От тотална липса на рециклиране до нулеви отпадъци

Edited on 21/08/2020

Преди 20 години столицата на Словения депонираше 100% от отпадъците си. До 2025 г., обаче, 75% от боклука ще бъде рециклиран. Как градът смени чипа?

От тотална липса на рециклиране до нулеви отпадъци: как Любляна смени чипа

Преди 20 години столицата на Словения депонираше 100% от отпадъците си. До 2025 г., обаче, 75% от боклука ще бъде рециклиран. Как градът смени чипа?

От билото на зеления хълм може да видите Любляна, столицата на Словения, в близката далечина. Наоколо спокойно се развъждат елени, зайци и костенурки. Въздухът е чист и единствените знаци, че стоим върху 24-метра дълбокото и рекултивирано депо за отпадъците на града, са тръбите за метан, които стърчат над тревата.

Любляна е първата европейска столица, която се ангажира с политиката за нулеви отпадъци. Преди 20 години всичките й отпадъци бяха директно депонирани. „Това е много скъпо“ – казва Нина Санкович от Вока Снага, компанията за управление на отпадъците на града. „Иска се огромна площ и изхвърляш ценни ресурси“.

Ето защо градът решава да смени чипа.

Усилията започват през 2002 г. с разделното събиране „от източника“ на хартия, стъкло и опаковки в отделни контейнери – разположени на определени възлови места. Четири години по-късно градът започва да събира и био-разградимите отпадъци, пак „от врата на врата“. Разделното събиране на тези отпадъци трябва да стане задължително в Европейския съюз едва през 2023 г., само че Любляна е изпреварила събитията с поне 20 години. През 2013 г. всяко домакинство/кооперация с града получи контейнери за разделно събиране. Нещо повече, графикът за вдигане/изпразване на контейнерите бе разреден умишлено и курсовете съкратени наполовина, за да се насърчат гражданите да разделят боклука си по-усърдно и ефективно.

Резултатите са впечатляващи. През 2008 г. градът рециклира едва 29.3% от отпадъците и изостава от развитите европейски градове. Днес 68% от отпадъците се рециклират и количеството за депониране е намаляло с 80%. Любляна вече е европейски първенец.

Заводът за боклук

Изграждането на най-модерното предприятие в Европа за обработка на отпадъци също бе важна стъпка към целта за 75% рециклиране през 2025 г. „Регионалният център за управление на отпадъците“ отвори врати през 2015 г. и днес обслужва ¼ от Словения, използва био-газ за отопление и електричество, обработва 95% от отпадъците в материали или суровини за повторна употреба и твърдо гориво, и изпраща под 5% за депониране. Био-разградимите отпадъци се превръщат в компост.

Успехите не се коренят единствено в преработката. Превенцията, вторичното използване и рециклиране трябва да имат водеща роля. В допълнение към разделното събиране от източника, Любляна има и два центъра за рециклиране на едри битови стоки. Единият се намира точно до завода за обработка на боклук и е много популярен – посещава се от близо 1 000 души на ден. Градът обмисля да изгради поне още три такива.

Нещата от бита, които не са окончателно повредени подлежат на повторна употреба, биват проверени/ремонтирани, измити и след това продавани на изключително ниски цени. Ежеседмично се организира и открит семинар за гражданите как сами да си ремонтират вещите.

Друга важна и нова тенденция е насърчаването на магазини на нулевите отпадъци или по-популярно – „без амбалажни“ магазини. Дори общинското комунално предприятие Вока Снага експлоатира такъв магазин за стоки от първа необходимост. Друга иновация е използването от всички общински институции и организации на тоалетна хартия, произведена от рециклирани опаковки от мляко и плодови сокове.

Без амбалажни магазини

 

Център за повторна употреба на стоки от бита

 

Улиците са мият от специални машини, използващи дъждовна вода, събрана от покритите на обществените сгради и био-разградими детергенти.

Любляна все още има проблеми – най-вече с многофамилните жилищни сгради, където е трудно да се контролира кой как разделя и изхвърля боклука. Разбира се, че има възможности за подобрение, но по думите на управителя на Вока Снага: „Радетелите за нулеви отпадъци никога не се сме (напълно) доволни“.

Submitted by psimeon on 21/08/2020