Представители на общините Варна, Враца, Добрич, Габрово, Разлог, Столична и Казанлък обмениха опит и заедно работиха чрез поредица наистина интерактивни модули по финализирането на съвместните планове за действие – финален резултат от участието на общините в интересните европейски мрежи „Cities after dark”, „BiodiverCity”, „CSG“, „Re-Gen”, „Metacity”, “S.M.ALL”, „Archethics“.
С подкрепата на програмните експерти Ивана Бачович и арх. Любо Георгиев колегите от общините прецизираха последващите действия и инвестиции, произтичащи от плановете за действие, тестовите пилотни проекти, трудностите при мобилизирането на местните общности.
Изиграна бе т.нар. „Климатична фреска“, надграждаща по достъпен начин знанията за глобалните промени в климата, техните ефекти и справянето с тях. Направена бе оценка и примерно бюджетиране на реалното изпълнение на плановете за действие.
С активното включване на водещи експерти от Фонд ФЛАГ, Регионален фонд за градска развитие, Националния орган по УРБАКТ в МРРБ и звеното по програмата в НСОРБ участниците дебатираха реалистичните опции за привличане на финансова подкрепа по реализацията на плановете за действие.
Общо бе мнението за полезността от участието в мрежи за споделяне на знания, за иновативните пилотни мерки, реализирани от общините (фантастични попадения в сферата на дигиталната реалност, зелените клинове, умно управление на обществените места и пр.), за нуждата от тяхното „мащабиране“ и разпространение. Извършено бе и учебно посещение в археокомплекс „Долината на тракийските царе“.