Mreže za prijenos inovacija: pronađite odgovarajući projektni prijedlog

Edited on 07/02/2024

Partner Search Tool - Innovation Transfer Networks

Otvaranjem URBACT poziva za mreže za prijenos inovacija aktivirana je i platforma URBACT Partner Search Tool kako bi se gradovima olakšalo umrežavanje i sklapanje partnerstva.

Ovaj poziv za mreže za prijenos inovacija koji će biti otvoren do 20. ožujka 2024. pomalo se razlikuje od ostalih URBACT poziva: prihvatljive projektne teme temelje se na projektima provedenim u sklopu Urbanih inovativnih akcija pa samo gradovi koji su proveli projekte iz Urbanih inovativnih akcija sada mogu postati vodeći partneri u mrežama. Za hrvatske prijavitelje ovo je jedinstvena prilika da uspješno provedene inovacije prenesu i prilagode svom lokalnom kontekstu.

Trenutno na platformi Partner Search Tool postoji više od 20 tema za odabir, koje obuhvaćaju široku tematiku od urbanog siromaštva, migracija, stanovanja, sigurnosti, obnovljive energije, kvalitete zraka, kulture i baštine, demografskih promjena pa sve do digitalne tranzicije.

Kratak presjek ponuđenog donosimo u nastavku.

 

ENERGIJA

Energetsko siromaštvo je prioritetna tema u mnogim europskim gradovima, posebno s obzirom na skok cijene energenata uzrokovane ratom u Ukrajini. Getafe (ES) je razvio novi model koji se temelji na prikupljanju podataka iz različitih izvora (eng. data-driven model), a omogućuje prepoznavanje i sprječavanje energetskog siromaštva. Ovaj model omogućava da se konkretne i ciljane akcije usmjeravaju prema pojedincu, zgradi ili čitavom susjedstvu. Getafe je dokazao da ovaj pristup učinkovito smanjuje energetsku ranjivost.

Nadovezujući se na participativni pristup energetskoj tranziciji, grad Leidel (BE) uspostavio je lokalnu energetsku zajednicu kako bi građanima osigurao pristupačnu, obnovljivu, lokalno proizvedenu i autonomno upravljanu električnu energiju. RE/SOURCED projekt oslanja se na potrebu za čistom energijom diljem Europe, u skladu s paketom Čista energija za sve Europljane. Rezultati projekta vrlo su relevantni za sve gradove koji cirkularnost i građane žele staviti u središte energetske tranzicije.

 

KVALITETA ZRAKA/TLA

Gradovi koji žele postići napredak u kvaliteti zraka ili tla trebali bi se posebno osvrnuti na sljedeća tri inovativne projekta. Grad Baia Mare (RO) predlaže revolucionarni pristup za obnavljanje tla zagađenog teškim metalima korištenjem biljaka i vraćanjem zemljišta zajednici.

Dva talijanska grada razvila su modele usmjerene na građane, a temeljene na podacima za poboljšanje kvalitete zraka.

Ferrara (IT) je postavila priuštive senzore i mobilne stanice za mapiranje kvalitete zraka kako bi detektirali zone s visokim emisijama i pretvorili ih u urbane zelene šume.

Grad Portici (IT) u sklopu projekta razvio je integrirani okvir koji je okupio građane, lokalne vlasti i agencije za zaštitu okoliša u osmišljavanju i provedbi znanstveno utemeljenih politika praćenja i poboljšanja kvalitete zraka.

 

DIGITALNI ALATI

Digitalni alati mogu pomoći gradovima u kreiranju urbanih politika i procesima donošenja odluka u različitim domenama. Beč (AT) je razvio ICT rješenja za postavljanje novih standarda u procesu izdavanja građevinskih dozvola i prostornog planiranja. Alat se može prilagoditi drugim postupcima izdavanja dozvola u gradovima – čineći birokraciju učinkovitijom, transparentnijom i isplativijom.

Heerlen (NL) stvorio je inovativnu digitalnu platformu za unapređenje javnog prostora, stvaranje aktivne zajednice i revitalizacije lokalne sredine. Platforma okuplja na jednom mjestu poslove održavanja javnih prostora koje građani mogu obavljati u zamjenu za kredit koji se može iskoristiti u lokalnim trgovinama i barovima.

Digitalni pristup primijenila je i Ravenna (IT) za proces urbane regeneracije u četvrti Darsena. Kombinirajući zajedničko prikupljanje podataka, digitalna infrastruktura podržava donošenje odluka, pripovijedanje i promociju. Darsena je evoluirala od napuštenog pristaništa do atraktivnog urbanog ekosustava.

Grad Rennes (FR) pozabavio se rješavanjem pitanja e-uprave, dizajnirajući portal za korištenje i ponovnu upotrebu podataka uz jamstvo privatnosti i u svrhu interesa javnih službi. Sučelje razvijene platforme otvorenog je koda i spremno za prilagodbu gradovima koji žele pametno iskoristiti lokalne podatke.

 

POSLOVI I VJEŠTINE

Digitalna tranzicija i zelena tranzicija podrazumijevaju da se i profili i vještine radne snage prilagođavaju i razvijaju u skladu s tim tranzicijama.

Grad Eindhoven (NL) se suočava s paradoksom da, unatoč visokom gospodarskom rastu, postoji značajan nedostatak kvalificiranog osoblja, posebice u razvoju tehnologije s niskim ugljičnim otiskom. U sklopu projekta razvijena platforma Plassport4Work mijenja put do zaposlenja, razvija 'putovnicu vještina', restrukturira obrazovne programe i zbližava poslodavce i potencijalne zaposlenike.

Grad Aveiro (PT) pozicionira se kao područje digitalnih inovacija, ali se suočio s ozbiljnim nedostatkom digitalnih vještina. Grad je uspostavio prvi Tech City Living Lab kako bi privukao i zadržao talente kroz STEAM obrazovanje, obuku, tehnologiju i rješavanje lokalnih izazova.

Grad Cuenca (ES) koristi svoju specifičnu lokaciju unutar šumske regije za izgradnju inovativnog sektora biogospodarstva, kombinirajući obuku, istraživanje te začetak i ubrzanje poslovanja vezanih uz šumu. Ovaj nagrađeni model može se prenijeti u druge gradove EU koji su orijentirani na šumski ili neku drugu nišu u sektoru biogospodarstva.

 

KULTURA I BAŠTINA

Gradovi moraju koristiti sve resurse koji su im dostupni kako bi poboljšali kvalitetu života građana. U gradu Újbuda (HU) spojili su kulturu i digitalne platforme kako bi se stvorio kreativni alat za upravljanje kulturnim resursima odozdo prema gore s ciljem jačanja društvene kohezije. Uz digitalnu sferu stvorena je fizička kulturna institucija koja integrira lokalne kulturne i tehnološke inicijative, spajajući lokalnu zajednicu, javni i privatni sektor.

Chalandri (EL) usredotočio se na antički spomenik – Hadrijanov akvadukt – kao centar urbane regeneracije i revitalizacije života lokalne zajednice. Koristeći međusektorski pristup, sukreirali su lokalne projekte i kulturne događaje, valorizirajući lokalnu povijest i poboljšavajući brigu o vodi i prirodnim resursima. Projekt se može prilagoditi drugim gradovima koji imaju na svom području različite vrste lokalnog kulturnog nasljeđa, a žele izgraditi povjerenje i potkanuti razvoj zajednice.

U Tilburgu (NL), grad koristi kulturu kao sredstvo društvene transformacije. Razvijanje kulturnog ekosustava u etnički mješovitom i zapuštenom području pomaže premostiti jaz između onih na marginama društva i javnih službi s kojima su u interakciji. Kroz 150 projekata obuhvaćeno je više od 3000 mladih te su zabilježeni pozitivni učinci na zdravlje, ponašanje i javnu sigurnost.

 

SOCIJALNA INKLUZIJA

Mnogi gradovi koriste inovativne i participativne pristupe rješavanju dugotrajnih problema socijalne isključenosti. Grad Seraing (BE) bavio se ovom temom kroz eksperimentalni projekt revitalizacije javnih prostora u središtu grada. Kreirajući uključiv proces urbanog planiranja i podučavajući lokalno stanovništvo ponovno su osmislili namjenu javnim prostorima, što je rezultiralo brojnim projektima građana.

Prilagođeni pristup testiran je u Landshutu (DE) kako bi se prevladao začarani krug izazova s kojima se susreću samohrani roditelji koji su bili spriječeni raditi. Grad je razvio novi oblik fleksibilne brige o djeci i riješio problem nedostatka kvalificirane radne snage u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju.

Verona (IT) se bori s usamljenošću, uzrokovanom demografskim promjenama i erozijom obiteljskih mreža. Razvijanjem 'indeksa usamljenosti' i aktiviranjem resursa zajednice, cilj im je identificirati i smanjiti simptome usamljenosti te povećati blagostanje.

Problem pristupačnog stanovanja s kojom se suočavaju mnogi građani, Bruxelles (BE) rješava kroz projekt zajedničkog stanovanja (eng. co-housing). Odvajanjem vlasništva nad zemljištem od vlasništva nad stambenim objektima koji su na njemu izgrađeni, uklanjaju se potencijalne špekulacije, a fokus se stavlja na osiguranje pristupačnog stanovanja za one koji su često zanemareni: obitelji s niskim primanjima, starije osobe, beskućnici i samohrane majke.

Utrecht (NL) želi podijeliti svoj inovativni pristup prihvatu i integraciji migranata u gradu, posebno tražitelja azila. Potpunom revizijom načina na koji se migranti smještaju, integriraju i obučavaju, pridonosi se izbjegavanju stereotipa i međusobnog nerazumijevanja lokalnog stanovništva i novodoseljenih sugrađana.

 

SIGURNOST U GRADOVIMA

Učiniti javne gradske prostore sigurnijima noću izazovno je mnogim europskim gradovima. Sljedeća dva grada otkrivaju nove pristupe urbanoj sigurnosti u zajednici. Piraeus (EL) je razvio holistički model, uspostavljajući lokalnu suradnju za prevenciju kriminala, online platformu za procjenu fizičkih i kibernetičkih prijetnji i radeći prostorne intervencije čineći određena mjesta sigurnijim i ljepšim. Torino (IT) fokusiran je na multidisciplinarni pristup u upravljanju javnim prostorima i poboljšanje percepcije stanovnika o sigurnosti noću. Nizom akcija i uključivanjem lokalne zajednice, pojedine četvrti  učinjene su pogodnijima za život u večernjim satima.

 

KOME SE JAVITI?

Pročitali ste kratak pregled tema i gradova koji žele biti vodeći partneri u URBACT mrežama za prijenos inovacija. Popis svih gradova možete pronaći na platformi URBACT Partner Search Tool. Proučite popis, promislite koja tema najbolje odgovara potrebama vašeg grada i što prije iskažite interes potencijalnim vodećim partnerima, naravno putem Partner Search Toola.

Na stranici Get Involved možete pronaći sve detalje trenutno otvorenog poziva za mreže za prijenos inovacija!

 

Izvor: https://urbact.eu/articles/innovation-transfer-networks-search-project-ideas 

Submitted by Lucija Jusup on 07/02/2024
author image

Lucija Jusup

See all articles