Nabór na Sieci Transferu Innowacji został właśnie otwarty, a wraz z nim zaktualizowane zostało narzędzie wyszukiwania partnerów. Jest ono gotowe do pomocy miastom w rozwijaniu partnerstw europejskich.
Trwający do 20 marca 2024 r. nabór różni się nieco od innych naborów URBACT: pula dostępnych pomysłów na projekty opiera się na projektach Urban Innovative Actions przeprowadzonych w latach 2016-2023 i tylko te miasta mogą być liderami Sieć Transferu. Jest to wyjątkowa okazja, aby dostosować nowo przetestowaną innowację do swojego miasta.
Obecnie do wyboru jest ponad 20 tematów obejmujących energię odnawialną, ubóstwo w miastach, migrację, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo, jakość gruntów i powietrza, kulturę i dziedzictwo, zmiany demograficzne i transformację cyfrową.
Przyjrzeliśmy się bliżej tym propozycjom, aby pomóc Wam zidentyfikować te, które mogą najbardziej zainteresować Wasze miasta.
Energia
Ubóstwo energetyczne jest priorytetowym tematem w wielu miastach europejskich, zwłaszcza w sytuacji gdy ceny energii wzrosły w następstwie trwającej wojny w Ukrainie. Getafe (ES) opracowało nowy, oparty na danych model identyfikacji i zapobiegania ubóstwu energetycznemu, współpracując z różnymi wydziałami miasta w celu rozpoznania ukrytego ubóstwa. Ukierunkowane działania można następnie przeprowadzić na poziomie jednostki/mieszkania, budynku lub dzielnicy. Getafe wykazało, że podejście to było skuteczne w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego. Czy brzmi to jak narzędzie, z którego mogłoby skorzystać Wasze miasto?
Opierając się na partycypacyjnym podejściu do transformacji energetycznej, Leidel (BE) stworzyło lokalną społeczność energetyczną, mającą zapewnić mieszkańcom przystępną cenowo, odnawialną, lokalnie wytwarzaną i autonomicznie zarządzaną energię elektryczną. RE/SOURCED opiera się na dynamice czystej energii w całej Europie, zgodnie z pakietem Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Jego wyniki są bardzo ważne dla innych miast, które stawiają gospodarkę cyrkularną oraz obywateli w centrum transformacji energetycznej.
Jakość powietrza/gleby
Miasta, które chcą poprawić jakość powietrza lub gleby, powinny przyjrzeć się w szczególności trzem innowacyjnym działaniom. Baia Mare (RO) proponuje rewolucyjne podejście do odzyskiwania gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi przy użyciu roślin i zwracania ich społeczności. Adaptowalna dynamiczna platforma i zestaw narzędzi mogą pomóc w określeniu najlepszego sposobu wykorzystania terenu. Dwa włoskie miasta opracowały modele zorientowane na obywateli i oparte na danych w celu poprawy jakości powietrza. Ferrara (IT) stworzyła niedrogie czujniki i mobilne stacje jakości powietrza w celu mapowania stref wysokiej emisji i przekształcenia ich w zielone lasy miejskie. Portici (IT) również opracowało szeroko zakrojony system monitorowania oparty na nauce obywatelskiej, połączony z działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami promującymi zmianę zachowań.
Narzędzia cyfrowe
W kilku miastach, do wspierania polityki i podejmowania decyzji w różnych dziedzinach, wykorzystano narzędzia cyfrowe. Wiedeń (AT) opracował rozwiązania ICT w celu ustanowienia nowych standardów w zakresie wniosków budowlanych i pozwoleń na budowę. Narzędzie to można dostosować do innych procesów wydawania pozwoleń w miastach, dzięki czemu biurokracja staje się bardziej wydajna, przejrzysta i opłacalna. Heerlen (NL) stworzyło innowacyjną platformę cyfrową w celu poprawy przestrzeni publicznej, wspierania zaangażowania społeczności i rewitalizacji lokalnych obszarów. Platforma crowdsourcingu prac publicznych umożliwia wykonanie przez obywateli zadań konserwacyjnych, w zamian za punkty, które można wykorzystać w lokalnych sklepach i barach. Podejście cyfrowe zostało również przyjęte przez Rawennę (IT) w procesie rewitalizacji miejskiej w dzielnicy Darsena. Wykorzystując wspólnotowe gromadzenie danych, infrastruktura cyfrowa wspiera podejmowanie decyzji, promocję oraz opowiadanie lokalnych historii. Wykazała ona zwiększone zaangażowanie mieszkańców w ewolucję Darseny z opuszczonego portu w atrakcyjny ekosystem miejski. Sieć mogłaby skupić się na dostosowaniu zarówno procesów technologicznych, jak i metodologicznych do innych miast europejskich.
Rennes (FR) zajęło się kwestią bezpośrednich rozwiązań e-administracji, projektując portal do wielokrotnego wykorzystania danych przy jednoczesnym zagwarantowaniu prywatności i interesów usług publicznych. Interfejs danych miejskich wielokrotnego użytku jest w 100% open source’owy i może być skalowalny do potrzeb miast, które chcą wykorzystać lokalne dane.
Praca i umiejętności
Nacisk na zieloną i cyfrową transformację oznacza, że rodzaje umiejętności siły roboczej w danym mieście muszą się do tych transformacji dostosowywać i wraz z nimi ewoluować. Eindhoven (NL) stoi w obliczu paradoksu polegającego na tym, że pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego istnieje znaczny niedobór wykwalifikowanego personelu, szczególnie w zakresie rozwoju technologii niskoemisyjnych. Platform4Work przeprojektowuje ścieżkę zatrudnienia, opracowując "paszport umiejętności", restrukturyzując programy edukacyjne i zbliżając do siebie pracodawców i osoby poszukujące pracy. Aveiro (PT) pozycjonuje się jako obszar innowacji cyfrowych, ale boryka się z poważnymi niedoborami umiejętności cyfrowych. Miasto utworzyło pierwsze Tech City Living Lab, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty poprzez edukację STEAM, szkolenia, technologię i stawianie czoła lokalnym wyzwaniom. Cuenca (ES) wykorzystuje swoją specyficzną lokalizację w regionie leśnym do budowania innowacyjnego sektora biogospodarki, łącząc szkolenia, badania oraz inkubację i akcelerację rozwoju przedsiębiorstw związanych z leśnictwem. Wielokrotnie nagradzany model może zostać przeniesiony do innych miast UE z sektorem leśnym lub innym niszowym sektorem biogospodarki.
Kultura/dziedzictwo
Miasta muszą wykorzystywać wszystkie dostępne im zasoby, aby poprawić zarówno cyfrową, fizyczną, jak i kulturową jakość życia obywateli,. W Újbudzie (HU) połączono kulturę i platformy cyfrowe, aby stworzyć oddolne narzędzie do kreatywnego zarządzania zasobami kulturowymi w celu wzmocnienia spójności społecznej. Oprócz rzeczywistości cyfrowej stworzono fizyczną instytucję kultury, integrującą lokalne inicjatywy kulturalne i technologiczne, łącząc lokalną społeczność, sektor publiczny i prywatny. Miasta mogą badać zarówno niskobudżetowe interwencje, jak i duże inwestycje. Chalandri (EL) skupiło się na starożytnym zabytku - w tym przypadku akwedukcie Hadriana - jako narzędziu do rewitalizacji miasta i ożywienia życia społeczności. Wykorzystując podejście międzysektorowe, współtworzy lokalne projekty i wydarzenia kulturalne ze społecznościami, waloryzując lokalną historię i poprawiając opiekę nad wodą i zasobami naturalnymi. Można go zaadaptować do innych miast z różnymi rodzajami lokalnego dziedzictwa historycznego, aby budować zaufanie i pielęgnować społeczności. W Tilburgu (NL) miasto wykorzystuje kulturę jako czynnik transformacji społecznej. Rozwijanie ekosystemu kulturowego na obszarze mieszanym etnicznie i znajdującym się w niekorzystnej sytuacji pomaga łączyć osoby znajdujące się na marginesie a usługami publicznymi, z którymi powinni mieć kontakt. W ramach 150 projektów dotarto do ponad 3 000 młodych ludzi, co miało pozytywny wpływ na zdrowie, zachowanie i bezpieczeństwo publiczne.
Włączenie społeczne
Wiele miast przyjmuje innowacyjne i partycypacyjne podejście do rozwiązywania długotrwałych problemów wynikających z wykluczenia społecznego. Seraing (BE) zajmuje się problemem izolacji i budowaniem społeczności poprzez eksperymentalny projekt rewitalizacji przestrzeni publicznych w centrum miasta. Integracyjny proces planowania urbanistycznego i szkolenie lokalnych mieszkańców na nowo odkryły przestrzenie, czego rezultatem są realizowane obecnie projekty obywatelskie. Bardziej dostosowane do potrzeb podejście przetestowano w Landshut (DE), aby przezwyciężyć błędne koło w którym tkwią samotni rodzice niemogący pracować z powodu opieki nad dziećmi. Koncentrując się na zawodach związanych z opieką zdrowotną, które wymagają długich i elastycznych godzin pracy, miasto opracowało nową formę elastycznej opieki nad dziećmi. Samotni rodzice przechodzą szkolenie w zakresie opieki nad dziećmi, aby opiekować się dziećmi pracowników służby zdrowia w połączonym budynku. Stanowi to nowatorskie podejście do radzenia sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w niektórych zawodach, które nieproporcjonalnie dotykają kobiety.
Verona (IT) walczy z samotnością, spowodowaną zmianami demograficznymi i erozją więzi rodzinnych. Poprzez opracowanie "indeksu samotności" połączone z aktywowaniem zasobów społeczności, przedstawiciele miasta pracują nad rozpoznaniem i zmniejszeniem objawów samotności oraz poprawę samopoczucia.
Bruksela (BE) pracuje z problemem wynikającym z mało przystępnych cen mieszkań, z którym boryka się wielu obywateli, poprzez projekt współmieszkania, opracowany w ramach wspólnotowego funduszu powierniczego. Dzięki oddzieleniu własności gruntów od własności wybudowanych na nich budynków mieszkalnych, wyeliminowano spekulacje i skupiono się na zapewnieniu dostępnych mieszkań dla osób często zaniedbywanych: rodzin o niskich dochodach, osób starszych, bezdomnych i samotnych matek.
Utrecht (NL) proponuje podzielić się swoim innowacyjnym podejściem do przyjmowania i integracji nowo przybyłych do miasta, w szczególności osób ubiegających się o azyl. Całkowicie zmieniając sposób, w jaki nowoprzybyli są zakwaterowani, zintegrowani i przeszkoleni, tworzą znaczące spotkania wykraczające poza etykiety "uchodźcy" lub "miejscowego". Elastyczność i skupienie się na najbliższym otoczeniu ośrodków recepcyjnych umożliwi każdemu miastu, które dołączy do sieci, opracowanie własnej wersji, która połączy mieszkańców i przybyszów.
Bezpieczeństwo miejskie
Zwiększenie bezpieczeństwa przestrzeni miejskich w nocy jest problemem wielu europejskich miast. Chcemy przyjrzeć się dwóm miastom oferującym nowe podejście do bezpieczeństwa miejskiego opartego na społeczności. Pireus (EL) opracował całościowy model, ustanawiając lokalną współpracę w zakresie zapobiegania przestępczości, platformę internetową do oceny zagrożeń fizycznych i cybernetycznych oraz interwencje przestrzenne w celu zabezpieczenia i upiększenia wrażliwych budynków. Turyn (IT) koncentruje się na multidyscyplinarnym podejściu do zarządzania przestrzenią publiczną i poprawy postrzegania przez mieszkańców bezpieczeństwa w nocy. Działania mające na celu zwiększenie potencjału terytorialnego, angażujące lokalne społeczności, sprawiły, że dzielnice stały się bardziej przyjazne do życia wieczorem.
Który z nich jest dla Was?
Miasta wyżej wymienione poszukują partnerów do transferu swoich praktyk i konkretnych innowacji. Możecie skorzystać z narzędzia wyszukiwania partnerów, aby skontaktować się z którymkolwiek z tych miast, aby dowiedzieć się więcej i wspólnie rozwijać sieć URBACT.
Strona Get Involved zawiera wszystko, czego potrzebujecie, aby ubiegać się o udział w Sieciach Transferu Innowacji URBACT!