C4TALENT: kur dideli talentai ir mažesni miestai susieina

Edited on 30/12/2024

Kuo miestas patrauklus ieškantiems darbo? C4TALENT tinklas, kurio vienu iš partnerių yra Alytaus miesto savivaldybė, suteikia postūmį Europos miestams, norintiems pritraukti ir išlaikyti talentus.

Nyíregyházoje (HU) gimę ir užaugę broliai Erikas ir Máté visada mėgavosi gastronomija. Įgijus vidurinį išsilavinimą, karjeros kelias juos vedė per prestižinius restoranus Budapešte, Londone ir Toronte, įskaitant „Michelin“ žvaigždute įvertintas įstaigas. Erikas pakilo į šefo pareigas, o Máté tapo vyriausiuoju padavėju. Nepaisant sėkmės užsienyje, didžiausia jų svajonė buvo atidaryti restoraną gimtajame mieste. Pasirinkę drąsų kareros sprendimą, jie grįžo į Nyíregyházą Vengrijoje, panaudodami savo patirtį kurdami sėkmingą makaronų barą.

Eriko ir Máté istorija atspindi daugelio ES piliečių svajonę keliauti ir dirbti užsienyje. Tai taip pat puikus pavyzdys, kaip miestas pritraukia ir išlaiko talentus, tačiau kalbant apie mažus ir vidutinio dydžio miestelius, tai labiau išimtis nei taisyklė.

Šiame straipsnyje atidžiau pažvelgsime į Eriko ir Máté gimtąjį Nyíregyházą ir dar devynias savivaldybes, dalyvaujančias URBACT veiksmų planavimo tinkle. Miestai partneriai kartu kuria strategijas, skirtas talentams ir startuoliams draugiškiems miestams, ypač mažesniuose miestuose.

Kova dėl talentų už sostinių ribų

Europos Sąjungoje dėl darbo galimybių atsiranda žmonių, kurie migruoja, vis daugėja jaunų, išsilavinusių asmenų, ypač turinčių aukštąjį išsilavinimą, besirenkančių karjerą didesniuose, labiau išsivysčiusiuose miestuose. Naujausiais skaičiavimais, daugiau nei 10 milijonų darbingo amžiaus ES piliečių gyvena kitoje valstybėje narėje. Judėjimo laisvė yra pagrindinė visų ES piliečių teisė. 2021–2027 m. ES sanglaudos politika sustiprina šią dvasią regioniniu lygmeniu, kad būtų sukurta konkurencingesnė ir pažangesnė Europa. Miesto lygmeniu „darbo vietos ir įgūdžiai“ yra pagrindinė ES miestų darbotvarkės partnerystės sritis.

Lengvas judėjimas ES dar labiau prisidėjo prie protų nutekėjimo, kai kvalifikuoti asmenys migruoja į ekonomiškai gyvybingesnes vietoves. Talentų praradimo pasekmės yra toli siekiančios, įskaitant darbo jėgos ir (arba) talentų trūkumą visuomenei senstant ir vis daugiau žmonių išeinančių iš darbo jėgos. Žinių ekonomikoje atvirų, išsilavinusių žmonių praradimas gali trukdyti miesto gebėjimui diegti naujoves, o tai prisideda prie lėto vietos ekonomikos nuosmukio, o dėl to ir gyvenimo kokybės. Šis nuosmukis pradeda savaime stiprėjantį emigracijos ciklą.

Europos ir viso pasaulio miestai pripažįsta, kad reikia skubiai įgyvendinti talentų pritraukimo ir išlaikymo politiką. Kaip atrodo ši politika? Ar yra kitų sprendimų, kuriuos reikia išbandyti?

Daugybė talentų pritraukimo ir išlaikymo būdų

Talentų pritraukimas ir išlaikymas yra sudėtingas iššūkis miestams, o talentingų žmonių pasirinkimui įtakos turi daug elementų – du svarbiausi yra darbas ir gyvenimo būdas. Sprendimams dėl persikėlimo dažnai įtakos turi patrauklūs darbo pasiūlymai, geresni atlyginimai ar palankios sąlygos verslui augti – visi su darbu susiję veiksniai. Tačiau jei kažkam nepatinka vieta, netenkina gyvenimo būdo veiksniai, galiausiai bandys rasti kur geriau. Iš tiesų, nuotolinio ar hibridinio darbo amžiuje daugelis žmonių – ypač jaunesni IT specialistai, galintys dirbti praktiškai iš bet kurios vietos – vietą renkasi pagal gyvenimo kokybę.

Pagrindiniai talentų pritraukimo ir išlaikymo veiksniai

Taigi, jei miestas nori pritraukti ir išlaikyti talentus, jis turi pasiūlyti patrauklias darbo vietas (ir (arba) puikias sąlygas verslui vykdyti ir plėtoti) bei pagrindines kokybiško gyvenimo sąlygas. Verta paminėti, kad dauguma miestų, šiuo metu orientuotų į talentų pritraukimą ir išlaikymą, yra sostinės ir didieji ekonomikos ir žinių centrai, kurie jau yra patrauklūs net ir be aktyvių priemonių – mažesniems miesteliams kyla didesnė problema.

C4TALENT: partnerystės su URBACT istorija

Šį talentų pritraukimo ir išlaikymo iššūkį sprendžia C4TALENT veiksmų planavimo tinklas, kurį sudaro 10 vietos valdžios institucijų iš visos Europos: Nyíregyháza (HU), Alghero (IT), Alytaus (LT), Centar Sarajevo (BiH), Pirėjo (EL), Pulos (HR), Roeselarės (BE), Žešuvo (PL), Varbergo (VPD) ir Vilanovos (ES). Pagrindinis klausimas, į kurį jie siekia atsakyti kartu, yra  - kaip maži ir vidutinio dydžio miestai gali prisidėti prie talentų pritraukimo ir išlaikymo – plėtojant patrauklią verslo palaikymo ir verslo pradžios ekosistemą? Pagrindinis jų tikslas yra mokytis vieniems iš kitų ir sukurti gerąją praktiką, kaip ugdyti talentus ir kurti palankią aplinką.

Tam reikia iš tikrųjų integruoto požiūrio į įvairius platesnio talentų pritraukimo ir išlaikymo konteksto aspektus ir juos sprendžiant:

- politinės aplinkos,
- galimybės gauti finansavimą,
- patekimo į rinkas,
- galimybės gauti paramą verslui,
- patekimo į fizines erdves,
- verslumo kultūros.

Partnerystė neapsiėjoa be ankstesnės URBACT istorijos: Nyíregyháza, Vilanova ir Pirėjus bendradarbiavo TechRevolution Transfer Network, o Alytus, Roeselare ir Žešuvas buvo TechRevolution 2.0 partneriai. Šie miestai vėl susivienijo per C4TALENT – kartu su naujais partneriais – tęsti savo URBACT kelionę, įnešdami naujų aspektų ir remdamiesi tuo, ką jau išmoko ir pasiekė.

Darbas vietoje: bendros temos, skirtingi vietiniai iššūkiai

Nors C4TALENT miestai partneriai dirba pagal bendrą politikos temą, nėra vieno visiems tinkamo sprendimo įvairiems specifiniams vietiniams iššūkiams, susijusiems su talentų įgijimu ir išlaikymu. Pirmiausia, kai kurie miestai partneriai, pvz., Nyíregyháza ir Vilanova i la Geltrú, jau turi virtualią arba fizinę erdvę, kuri būtų „įmonių centras“ ką tik baigusiems studijas ir pradedantiesiems karjerą jaunuoliams. Tačiau jie turi perkelti dėmesį, modernizuoti ir plėtoti, kad geriau atitiktų specifinius vietos verslininkų poreikius ir prisitaikytų prie naujų iššūkių. Siekdama išspręsti šią problemą, Vilanova i la Geltrú pakvietė apie 50 aukštųjų mokyklų moksleivių pasidalyti savo mokslinių tyrimų pomėgiais ir įsitraukti į verslumo tinklų kūrimą anksčiau 2024 m. Panašiu būdu Centar Sarajevo įkūrė pradedančiųjų absolventų asociaciją savivaldybės kompetencijos centre.

Alytuje finansavimas užtikrintas Alytaus verslo centrui ir bendradarbystės erdvei. Vietos verslo bendruomenės įsitraukimas yra labai svarbus šios erdvės sėkmei, todėl savivaldybė neseniai parengė koncepciją ir pirkimo dokumentus. 2024 m. vasario mėn. Roeselare Belgijos nacionalinis URBACT punktas surengė seminarą „Kaip finansuoti mano vietos plėtros planą“, kuriame Belgijos ir Prancūzijos vyriausybės pristatė savo patirtį kuriant vietos plėtros planus.

Varberge pastangos sujungti vietos įmones ir studentus buvo ypač sėkmingos. 2023 m. lapkritį Varbergo miestelyje kartu su įmone „Varberg Energi“ buvo surengtas „Energy Challenge Hackathon“. Tai buvo naudinga visiems studentams, kurie galėjo išbandyti savo žinias ir kūrybiškumą, siekdami poveikio realiame pasaulyje, ir „Varberg Energi“, kurie galėjo panaudoti šiuos naujus duomenis ir perspektyvas savo produktams ir paslaugoms atnaujinti.

URBACT kelionė tęsiasi: nuo veiksmų planavimo iki klestinčių verslo ekosistemų kūrimo

Akivaizdu, kad šiais laikais Europos miestai turi susidoroti su daugybe iššūkių, kad pritrauktų ir ilgam laikui užsitikrintų talentingus darbuotojus. C4TALENT tinkle dalyvaujantys miestai, atstovaujantys mažesnėms savivaldybėms, susivienijo, kad spręstų šiuos iššūkius atitinkamame, specifiniame kontekste. Šiame etape jie patvirtino savo specifinį veiksmų planą ir planavimo veiksmus iki 2025 m. gruodžio mėn. Žvelgdami į kitus savo URBACT kelionės etapus, C4TALENT miestai partneriai tikisi, kad istorijos, tokios kaip Eriko ir Máté, nebebus retos išimtys, bet norma!

Submitted by Gediminas Cesonis on 30/12/2024
author image

Gediminas Cesonis

See all articles