmov a všetkých ďalších otázok, ktoré by mohlo mať mesto, ktoré ich chce prevziať.

Rozprávanie príbehu o dobrej praxi a odpovedanie na všetky zadané otázky sa zvyčajne ukáže ako ťažšie, než sa očakávalo. Prečo? Jednoducho preto, že mesto, ktoré osvedčené postupy vyvinulo, tak urobilo v súlade so svojimi vlastnými potrebami, ambíciami, zdrojmi, kapacitami a, čo je najdôležitejšie, so svojou vlastnou víziou riešenia. Zároveň je počiatočná pozícia mnohých miest, ktoré chcú túto osvedčenú prax prevziať, vo väčšine prípadov neporovnateľná.

Musíme tiež zohľadniť „ľudský faktor“. Osvedčená prax je „ich dieťa“ a jej prezentácia môže vyžadovať niektoré pre mestskú správu menej bežné pracovné metódy – ako napríklad podrobné návštevy mesta, popisy a prezentácie osvedčenej praxe, odhalenie chýb a získaných skúseností atď.  

Napríklad počas procesu prenosu dobrej praxe Bee Path zorganizovalo mesto Ľubľana 4-dňový „boot-camp“ pre mestá, ktoré tieto postupy prevzali, a ich kľúčových zainteresovaných aktérov. Získali tak plný prístup a intenzívny zážitok, ktorý si všetci účastníci odniesli so sebou do svojich miest, čo bolo kľúčové pre úspešný dvojročný proces prenosu, ktorý nasledoval.

 

Zaujímavé je, že najväčšou výzvou nebol samotný prenos, ale písomný opis praxe. Jeho flexibilný dizajn zdola nahor nebol nikdy formálne zdokumentovaný. To nám však poskytlo príležitosť rozdeliť osvedčený postup na kľúčové komponenty a opísať ho modulárnym štýlom. Tento prístup účinne poskytol mestám transferu menu, ktoré im umožnilo vybrať a preniesť tie časti osvedčeného postupu, ktoré najviac potrebovali.

Podľa mojich skúseností je táto fáza pre všetky transferové mestá veľmi intenzívna. Spočiatku boli mnohé mestá ohromené alebo skeptické. Ako povedala Elena Giovannini z mesta Cesena (IT), jedna z našich deviatich zástupcov transferových miest: „Nie je možné, aby naši občania akceptovali mestské úle uprostred verejného parku!“ Napriek tomu už o 18 mesiacov neskôr stál v Cesene nie jeden, ale dva mestské úle. Jasné svedectvo úspešného procesu presunu.

Na druhej strane by úspešní držitelia mestskej praxe nemali podceňovať zložitosť procesu prenosu. Hoci disponujú všetkými vedomosťami a skúsenosťami súvisiacimi so samotnou mestskou praxou, každý pokus o jej prenos je proces šitý na mieru, ktorý si vyžaduje nielen čas, energiu a pevnú vôľu, ale napríklad aj vývoj konkrétnych nástrojov prenosu:

  • Návštevy miest s osvedčenými postupmi a podrobné prezentácie.
  • Opisy osvedčených postupov, modularizácia a usmernenia pre prenos.
  • Upozornenia na predbežné podmienky, získané skúsenosti, poznatky o pozitívnych skúsenostiach aj problémoch.
  • Nástroje na zapojenie zainteresovaných strán.
  • Programy odbornej prípravy, mentorstvo a podpora atď.

Všetky tieto nástroje musia byť vyvinuté, preložené do vzájomne zrozumiteľných jazykov a efektívne využívané počas návštev miest.

Prečo sú teda držitelia úspešnej mestskej praxe motivovaní k zdieľaniu? Mnohí úspešní nositelia mestskej praxe sú hrdí na to, že sa môžu podeliť o svoje vedomosti, riešenia a skúsenosti. Okrem toho si uvedomujú možnosť získať kvalitnú spätnú väzbu od transferových miest, čo umožňuje ďalšie zlepšovanie a vývoj.

Pre tých, ktorí majú záujem preniknúť trochu hlbšie, v tomto článku nájdete niekoľko svedectiev z prvej ruky z miest, ako je to vaše, o tom, čo znamená prenos dobrej praxe URBACT.

 

Krok 2: Prispôsobenie dobrej praxe vlastným potrebám
 

Teraz je čas začať premýšľať o vlastnom meste - o vašich potrebách a ambíciách, ale aj o dostupnosti zdrojov a výzvach špecifických pre vaše mesto.

Kľúčovým slovom v každom procese prenosu je „proces“. V našom prípade to znamená aktívnu spoluprácu, učenie sa, ale aj potrebné úpravy. Následne musí mesto dobrej praxe uznať, že pôvodné riešenie nemusí byť priamo prenosné. Často je to možné len v niektorých častiach pôvodného riešenia a takmer vždy budú potrebné úpravy na jeho prispôsobenie miestnym špecifikám transferového mesta.

Tu je teda niekoľko opatrení, ktoré pre vás pripravili vaši kolegovia na základe osobných skúseností z procesov transferu. Pri prispôsobovaní osvedčených postupov vlastným potrebám by ste mali zvážiť nasledujúce skutočnosti:

Skontrolujte, či existujú nejaké špecifické predpoklady (právne, prevádzkové atď.);

  • Identifikujte kľúčové zainteresované strany, oslovte ich a pochopte ich potreby, kapacity a ambície.

  • Zabezpečte participatívne plánovanie a rozhodovanie.

  • Zosúladiť verejno-súkromné záujmy a vytvoriť verejno-súkromné koalície.

  • Zabezpečiť čo najlepšiu podporu údajov pre správne rozhodovanie.

  • Stanoviť minimálne štandardy navrhovaných riešení, o ktoré sa treba usilovať.

  • Zachovať transparentnosť procesu.

    Skupinová diskusia, URBACT City Festival 2025.

     

Dovoľte mi uviesť veľmi konkrétny príklad. V meste Bydgoszcz (PL) bolo zakázané používať včely v meste, pretože včely boli klasifikované ako hospodárske zvieratá. Následne sme sa v prvom kroku museli zaoberať týmto kľúčovým predpokladom miestneho kontextu a zmeniť miestnu legislatívu. Rovnako dôležité bolo, že žiadne z deviatich transferových miest Včelej cesty nemalo interných odborníkov na jedinečnú tému mestského včelárstva. Preto všetky zmobilizovali kľúčové zainteresované strany, založili miestne skupiny URBACT a spolu s nimi realizovali proces prenosu. Pointa je v tom, že to nemusíte robiť sami.

Predovšetkým buďte múdri a oslovte akúkoľvek dostupnú podporu. Identifikujte a využite možnosti, ktoré poskytujú už spomínané mechanizmy, programy alebo projekty EÚ, ktoré môžu ponúknuť podporné prostredie, politické usmernenia, odbornú podporu a financovanie takýchto procesov.

 

Krok 3: Opätovné použitie osvedčených postupov
 

Ak chceme skutočne dosiahnuť potrebné zmeny v našich mestách a riešiť obnovu miest, musíme naše komunity vynoviť. Či sa nám to páči alebo nie, komunity sú vždy postavené na dôvere. A úroveň dôvery v našich komunitách určuje, či a ako dokážeme zabezpečiť viacúčelové využívanie verejného a súkromného priestoru v našich mestách.

Rovnaká logika platí pre takmer všetky procesy prenosu osvedčených postupov, pretože mnohé z nich sú postavené na intenzívnom zapojení zainteresovaných strán a ich úspech do veľkej miery závisí od dôvery medzi mestskou správou a jej občanmi.

Tu možno poukázať na nasledujúce odporúčania:

  • Prevezmite si z dobrej praxe, čo sa dá.

  • Spojte svoje sily s kľúčovými zainteresovanými stranami, podporujte spoluprácu a hľadajte situácie, ktoré sú výhodné pre obe strany - vytvorí sa tak vlastníctvo a vybudujú sa dlhodobé miestne partnerstvá.

  • Vypracujte koncepciu prenosu, potom ju otestujte a zdokonaľte na malých pilotných projektoch, skôr než sa zameriate na realizáciu v plnom rozsahu.

  • Po potvrdení koncepcie a jej otestovaní v miestnych podmienkach nájdite miestnych spojencov, zdroje a nadšenie pre jej realizáciu.

  • Potom dajte všetkým vedieť o svojom úspechu a využite impulz na získanie dlhodobej miestnej politickej podpory. Zabezpečíte tak, aby sa vaše riešenie stalo novým štandardom alebo službou dostupnou pre vašich občanov.

    Znova počujem, ako si myslíte: „Aké výsledky môžem od takéhoto prístupu očakávať?“ V našom prípade sa osvedčený postup Bee Path prostredníctvom dvoch vzájomne nadväzujúcich procesov prenosu preniesol do deviatich miest v Európe - každé z nich bolo jedinečné a prispôsobené miestnemu kontextu, potrebám a ambíciám jednotlivých miest, do ktorých sa preniesol.

     

Napríklad Amarante (PT) a Bansko (BG) integrovali svoju Včeliu cestu do vzdelávacieho systému, Nea Propontida (EL) zriadila múzeum a vyvinula niekoľko inovatívnych produktov cestovného ruchu, Osijek (HR) ju prepojil s kultúrnym a remeselným dedičstvom, Sosnowiec (PL) s priemyselným dedičstvom, Bergamo (IT) a Hegyvidék (HU) s biodiverzitou a zvyšovaním povedomia atď. Keďže sme zostali flexibilní v našom chápaní toho, ako vyzerá prenos dobrej praxe Včelej cesty, skončili sme s deviatimi veľmi rôznorodými a na mieru šitými výsledkami prenosu tej istej dobrej praxe.

A Ľubľana? Nuž, Ľubľana rozvinula dobrú prax Včelej cesty o nové vzdelávacie a osvetové body a premenila ju na celoeurópsku sieť miest Včelej cesty s vlastnou filozofiou a víziou ďalšej spolupráce.

 

Dúfam, že poskytnuté poznatky a prezentované výsledky vás presvedčili, že sa oplatí investovať čas, energiu a zdroje do procesu prenosu. Najmä ak môžete využiť podporu poskytovanú programami, ako je URBACT. 

 

Hľadajte ďalšie skúsenosti

 

Podľa môjho názoru sú procesy transferu najúčinnejším a najefektívnejším spôsobom, ako dosiahnuť želané zmeny v našich mestách. Okrem toho zvyčajne vedú k veľmi užitočným vedľajším účinkom - napríklad k vybudovaniu kapacít, zapojeniu kľúčových zainteresovaných strán, posilneniu postavenia občanov, vytvoreniu vlastníctva, posilneniu komunít a zlepšeniu kvality života vo vašom meste.

Chcem zdôrazniť, že uvedené závery a odporúčania sa opierajú výlučne o moje osobné skúsenosti. Preto vás vyzývam, aby ste si vyhľadali ďalšie skúsenosti a požiadali o radu iných odborníkov.

Napríklad štúdia URBACT, ktorú napísal Matthew Baqueriza Jackson, poskytla kľúčové poznatky o skúsenostiach prvej generácie 23 sietí mestských transferov URBACT. Ďalším skvelým materiálom na čítanie je publikácia o prenose dobrej praxe s názvom Príbehy prenosu z prenosu dobrej praxe, prečo nie v mojom meste?

Na záver ešte jedna myšlienka z mojej strany: „Príliš o tom nerozmýšľajte, pretože čas na začatie prenosu dobrej praxe nebude nikdy ideálny... Začnite tak pomaly a jemne, ako je potrebné, ale začnite!“

 


 

Tento článok bol preložený z anglického originálu Transferring successful urban practices between cities, ktorý bol zverejnený na stránke urbact.eu dňa 15/05/2025 autorom Klemen Strmsnik.


Chcete byť v obraze? 

Informácie ako funguje program URBACT a jeho siete nájdete aj na FacebookuLinkedIn slovenského kontaktného miesta.

Prihlásite na odber dvojmesačníka URBAN Newsletter a budete dostávať pravidelný sumár noviniek z oblasti mestského rozvoja.


 

Submitted by on 26/06/2025
author image

Veronika Čevelová

See all articles