20.–21. novembril 2024 korraldas URBACT koos Euroopa Linnaalgatusega Bukarestis Euroopa Liidu „City Lab“ ürituse. See on teine City Lab, mis keskendub energiaüleminekule. Tuginedes esimesele edukale üritusele, mis toimus peaaegu aasta tagasi Hispaania linnas Viladecansis, anti seekord linnadele nõuandeid ja praktilisi vahendeid, mis aitavad neil rahastada oma energiaülemineku plaane. Seekord keskenduti rahastuse teemale, kuna energiaülemineku finantseerimine on paljude Euroopa linnade jaoks endiselt suur väljakutse. City Labi puhul on tegemist interaktiivsete teadmiste jagamise üritustega, mis võimaldavad süvitsi uurida erinevaid linnateemasid.
Kas linnad suudavad rahaliselt katta Euroopa rohelise energia ambitsioone?
Viimastel aastatel on rohelisse tulevikku investeerimine olnud ELi poliitika ja Euroopa rohelise kokkuleppe algatuste peamine prioriteet. Umbes 30% ELi 2021–2028 mitmeaastasest eelarvest ja NextGenerationEU rahastamisvahendist on eraldatud rohelistele investeeringutele. Märkimisväärne osa neist jõupingutustest on suunatud kohalike omavalitsuste abistamisele. Euroopa Komisjon on määranud üle 100 Euroopa linna, kes juhivad süsinikuneutraalsuse poole liikumist. Need „missioonilinnad“ saavad toetust ressursside, oskusteabe ja linnadevahelise teadmiste jagamise näol. Tänu sellele toetusele näitavad need linnad teistele Euroopa linnadele eeskuju 2030. aastani ja ka edaspidi, aidates kaasa ühiselt keskkonnasäästlikule üleminekule.
Pealtnäha tundub, et linnadel on täna rohkem võimalusi kui kunagi varem tagada nii Euroopa Liidu kui ka piirkondlik toetus oma energiaüleminekule. Siiski näitavad tõendid vastupidist. Linnadel võib küll olla kogemusi investorite ligimeelitamisel ja keeruliste fondide haldamisel, kuid nende võimaluste rakendamine praktikas ei ole alati lihtne.
Aastal 2023 valminud uuringud URBACTi võrgustiku kohta illustreerivad mitmeid takistusi. Leiti, et juurdepääs rahastusele on suurim takistus rohelise ülemineku rakendamisel. Kui rahalised vahendid suudetakse kättesaadavaks teha, puudub linnadel siiski sageli kogemus keeruliste rahastustehingute koostamiseks ja haldamiseks.
ELi rahastatud projekti Prospect+ raames läbiviidud uuringus nimetati oluliseks takistuseks usalduse puudumist ja väheseid kogemusi uuenduslike rahastamisvõimalustega. Uuringus osalejad (igas suuruses linnadest) tõid esile vajaduse suurendada suutlikkust – teadmisi ja aega – ning ligi kolm neljandikku nõudis regulatiivsete muudatuste tegemist riiklikul tasandil. Lisaks nimetati riskide tajumist üheks peamiseks tõkkeks uuenduslike rahastamisvahendite kasutamisel.
Seega oli ELi City Lab’i lähtepunkt: energiaülemineku rahastamise probleemide teadvustamine ja linnade varustamine praktiliste vahenditega nende lahendamiseks.
Kuidas on Bukarest ümber lülitunud?
Bukarestile ei ole paljud eespool nimetatud probleemid võõrad, mistõttu oli see strateegiliselt sobiv asukoht järgmise ELi City Lab’i korraldamiseks.
Esiteks, nagu paljudes Kesk- ja Ida-Euroopa linnades, on Bukarestis vananev infrastruktuur, energiatõhususeta elamud, suur autode kasutamise osakaal ja jätkuv sõltuvus fossiilkütustest.
Teiseks tõi üritus fookusesse Euroopa piirkonna, kus ELi ühtekuuluvusfondide oluline roll tähendab, et toetustest sõltumine on norm. Siiski on selge, et riiklikest vahenditest üksi ei piisa linnade süsinikujalajälje vähendamiseks. Seetõttu tuleb leida uusi rahastamisallikaid ja suurendada suutlikkust nende kasutamiseks.
Kolmandaks on Bukarestil juba oma energiaülemineku edulugu. Selle keskmes on Püha Andrease gümnaasiumi projekt, kus viidi läbi hoone moderniseerimine ja ehitati uus süsinikuneutraalne rajatis. Tulemuseks on 40% väiksem energiakulu, 35% väiksem veekulu ja parem õhukvaliteet, mis mõjutas positiivselt koolikogukonna tervist.
Seda saavutust toetab mitmekesine rahastuspakett, sealhulgas ELi ühtekuuluvuspoliitika vahendid, programm Horizon Europe ja Euroopa kohaliku energiaabi vahendid.
Tutvumine ELi City Lab’i tegevuskavaga
Kokkuvõttes on EUI ja URBACTi ELi City Lab’ide eesmärk tutvustada tõhusaid linnapraktikaid ja suurendada meie partnerlinnade suutlikkust. Osa sellest kogemusest on näha, mis toimib, ja saada osa võimalusest uurida edukaid lahendusi omal käel. Bukarestis oli neid võimalusi palju ja City Lab’is osalejatel oli võimalus kahe päeva jooksul mõnda neist uurida.
Kui käisid juba novembris Bukaresti üritusel, aga soovid rohkem infot - loe, mida arutati esimese EU City Lab’i ajal 2023. aastal. Rohkem infot ELi City Labs kontseptsiooni kohta leiate siit.