URBACTi võrgustiku projekt "Säästev toit linnakogukondades" („Sustainable Food in Urban Communities“) näitas, et sedalaadi ettevõtmised võivad elanike toidupraktikaid oluliselt muuta. Seoses kohalikult toodetud toidu tarbimisega vähenes läbiviidud uuringu järgi Mouans-Sartouxis 43% süsinikdioksiidi heitgaasi kogustest. Lisaks on linnas oluliselt vähenenud lihatarbimise kogus. Arvestades, et toiduainesektor toodab euroopaliku elustiili juures kokku ligikaudu 1/3 kasvuhoonegaaside heitkogustest, on Mouans-Sartoux toidupoliitikal keskkonnamõjudele muljetavaldav mõju. Linna sekkumine oli eriti edukas, kuna see oli suunatud teadlikkuse tõstmisele ning hariduse edendamisele, mis on jätkusuutlikkuse alustalad.
Linnaaedade projekt „Kodanik toidab linna“ („Citizen feeds the city“) sündis linnaelanike aktiivsusest. Kohalikke mahetoiduaineid kasutav söögikoht pakub igapäevaselt toitu ligikaudu tuhandele algkooli õpilasele ning toidukordadest poole moodustab eranditult taimetoit. Lisaks tõstetakse perede teadlikkust toidu mitteraiskamise põhimõtetest. Lisaks varustatakse projekti raames koolikööke mahetoiduga ning mahetootjatel on võimalik taotleda toidu kasvatamiseks toetust.
Linna algatusel rajati säästva toidu hariduskeskus MEAD (Sustainable Food Education Centre), mis pakub linnapoolset toitlustusteenust. Keskuse tegevus lähtub õiglase kaubanduse põhimõttest (fair trade).
Mouans-Sartoux toidufoorum „A Table!“ tõi 2022. aasta septembris kokku enam kui 150 erineva sidusrühma esindajad kümnest riigist, sealhulgas 50 kohalikku omavalitsust, enam kui 20 valitsusvälist organisatsiooni ja erinevate institutsioonide esindajaid.
Nn ’toidu üleminek’ (food transition) toetub kolmele sambale: põllumajanduslikule üleminekule, toidu ümberjagamisele ja toitumistavade ümberkujundamisele. Ainult mahe- ja kohaliku toidu tootmisest ei piisa, kui ei muudeta toitumisharjumusi. Mouans-Sartoux toidu ülemineku näitel on täidetud kõik kolm tingimust. Vaatamata paljude skeptikute arvamusele, on mahepõllumajanduslikult toodetud toit parem nii meie tervisele kui planeedile.
Erinevad linnad toidu ülemineku protsessis
Mouans-Sartoux eeskujul on mitmed partnerlinnad – Gavà (ES), LAG Pays des Condruses (BE), Liège (BE), Rosignano Marittimo (IT), Torres Vedras (PT), Trikala (EL), Troyan (BG), Vaslui (RO) ja Wroclaw (PL), kes on Mouans-Sartoux – maheaiasaaduste kasvatamise ja tarbimise praktikaid kohandanud ja rakendanud. Toidufoorumil tutvustasid need linnad oma praktikaid toiduvalmistamisest ja avalikkuse teadlikkuse tõstmisest.
Kui toidu teema pakub huvi, siis tutvu URBACTi teadmiste keskusega (URBACT's Knowledge Hub). Kui soovid liituda URBACTi tegevuskavade võrgustikuga (URBACT Action Planning Network) või jagada oma projektiideed, kasuta partneriotsingu tööriista (Partner Search Tool)! Järgmine URBACT tegevuskavade võrgustiku kutse toimub 2024. aasta jaanuaris.