A következőkben a fenntartható városfejlesztés megújított uniós alapelveiről lesz szó, valamint arról, hogy az URBACT ehhez hogyan járult hozzá.
Az Európai Unió Tanácsának német elnöksége teljesítette azon ígéretét, miszerint az Új Lipcsei Karta (NLC) elfogadásával megújítja az EU fenntartható európai városok alapelveit. A 2020. november 30-án elfogadott karta átdolgozta az eredeti és egyben úttörő, 2007-ben elfogadott Lipcsei Karta elveit.
Ebben a cikkben górcső alá vesszük az Új Lipcsei Karta néhány kulcsfontosságú elemét, illetve, hogy az URBACT – más partnerekkel együtt – a nyilatkozat átdolgozásának folyamatában hogyan tud hozzájárulni annak tapasztalatához, szakértelméhez és az európai városok érdekérvényesítéséhez az EU várospolitikájának jövője szempontjából.
De miért is van szükség a korábbi karta megújítására?
Az eredeti Lipcsei Karta alapvető üzenetei – az integrált és fenntartható városfejlesztés előmozdításának szükségességéről – 2007-es elfogadásuk óta inspirálják Európában a várospolitikát. Bár ezek az elvek továbbra is ugyanúgy érvényben vannak, mint korábban, a megvalósítás szempontjából a körülmények gyorsan változnak.
A fő globális trendek közvetlenül érintik Európa városait, és társadalmunk egyenlőtlenségeinek növekedésével fenyegetik. Az NLC azonosítja az „éghajlatváltozást, a biológiai sokféleség csökkenését, az erőforrások szűkösségét, a migrációs mozgásokat, a demográfiai változásokat, a járványokat és a gazdasági folyamatok gyors változását”, valamint a „digitális technológiákat”, amelyek előnyöket és kihívásokat egyaránt kínálnak, miközben „drasztikusan átalakítják” társadalmunkat.
A Covid-járvány 2020-ban nyilvánvalóan jelentős hátráltató tényező volt, de a német elnökség álláspontja szerint ez a sokk csak megerősítette a városok ellenállóbbá válásának és a hirtelen változásokhoz való alkalmazkodásának elősegítéséhez előirányzott elvek sürgősségét. A társadalmi távolságtartás a következő évtizedben (remélhetőleg) nem lesz majd szükségszerű, viszont a városi reziliencia és az életminőség fejlesztésének integrált, részvételen alapuló és helyalapú megközelítéseire mindenképp szükség van.
A fenntartható európai városokról szóló eredeti Lipcsei Kartát szintén a német elnökség alatt, 2007-ben fogadták el.
Az európai várospolitikák átfogó politikai kontextusa szintén egyre inkább a fenntarthatóságot helyezi előtérbe, ideértve az Európai Bizottság Zöld Megállapodását (Green Deal) is, amelynek célja, hogy Európa a világ első éghajlat-semleges kontinensévé váljon, valamint a Párizsi Megállapodás, az ENSZ Új Városi Agenda-ja és az ENSZ Fenntartható fejlődési célok közül a városokra vonatkozó cél (11. cél: Befogadó, biztonságos, ellenállóképes és fenntartható városok és egyéb települések kialakítása) melyek alapvetése, hogy a városokat befogadóbbá, biztonságosabbá, rugalmasabbá és fenntarthatóbbá tegye.
Ebben a tág összefüggésben az Új Lipcsei Kartának világos és gyakorlati célja van: olyan „politikai keretet biztosítani, amely lehetővé teszi ezen európai és globális megállapodások vizionálását és megvalósítását városi szinten az EU-ban”.
A városok átalakító ereje
Az Új Lipcsei Karta egyik legfontosabb jellemzője, hogy támogatja a várospolitika eszméjét a közjó érdekében. Hangsúlyozza „a városok átalakító erejét”, hogy válaszokat tudjunk adni a városok előtt álló kihívásokra társadalmi, környezeti és gazdasági szempontból egyaránt.
Az új lipcsei chartát 2020. november 30-án fogadták el az EU német elnöksége alatt.
A karta tehát az átalakuló város három formáját emeli ki, amelyek európai viszonylatban sok lehetőséget rejtenek az emberek életminőségének javítása szempontjából:
- (Társadalmi) Az igazságos város: esélyegyenlőséget és környezeti igazságosságot biztosítva mindenki számára, nemtől, társadalmi-gazdasági állapottól, kortól és származástól függetlenül.
- (Környezeti) A zöld város: támogatja a globális felmelegedés elleni küzdelmet és a levegő, a víz, a talaj és a földhasználat magas környezeti minőségét, valamint a zöld és szabadidős területekhez való hozzáférést.
- (Gazdasági) A produktív város: szilárd pénzügyi alapok biztosítása mellett munkahelyek teremtése a fenntartható városfejlesztéshez a diverzifikált helyi gazdaságok és az innovációt támogató környezet révén.
Az igazságos, zöld és produktív városok átalakító erejének kiaknázásához a jó kormányzás kulcsfontosságú elveinek megvalósítása szükséges. Az Új Lipcsei Karta ezeket a következőképpen határozza meg:
- Várospolitika a közjó érdekében: a hatóságoknak az általános jólét érdekében kell cselekedniük, szolgáltatásokat és infrastruktúrát kell nyújtaniuk a közjó érdekében.
- Integrált megközelítés: a várospolitika minden területét térbeli, ágazati és időbeli dimenziók alapján kell összehangolni.
- Részvétel és közös alkotás (co-creation): minden városi szereplőt és állampolgárt be kell vonni, hogy figyelembe vegyék tudásukat és aggályaikat, valamint erősítsék a helyi demokráciát.
- Többszintű kormányzás: a komplex kihívásokkal szemben együttesen kell fellépni a városi és területi politika minden szintjén – helyi, regionális, nagyvárosi, nemzeti, európai és globális szinten.
- Helyalapú megközelítés: a városi stratégiáknak és a városi finanszírozási eszközöknek a konkrét helyi adottságok alapos elemzésén kell alapulniuk.
A 2020-as német elnökség bemutatta az Új Lipcsei Karta alapelveinek elméleti hátterét.
Az URBACT hozzájárulása az Új Lipcsei Kartához
Az URBACT a német elnökség partnereként aktívan részt vett az Új Lipcsei Karta elveinek kidolgozásában. Nevezetesen az URBACT négy városi műhelybeszélgetést szervezett a fenntartható városfejlesztés fő elveiről:
- URBACT City Lab # 1 – Részvételiség, 2018. szeptember: Összefoglaló: Reflexiók a lakosság részvételéről az európai városokban
- URBACT City Lab # 2 – Fenntartható városfejlesztés a gyakorlatban, 2019. július. Összefoglaló videó és beszámoló: Hogyan alkalmazzák a városok a fenntartható városfejlesztést a gyakorlatban?
- URBACT City Lab # 3 – Integrált és inkluzív politikai döntéshozatal, 2019. október. Összefoglaló videó és beszámoló: Hogyan birkóznak meg a városok az integrált politikaalkotással?
- URBACT City Lab # 4 – Helyalapú megközelítések, 2020 január. Összefoglaló videó és beszámoló: Hogyan valósítják meg a városok a helyalapú megközelítéseket?
Az URBACT City Labs 2018–2020 sorozat hozzájárult az Új Lipcsei Karta kidolgozásához.
Az Eurocities és a Urban Innovative Actions (UIA) együttműködésével szervezett négy URBACT City Lab több száz város tapasztalataira támaszkodva lehetővé tette a közvetlen tudás- és tapasztalatcserét a német elnökség, az Európai Bizottság és a nemzeti szint képviselői között. Összességében átgondoltuk az egyes elvek elméletét és gyakorlatát, kiemelve azokat a szempontokat, amelyeket az Új Lipcsei Kartának a városok valós tapasztalatai alapján figyelembe kell vennie.
A City Lab-ok és a karta elvei közötti kapcsolat egyértelműen érzékelhető. Például a „részvételiségről” szóló első városi műhelybeszélgetés kiemelte, hogy erősebb keretekre van szükségünk a részvétel új formáinak előmozdításához. Ez tükröződik az NLC-ben, amely ösztönzi a „közös alkotást és -tervezést a lakosokkal, a civil hálózatokkal, a közösségi szervezetekkel és a magánvállalkozásokkal együttműködésben”.
Ugyanígy a karta támaszkodott a negyedik és egyben utolsó, a „helyalapú megközelítésekről” szóló műhelybeszélgetés tapasztalataira, mely alapján megfogalmazta, hogy még „városi szinten” is az igazságos, zöld és produktív városok megvalósításához három térbeli szinten szükséges megfontolni a megfelelő intézkedéseket. A helyi hatóságok felelősek a helyi városfejlesztésért. A városi kihívások azonban a szomszédság szintjén gyakran hangsúlyosabbak, lokalizált innovációkat igényelnek. Ugyanakkor a fenntartható városfejlesztés regionális vagy nagyvárosi környezetben zajlik, amely a funkcionális kölcsönös függőségek összetett hálózatára támaszkodik.
Az URBACT jelentős szerepet vállalt a német elnökség során az „Európa városai készen állnak a jövőre” (Europe’s Cities Fit for Future) címmel megrendezésre került konferencián is. Az URBACT szakemberei az innovatív városi megközelítések kapcsán három egymást követő workshopot vezettek a „produktív”, az „igazságos” és a „zöld” városok témakörében. Minden műhely több URBACT város esetét emelte ki a folyamat során.
Az URBACT elkötelezettsége az új Lipcsei Karta iránt
Az URBACT nemcsak a német elnökség révén járult hozzá az Új Lipcsei Karta kidolgozásához, hanem kulcsfontosságú partnerként hangsúlyozta az európai városok azon törekvését, hogy tovább fejlessze ezeket az elveket és szemléltesse végrehajtásukat helyi szinten is.
A városi ügyekért felelős miniszterek kiegészítő állásfoglalása számos kulcsfontosságú szempontot határoz meg az Új Lipcsei Karta végrehajtása szempontjából, különös tekintettel az EU Városi Agendájának és a többszintű kormányzás következő lépéseire. Ez a dokumentum két helyen is tükrözi az URBACT értékes hozzájárulását.
Egyrészt a dokumentum kimondja, hogy „a tudáscserét, valamint a kapacitás- és tudásépítést a Kohéziós politika programjainak és kezdeményezéseinek, különösen az Európai Városfejlesztési Kezdeményezés (European Urban Initiative) és az URBACT programnak kell támogatniuk.”
Másrészt arra ösztönzi a helyi és regionális önkormányzatokat, hogy folytassák „a városok közötti együttműködés megerősítését európai szinten, többek között az URBACT program révén”.
A kihívások jelentősek, de Európa városai képesek teljesíteni az Új Lipcsei Karta ambícióit. A jövőbeni IV. URBACT program révén várakozással tekintünk arra, hogy továbbra is támogassuk Európa városait – mind a kisebbeket, mind a nagyobbakat – tematikus szakértelemmel, az egymástól való tanulás lehetőségével, valamint a teljes szintű eszköz- és erőforráskészlet révén, amely hasznos segítséget nyújt a különböző integrált megközelítések megvalósításához, úgy mint többszintű kormányzás, az érintettek bevonása és a helyalapú megközelítések.
Az új URBACT eszköztár továbbra is támogatni fogja a városokat az Új Lipcsei Karta alapelveinek megvalósításához szükséges eszközökkel és erőforrásokkal.
Az URBACT folytatja a karta megvalósítását szemléltető bevált gyakorlatok azonosítását és megosztását, valamint a városok tanulságainak és üzeneteinek az EU politikai agendájába való beillesztését, nevezetesen az Európai Unió Városi Agendájában való folyamatos közreműködés révén.
További ajánlott tartalmak
Látogasson el az URBACT weboldal tematikus oldalára, melyen megtalálja a legfontosabb információkat az Új Lipcsei Kartáról, valamint a négy URBACT City Lab összefoglaló videóit és dokumentumait, a kartáról szóló legújabb URBACT cikkeket, és természetesen magát az Új Lipcsei Kartát is.
Tekintse meg a német elnökség Európa városi készen állnak a jövőre című konferenciájának URBACT összefoglalóját, valamint a 2020 szeptemberétől kezdődő webinárium ülések felvételeit.
Végül ajánljuk figyelmébe az URBACT városok számára készített eszköztárat (toolbox), mely főként ahhoz nyújt segítséget, hogy miként lehet a helyi politikákat integráltan és részvételre alapozva tervezni és végrehajtani.
Eredeti cikk: https://urbact.eu/urbact-warmly-welcomes-new-leipzig-charter