5 mestských riešení URBACT na tému ENERGETICKÁ TRANSFORMÁCIA

Edited on 14/03/2025

La CEL de Caldes. Source: Caldes de Montbui.

La CEL de Caldes. Zdroj: Caldes de Montbui.

Vedúci predstavitelia na celom svete sa zameriavajú na mestá s cieľom podporiť energetickú transformáciu. Zoznámte sa s piatimi osvedčenými postupmi URBACT, ktoré európskym mestám pomáhajú plniť klimatické ciele a zabezpečovať spravodlivý prístup k energiám.

 

a konci roka 2024 boli európske mestá a regióny pozvané programom URBACT, aby predložili svoje riešenia udržateľného rozvoja. Tieto žiadosti boli hodnotené na základe ich miestneho vplyvu, participatívnych a integrovaných prístupov, ako aj potenciálu na prenos do iných európskych miest.

Tento článok približuje 5 zo 116 vybraných osvedčených postupov URBACT. Tieto skúsenosti miest poskytujú cenné poznatky o praktických a opakovateľných riešeniach na dosiahnutie ambicióznych klimatických cieľov a zabezpečenie spravodlivého prístupu k energii vedeného komunitou. Zistite viac o tom, ako miestne samosprávy, rôzne zainteresované strany a komunity v európskych mestách už spolupracujú na tom, aby sa energetická efektívnosť stala realitou a zároveň znížili emisie a riešili energetickú chudobu.

 

Energetické iniciatívy vo vlastníctve Spoločenstva

 


Energetické komunity majú obrovský potenciál, pokiaľ ide o dosiahnutie bezpečnejších, cenovo dostupných a čistejších energetických systémov v celej Európe. Pozrime sa, ako dve mestá podporujú miestne komunity pri znižovaní energetickej chudoby a zabezpečujú lepšiu energetickú účinnosť, nižšie účty, zníženie energetickej chudoby a viac pracovných príležitostí v ekologických odvetviach.

 
#1 - Caldes de Montbui (Španielsko)


Spoločnosť La CEL de Caldes zriadilo 18 fotovoltaických zariadení, ktoré sú rozdelené medzi 300 rodín v metropolitnej oblasti Barcelony. Táto iniciatíva umožňuje občanom vyrábať, spravovať a spotrebovávať obnoviteľnú energiu a navyše kolektívne „vlastniť“ fotovoltaickú infraštruktúru. Využívaním slnečnej energie a podporou vlastnej spotreby projekt posilňuje postavenie obyvateľov a zároveň znižuje závislosť od externých dodávateľov energie.

Komunitný prístup nielenže zvyšuje dostupnosť a energetickú nezávislosť, ale podporuje aj miestne hospodárstvo a bojuje proti energetickej chudobe. Pre kontext, La CEL de Caldes je súčasťou miestneho Akčného plánu pre klímu. Kancelária pre klimatické opatrenia, ktorá je aktívna od roku 2020, má zásadný význam pre zvyšovanie povedomia o energetickej účinnosti a stala sa katalyzátorom súkromných zariadení, ktorých počet a výkon exponenciálne narástol: v súčasnosti sa 12 % celkovej elektrickej energie potrebnej v meste vyrába lokálne a udržateľne.

 
#2 – Hrastnik (Slovinsko)

 

Solárne školské energetické spoločenstvo je prvá slovinská iniciatíva v oblasti solárnej energie, ktorú vyvinulo družstvo a ktorá zásobuje 16 domácností, tri verejné budovy a dva podniky. Projekt zahŕňa inštaláciu solárnych panelov na školských budovách, čo umožňuje študentom, učiteľom a miestnym zainteresovaným stranám priamo využívať výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Obyvatelia sa aktívne podieľajú na výrobe obnoviteľnej energie - už nie sú len „spotrebiteľmi“ energie, ale poskytovatelia.

Táto iniciatíva zaviedla nový model partnerstva medzi verejnou a komunitnou sférou: zapojenie miestneho združenia, obce, ale aj miestnej komunity. Družstvo v skutočnosti riadi inštaláciu komunitnej solárnej elektrárne pre vlastnú spotrebu, čím sa zabezpečuje, že finančné a environmentálne výhody solárnej energie zostanú v komunite. Dnes 300-kW solárna elektráreň znižuje závislosť od fosílnych palív, čo povzbudzuje ďalšie obce, ktoré sa snažia podporovať miestnu energetickú odolnosť.

 

Čo si z toho odnesie Vaše mesto?
 

Na jednej strane La CEL de Caldes ukazuje, ako môže energetické spoločenstvo uspokojovať rôzne cieľové a sociálno-ekonomické skupiny, čím prináša diverzifikované energetické riešenia na miestnej úrovni. Na druhej strane je energetické družstvo Zelený Hrastník priekopníckym modelom demokratickej správy spoločných statkov, ako je energia.

Mestá môžu tieto modely replikovať podporou partnerstiev medzi miestnymi samosprávami, družstvami a vzdelávacími inštitúciami, čím sa zabezpečí široké zapojenie komunity do riešení v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

La CEL de Caldes. Source: Caldes de Montbui.
Fotky: Solárna školská energetická komunita. Zdroj: Solárne školské energetické spoločenstvo Hrastnik.

 

 

Priekopnícka verejná energetická účinnosť

 

 
Budovy sa podieľajú 40 % na spotrebe energie v EÚ a 36 % na emisiách skleníkových plynov, ale 75 % fondu budov je stále energeticky neefektívnych. Zlepšenie energetickej hospodárnosti budov je nevyhnutné na zabezpečenie udržateľnej, spravodlivej a odolnej budúcnosti európskych miest. Konkrétne Bukurešť (RO) a Karlovac (HR) prijali integrovaný prístup, ktorý stimuluje rast zamestnanosti, zvyšuje kvalitu vzdelávania a učebných osnov a podporuje zapojenie komunity.

 

#3 –Bukurešť (Rumunsko)

 

Premena školy v Bukurešti na budovu s takmer nulovými emisiami je jedným z príkladov, ako môže mesto priniesť energetické riešenia. Škola v okrese 6 bola modernizovaná pomocou moderných opatrení energetickej účinnosti vrátane lepšej izolácie, energeticky účinných vykurovacích systémov a inštalácie solárnych panelov.

Súčasťou iniciatívy je aj vzdelávací program pre všetkých žiakov, ktorý zahŕňa interaktívne školenia, výučbu o dôležitosti efektívneho využívania zdrojov a začlenenie digitálnych technológií do školských osnov. Projekt výrazne znižuje spotrebu energie a emisie CO₂ vďaka integrovanému prístupu k rozvoju miest. Keďže transformované verejné budovy sú zároveň integrované do miestnych energetických komunít, okolité štvrte sú schopné znížiť emisie uhlíka a stať sa „štvrťami s pozitívnou energiou“.

V novembri 2024 sa v Bukurešti konalo EU City Lab, ktoré zorganizovali URBACT a Európska iniciatíva pre mestá (EUI). Podujatie privítalo účastníkov z 11 členských štátov EÚ, pričom sa kontextualizovalo financovanie energetiky v Európe a predstavili sa rámce financovania, zdroje a dostupné nástroje.
 

#4 - Karlovac (Chorvátsko)

 

SolariKA zahŕňa inštaláciu solárnych elektrární vo vzdelávacích inštitúciách prostredníctvom 14 pilotných projektov. Projekt je jedným z míľnikov nedávno prijatého Akčného plánu pre udržateľnú energiu a klímu (SECAP) pre mesto, ktorý stanovuje ciele znížiť spotrebu energie, emisie CO₂ o viac ako 40 % do roku 2030.

Táto iniciatíva umožňuje energeticky efektívnu renováciu viacbytových budov a verejných inštitúcií, čím sa znižujú náklady na elektrickú energiu a prispieva sa k plneniu klimatických cieľov. Tento postup sa zameriava najmä na vlastníkov nehnuteľností, užívateľov budov, v ktorých sa inštaluje energia z obnoviteľných zdrojov, a na mesto, ktoré spravuje rozpočet a náklady inštitúcií.

 
Čo si z toho odnesie Vaše mesto?
 

Ako sa ukázalo v Bukurešti a Karlovci, modernizácia škôl a verejných budov pomocou energeticky účinných technológií a solárnej energie môže výrazne znížiť náklady na energiu a emisie.

Medzi ponaučenia z oboch predstavených postupov patrí Bukurešť, ktorá ponúka prístup viacerých zainteresovaných strán, ktorý zahŕňa vzdelávacie inštitúcie, obyvateľov, mimovládne organizácie, učiteľov, študentov, miestnych úradníkov, odborníkov na komunikáciu a odborníkov zo súkromného sektora. Integráciou riešení solárnej energie do verejnej infraštruktúry Karlovac predstavuje škálovateľný a nákladovo efektívny model pre mestá, ktoré chcú zlepšiť energetickú účinnosť v mestských budovách. Karlovac tiež ukázal, ako môže politická vôľa a dlhodobé strategické plánovanie poháňať udržateľný rozvoj a energetickú transformáciu.  

 

Premenená škola v Bukurešti. Zdroj: Okres 6 v Bukurešti.
Iniciatíva SolariKA. Zdroj: Iniciatíva SolariKA.

 

 

Inkluzívna energetická transformácia

 

Zavádzanie solárnych panelov je výhrou pre čistú energiu a úspory domácností, ale môže tiež spôsobiť nezamýšľané dôsledky v mestách, keď tradiční prevádzkovatelia sietí stratia zákazníkov a zvýšia ceny, aby to kompenzovali, čo ovplyvní tých najzraniteľnejších. Preto je veľmi dôležité, aby bol energetický prechod inkluzívny a neprehĺbil existujúce nerovnosti. V prípade mesta Getafe si riešenie energetickej chudoby vyžadovalo integrovaný prístup, ktorý kombinuje špičkové digitálne technológie, sociálne politiky, opatrenia energetickej účinnosti a aktívne zapojenie komunity.

 
#5 - Getafe (ES)

 

Energy Poverty Intelligence Unit (EPIU) rieši energetickú chudobu prostredníctvom politických riešení založených na údajoch s využitím strojového učenia a umelej inteligencie na odhalenie skutočného rozsahu energetickej chudoby. EPIU poskytuje riešenia šité na mieru na zlepšenie energetickej efektívnosti, od jednoduchých opatrení až po komplexné renovácie budov, ktoré zohľadňujú špecifické potreby rôznych skupín.

Kombináciou technologických inovácií s aktívnou účasťou a sprevádzaním komunity Getafe zabezpečuje, aby zraniteľné skupiny obyvateľstva dostali podporu pri znižovaní svojich účtov za energie a zlepšovaní životných podmienok. Iniciatíva zahŕňa aj medzisektorovú spoluprácu, do ktorej je zapojený ministerský inštitút, región, banka, dve miestne mimovládne organizácie a súkromná spoločnosť, ktorá slúži ako poradca.

 
Čo si z toho odnesie Vaše mesto?


EPIU mesta Getafe je škálovateľný postup, ktorý rieši energetickú chudobu prostredníctvom integrovaného prístupu, ktorý kombinuje najmodernejšie digitálne technológie, sociálne politiky, opatrenia energetickej účinnosti a aktívne zapojenie komunity.

Mestá môžu prijať podobné stratégie prostredníctvom digitalizácie úsilia o využitie údajov na identifikáciu zraniteľných domácností a realizáciu cielených intervencií, ktoré zlepšujú prístup k energii a riešia energetickú chudobu tých, ktorí to najviac potrebujú.

 

Fotky: Spravodajská jednotka pre energetickú chudobu (EPIU) v meste Getafe. Fotografie EPIU Getafe.

 

Objavte viac v databáze osvedčených postupov URBACT

 

Vyššie uvedené osvedčené postupy dokazujú, že mestá zohrávajú kľúčovú úlohu v energetickej transformácii. Či už ide o iniciatívy vedené komunitou, modernizáciu verejných budov alebo inkluzívne a na dátach založené politiky na riešenie energetickej chudoby, tieto riešenia ponúkajú praktické modely pre vedúcich predstaviteľov miest.

Navštívte databázu osvedčených postupov URBACT a preskúmajte, ako iné mestá úspešne realizujú stratégie a riešenia v mnohých oblastiach: od energetickej efektívnosti po mobilitu, zapojenie mládeže, opatrenia v oblasti klímy a ďalšie. Nezabudnite, že všetky osvedčené postupy URBACT boli vybrané na základe odborného posúdenia každého postupu: jeho miestneho vplyvu, miery relevantných participatívnych a integrovaných prístupov, ako aj jeho potenciálneho prenosu do iných európskych miest.  

116 miest s ocenením dobrej praxe sa zúčastní na City festivale URBACT vo Vroclave (PL) v dňoch 8. - 10. apríla 2025. Registrácia je síce uzavretá, ale sledujte kanály URBACT, kde nájdete aktuálne informácie o tomto podujatí, ako aj aktuálne informácie o ďalšej výzve na predkladanie žiadostí do Transferových sietí!
 


 

Tento článok bol preložený z anglického originálu Five URBACT Good Practices placing cities at the core of the energy transition, ktorý bol zverejnený na stránke urbact.eu dňa 13/03/2025 autorom URBACT.

Submitted by on 14/03/2025
author image

Veronika Čevelová

See all articles