URBACT CAMPUS CZ/SK 2024

Edited on 03/12/2024

Slovenské a české mestá z aktuálnych sietí URBACT majú za sebou nabitý dvojdňový program vzdelávacieho podujatia URBACT Campus v krásnych priestoroch Technologického parku BRNO. Poďte sa s nami podrobnejšie pozrieť ako toto podujatie prebiehalo a čo si z neho odnášame.

Čo sa dialo v nultý deň

 

Vzdelávacie podujatie URBACT Campus je národné podujatie určené pre mestá aktuálne zapojené do sietí pre akčné plánovanie URBACT (APN - Action Planning Network). 3 slovenské a 6 českých miest  má za sebou nabitý dvojdňový program vzdelávacieho podujatia URBACT Campus v krásnych priestoroch Technologického parku BRNO.  

Odborný program zabezpečovali 2 expertky URBACT – Katarína Svitková a Kamila Gamalová. Podujatie prebiehalo v českom a slovenskom jazyku.  

Za Slovensko sú do APN sietí aktuálne zapojené 3 slovenské mestá - Nitra, Banská Bystrica a Košice, pričom každé slovenské mesto je zapojené v inej sieti a rieši inú tematickú oblasť:

Nitra – sieť GreePlace – revitalizácia areálu bývalých rakúsko-uhorských kasární „Martinský vrch“ (Mesto Nitra v sieti GreenPlace. Čo sa deje na Martinskom vrchu? | urbact.eu);

Banská Bystrica – sieť Agents of Coexistence - téma otvorené vládnutie a participácia (Agents of Co-Existence | urbact.eu);

Košice – zosúladenie stratégií mesta s Agendou 2030 - Cities for Sustainability Governance (Cities for Sustainability Governance | urbact.eu).

 

 

Nultý deň podujatia (streda, 20. 11. 2024) sme venovali workshopu k First Level Control (prvostupňová kontrola), ktorý na vyžiadanie organizovalo pre české zapojené mestá Centrum pro Regionální rozvoj ČR.

Deň sme zakončili neformálnou prehliadkou jedinečného Technologického parku, ktorý nám predstavila Jitka Sládková, riaditeľka pre marketing a stratégiu. Technology park bol založený v roku 1993 a je považovaný za jeden z najúspešnejších PPP projektov v ČR. Rozprestiera sa na ploche 60 tis. m2 a je domovom pre 40 spoločností a 7 000 zamestnancov. Park má zároveň priame prepojenie na 15 tis. študentov a akademikov zo siedmich fakúlt, ktorí študujú v tesnej blízkosti parku.

 

Deň 1 - "Kde sme a kam smerujeme?"

 

URBACT expertky Kamila Gamalová a Katarína Svitková sa postarali o bohatý a aktívny program plný workshopov a praktických ukážok.

 

Úvod podujatia patril zhodnoteniu "Kde sme a kam smerujeme?" Sebahodnotenie prebiehalo prostredníctvom praktickej aktivity - zaradenia mesta v rámci Likertovej škály 1-5 pri šiestich výrokoch, ako napr. Existuje návrh stratégie pre zaistenie financovania IAP či Existuje jasný plán a definícia výsledkov pre dosiahnutie cieľa... 

Nasledovalo predstavenie nástroja iPESTLE a práca s ním. Ďalšie aktivity boli venované zapojeniu stakeholderov a ULG. 

 

Foto: Účastníci pri praktických aktivitách počas prvého dňa URBACT Campus

 

Nesmierne prínosná bola napríklad aktivita venovaná skúsenostiam s financovaním. Prostredníctvom spoločného postera a farebných bodov sa mestá podelili o ich praktické skúseností s jednotlivými možnosťami financovania zámerov v meste.

Záver dňa patril návrhu rozpočtov projektov a  prezentácii "Good practice" vo financovaní v meste Košice a Broumov.

Úspešný deň sme zakončili neformálnou večerou dňa 21. 11. 2024 pre slovenských i českých účastníkov podujatia. 

 

Deň 2  - "Meet the Funders"

 

Úvod dňa patril zahrievaciemu worshopu na tému "Vytvorte si svoj pitch!". Po krátkej praktickej prezentácii vytvárali a prezentovali mestá svoj pitch (krátka prezentácia projektu). Tipy a triky pri tvorbe im prakticky poslúžia napríklad pri prezentácii svojho projektového zámeru pred zastupiteľstvom, obyvateľmi či potencionálnymi investormi.

Campus v samostatnom vzdelávacom bloku 2. dňa „Meet the funders“ priblížil mestám ďalšie možnosti financovania ich zámerov, ktoré sú výstupom projektu URBACT vo forme Integrovaných akčných plánov.  Mestá tak mali príležitosť zoznámiť sa a nadviazať kontakty s potenciálnymi financovateľmi ich aktivít. Po spoločných CZ/SK prezentáciách k európskym programom Horizon Europe, Interreg, CERV, EIT Mobility a LIFE nasledovalo rozdelenie na CZ a SK skupinu.

 

Foto: Po spoločných CZ/SK prezentáciách k európskym programom nasledovalo rozdelenie na CZ a SK skupinu a neformálne trhovisko k  jednotlivým programom. 

 

Zástupcovia Ministerstva pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR - Michal Blaško (Sekcia Európskej územnej spolupráce) a pani Lenka Kupcová Zimová (Regionálne centrum MIRRI Banská Bystrica) informovali o ďalších európskych a národných programoch, predovšetkým o vyhlásenej tretej výzve Interreg programu Stredná Európa, výzvach OP Slovensko či nástrojoch pre Integrované územné investície. Otázky účastníkov smerovali najmä k praktickým možnostiam účasti jednotlivých miest v daných programoch a možností podpory z MIRRI SR.

 

Climate Fresk

 

Bodku sa programom dal jedinečný celosvetový formát workshopu "Climate Fresk" z Francúzska.  Celosvetovo uznávaný a využívaný workshop vychádza z najuznávanejších vedeckých publikácií - správ IPCC (Intergovernmental panel for Climate Change). 

Naša šikovná a erudovaná facilitátorka Petra Jelínková naviac doplnila záver workshopu o národný rámec česko-slovenských miest. Vysvetlila výpočet uhlíkovej stopy a prostredníctvom výsledkov európskeho prieskumu verejnej mienky sme sa dozvedeli ako vnímajú klimatické zmeny a ohrozenia v jednotlivých krajinách EÚ. Prieskum z ČR nám zase priblížil ochotu ľudí investovať do energetickej transformácie. Tieto oblasti môžu byť veľmi zaujímavé pre mestá pri príprave stratégií a informovanosti verejnosti.

Foto: Účastníci počas worshopu Climate Fresk

 

Workshop jednoznačne nastavil zrkadlo otázke či sú  Integrované akčné plány miest dostatočne pripravené na stále významnejší faktor klimatických zmien.  Poskytol priestor nielen na zamyslenie sa, ale aj na akcie a zmeny. Z tohto pohľadu bol pre zapojené mestá určite prínosný a podnetný.

Svedčí o tom aj ich záujem šíriť myšlienku workshopu "Climate Fresk" v jednotlivých mestách, či už na samotnom mestskom úrade alebo na školách či iných mestských inštitúciách. Držíme palce!

 

URBACT CAMPUS v európskom kontexte

 

Formát URBACT Campus sa  v priebehu septembra - decembra 2024 realizoval po celej Európe vo všetkých európskych krajinách s URBACT sieťami APN. Celkovo sa v 18 kempusoch stretlo viac ako 270 partnerov z 28 krajín! Hoci podstatný program, rámec a obsah pripravil Sekretariát URBACT v Paríži jednotný pre všetky podujatia, preklady, úpravy a špecifiká tém upravovali jednotliví experti na lokálny rámec a konkrétne zapojené mestá. 

 

Zdroj: www.urbact.eu

 

Organizačné otázky, priestory, ubytovanie a catering vrátane technického zabezpečenia techniky, pomôcok a materiálov zabezpečovali národné kontaktné body URBACT v ČR a SR. Rovnako aj registráciu účastníkov, ako aj pozývanie prezentujúcich v bloku "funders".

Aby mestá dosiahli integrovaný rozvoj, je nevyhnutná spolupráca na národnej a regionálnej úrovni, ktorá poskytuje mestám príležitosť podeliť sa o skúsenosti s kolegami, ktorí rozumejú ich jazyku, kontextu a špecifickým mestským výzvam. Z tohto dôvodu sa v rámci školenia Campus zapájajú členovia programu URBACT so svojimi národnými, regionálnymi a miestnymi partnermi s cieľom spoločne budovať kapacity potrebné na uskutočnenie zmien a presadzovanie modelov viacúrovňového riadenia.

Veľká vďaka patrí našim akčným mestám -Nitra, Banská Bystrica a Košice za ich aktívne zapojenie a zdieľanie skúseností.

Submitted by Veronika Čevelová on 27/11/2024
author image

Veronika Čevelová

See all articles