Mesta se energično spopadajo s podnebnimi spremembami

Edited on 21/11/2023

Viladecans (ES)

Odkrijte inovativno upravljanje Viladecansa za energetski prehod za manjša mesta in širše.

Pomislite: trenutno je približno 35 % stavb v EU starejših od 50 let. Stavbe so odgovorne za 40 % porabe energije v EU in 36 % emisij CO2, pri čemer te starejše stavbe porabijo vsaj petkrat več energije kot nove. Z izboljšanjem energetske učinkovitosti stavb je mogoče skupno porabo energije v EU zmanjšati za 5−6 %, emisije CO2 pa za približno 5 %.

Zdi se, da bi morala biti velika mesta vodilna pri uvajanju inovacij na tem področju. Konec koncev je v njih največja koncentracija stavb in emisij CO2. Čeprav to drži, so v mestu Viladecans v Španiji prepričani, da ne gre le za inovacije na področju energetske učinkovitosti. Gre za inovacije pri upravljanju, za spremembo miselnosti, pri čemer lahko srednje velika mesta, kot je Viladecans, spreminjajo pravila igre v Evropi, ki jih lahko upošteva tudi preostali svet. To mesto je živ dokaz, da lahko družbene inovacije majhnega obsega pripomorejo k doseganju globalnih ciljev.

Cilji Evropske komisije za zeleni prehod neizogibno pomenijo, da je treba spremeniti vedenjske vzorce. Gre za spremembe pri ljudeh in v procesih družbenopolitične ekonomije ter pri načinih, kako dobavitelji, potrošniki in javni akterji ponujajo energetske rešitve. Zato je ključno sodelovanje gospodarskega sektorja, institucij mestne uprave, šol, raziskovalnih ustanov, univerz in predvsem občanov, zlasti tistih, ki čutijo ekonomski pritisk visokih stroškov energije. Kako začeti? Tukaj je drzen predlog mesta Viladecans, imenovan VILAWATT.

vilawatt

Projekt VILAWATT, ki je bil leta 2016 zasnovan z evropskimi sredstvi kot inovativni urbani projekt UIA - Urban Innovative Actions, je inovativno javno-zasebno-civilno partnerstvo za energetsko upravljanje na lokalni ravni, v katerem participativni proces vključuje lastnike in projektante. Njegov splošni cilj je sprožiti spremembo v razmišljanju prebivalcev o energiji, opolnomočiti in motivirati prebivalce za aktivno vlogo, ki vodi k temeljiti spremembi stališč do energetske prenove in njenih procesov. VILAWATT sestavljajo mestna uprava Viladecansa, metropolitansko območje Barcelone in dve združenji: Združenje državljanov za energetski prehod ter Združenje podjetij in trgovcev na drobno za energetski prehod.

VILAWATT in njegovo javno-zasebno-civilno partnerstvo temelji na ideji, da energija ni luksuzna dobrina, temveč osnovna potreba. Da je naloga in odgovornost lokalnih oblasti, da državljanom zagotovijo, da inovacije na področju energetske avtonomije in upravljanja temeljijo na odprtosti, preglednosti in zaupanju. Ključni zavezniki so torej ljudje in uporabniki energije ter tisti, ki živijo na energetsko revnih območjih. Osrednji orodji sta ozaveščanje in delo v skupnosti. Čeprav je projekt VILAWATT tehnično gledano namenjen energetskemu prehodu, njegovi ukrepi presegajo električno omrežje in premisleke o stroških in koristih na energetskem trgu. Je socialna inovacija, ki spodbuja samorefleksijo in preventivne ukrepe v korist večje učinkovitosti in proti energetskim delitvam v družbi.

vilawatt viladecans

Tukaj je nekaj konteksta o tem, kako je lokalno postalo »glokalno«, zahvaljujoč motiviranemu in drznemu vodstvu, ki je vodilo ta proces. Viladecans, mesto na jugu okrožja Baix Llobregat, se nahaja v bližini Barcelone in je del metropolitanskega območja Barcelone. Gosto naseljeno mesto s 67.197 prebivalci (2020) na območju, velikem le 20,4 km2, je zaznamoval velik val priseljevanja in industrializacije v 20. stoletju − v dvajsetih letih ter nato v šestdesetih in sedemdesetih letih −, ki ni le spremenil majhnega agrarnega mesta v industrijsko in storitveno mesto, temveč je botroval tudi gradnji stavb v novih in obrobnih soseskah.

Jordi Mazón, podžupan za zeleni prehod in vodja projekta VILAWATT, je predstavil dvojnost energetskega izziva, ki ga ima mesto na dolgi rok: »Upravljanje z energijo je del problema in del rešitve«. Vendar Mazón priznava, da je »največja prednost projekta VILAWATT vzpostavitev dobro uveljavljene strukture, konzorcija javno-zasebno-civilnega partnerstva, ki drugače upravlja z energijo in vodi k spremembi energetskega modela. Viladecans je na zelo dobri poti, da postane energetsko samozadostna skupnost in začne pot do ogljično nevtralne skupnosti do leta 2050«.

Ta ogljično nevtralna pot sovpada z drugimi cilji Viladecansa, Evrope in sveta. Viladecans kot podpisnik Konvencije županov s svojim akcijskim načrtom za trajnostno energijo, ki se izvaja od leta 2009 in je bil leta 2017 posodobljen v akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe, SECAP, sledi ciljem, ki jih določajo Združeni narodi in Urbana agenda Evropske unije, ter vključuje eno od prednostnih osi mesta v strategiji Viladecans 2030 − zeleni prehod, skupaj z inovacijami na področju izobraževanja, odpornosti mesta in kakovosti življenja.

Viladecans je vodil tudi ambiciozni pilotni mehanizem za prenos inovacij VILAWATT. Ta mreža je delovala od marca 2021 do septembra 2022 in si je prizadevala prenesti znanje, ki ga je mesto pridobilo v štirih letih izvajanja projekta UIA, na mesta Seraing (Belgija), Nagykanizsa (Madžarska) in Trikala (Grčija).

Cilj te mreže, ki jo je financiral program URBACT III, je bil pomagati lokalnim oblastem pri spodbujanju energetskega prehoda z vzpostavitvijo inovativne strukture upravljanja, lokalnega javno-zasebno-civilnega partnerstva, ki zagotavlja štiri ključne storitve za izboljšanje upravljanja energije na lokalni ravni: oskrbo z energijo, energetsko kulturo, energetsko prenovo stavb in lokalno kripto valuto, povezano s prihranki energije.

vilawatt

Seraing, Nagykanizsa in Trikala so majhna do srednje velika mesta, kot je Viladecans, z ambicioznimi energetskimi strateškimi načrti. Vsa so tudi podpisniki Konvencije županov in pripravljajo lastne akcijske načrte za trajnostno energijo in podnebne spremembe za preusmeritev svojih gospodarstev v pametnejša, energetsko učinkovitejša in krožna. Vsi si želijo biti vodilni v svojih regijah, da bi njihova mesta postala bolj zdrava in zelena, kar je prav to, za kar si prizadeva VILAWATT.

Mazón in drugi pionirji pobude VILAWATT želijo s skupnimi močmi v vsakem mestu poiskati način, ki bo deloval v lokalnih razmerah, in si izposoditi prakse, ki so bile uspešne v partnerskih mestih. Kot je dejal, »inoviranje metod za nas pomeni tudi ponoven razmislek o tem, kaj se že počne, in kombiniranje z novimi idejami in trendi«. V mestih namreč živi največ ljudi, navsezadnje skoraj 75 % evropskega prebivalstva živi v urbanih okoljih. Zaradi tega so mesta, tudi ta, ki so vključena v mrežo VILAWATT, idealen poligon za preizkušanje inovacij na številnih ravneh.

Mesta lahko spremenijo okvir, skozi katerega se gleda na skupno težavo. Mesta so lahko testna okolja, lahko preizkušajo spodbude za spremembo obstoječega stanja. V primeru mreže VILAWATT lahko mesta tudi poganjajo spremembe z ukrepi, ki jih podpirajo državljani in ki jih skupaj oblikujejo za pravično in trajnostno preobrazbo mesta v ogljično nevtralno. Mreža je partnerjem predlagala (in še danes vabi mesta EU), da poiščejo projekte, ki bi prebivalcem omogočili izboljšanje stanovanjskih razmer in s tem večjo energetsko učinkovitost, dostop do zelene energije ter cenovno ugodnejše in preglednejše račune za energijo. To pomaga izboljšati življenjske pogoje, hkrati pa so prebivalci deležni usposabljanja, bolj ozaveščeni o energetski učinkovitosti in zavestni glede porabe energije. Ustvarjajo se tudi nova delovna mesta.

Zato je VILAWATT vzpostavil več učnih skupnosti in ponuja posebno usposabljanje na področju energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije, v katerega so vključene šole, trgovci na drobno, podjetja in brezposelni. Partnerska mesta na primer uporabljajo »igrifikacijo«, da bi ljudem pomagala razumeti tehnične vidike pobude, pri čemer se osredotočajo na skupnosti, ki so pripravljene na demonstracijsko gradnjo in so pripravljene izvesti energetsko prenovo ter se spopasti z energetsko revščino. Podjetjem pa ponujajo spodbude, da se pridružijo valutnemu krogu in imajo koristi od njegove uporabe, vključno z brezplačnimi energetskimi pregledi za trgovce na drobno.

vilawatt

Projekt VILAWATT je transformativen, ne le z vidika predlaganega celovitega energetskega prehoda, temveč tudi z vidika upravljanja. Ne gre za ustvarjanje še enega birokratskega sloja, temveč za iskanje načinov za povezovanje različnih mestnih politik in omogočanje načinov za mobilizacijo prebivalcev, ustvarjanje socialnega kapitala in bogatenje mesta s tistim, kar je res pomembno − bolj zdravim in okolju prijaznim načinom življenja, pri čemer nihče ne sme ostati zadaj.

Mesta v mreži VILAWATT so potrdila, da lahko projekt služi kot gonilo za razvoj njihovih dolgoročnih procesov energetskega prehoda ter s političnega vidika dokazuje njihovo usklajenost in solidarnost pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja ZN in zmanjšanju emisij CO2. Trajnost teh ukrepov je bil eden od ključnih ciljev udeležencev. Ti so skupaj z direktivo o skupnih pravilih notranjega trga z električno energijo (EU 2019/944), na podlagi katere so bile ustanovljene energetske skupnosti, igrali ključno vlogo v prihodnosti mest in vplivali na razvoj posameznih projektov vsakega partnerskega mesta.

Glede na višino potrebnih naložb mora vsako mesto najti način, kako podpreti in spodbuditi lastnike, da se odločijo za energetsko prenovo. Medtem ko predpisi ostajajo na ravni EU in nacionalni oziroma državni ravni, se globoke spremembe dogajajo na ravni lokalnih skupnosti in jih je mogoče uresničiti le v mestih. Čas je pravi, v naslednjih sedmih letih so mehanizmi za krepitev zagona, kot sta Next Generation in Evropski zeleni dogovor, idealni za mesta, kot je Viladecans, in mesta, ki imajo podobne ambicije, da čim bolj povečajo svoj socialni kapital, politično voljo in zmogljivosti za socialne inovacije ter tako pospešijo uresničevanje ciljev za energetski prehod.

vilawatt

Pri vzpostavljanju mreže za povezovanje po koncu projekta VILAWATT je vsako vključeno mesto pripravilo naložbeni načrt, ki vsebuje ponudbo posameznega mesta za različne deležnike in je namenjen zagotavljanju trajnosti projekta. Za Viladecans je bil izziv izkoristiti dragoceno izmenjavo znanja in povratne informacije ter hkrati izboljšati lastno izvirno energetsko strategijo in z njo povezane dejavnosti. Viladecans je na primer eksperimentiral z novimi načini sodelovanja z različnimi skupinami in preizkusil vzpostavitev skupnosti za izmenjavo in učenje.

Zamisli in socialne inovacije projekta VILAWATT in mesta Viladecans so simbol nastajajoče politične vizije, ki se, kot je dejal Mazón, uveljavlja po vsej Evropi. Ta projekt ne prinaša le glokalnega, temveč tudi humanistični pristop. To je najbolje povzel Mazón: »Najbolj neverjetni materiali, ki se trenutno razvijajo − tisti, ki spreminjajo področja, kot so urbanizem, inženiring in merjenje, ter radikalno spreminjajo naš način življenja − temeljijo na nanoznanosti«. Kot pojasnjuje: »Ti inovativni materiali temeljijo na manipulaciji atoma za atomom in njihovem postavljanju v optimalne položaje, da bi dosegli boljši material. Makroskopske lastnosti materiala so rezultat optimalne mikroskopske strukture.«

Na koncu je ustrezno sklenil: »Prav tako morajo inovacije v majhnem obsegu, na ravni malih občin, omogočiti gradnjo boljše družbe in planeta. Občine so to za svet, kar so atomi za materiale, politiki pa so enakovredni inženirjem nanoznanosti. Z izboljšanjem naših občin želimo ustvariti boljši planet.«

Več na Mestnem laboratoriju EU za energetski prehod.

 

Članek je preveden iz angleščine. Izvirnik Cities powering up to fight climate change je delo partnerjev mreže Vilawatt in je dostopen tukaj.

Fotografije: © Ajuntament de Viladecans

 

 

 

Submitted by opoetra on 21/11/2023