Ako naštartovať participáciu vo Vašom meste? Mesto Banská Bystrica hľadá odpovede v sieti Agents of Coexistence

Edited on 26/09/2024

Mesto Banská Bystrica vstúpilo v roku 2020 ako prvá samospráva na Slovensku do medzinárodnej Iniciatívy Partnerstva pre otvorené vládnutie, tzv. OGP. (Foto: Veronika Čevelová)

Banská Bystrica patrí medzi tri slovenské mestá, ktoré boli úspešné v prvej výzve nového programovacieho obdobia URBACT IV (2021-2027) na začiatku roka 2023. Výsledkom výzvy bolo vytvorenie 30 sietí pre akčné plánovanie (spolu zapojených  250 európskych miest).

Ako sa Banskej Bystrici aktuálne darí v sieti s názvom Agents of Coexistence (Agenti Koexistencie) a čo všetko už stihli zrealizovať na tému rozvoja participatívneho spravovania v prvom roku projektu? To sa môžete prečítať v nasledovnom riadkoch.

Ciele a očakávané výsledky 

 

Projekt s názvom Agenti koexistencie realizuje Mesto Banská Bystrica prostredníctvom nového Referátu pre participáciu a inováciu v oblasti otvoreného spravovania pod vedením Soni Karikovej. Projekt sa začal realizovať v septembri 2023 a jeho ukončenie je naplánované na december 2025

Hlavným cieľom siete pod vedením mesta Genk (BE) je podpora rozvoja participatívneho plánovania a tvorba inkluzívnych miestnych politík s aktívnym zapojením občanov.

Na dosiahnutie tohto cieľa sa zameriava na zlepšovanie zručností zamestnancov miestnej správy, vytváranie nových organizačných štruktúr a kultúr s cieľom posilňovať participáciu a demokraciu. Prostredníctvom výmeny poznatkov a študijných návštev skúma sieť zlepšenia integrácie participatívnych procesov do miestnej správy.

Každé mesto vypracuje miestny integrovaný akčný plán v spolupráci s miestnymi zainteresovanými aktérmi. Mesto Banská Bystrica tento akčný plán tvorí aj s prepojením na tvorbu 2. akčného plánu otvoreného vládnutia so zameraním na akčné kroky v oblasti inovácií vo vnútri mestského úradu, budovania kapacít zamestnancov, resp. odborníkov mestského úradu a depolarizačných stratégií, metód a zručností.

Finančné zdroje

 

Celková hodnota projektu (siete) vrátane spolufinancovania je 849 729,00 EUR.

Rozpočet vyčlenený pre Mesto Banská Bystrica je 73 875 eur,  z toho je 59 100 eur (80 %) z prostriedkov ERDF, spoluúčasť mesta Banská Bystrica je 14 775 EUR (20 %). Forma financovania je systémom refundácie, prostriedky sa preplácajú na základe reálne vynaložených a schválených výdavkov.

Úvodná aktivačná fáza projektu

 

Úvodná aktivačná fáza projektu zahŕňa úvodných 6 mesiacov projektu.  Medzi kľúčové aktivity projektu v tomto období patria stretnutia na lokálnej a medzinárodnej úrovni. 

Každé účastnícke mesto absolvovalo úvodnú návštevu lead expertky URBACT Anja van Hout. V Banskej Bystrici sa táto návšteva konala v termíne 26.9. - 27.9. 2024, počas ktorej si expertka naštudovala problematiku siete a mesta priamo na mieste. Podklady boli pre ňu následne základom pre spracovanie úvodnej Baseline study, ktorou sa nastavuje smerovanie celého projektu.

 

Baseline study, Zdroj: Agents of Co-Existence | urbact.eu

 

Okrem prvého kick-off medzinárodného stretnutia pripravujú jednotlivé mestá podkladovú dokumentáciu pre Baseline study a formujú miestnu akčnú skupinu URBACT (Urbact Local Group – ULG).

Prvé medzinárodné kick-off stretnutie siete sa konalo v dňoch 13. – 16. novembra 2023 v belgickom meste Genk a v Brede, Holandsko. Zúčastnilo sa ho všetkých 9 partnerov siete:

Gdańsk – Poľsko, Kekava okres – Lotyšsko, Budaörs – Maďarsko, The Intercommunity Development Association of the Iași Metropolitan Area – Rumunsko, Quart de Poblet – Španielsko, Aarhus – Dánsko, Breda – Holandsko, Genk -Belgicko, Banská Bystrica - Slovensko.

„Spoznali sme viaceré skvelé praxe týchto miest v oblasti participatívneho spravovania a absolvovali workshop zameraný na teóriu aj zručnosti pre podporu inovačných procesov v participatívnom spravovaní.“  - priblížila Soňa Kariková, projektová koordinátorka a expertka mesta pre oblasť participácie.

Prvé medzinárodné kick-off stretnutie siete sa konalo v novembra 2023 v belgickom meste Genk a v holandskom meste Breda. (autor foto Soňa Kariková)

 

Čo je to OGP?

 

Partnerstvo pre otvorené vládnutie (z ang. Open Government Partnership, ďalej len OGP) je medzinárodná iniciatíva, v ktorej je aktuálne zapojených viac ako 75 štátov, 100 regionálnych a miestnych samospráv a 1 000 subjektov z radov občianskej spoločnosti.

Druhý Akčný plán otvoreného vládnutia mesta Banská Bystrica 2024 – 2026 je záväzkom mesta pokračovať v rozvíjaní princípov spolupráce, participácie a transparentnosti a v ďalšej kooperácii s medzinárodnou iniciatívou OGP. Ide o živý dokument, aplikácia akčných krokov sa bude realizovať na báze experimentovania a priebežného monitorovania a vyhodnocovania. Akčné kroky sa v závislosti od dynamicky meniacich sa podmienok môžu v priebehu realizačného procesu meniť aj dopĺňať, ich implementácia tiež závisí od dostupnosti finančných prostriedkov a kapacít. 

Akčný plán otvoreného vládnutia je úzko prepojený s akčným plánom, ktoré mesto tvorí a testuje v rámci projektu AGENTI KOEXISTENCIE prostredníctvom programu URBACT IV.

Zdroj: Baseline study Agent of Coexistence network, autor Anja van Hout

 

 

Druhé nadnárodné stretnutie v mestách Banská Bystrica a Budaörs (Maďarsko)

 

V dňoch 04.-07. 03. 2024 sa konalo druhé stretnutie v Banskej Bystrici a v Maďarsku v meste Budaörs. Reprezentanti 8 samospráv zavítali do Banskej Bystrice, kde tím OGP s ďalšími kolegami z miestneho úradu hostil vyše 20 člennú zahraničnú delegáciu, ktorú privítal aj primátor Ján Nosko. V rámci programu pripravili workshop zameraný na tému polarizácie, kde sa diskutovalo o tom, že z pohľadu všetkých reprezentantov samospráv ide o mimoriadne dôležitú tému, pretože polarizácia je aktuálne prítomná v mnohých sférach mestského života a zároveň výrazne ovplyvňuje kvalitu otvoreného, resp. participatívneho spravovania miestnej správy.

Transnational meeting in Banská Bystrica 04/2024 (autor foto Anja van Hout)

 

Mestská Spolupracovňa

 

Mestská Spolupracovňa je jedným z nových nástrojov, ktorý vytvorila samospráva pre komunikáciu s Banskobystričankami a Banskobystričanmi.  Jej cieľom je prepojiť širokú verejnosť, ale aj odborníkov s mestom a ponúknuť im možnosť dialógu, aktívnej spolupráce v rámci dôležitých mestských tém, rozvoju mesta a aktuálnych projektoch. Priestor na dialóg by mal byť dlhodobou súčasťou každej samosprávy, ktorá myslí inovatívne a uvedomuje si dôležitosť kolektívnej inteligencie.

 

Mestská spolupracovňa, Foto: Zdroj Mestská Spolupracovňa | Banská Bystrica 

 

 

Pokiaľ Vás téma zaujala, viac aktuálnych info a podrobnosti nájdete na stránke siete v rámci portálu urbact.eu, ako aj na stránke Mesta Banská Bystrica.

Zaujímavým komunikačný kanál zvolila lead expertka vo forme podcastu „Talks with change agents“, kde vedie so zástupcami zapojených partnerským miest zaujímavé rozhovory na tému participácie.

Zdroj: Podcast series: Talks with change agents | urbact.eu, autor Anja van Hout

 

Autor článku: Ing. Veronika Čevelová, Národný kontaktný bod URBACT na Slovensku

Autorizácia: Soňa Kariková, Mgr., MSc.PhD., Referátu pre participáciu a inováciu v oblasti otvoreného spravovania, Mestský úrad Banská Bystrica

Submitted by Veronika Čevelová on 28/08/2024
author image

Veronika Čevelová

See all articles