Kuidas praegu, üle aasta pärast sõja algust, tajute olukorda Ukraina linnades?
Sõja aeg on toonud meie eludesse palju õudusi ja koledusi, miljonid inimesed on olnud sunnitud lahkuma oma kodudest, tuhanded tsiviilisikud on hukkunud, tuhanded elumajad on rusudes või lausa hävinud, nii nagu ka teed, koolimajad, lasteaiad, haiglad, kirikud, kultuuripärand jne. Ometi on see kõik meid ühendanud. Meil on vaid üks selge visioon ja soov: võita see sõda ja saada tagasi meie riigi territoorium 1991. aasta piirides. Soovime tuua oma inimesed tagasi koju, ravida meie hinged ja haavad, ehitada kohalikud omavalitsused uuesti üles ning vaadata tulevikku. See kohutav sõda on meile ka näidanud, et Ukraina ei ole selles võitluses üksi. Suur osa maailmast on meie kõrval ja toetab meid.
See aeg on olnud meile kõigile väga raske, sest oleme pidanud kohanema väga ootamatu ja äkilise elumuutusega. Näiteks alates mullusest oktoobrist, mil algasid sagedased raketirünnakud, oleme pidanud toime tulema regulaarsete infrastruktuuri teenuste katkestustega, näiteks õppima mõni aeg toime tulema ilma elektrita. See loomulikult mõjutab meie elu ja tööd väga palju, ent oleme teinud oma parima, et sellega hakkama saada. Palju olulisi kohandusi oleme saanud rakendada rahvusvaheliste partnerite abiga. Nende toel on vallad saanud näiteks lokaalseid energiatootmise varustust. See on see koht, kus pean ütlema suure tänu paljudele Euroopa omavalitsustele ja ettevõtetele, kes on olnud oma abiga väga kiired, operatiivsed ja ääretult abivalmid.
Paljud omavalitsused vajavad ka praegu erinevat abi. On palju kohti, kus ei ole elektrit, gaasi ega kõige elementaarsemat ehk joogivett. Riigisiseselt ümberasunud vajavad kodusid ning suured territooriumid on endiselt sissetungijate poolt okupeeritud. Seisame iga päev silmitsi raketirünnakutega. On väga palju väljakutseid. Aga kindlasti tunneme end praegu tugevamana kui sõja alguses. Me oleme oma inimeste üle uhked. Oleme väga tänulikud kõigile riikidele, mis praegu meie kõrval selles võitluses seisavad. Meil ei ole hea tunne olla abiküsija rollis, kuid oleme veendunud, et me peame võitma, sest just see aitab kaitsta rahu ja demokraatlikke väärtusi kogu maailmas.
Millisena kujutad ette Ukraina linnade tulevikku?
Minu unistus on näha rahus elavaid, arenenud ja hea elukeskkonnaga Ukraina linnu, valdu ja külasid õnnelike elanikega. Soovin ka, et tuleb aeg, mil Ukrainal on oma Rahvusvaheline Arenguagentuur, nagu USAID või GIZ (vastavalt USAs ja Saksamaal toimivad arenguagentuurid), et võiksime saada osa parimate linnaliste praktikate jagamisest ning ise oma häid praktikaid jagada.
Kuidas linnad ja vallad mujal Euroopas saavad praegu Ukrainat ja ukrainlasi toetada?
Eelmisel aastal loodi erialgatus www.cities4cities.eu. Ettevõtmise algataja oli Sindelfingeni linn ning seda toetas Euroopa Nõukogu Kohalike ja Regionaalsete Valitsuste Kongress, Euroopa Kohalike Omavalitsuste ja Regioonide Nõukogu ning Ukraina Linnade Liit. Sel aastal arendame seda initsiatiivi veelgi edasi. Saab olema võimalik jälgida Ukraina kohalike omavalitsuste profiile ning selle põhjal läbi mõelda, kuidas arendada pikaajalisi koostöösuhteid. Huvi korral saab rohkem infot Ukraina Linnade Liidust. Kui keegi soovin leida partneromavalitsust, siis võib selleks kirjutada meile e-kirja aadressil auc.communities@gmail.com. Meil on tarvis teie abi, et sõda võita ning oma omavalitsused taas üles ehitada. Meie linnad ja vallad valmistavad juba praegu ette taastamise strateegiaid.
Praegu on Ukraina linnade ja valdade peamised vajadused järgnevad:
- partnerlussuhete arendamine teiste riikide omavalitsustega;
- operatiivsetes, keskpika ja pika perspektiiviga taastamis- ja arendusprojektides osalemine;
- eluasemete ja pommivarjendite ehitamine, uute tehnoloogiate kasutuselevõtt selles ning ehitusmaterjalide kättesaadavus;
- energiasalvestus- ja veepuhastustehnoloogiad;
- omavalitsuste infrastruktuur ja transport;
- meditsiinivahendid.
Toetada saab ka Ukraina Linnade Liitu. Kutsume üles välja arendama koostöösuhteid Ukraina linnade ja valdadega. Kasutan ka võimalust, et tänada URBACT programmi nende sõnumite jagamise võimaluse eest ning loodan, et meil on tulevikus veel paremad võimalused koostööks Euroopa linnade ja valdadega.
Oled mõne Euroopa linna või valla esindaja? Partnerlussuhete loomiseks Ukraina linnade ja valdadega kontakteeru Ukraina Linnade Liiduga auc.communities@gmail.com. Alanud URBACT tegevusplaneerimise võrgustikes (Call for Action Planning Networks) oli partnerlinnadel võimalik kutsuda Ukraina omavalitsusi võrgustikesse vaatlejaliikmeteks.