Програма “Урбакт” - възможност за по-добра проектна готовност

Edited on 07/04/2025

Обмяна на практически опит и добри практики

По инициатива на Министерството на регионалното развитие и благоустройството във Враца се проведе среща по програма ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния-България. Срещата целеше да представи действащи и предстоящи отворени покани по програмата, да събере обратна връзка от бенефициентите по досега свършената работа, както и да постави на вниманието на участниците нови възможности за сътрудничество.

 

Участниците включваха най-вече представители на общини от северна България и представители на НПО. Основа за разговора беше предварително проведена онлайн анкета сред поканените общини. Анкетата посочи, че общините изпитват сериозни трудности в работата си по ИНТЕРРЕГ. На първо място те оценяват процеса на кандидатстване като тежък и неясен. От друга намирането и ползотворната работа с партньори е често срещано препятствие. В рамките на срещата също така стана ясно, че не са редки случаите на финансови корекции, породени от неясни или спорни правила в процеса на отчитане. Особено за по-малките и средно-големи общини това води до необходимост от теглене на кредити за покриване на текущите разходи по проектите, а понякога дори и до съдебни дела. В резултат на това много от общините губят мотивация, избягват да правят заявки за финансиране и така пропускат възможности за подобрение на градската среда.

 

ИНТЕРРЕГ, както и немалко други програми, финансирани с европейски средства, изискват добра проектна готовност още на етап кандидатстване. Това на практика означава кандидатите да са извършили необходимите предпроектни проучвания, да са преминали през проектирането, а дори понякога и да са се снабдили с необходимите съгласувателни становища, или разрешителни. Малките и средно-големи общини в България, а се оказва и в Румъния, почти никога не разполагат с ресурса - финансов и експертен, за да преминат по качествен и устойчив начин през всички тези стъпки преди да са подсигурили финансиране за проектите си. Затова кандидатурите често представляват рециклирани проектни предложения, които не винаги носят достатъчно добавена стойност. И съответно често не успяват да покрият критериите за оценка на програма като ИНТЕРРЕГ.

 

А критериите не са лесни за разбиране и за покриване. През последните години бяха довени и нови. Отвъд класическите изисквания за позитивно социално, икономическо и екологично въздействие, днес кандидатите трябва да навигират в сложна среда от критерии, свързани с климатичните промени, с естетиката, с решения, базирани на природата и като с много по-широко разбиране на принципа за устойчивост. Не е изненада, че повечето общини се губят в този пейзаж.

 

Програма “Урбакт” може да изпълни ролята на “мост” между нуждите на една община и кандидатстването към някоя от класическите програми за регионално, или градско развитие, като ИНТЕРРЕГ. За да се включи общината в някоя Урбакт-мрежа е достатъчно да е налице ясно осъзната цел и амбиция за нейното постигане. Толкова. В рамките на двете години и половина, през които общината ще участва в мрежата, тя ще получи експертна подкрепа и финансиране, за проведе необходимите предпроектни проучвания и проектиране. Също така ще бъде подпомогната в това да идентифицира и въвлече подходящите партньори и поддръжници, но и ще може да се възползва от стотиците научени уроци от местните власти в цяла Европа. И не на последно място, общината ще може да изработи финансов модел за бъдещето функциониране на реализирания проект, което ще даде шанс за неговата устойчивост.

 

В пъстрия пейзаж от изисквания и възможности все по-ценни стават уменията за умело комбиниране на различни инструменти във времето. Има общини, включително в България, които успяват да планират своите дейности така, че да могат да се възползват максимално от наличните ресурси. Програма “Урбакт” е изключително полезен, нискорисков и лесен за използване инструмент, от който общините могат много да спечелят. Семинарът бе модериран от арх. Любо Георгиев, експерт към Секретариата на Програма УРБАКТ. 

 

Автор: арх. Любо Георгиев

Submitted by on 07/04/2025