Muusikale keskenduvate haridusprogrammide kasutamine sotsiaalsete muutuste esilekutsumiseks on Tšehhi kontekstis väga uus. Riigis on tihe riiklike muusikakoolide võrgustik, mis pakub erinevaid muusikaga seotud kursusi kõigile taotlejatele taskukohase hinna eest. Sellegipoolest leidub lapsi, eriti linna kehvemal järjel asuvates piirkondades, kes tavaliselt sellistele kursustele ei registreeru. Just sel põhjusel otsustas Brno URBACTi OnStage projekti kaudu hakata tasuta muusikaharidust pakkuma. Seeläbi loodetakse uusi huvihariduse võimalusi pakkuda ka neile lastele, kellel seda tavapäraselt ei ole.
Kitarriõppe rühmatund algkoolis
Siiani on OnStage projekti raames tasuta muusika rühmatunde pakutud kahes linna põhikoolis, mõlemad asuvad madala sotsiaalmajandusliku staatusega naabruskonnas. El Sistema metoodikal põhinevaid tunde hakati ZŠ Osmeci põhikoolis pakkuma 2019. aasta septembris. Neis tundides sai harjutada viiuli ja tšello mängimist. 2020. aasta esimestel kuudel alustati ZŠ Merhautova põhikoolis kitarriõppega.
Lapsed kohtusid muusikatundides mitu korda nädalas ja juba pärast mõnekuist harjutamist oskasid nad koos lihtsat meloodiat esitada. Programmis osalevate õpetajate sõnul on selline intensiivne rühmapõhine õpe samaaegselt nii kasulik kui ka väljakutseid pakkuv. Koos harjutades ja üksteist innustades arenesid lapsed kiiresti, teisalt kippusid nad rühmatundides tähelepanu ning motivatsiooni kaotama. Individuaalsemat lähenemist pakkuvates muusikatundides tekib selliseid probleeme vähem.
Õpetaja valib välja kitarrid projektis osalevatele lastele
Suur osa haridusprogrammis osalevatest lastest kuulub romade kogukonda, kelle kultuuritraditsioon on tihedalt seotud muusikaga. Tänapäeval ei ole muusika tegemine romade hulgas enam nii populaarne kui vanasti, kuid olulist rolli mängib muusika nende inimeste jaoks endiselt. Õpetajate sõnul on mitmed muusikatundides osalevad lapsed loomult andekad ja neil on väga hea muusikaline taju.
Möödunud kevadel hakkas inimeste elusid ootamatult mõjutama Covid-19, mis sundis pidurdama ühiskondlikku tegevust nii era- kui ka tööelus. Karantiiniga tuli katkestada ka suur osa tegevustest OnStage projekti raames. Sunnitud sotsiaalsel distantseerimisel ei olnud aga ainult negatiivsed tagajärjed. Pandeemia on näidanud, et ka sellisel raskel ajal on võimalik üksteisega ühenduses olla. Üks muusikaprogrammidest ZŠ Merhautova põhikoolis jätkus veebikursuste vormis ja tõestas, et isegi ebaharilikes olukordades on võimalik muusikat õpetada ja sellega head teha. Brno jaoks on haridusprogrammid juba praegu palju head teinud ja see annab lootust, et tulevikus võiks sarnaseid algatusi veelgi rohkem rakendada.