Europske politike poticanje participacije mladih smatraju prioritetom i preduvjetom za provedbu uključivih politika i rješenja kao što su Strategija EU za mlade, Strategija mladih Vijeća Europe ili Europska povelja o sudjelovanju mladih u lokalnom i regionalnom životu. Dobrobiti participacije mladih dolaze u različitim oblicima: nove perspektive, snažniji građanski angažman, društvene inovacije – ili barem osiguravanje da mlađe generacije dobiju priliku sudjelovati u oblikovanju svoje buduće okoline.
Iako je participacija mladih europska vrijednost, još se puno toga može učiniti, prvenstveno uklanjajući prepreke u pristupu mladih javnim prostorima i uključivanja u demokratske i građanske procese. Ovaj članak istražuje sedam izvanrednih praksi poticanja participacije mladih u europskim gradovima. Spomenute prakse nositelji su oznake URBACT dobre prakse.
(Ne)zaposlenost mladih
Formativne godine svakog čovjeka vežu se upravo za razdoblje koje provodi u školi. Imajući to na umu, Lublin (PL) je razvio dvije dobre prakse koje uključuju školsku djecu od šest godina.
#1 & #2 – Lublin (PL)
Inicijativa Djeca poduzetnici pokrenuta je kako bi se učenike osnovnih škola upoznalo s osnovama poduzetništva kroz praktične radionice i interaktivno učenje. Djeca uče poslovne vještine kroz radionice i posjete tvrtkama razvijajući kritičko razmišljanje, timski rad i vještine rješavanja problema. Uz potporu edukatora i lokalnih poslovnih stručnjaka, učenici rade na manjim konkretnim projektima, od dizajniranja proizvoda do razumijevanja financijske pismenosti.
Od 2018. program je obuhvatio više od 2 100 djece u dobi od 6 do 10 godina. Integracija poduzetništva u osnovno obrazovanje predstavlja izvrsnu priliku i za druge gradove koji žele pripremiti mlađe generacije za dinamično tržište rada koje ih u budućnosti očekuje.
S mrežom Youth Spaces Network, Lublin također transformira nedovoljno iskorištene urbane prostore u živahne, kreativne prostore prilagođene mladima. Ideja razvijena u suradnji s Hej! grupom mladih, projektom je uspostavljena mreža sigurnih i pristupačnih lokacija diljem grada gdje se mladi – od 10 godina pa sve do 30 – mogu okupljati, razmjenjivati ideje i sudjelovati u kulturnim, obrazovnim i građanskim aktivnostima.
Osnaživanje (mlade) radne snage
U EU oko 11,2% osoba u dobi od 15 do 29 godina niti je zaposleno niti je uključeno u obrazovanje. Nepovoljna gospodarska situacija i nedostatak poduzetničkih prilika često sprječavaju mlade ljude da uspješno postanu dio radne snage.
#3 - Albergaria-a-Velha (PT)
U nastojanju da se uhvati u koštac s nezaposlenošću mladih, portugalski grad Albergaria-a-Velha pokrenuo je program Entrepreneurship+ Academy. Program povezuje mlade poduzetnike s lokalnim poduzećima i stručnjacima iz industrije, stvarajući ekosustav koji podržava inovacije i zapošljavanje. Kroz niz praktičnih radionica, mentorskih sesija i umrežavanja, studenti stječu praktično iskustvo u poslovnom razvoju, financijskoj pismenosti i upravljanju projektima. Poticanjem poduzetničkog načina razmišljanja, akademija osnažuje studente da pokrenu vlastite poslove ili primijene svoje novostečene vještine na postojećem tržištu rada.
#4 – Lisbon (PT)
Lisabon potiče poduzetništvo mladih i razvoj karijera kroz projekt SEED. Ovaj program povezuje mlade ljude, nastavnike i poduzetnike s ciljem jačanja poduzetničkih vještina mladih, odnosno stjecanja vještina koje su u skladu s trenutnim zahtjevima tržišta rada.
Ključna komponenta je snažna suradnja s lokalnim poduzećima i institucijama, poticanje okruženja u kojem mladi poduzetnici mogu testirati svoje ideje, dok se izravno upoznaju s poslodavcima.
Mladi - donositelji odluka
Podrazumijeva se da su ‘mladi naša budućnost’. Ipak, mladi se često moraju boriti da bi se njih glas čuo. Ne samo da mladi osjećaju da se njihov glas ne računa, već ne osjećaju povezanost s procesima donošenja politika, što dovodi do neangažiranosti i nedostatka povjerenja u lokalne institucije.
#5 - Cluj-Napoca (RO)
Cluj-Napoca uvela je inicijativom Com’ON model participativnog proračuna koji je posebno prilagođen mladima. Mladi mogu predložiti projekte koji se fokusiraju na potrebe zajednice i pokrivaju područja kao što su kultura, obrazovanje i društvena uključenost. Više od 50 000 mladih odlučivalo je koje će ideje financirati općina.
Inicijativa pokazuje da participativno planiranje proračuna ne mora biti složeno, umjesto toga pojednostavljivanje pristupa može osigurati transparentnost i potaknuti angažman mladih, čineći ga još učinkovitijim i prenosivim u različite urbane sredine.
#6 – Cascais (PT)
Participativni proračun za mlade omogućuje mladima da izravno utječu na trošenje javnih sredstava i donošenje odluka. Točnije, ova inicijativa omogućuje mladima da predlažu, razvijaju i glasaju o projektima koje smatraju korisnima. Namjenskim sredstvima, pobjedničke projekte – u rasponu od kulturnih inicijativa do poboljšanja infrastrukture – financira i provodi lokalna vlast.
Inicijativa dokazuje da smisleno sudjelovanje mladih u procesu donošenja odluka ne zahtijeva značajna financijska ulaganja, već snažnu političku predanost uključivanju mladih i korištenju digitalnih tehnologija i platformi.
#7 – Valongo (PT)
Poticanje mladih ljudi da preuzmu aktivnu ulogu u lokalnim pitanjima ne zahtijeva samo mogućnosti, već i povjerenje u njihovu sposobnost donošenja odluka. Participativni proračun za mlade u Valongu omogućuje mladim građanima (6-35 godina) priliku za oblikovanje svog grada te stvara izravnu vezu između mladih i gradske uprave dopuštajući im predlaganje i odlučivanje o projektima. Svi projektni prijedlozi moraju doći od samih mladih, a pobjednički projekti dobivaju sredstva i potporu za provedbu, što omogućuje da se ideje mladih čuju i dovedu do vidljivih promjena.
URBACT City Festival - prilika za upoznavanje URBACT dobrih praksi uživo
Ovaj članak nudi sažetak 7 uspješnih praksi poticanja participacije mladih u europskim gradovima. Sve dobre prakse možete pronaći u online bazi, a ukoliko osobno želite upoznati ljude koji su bili zaduženi za provedbu ovih praksi, prijavite se na URBACT City Festival u Wrocławu (PL) od 8. do 10. travnja 2025. Predstavnici 116 URBACT dobrih praksi vodit će ekskluzivnu sesiju u sklopu URBACT City Festivala. Prijavite se odmah, a najkasnije do 3. ožujka!
Originalni članak dostupan je ovdje: https://urbact.eu/whats-new/articles/seven-good-practices-youth-led-urban-development
Prijevod i prilagodba teksta: L. Jusup