Brno posiluje sociální soudržnost prostřednictvím hudební výuky

Edited on 03/10/2024

Využití hudby jako chytrého řešení sociálních problémů je v Česku zatím málo známý a neprozkoumaný koncept. Jeho metodologii využívá španělská obec L'Hospitalet de Llobregat v rámci projektu OnStage, který usiluje o to, aby měl každý rovnocenný přístup k hudebnímu vzdělání.

Město Brno, které se díky programu URBACT stalo partnerem projektu, aplikovalo metody konceptu na základních školách ve vyloučených lokalitách města. Pavla Lukešová z Magistrátu města Brna a koordinátorka projektu s námi sdílí poznatky z dosavadní praxe:

Brno zahájilo skupinové hudební aktivity na základních školách v některých znevýhodněných částech města po vzoru hudební školy v L'Hospitalet. Co bylo hlavním důvodem pro zavedení této praxe?

Zapojením lidí žijících v okrajových částech společnosti prostřednictvím hudby se město snaží řešit sociální vyloučení a podpořit účast znevýhodněných dětí v hudebních kroužcích.

Přestože je výskyt předčasného odchodu ze vzdělávání v regionu poměrně nízký, odhaduje se, že u romských dětí, které ve městě tvoří největší menšinu, je to přibližně 78 procent, oproti regionálnímu průměru, který je 2,7. Ačkoli je hudební vzdělávání na základních uměleckých školách v Brně obecně velmi přístupné, děti ze zranitelných poměrů se do něj obvykle nezapisují.

Proč myslíte, že tomu tak je?

To lze pravděpodobně přičíst tomu, jak jsou tradičně tyto školy vnímány – jako konzervativní instituce, které připravují své žáky na konzervatoř či další profesionální kariéru. Nabízejí také primárně individuální výuku hudby. 

Projekt OnStage poskytuje skupinové hudební lekce, zapojuje základní školy a vytváří tak prostor pro sociální soudržnost. Současně se zaměřuje na řešení problémů, jako je právě vyloučení, nezaměstnanost mladých lidí, nebo předčasné ukončení školní docházky.

Jak se projektu v Brně daří? Můžete už nyní dělat nějaké závěry? 

I v tomto malém měřítku jsme viděli velké výsledky. Děti byly nadšené, že jim něco jde. Najednou viděly, že umí něco zahrát na kytaru, a mohly to ukázat spolužákům i rodičům. Cítily úspěch, možná poprvé v životě.

 

Máte na základě této pozitivní zkušenosti nějaké plány do budoucna? 

Myslím, že možnosti jsou nekonečné. Účast Brna v projektu OnStage otevřela dveře mnoha dalším příležitostem. Brno například navázalo spolupráci s Masarykovou univerzitou v rámci které chce seznámit budoucí učitele s touto novou metodikou a jejími možnostmi. 

Letos v červnu začala také iniciativa OnStage na národní úrovni, a to ve spolupráci se Slovenskem. Praxe z Brna se tak bude moci během následujícího roku rozšířit do dalších českých a slovenských měst. Spuštění těchto programů ve vybraných školách je naplánováno od září 2022.

Inspirace brněnským projektem OnStage

Hudební školy pro sociální změny

Brno se snaží propojit nové metody a nástroje sociální soudržnosti.  Ačkoli je hudební vzdělávání v Brně obecně velmi dostupné na základních uměleckých školách, děti ze zranitelných poměrů se jej obvykle neúčastní. To lze pravděpodobně přičíst tomu, jak jsou tradičně hudební instituce vnímány – ačkoli otevřené všem – jsou vnímány jako konzervativní instituce, které připravují své žáky na konzervatoř nebo další profesionální kariéru. Nabízejí také primárně individuální výuku hudby. Brno se naproti tomu vydalo cestou výuky hudby pro posílení sociální soudržnosti, což je v Česku zatím málo známý a neprozkoumaný koncept.

Brno se stalo partnerem sítě OnStage Music Schools for Social Change, kterou vede katalánské město L'Hospitalet de Llobregat a která je financována z programu URBACT. Tento projekt usiluje o to, aby měl každý rovné příležitosti k přístupu k hudebním kurzům, poskytuje skupinové hudební lekce, zapojuje základní školy a vytváří prostor pro sociální soudržnost. Projekt tak uplatňuje jiný přístup než tradiční hudební školy a snaží se řešit místní problémy, jako je vyloučení, nezaměstnanost mladých lidí a předčasné ukončení školní docházky.

Po vzoru hudební školy EMMCA (Municipal School of Music and Arts Centre ) v L'Hospitaletu, Brno zahájilo vlastní skupinové hudební aktivity na základních školách ve znevýhodněných městských oblastech. Zapojením lidí žijících v okrajových částech společnosti prostřednictvím hudby se město snaží řešit sociální vyloučení a podpořit účast znevýhodněných dětí v hudebních kroužcích.

 

Submitted by Markéta Horská on 20/12/2021
author image

Markéta Horská

See all articles