Poszukiwanie skarbów na Targówku - gra miejska

Edited on 27/06/2023

Jak wiele europejskich miast, Warszawa zapewnia swoim turystom długą listę atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia. Najpopularniejsze z nich, zlokalizowane głównie w centrum miasta, przyciągają przede wszystkim podróżnych, którzy odwiedzają ją po raz pierwszy. Jeśli jednak byłeś w Warszawie wiele razy lub mieszkasz w Warszawie? Co jeśli interesują Cię nieoczywiste atrakcje turystyczne? Warto odwiedzić kilka ukrytych i mniej uczęszczanych miejsc. Świetna okazja do tego nadarzyła się 4 października 2020 roku w Warszawie, kiedy to Lokalna Grupa URBACT w ramach projektu "Come in" zaprosiła turystów i mieszkańców do udziału w grze miejskiej pod nazwą "Poznaj zakamarki przemysłowej części dzielnicy Targówek". 

Come in! w skrócie 

Projekt jest wzorowany na festiwalu "Budapest 100", który jest organizowany w celu promowania lokalnego dziedzictwa niematerialnego w Budapeszcie. Siedem miast partnerskich z różnych krajów, w tym Węgry, Polska, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Chorwacja i Rumunia transferowało tę dobrą praktykę z Budapesztu, aby wypromować interesujące, ale często nieznane obszary lub perełki swoich miast. Zgodnie z filozofią URBACT partnerzy reprezentowani przez urzędników zaprosili do współpracy członków lokalnych organizacji pozarządowych, instytucje i mieszkańców. Zamysł ten okazał się być bardzo udany ze względu na szeroką wiedzę mieszkańców na temat otoczenia i ich motywację do promowania lokalnego dziedzictwa niematerialnego. 

 

O grze miejskiej  

Kiedy pojawił się koronawirus, plan zorganizowania festiwali projektowych został oceniony negatywnie. Jednak grupa z Targówka nadal miała silną motywację do zaprezentowania lokalnego dziedzictwa niematerialnego. Mimo, że festiwal został przeniesiony, Lokalna Grupa URBACT postanowiła zaprezentować kilka ciekawych miejsc i historii za pomocą starej harcerskiej metody - gry miejskiej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną gra została częściowo zorganizowana online - oznacza to, że informacje o lokalnych atrakcjach wraz z ich historią i pytaniami zostały zaprezentowane na platformie internetowej. Gracze mieli za zadanie odnaleźć właściwe miejsca, posługując się tekstami opowieści wraz podpowiedziami. Wraz z przyjaciółmi i rodzinami przemierzali strefę gry i szukali odpowiedzi na zadane pytania. Dzień był naprawdę słoneczny, a graczy przyciągnęły nagrody i możliwość odwiedzenia nieodkrytych miejsc. Widać było również zdrową rywalizację wśród graczy. Tylko sześć drużyn mogło zdobyć nagrody - wygrały najszybsze drużyny, które udzieliły najwięcej poprawnych odpowiedzi. Dla tych, którzy mieli trudności ze znalezieniem odpowiedzi organizatorzy przygotowali podpowiedzi, które jednak zabierały cenny czas.  

Nieznane dziedzictwo przekazano graczom w dwóch niezależnych ścieżkach. Zgodnie z motywem przewodnim festiwalu lokalnego "Targówek Ludzi", każda ze ścieżek poświęcona była znanym lokalnym postaciom. Pierwsza ścieżka "Muzyczny szlak Elsnera" poświęcona była Józefowi Elsnerowi - nauczycielowi Chopina, który był co prawda mniej znany od swojego sławnego ucznia, ale również bardzo utalentowany. W tej ścieżce mogły wziąć udział dzieci wraz z rodzicami i znajomymi. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać dwanaście zagadek. W tej części gry było mnóstwo atrakcji dla dzieci, m.in. uczestnicy mogli znaleźć plenerowe instrumenty muzyczne, pobawić się na nowoczesnym placu zabaw czy obejrzeć przestrzenne murale tubowe. Druga ścieżka przeznaczona była Balcerkowi - fikcyjnej postaci ze słynnego polskiego sitcomu z lat 80-tych. W tej ścieżce mogli przystąpić zarówno dorośli, jak i młodzież. Przygotowano jedenaście pytań i również w tej części na zawodników czekało wiele perełek, takich jak zabytkowy dworek, gołębnik, drewniane domki, zabytkowa kolej warszawsko-petersburska, stara dzwonnica itp. Obie ścieżki zgromadziły 23 drużyny, w pierwszej wzięło udział jedenaście, w drugiej dwanaście drużyn. Było to około siedemdziesięciu osób, które poznały lokalną historię. Organizatorzy dołożyli starań, aby gra była bezkontaktowa i do gry mogła dołączyć nieograniczona liczba drużyn.

 

Rezultaty projektu  

Dzięki projektowi "Come in!" społecznicy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych mogli połączyć siły i stworzyć wspólnie grę miejską, która promuje lokalne dziedzictwo niematerialne. Spotkania Lokalnej Grupy URBACT pomogły jej członkom lepiej zrozumieć swoje wzajemne potrzeby i motywacje oraz wypracować nową jakość współpracy. Przypadek grupy z Targówka pokazuje, że współpraca na poziomie lokalnym może być bardzo efektywna, gdy członków łączy wspólny doniosły i ważny cel.

 

Podsumowanie  

Wyruszając się poza centrum Warszawy, uczestnicy gier miejskich z pewnością znaleźli kilka ukrytych perełek na Targówku. Uczestnicy z uznaniem mówili o swoich odczuciach z gry. Była to dla nich świetna zabawa, którą mogli przeżyć i poszukać przygód wspólnie z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Podobała im się również możliwość poznania wielu zabytkowych i nowoczesnych budynków oraz miejsc, których wcześniej nie odwiedzili. Co więcej, organizatorzy otrzymali wiele słów podziękowań i gratulacji za pracę nad grą, która była dla nich najlepszą nagrodą. Dobry początek jest prognozą, że przyszłe festiwale, takie jak "Targówek Ludzi" również powinny być bardzo udane.  

Marzena Ulanowska  
Zdjęcia: Rafał Suchocki 

Submitted by aldoV on 18/05/2022