Web razgovor pratilo je četrdesetak sudionika, predstavnika javnog, civilnog i privatnog sektora. Moderator Marko Ercegović, savjetnik u Udruzi gradova (NUP Hrvatska), u kratkom uvodnom izlaganju istaknuo je da će se razgovor fokusirati na kreativnoj i interdisciplinarnoj inicijativi koja povezuje Zeleni plan i urbane prostore te će se pokušati pronaći poveznica između načela NEB-a i URBACT-a te mogućih načina za poticanje njihove sinergije.
Sudionici razgovora bili su Ingrid Gojević, voditeljica službe u Zavodu za prostorni razvoj, Srećko Kukić, viši savjetnik specijalist u Gradu Osijeku, Luna Polić Barović, viša savjetinica u Dubrovačkoj razvojnoj agenciji i Marko Zlonoga, stručni savjetnik u Regionalnoj energetskoj i klimatskoj agenciji Sjeverozapadne Hrvatske (kontakt točka za Novi europski Bauhaus).
Najprije je Ingrid Gojević, voditeljica službe u Zavodu za prostorni razvoj predstavila što je Novi europski Bauhaus, koja su osnovna načela i kako ga provoditi u praksi. Zaključeno je da svaki projekt koji počiva na načelima estetike, održivosti i uključivosti ima potencijal biti NEB projekt. Također, predstavljeni su prošli, ali i trenutno otvoreni pozivi. Više informacija u prezentaciji.
Zatim su uslijedili primjeri dva projekta gradova Dubrovnika i Osijeka kroz koje su istražene mogućnosti i prepreke za poticanje održivog urbanog razvoja i veće uključivanje gradova u predmetnu inicijativu.
Luna Polić Barović, viša savjetinica u Dubrovačkoj razvojnoj agenciji predstavila je projekt Grada Dubrovnika koji se veže uz TUP – Tvornicu ugljenografitnih i elektrokontaktnih proizvoda koju je Grad Dubrovnik kupio 2021. godine. Grad Dubrovnik se prijavio na natječaj kojim su dobili tehničku pomoć za podršku inkubaciji i provedbi NEB revitalizacije spomenute tvornice. Cilj je transformirati postojeći tvornički kompleks u novi, inovativni, održivi i životni kontrapunkt smješten u luci Gruž, naravno poštujući osnovna načela NEB-a. Više informacija u prezentaciji.
Zatim je Srećko Kukić, viši savjetnik specijalist u Gradu Osijeku predstavio projekt EYES, HEARTS, HANDS Urban Revolution kojem je cilj transformacija izgrađenih urbanih sredina kako bi bile bolje prilagođene i pristupačne svima, sukladno načelima i vrijednostima NEB-a. U ovom projektnom konzorciju sudjeluju 33 partnera i 5 pridruženih subjekata iz 8 zemalja. Više informacija u prezentaciji.
U nastavku je uslijedila rasprava koju je otvorio Marko Zlonoga, stručni savjetnik u Regionalnoj energetskoj i klimatskoj agenciji Sjeverozapadne Hrvatske (kontakt točka za Novi europski Bauhaus). Spomenuti su i drugi sjajni projekti hrvatskih gradova kao i mogućnosti koje su otvorene gradovima. U nastavku rasprave sudionici su detaljnije obrazložili kako funkcionira New European Bauhaus kompas, a kako aspekt tehničke pomoći u sklopu NEB-a, najveće prednosti i izazove u provedbi te mogućnosti financiranja i podrške. Sudionici su se složili da postoje jasne poveznice između programa URBACT i Novog europskog Bauhausa. URBACT metodologija u mnogočemu je u skladu s načelima NEB-a, a hrvatski gradovi koji imaju iskustva u URBACT-u lako su se uključili i iskazali afinitete prema NEB-u. Svakako je preporuka da se u budućnosti sinergija između URBACT-a i NEB-a dodatno ojača, što je prepoznala i Europska Komisija. Želja i vizija u oba programa je jednaka - integrirani održivi urbani razvoj.
Snimku razgovora možete pogledati na YouTube kanalu Udruge gradova (NUP Hrvatska).