Надеждни доставки на храни за градовете и здравословно хранене – приоритет на Програма УРБАКТ през 2021 г.

Edited on 06/04/2021

2021 г. е „година на храната“ за програма УРБАКТ – насърчаването на самостоятелността при осигуряването на храни и здравословното хранене е лайт-мотив на мрежата BioCanteens, водена от френската община Моан-Сарту с партньори от Белгия, България, Гърция, Италия, Португалия и Румъния.

Надеждни доставки на храни за градовете и здравословно хранене – приоритет на Програма УРБАКТ през 2021 г.

По материали от urbact.eu и Марсел Боно, програмен експерт

2021 г. е „година на храната“ за програма УРБАКТ – насърчаването на самостоятелността при осигуряването на храни и здравословното хранене е лайт-мотив на мрежата BioCanteens, водена от френската община Моан-Сарту с партньори от Белгия, България, Гърция, Италия, Португалия и Румъния.

Програма УРБАКТ ще продължава да подкрепя усилията на мрежите, насочени към здравословното хранене, а и ще доразвие специалната онлайн платформа за споделяне на знания в тази област - https://urbact.eu/food.

Тези усилия са насочени към осигуряване на подкрепа и изпълнение на Декларацията за храните и климата от Глазгоу, https://www.glasgowdeclaration.org/, изготвена от коалиция между местни и регионални власти и агенции на ООН по повод предстоящата 26-та конференция на ООН за климата през ноември 2021 г. (https://ukcop26.org/).

Изграждане на по-устойчиви системи за доставка и производство на храни

Днешните системи за производство и доставка на храни са „отговорни“ за близо 1/3 от общите емисии на парникови газови. Те са основен фактор за продължаващата деградация на еко-системите и допринасят в значителна степен за социално-икономическото неравенство и влошения здравен статус на уязвимите групи от населението.

Ето защо устойчивите и надеждни системи в глобален мащаб трябва да се основават на достъп до здравословни храни, на агро-екологични мерки и кръгова икономика в земеделието, както и на достойно препитание и доходи за малките фермери.

Изграждането на такива системи изисква комплексни усилия. Местните и регионални власти вече експериментират с новаторски политики на микро ниво, в т.ч.:

Схеми за намаляване на изхвърлянето на храна;

Устойчиви доставки на здравословна храна за обществените трапезарии, за детските и училищни столове;

Публични кампании за налагане на здравословни диети, включващи намаляване на месните и млечни продукти, произведени по индустриални способи;

Създаване на градини за градско земеделие, демонстрационни ферми, организиране и запазване на фермерски и общински пазари;

Включване в инициативи за къси вериги на доставка и подпомагане на мерките в областта на агро-екологията;

Засилване на връзките между градските и селски райони под егидата на интегрираното териториално планиране;

Определяне на райони и региони, в които не се използват опасни пестициди и генно модифицирани продукти.

Фермерски пазар – Нидерландия

Градско земеделие в нашенски условия – прочутия Еленски бут

 

Декларацията от Глазгоу – всички местни власти са поканени да се включат!

През ноември 2021 г. над 200 правителствени лидери ще вземат участие в 26-та среща на ООН за климата в Глазгоу. В навечерието на срещата се засилва натиска от заинтересованите страни националните правителство, местните и регионални власти да се присъединят към Декларацията за храните и климата, която предпоставя развитието на интегрирани политики за храните и настоява за реални действия и промени от страна на държавите и международните институции, включително във водещи политики като Общата селскостопанска политика на ЕС.

Програма УРБАКТ е партньор в този процеси и насърчава всички местни власти за подкрепят декларацията на адрес: https://www.glasgowdeclaration.org/how-to-sign

Знания от УРБАКТ

На посочената по-горе платформа се намират връзките и обобщеното знание и опит, натрупани от мрежите от общини, финансирани по програмата в областа на устойчивите системи за доставка на храни: Хранителни коридори, Здравослоно хранене на деца, Рурбан, Пътеката на пчелите, Диета за зелена планета, Устойчиви храни за градските общности.

Submitted by psimeon on 06/04/2021