ITN Lead Partnerek bemutatása - Baia Mare (Nagybánya), Románia

Edited on 26/02/2024

Nagybanya_01

 

Baia Mare (Nagybánya), Románia

 

A Vezető Partnertől megismerhető, átvehető gyakorlat:

SPIRE

Témakör: Nature-based solutions - Természetalapú megoldások

Népesség: 123 738 fő

 

A projekt fitoremediációs technikákat alkalmazott szennyezett földterületeken (a városi talaj nehézfémszennyezésének eltávolítására). Inkluzív földhasználati részvételen alapuló gazdálkodást generált (pl. a diákokkal közösen kialakított részvételi folyamatok), a tudatosság, a tudás és a kapacitásépítés növelésével a környezetbarát kultúra irányába mutató magatartásformák megváltoztatásával, így segítve a város egészségének és a hatóságokba vetett bizalom helyreállítását. Továbbá új, helyi bioalapú értékláncokat hozott létre, amelyek új zöld üzleti modelleken alapulnak. A projekt megközelítéseit egy  GIS-rendszer segítségével térképezték fel és követték nyomon, bemutatva a folyamat előnyeit a város lakóinak. A talajszennyezés mérési eredményei alapján a projektcsoport kifejlesztett egy növénykármentesítési kalkulátort, amivel megbecsülhető, mikor éri el a talaj a szennyezőanyagok normális szintjét.

 

A környezetszennyezés az egyik legjelentősebb környezeti kihívás világszerte, és a Nagybányán kipróbált SPIRE fitoremediációs technikák nagy potenciállal rendelkeznek a méretezhetőség és a piacképesség szempontjából. Főbb eredményeik:

- Egy GIS dinamikus atlasz platform, a növénymentesítés előrehaladásának és a növények állapotának nyomon követésére a kísérleti helyszíneken.

- Egy koncepcionális adaptív helyszínkezelési alkalmazás (CASMA), amelyet a javasolt kármentesítési lehetőségek különböző mérések alapján történő pontozására terveztek: helyi illeszkedés, fitoremediációs kapacitás, életciklus időtartama, az első betakarítás időzítése, időhorizontok, termelt biomassza és alkalmazások, értékláncok / kaszkádszerű felhasználás, tájképi minőség és költség. 

- A CASMA által irányított kármentesítési eszköztár, amely: a talaj kármentesítési kapacitásán ültetési ciklusonként, a biomassza betakarítási cikluson, a talajelőkészítés és ültetés költséghatékonyságán, az elsődleges és másodlagos potenciális alkalmazásokon és a kaszkádszerű felhasználásokon alapuló szakszerű katalógust, és tervezési lehetőségek sorát nyújtja.

Jelentkezzen Projekt Partnerként, amennyiben közösséget érez a fenti szellemiséggel és városában hasonló célok mentén kíván fejlődni!

https://urbact.eu/partnersearchtool/spire

 

Submitted by URBACT Nemzeti Kontakt Pont on 26/02/2024
author image

URBACT Nemzeti Kontakt Pont

See all articles