Światowy Dzień Miast 2024 poświęcony jest tematowi „Młodzież liderem działań klimatycznych i lokalnych na rzecz miast”, co czyni go idealnym momentem do zaprezentowania, w jaki sposób URBACT wzmacnia pozycję następnego pokolenia miejskich twórców zmian.
Wzywanie głosów przyszłości do kształtowania przyszłości
Szacuje się, że do 2030 roku 60% mieszkańców miast będzie w wieku poniżej 18 lat. W miarę rozwoju i ewolucji miast kluczowe znaczenie ma uwzględnienie głosu tej dużej i coraz bardziej wpływowej populacji. Mimo to młodzi ludzie są często niedostatecznie reprezentowani lub zgoła nie są postrzegani jako główna grupa interesariuszy w tych procesach.
Aby zaradzić tej luce, URBACT zaprosił 22 młodych ludzi w wieku 15-25 lat na warsztaty w siedzibie Krajowej Agencji ds. SPójności Terytorialnej w Paryżu (Agence nationale de la cohésion des territoires), gdzie mieści się sekretariat URBACT. Cel był dwojaki: zebranie uwag i opinii do trwających konsultacji (dot. przyszłości polityki spójności UE - przyp. KPU) i zbadanie, w jaki sposób URBACT może skuteczniej zaspokajać potrzeby przyszłych obywateli.
Źródło: ANCT
W ramach programu Interreg, URBACT wdraża politykę spójności na poziomie lokalnym, umożliwiając współpracę i wymianę wiedzy między europejskimi miastami. Komisja Europejska zaprosiła wszystkie programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej do udziału w konsultacjach Interreg na 2024 r., koncentrując się na kształtowaniu przyszłej polityki spójności (po 2027 r.).
W ramach tych konsultacji zaangażowanie młodzieży było głównym celem URBACT, uznając długoterminowe konsekwencje polityk, które będą miały wpływ na przyszłe pokolenia. Wyniki tych dyskusji, podkreślające znaczenie młodych głosów, zostaną przedłożone Komisji Europejskiej. Jedno z kluczowych pytań zadanych podczas warsztatów w Paryżu brzmiało: „Co podoba ci się w twoim mieście, co mogłoby służyć jako dobry przykład dla innych?”. Uczestnicy zwrócili uwagę na przyjazne przestrzenie publiczne w centrum Paryża, gdzie ludzie mogą się gromadzić, odpoczywać i czuć się jak w domu. Podkreślili również znaczenie transportu publicznego i ścieżek rowerowych, które pozwalają im być bardziej mobilnymi i niezależnymi oraz dające im poczucie sprawczości w swoim mieście. Ponadto uczestnicy wyrazili potrzebę większej liczby inicjatyw skoncentrowanych na przestrzeniach publicznych i społecznych, podnosząc krytyczną kwestię bezpieczeństwa w mieście. Wezwali do wspierania edukacji od najmłodszych lat, aby zmniejszyć przemoc i agresję, wspierając bardziej obywatelskie społeczeństwo, które szanuje wspólne przestrzenie.
Uczestnicy wykazywali również wielki entuzjazm dla podróży i ich wzbogacającego potencjału zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Przyznali jednak, że podróże nie są dostępne dla wszystkich i dyskutowali o tym, jak zorganizowane wycieczki, takie jak te organizowane przez szkoły, mogą mieć znaczący wpływ i pozostawić trwały ślad.
Inna inicjatywa, w ramach której młodzi ludzie wzięli udział w konsultacjach URBACT, miała miejsce w Gandawie (BE), która otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w roku 2024. Miasto stworzyło ścianę z materiału rzep, na której uczestnicy umieszczali kartki wskazujące, które poprzednie Europejskie Stolice Młodzieży chcieliby odwiedzić i czego chcieliby się od nich nauczyć. Pomysł odwiedzenia innych miast i wymiany praktyk stanowił ważną podstawę do dyskusji z młodymi obywatelami na temat współpracy terytorialnej i korzyści płynących z uczenia się między miastami. Zebrane dane zostały później udostępnione URBACT, co dodatkowo przyczyniło się do trwającego procesu konsultacji.
Kolejne warsztaty, EYE Brežice 2024, wsparły konsultacje URBACT, angażując młodych ludzi ze Słowenii i krajów sąsiednich w wieku od 15 do 30 lat. Uczestnicy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi poglądami, w tym pomysłami na podróże - w szczególności, które miasto chcieliby odwiedzić, co chcieliby zobaczyć i jakie tematy chcieliby omówić z mieszkańcami tego miasta. Jednym z kluczowych wniosków z warsztatów były refleksje uczestników na temat turystyki i tego, w jaki sposób miasta mogą opracowywać rozwiązania mające na celu włączenie lokalnych mieszkańców w procesy decyzyjne i zaangażowanie ich w projekty miejskie i rozwój.
Zainspiruj się dobrymi praktykami URBACT angażującymi młodych ludzi w miastach europejskich
URBACT zidentyfikował i wsparł kilka Dobrych Praktyk w całej Europie, które stawiają młodzież w centrum procesów rozwojowych miast. W nowo wybranych 116 Dobrych Praktyk URBACT, priorytetowe traktowanie młodych ludzi jest wielokrotnie powtarzającym się tematem. Na przykład miasta takie jak Cluj-Napoca (RO), Valongo (PT) i Cascais (PT) wdrożyły inicjatywy budżetowania partycypacyjnego z udziałem młodych ludzi. Dla przykładu, w mieście Valongo młodzi ludzie zostali zaproszeni do zaplanowania inwestycji o wartości 250 000 euro ze środków publicznych.
Inny przykład można znaleźć w Saragossie (ES), gdzie nacisk położono na zrównoważoną, aktywną i niezależną mobilność uczniów szkół podstawowych i średnich. Inicjatywa Stars Zaragoza Project promuje jazdę na rowerze jako regularny środek transportu, wspierając zrównoważony rozwój, a jednocześnie dając młodym uczniom poczucie niezależności.
Patrząc w przyszłość: młodzież w środku agendy programu URBACT
Światowy Dzień Miast 2024 to ważny moment, pozwalający docenić kluczową rolę młodzieży w kształtowaniu przyszłości europejskich miast. URBACT jest zaangażowany w budowanie ścieżek dla młodych ludzi, aby mogli przewodzić innowacjom miejskim, a każdy pomysł przybliża nas do jaśniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.
Wyniki konsultacji 2024 zostaną wkrótce opublikowane. Polecamy zapoznanie się raportem i zagłębienie się w inspirujące Dobre Praktyki na Festiwalu Miejskim URBACT we Wrocławiu w 2025 roku. Upewnij się, że nie zabraknie dla Ciebie miejsce i zarejestruj się już dziś!