Njemačko predsjedništvo Vijećem Europske unije ispunilo je obećanje da će obnoviti načela Europske unije o održivim europskim gradovima putem Nove povelje iz Leipziga (u nastavku: NLC). Usvojena 30. studenoga 2020., NLC ažurira načela izvorne i revolucionarne povelje iz 2007. godine.
U ovom članku istražujemo neke od ključnih elemenata NLC-a i način na koji je URBACT - zajedno s ostalim partnerima - mogao pridonijeti svojim iskustvom, ekspertizom i glasom europskih gradova u ažuriranju ove važne političke deklaracije za budućnost urbane politike u EU.
Zašto obnavljati izvornu Povelju iz Lepiziga?
Ključne poruke izvorne Povelje o potrebi promicanja integriranog i održivog urbanog razvoja nadahnjuju urbanu politiku u Europi od usvajanja 2007. godine. Iako ova načela ostala valjana kao i prije, kontekst u kojem se provode brzo se mijenja.
Glavni svjetski trendovi izravno utječu na gradove diljem Europe, prijeteći da će povećati razlike u našim društvima. NLC identificira ključne trendove: „klimatske promjene, gubitak biološke raznolikosti, nedostatak resursa, migracijska kretanja, demografske promjene, pandemije i gospodarstva koja se brzo mijenjaju“, kao i „digitalne tehnologije“ koje nude koristi i izazove jer „drastično transformiraju“ naša društva .
Iako je pandemija Covid-19 bila glavni poremećaj u 2020. godini, mišljenje je njemačkog predsjedništva bilo da je ovaj šok samo ojačao nužnost za primjenu načela koja će pomoći gradovima da postanu otporniji i prilagodljiviji naglim promjenama. Fizičkog distanciranja (nadamo se) neće biti u sljedećem desetljeću, ali bit će potrebe za integriranim, participativnim pristupom i pristupom koji se temelji na mjestu za razvoj urbane otpornosti i kvalitete života.
Sveobuhvatni politički kontekst europskih urbanih politika također sve više daje prednost održivosti, uključujući Europski zeleni sporazum, čiji je cilj Europu učiniti prvim klimatski neutralnim kontinentom, ali i drugim političkim dokumentima poput Pariškog sporazuma, Nove urbane agende Ujedinjenih naroda i UN-ovih Ciljeva održivog razvoja koji zagovaraju nove razvojne perspektive u kojima su gradovi inkluzivni, sigurni, prilagodljivi i održivi.
U tom širokom kontekstu, NLC ima jasan i praktičan cilj - pružiti „okvir politike koji će zamisliti i ostvariti ove europske i globalne sporazume na urbanoj razini“ unutar EU-a.
Transformativna snaga gradova
Ključna je značajka NLC promicanje ideje urbane politike za opće dobro. Naglašava „transformativnu moć gradova“ u davanju odgovora na suvremene izazove s kojima se suočavaju u svakoj od njihovih socijalnih, okolišnih i ekonomskih dimenzija.
Stoga NLC ističe tri oblika transformativnog grada koji se mogu iskoristiti u Europi kako bi se poboljšala kvaliteta života ljudi:
(Društveni) Pravedni grad - pružajući jednake mogućnosti i ekološku pravdu za sve, bez obzira na spol, socioekonomski status, dob i porijeklo - ne ostavljajući nikoga iza sebe.
(Okolišni) Zeleni grad - doprinosi suzbijanju globalnog zatopljenja i visokoj kvaliteti okoliša za korištenje zraka, vode, tla i zemljišta, kao i pristupu zelenim i rekreacijskim prostorima.
(Ekonomski) Produktivni grad - osiguravanje radnih mjesta uz istovremeno osiguravanje zdrave financijske osnove za održivi urbani razvoj kroz raznolika lokalna gospodarstva i poticajno okruženje za inovacije.
Ispunjenje transformativne snage pravednih, zelenih i produktivnih gradova zahtijeva provedbu ključnih načela dobrog upravljanja. NLC ih definira kao:
Urbana politika za opće dobro - javne vlasti trebale bi djelovati u interesu javne dobrobiti, pružajući usluge i infrastrukturu za opće dobro.
Integrirani pristup - sva područja urbane politike moraju biti koordinirana na prostorni, sektorski i vremenski način.
Participacija i su-stvaranje - svi urbani akteri i građani moraju biti uključeni kako bi razmotrili svoja znanja i zabrinutosti te ojačali lokalnu demokraciju.
Višerazinsko upravljanje - složenim izazovima trebaju se zajednički baviti sve razine urbane i prostorne politike: lokalna, regionalna, gradska, nacionalna, europska i globalna.
Pristup temeljen na mjestu - urbane strategije i instrumenti urbanog financiranja trebaju se temeljiti na podrobnoj analizi specifične lokalne situacije.
URBACT-ov doprinos Novoj Leipziškoj povelji
URBACT je aktivno sudjelovao kao partner njemačkog predsjedništva u razvoju osvježenih načela Nove Leipziške povelje. URBACT je organizirao niz od četiri gradska laboratorija o ključnim principima održivog urbanog razvoja kako bi pomogao informiranju NLC-a:
URBACT City Lab # 1 - Participacija, rujan 2018., pročitajte izlazni rad: Razmišljanja o sudjelovanju građana u europskim gradovima
URBACT City Lab # 2 - Održivi urbani razvoj u praksi, srpanj 2019., pogledajte sažeti videozapis i pročitajte izlazni članak: Kako gradovi primjenjuju održivi urbani razvoj u praksi?
URBACT City Lab # 3 - Integrirano i inkluzivno kreiranje politika, listopad 2019., pogledajte sažeti videozapis i pročitajte izlazni članak: Kako se gradovi nose s integriranim i inkluzivnim kreiranjem politika?
URBACT City Lab # 4 - Pristupi temeljeni na mjestima, siječanj 2020., pogledajte sažeti videozapis i pročitajte izlazni članak: Kako gradovi provode pristupe zasnovane na položaju?
Organizirana u suradnji s Eurocities-om i Urbanim inovativnim akcijama (UIA), četiri CIty Lab-a oslanjala su se na iskustva stotine gradova, omogućujući izravnu razmjenu s predstavnicima njemačkog predsjedništva, Europske komisije i nacionalne razine. Zajedno su promišljali o teoriji i praksi svakog principa, ističući aspekte koje bi NLC trebala uzeti u obzir na temelju stvarnog iskustva gradova.
Jasno se vide veze između ovih City Lab-ova i načela NLC-a. Na primjer, prvi događaj o participaciji naglasio je da nam treba jači okvir za promicanje novih načina sudjelovanja. To se odražava u NLC-u koji potiče „su-stvaranje i su-dizajn u suradnji sa stanovnicima, mrežama civilnog društva, organizacijama u zajednici i privatnim poduzećima“.
Jednako tako, tekst NLC-a koji se temelji na četvrtom i posljednjem gradskom laboratoriju na „pristupima utemeljenim na mjestu“ izričito priznaje da, čak i na „razini grada“, isporuka pravednih, zelenih i produktivnih gradova zahtijeva razmatranje odgovarajućih mjera na tri prostorne razine. Lokalne vlasti odgovorne su za lokalni urbani razvoj. Međutim, urbani izazovi često su izraženiji na razini susjedstva, što zahtijeva lokalizirane inovacije. Istodobno se održivi urbani razvoj odvija u regionalnom ili metropolitanskom kontekstu koji se oslanja na složenu mrežu funkcionalnih, područnih međuovisnosti.
URBACT je također značajno pridonio konferenciji ''European Cities Fit for Future'' njemačkog predsjedništva. Stručnjaci URBACT moderirali su tri uzastopne radionice o inovativnim gradskim pristupima oko tema produktivnih, pravednih i zelenih gradova. Svaka radionica istakla je slučajeve nekoliko URBACT gradova u procesu.
URBACT-ova predanost NLC-u
Program URBACT nije imao samo ključnu ulogu u razvoju osvježene Leipziške povelje s njemačkim predsjedništvom, već je izričito prepoznat kao ključni partner za nastavak izgradnje kapaciteta europskih gradova za postizanje tih načela i ilustriranje njihove provedbe na lokalnoj razini.
U popratnoj bilješci ministara nadležnih za urbana pitanja utvrđen je niz ključnih aspekata za provedbu NLC-a, s posebnim osvrtom na sljedeće korake za urbanu agendu EU-a i upravljanje na više razina. Ovaj dokument prepoznaje vrijedan doprinos URBACT-a u dva odvojena navrata.
Prvo, u bilješci stoji da „razmjena znanja, kao i izgradnja kapaciteta i znanja trebaju biti podržani programima i inicijativama kohezijske politike, posebno Europskom urbanom inicijativom i programom URBACT“.
Kao drugo, potiče lokalne i regionalne vlasti da nastave „jačati suradnju između gradova na europskoj razini, na primjer putem programa URBACT“.
Izazovi su veliki, ali europski gradovi imaju moć ispuniti ambicije NLC. Raduje činjenica što će se putem budućeg programa URBACT IV nastaviti podržavati europske gradove - i male i velike - tematskom stručnošću, mogućnostima za učenje od kolega te dostupnim alatima i resursima potrebnima za pružanje integriranih pristupa temeljenih na višerazinskom upravljanju, participaciji te lokaliziranosti.
URBACT će i dalje identificirati i dijeliti dobre prakse koje ilustriraju provedbu NLC-a te unositi lekcije i poruke gradova u dnevni red europske urbane politike, posebno kroz kontinuirano sudjelovanje u Urbanoj agendi za Europsku uniju.
Pozivamo vas da se pridružite URBACT-u na ovom uzbudljivom putovanju u budućnost europskih gradova!
Za više informacija
Posjetite tematski odjeljak URBACT-ove web stranice o Novoj Leipziškoj povelji, uključujući sažete videozapise i izlazne radove iz četiri URBACT City Labs, skup nedavnih URBACT članaka o NLC-u i, naravno, novu Leipzig povelju.
Pogledajte URBACT sažetak konferencije europskih gradova prikladnih za budućnost njemačkog predsjedništva - kao i snimke zasjedanja webinara iz rujna 2020. godine.
Na kraju, ne zaboravite provjeriti URBACT skup alata i resursa za gradove o tome kako osmisliti i implementirati lokalne politike na integriran i participativan način.