Програма Урбакт IV 2021-2027
Урбакт IV обхваща териториите на 27-те държави - членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Швейцария и още пет страни по линия на ИПА - Албания, Черна гора, Сърбия, Република Северна Македония и Босна и Херцеговина. Други държави също могат да участват със собствено финансиране.
Програмата обхваща цялата територия на участващите страни и е отворена за градове от всякакъв размер. Урбакт конкретно подкрепя градските власти от ниво квартал до функционална градска зона в зависимост от обхванатата тема и въздействието, което може да бъде оказано. Това включва връзки между градовете и селските райони и трансгранични функционални градски зони.
Дейностите в обхвата на Урбакт, са в рамките на един приоритет за насърчаване на интегрираното устойчиво градско развитие чрез сътрудничество. Мерките за подкрепа са по три специфични цели:
1) Използване на транснационални мрежи за подобряване на капацитета на европейските градове, за: съвместно разработване и прилагане на Интегрирани планове за действие, свързани с общи предизвикателства пред устойчивото градско развитие; трансфериране на добри градски практики; разработване на инвестиционни планове за възпроизвеждане на елементи от Градските иновативни действия.
2) Подобряване на капацитета на заинтересованите градски страни за разработване и прилагане на устойчиви градски политики, практики и иновации за интегрирано местно устойчиво развитие;
3) Гарантиране, че знанията и практиките на Урбакт са достъпни за практиците и вземащите решения, за да бъдат включени в местните, регионалните, националните и европейските градски политики, по-специално чрез Европейската градска инициатива и с принос към Градската програма за ЕС.
Основни целеви групи по Програмата са градовете от 27-те държави-членки на ЕС, Норвегия и Швейцария, както и от страните по ИПА.
Бенефициенти са:
- Провинциални, регионални и национални власти, по градските теми;
- Университети и изследователски центрове, по градските проблеми;
- Управляващите органи на фондовете по Кохезионната политика.
Бюджетът на Програмата, която се финансирана от ЕФРР и ИПА е 108 млн. евро.