Dva dana intenzivnog učenja omogućila su sudionicima iz Dubrovnika, Osijeka, Pule, Šibenika, Zadra i Zagreba da kroz predavanja, vježbe i rasprave stave fokus na provedbu aktivnosti iz integriranih akcijskih planova svojih mreža te promisle o potencijalnim izvorima financiranja.
Od trenera su dobili konkretne savjete kako u 3 minute predstaviti projektne ideje ciljanoj publici, a pružila im se i prilika da predstave svoje projekte stručnjacima iz Hrvatske banke za obnovu i razvitak, Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske - REGEA i tvrtke Meridiam. Stručnjaci su podijelili svoja znanja i iskustva te su pružili konstruktivne povratne informacije kako pristupiti financijerima koji ulažu i prepoznaju važnost ulaganja u održivi urbani razvoj.
Neke od glavnih preporuka su:
1) pripremiti informativnu sažetu prezentaciju projekta (tzv. two-pager),
2) pokazati stratešku viziju,
3) jasno predstaviti participativnu i uključivu komponentu projekta,
4) osigurati da su potrebni zakonski zahtjevi zadovoljeni (npr. riješena imovinsko-pravna pitanja),
5) uzeti u obzir očekivanja financijera i uvjete,
6) razmisliti o prostornim i teritorijalnim mogućnostima i ograničenjima (npr. okrupnjavanje investicija), itd.
Campus je zaokružen radionicom Climate Fresk (Klimatski kolaž) koju je dosad prošlo gotovo 2 milijuna ljudi diljem svijeta kako bi spoznali rizike klimatskih promjena te osvijestili potrebu za djelovanjem na svim razinama.
URBACT stručnjaci Alisa Aliti Vlašić i Klemen Strmšnik sudionike su uspješno vodili kroz različite module URBACT Campusa, a radionicu Klimatskog kolaža vodile su certificirane trenerice Ivana Kordić i Dubravka Vitali Čepo. URBACT Campus organizirala je Udruga gradova u svojstvu Nacionalne URBACT točke.