C4TALENT võrgustik: suured talendid väikestes linnades

Edited on 27/09/2024

Vennad Erik ja Máté, sündinud ja kasvanud Ungari linnas Nyíregyházas, on alati jaganud kirge gastronoomia vastu. Pärast keskhariduse omandamist viis nende karjäär läbi mainekate restoranide Budapestis, Londonis ja Torontos, sealhulgas Michelini tärniga tunnustatud asutustes. Erik tõusis sous-chef'i positsioonile, samal ajal kui Máté sai peateenindajaks. Vaatamata välismaal saavutatud edule jäi nende suurimaks unistuseks avada restoran kodulinnas. Julgelt otsustasid nad karjäärimuutuse kasuks, naasid Nyíregyházasse ja kasutasid oma kogemusi, et asutada edukas pastabaar.

 

Eriku ja Máté lugu peegeldab paljude ELi kodanike unistust reisida ja töötada välismaal. See on ka suurepärane näide sellest, kuidas linn võib talente ligi meelitada ja hoida. Kahjuks on see väikeste ja keskmise suurusega linnade puhul pigem erand kui reegel.

 

Selles artiklis uurime lähemalt Eriku ja Máté kodulinna Nyíregyházat ning veel üheksat URBACTi tegevusplaneerimisvõrgustiku omavalitsust. Näitame, kuidas partnerlinnad töötavad koos välja strateegiaid talendi- ja idufirmasõbraliku keskkonna loomiseks, eriti väiksemates linnades.

 

 

Võitlus talendikadu vastu

 

sd

Euroopa Liidus hoiavad töövõimalused inimesi liikumises. Üha rohkem haritud noori, eriti kõrgharidusega, valib oma karjääriks suuremad ja arenenumad linnad. Viimaste hinnangute kohaselt elab üle 10 miljoni tööealise ELi kodaniku mõnes teises liikmesriigis. Liikumisvabadus on ELi kodanike põhiõigus, mis on kodifitseeritud ELi õiguses. ELi 2021–2027 ühtekuuluvuspoliitika tugevdab seda ideed piirkondlikul tasandil, et luua konkurentsivõimelisem ja arukam Euroopa. Linnade tasandil on töökohad ja oskused ELi linnade tegevuskava üks peamisi partnerlusvaldkondi.

Liikumise lihtsus ELi piires on hoogustanud ajude äravoolu – nähtust, kus kõrgelt kvalifitseeritud inimesed rändavad majanduslikult elujõulisematesse piirkondadesse. Talendikadu toob kaasa tõsised tagajärjed: vananevate ühiskondade tööjõupuudus ja oskuste defitsiit süvenevad. Teadmistepõhises majanduses võib haritud inimeste kaotus vähendada linna innovatsioonivõimet, mis omakorda aeglustab kohalikku majanduskasvu ja halvendab elukvaliteeti. See võib viia väljarände tsüklini, kus üha rohkem inimesi lahkub.

Paljud Euroopa linnad mõistavad vajadust rakendada poliitikaid, mis aitaksid talente ligi meelitada ja hoida. Aga kuidas need poliitikad välja näevad? Millised muud lahendused võiksid toimida?

 

Talentide ligimeelitamise ja hoidmise mitmetahulisus

 

Talentide ligimeelitamine ja hoidmine on keeruline väljakutse, kus mängivad rolli mitmed tegurid. Kaks peamist neist on töökohad ja elustiil. Inimeste ümberasumise otsuseid mõjutavad sageli atraktiivsed tööpakkumised, kõrgemad palgad või soodsad tingimused ettevõtluse kasvatamiseks – need on tööga seotud tegurid. Kui aga elustiil ei vasta ootustele, otsib inimene lõpuks parema asukoha. Kaug- ja hübriidtöö ajastul valivad paljud, eriti nooremad IT-spetsialistid, oma elukoha peamiselt elukvaliteedi järgi, kuna nad saavad töötada igalt poolt.

Seega, et linn meelitaks ja hoiaks talente, peab ta pakkuma nii atraktiivseid töökohti (või suurepäraseid tingimusi ettevõtluse alustamiseks ja kasvatamiseks) kui ka elukvaliteeti tõstvaid tingimusi. Tähelepanuväärne on, et enamik linnu, mis keskenduvad talentide ligimeelitamisele, on pealinnad või suured teadus- ja majanduskeskused, mis on juba loomulikult atraktiivsed. See jätab väiksemad linnad talendipuudusega silmitsi.

 

C4TALENT: URBACTi ajalooga partnerlus

 

Selle väljakutse lahendamine talentide ligimeelitamisel ja hoidmisel on C4TALENTi tegevusplaneerimisvõrgustiku keskne eesmärk. Võrgustikku kuuluvad 10 kohalikku omavalitsust üle Euroopa: Nyíregyháza (Ungari), Alghero (Itaalia), Alytus (Leedu), Centar, Sarajevo (Bosnia ja Hertsegoviina), Piraeus (Kreeka), Pula (Horvaatia), Roeselare (Belgia), Rzeszów (Poola), Varberg (Rootsi) ja Vilanova i la Geltrú (Hispaania). Peamine küsimus, millele nad ühiselt püüavad vastata, on: „Kuidas saavad väikesed ja keskmise suurusega linnad aidata kaasa talentide ligimeelitamisele ja hoidmisele, arendades ettevõtlust ja alustavate ettevõtete ökosüsteemi?“ Nende lõppeesmärk on õppida üksteiselt ja luua parimaid praktikaid talentide ja idufirmasõbraliku keskkonna edendamiseks.

dff

See nõuab terviklikku lähenemist, et mõista ja käsitleda talentide ligimeelitamise ja hoidmise mitmeid aspekte, sealhulgas:

  • poliitiline keskkond
  • juurdepääs rahastusele
  • juurdepääs turgudele
  • juurdepääs ettevõtlustoetusele
  • juurdepääs füüsilistele ruumidele
  • ettevõtluskultuur.
  •  

See partnerlus ei oleks võimalik ilma eelneva URBACT-i kogemuseta. Nyíregyháza, Vilanova i la Geltrú ja Piraeus tegid koostööd TechRevolution-i ülekandevõrgustikus, samas kui Alytus, Roeselare ja Rzeszów osalesid TechRevolution 2.0-s. Need linnad ühendasid nüüd jõud taas C4TALENTi raames – koos uute partneritega – et jätkata URBACT-i teekonda, tuues sisse uusi teemasid ja tuginedes samal ajal varasematele õppetundidele ja saavutustele.

 

Ühised teemad, erinevad kohalikud väljakutsed

 

Kuigi C4TALENTi partnerlinnad tegelevad ühiste poliitikateemadega, puudub paljudele kohalikele väljakutsetele, mis on seotud talentide ligimeelitamise ja hoidmisega, üks ja ainus lahendus. Näiteks mõnes linnas, nagu Nyíregyháza ja Vilanova i la Geltrú, on juba olemas virtuaalsed või füüsilised keskkonnad, mis toimivad "ettevõtluskeskustena" värsketele lõpetajatele ja alustavatele ettevõtjatele. Neid keskkondi tuleb ajakohastada ja arendada, et paremini vastata kohalike ettevõtjate vajadustele ja kohaneda uute väljakutsetega. Selle väljakutse lahendamiseks kutsus Vilanova i la Geltrú linn 2024. aasta alguses kokku ligikaudu 50 keskkooliõpilast, kes jagasid oma teadushuvisid ja osalesid ettevõtlusvõrgustikus. Sarnaselt on Centar (Sarajevo) asutanud oma linna ettevõtluse tippkeskuses start-up vilistlaste ühingu.

 

dg

 

Alytuses on tagatud rahastus ettevõtluskeskuse ja ühistööruumide jaoks. Kohaliku ettevõtlusringkonna kaasamine selliste keskkondade edukaks toimimiseks on ülioluline, mistõttu töötas vald hiljuti välja selleks kontseptsiooni ja hankedokumendid. Roeselare'is korraldas Belgia URBACT-i kontaktpunkt 2024. aasta veebruaris seminari „Kuidas rahastada oma kohalikku arengukava“, kus Belgia ja Prantsusmaa omavalitsused jagasid oma kogemusi kohalike arengukavade koostamisel.

Varbergis on eriti edukalt õnnestunud siduda kohalikke ettevõtteid ja üliõpilasi. 2023. aasta novembris korraldati Varbergi ülikoolilinnakus koostöös Varberg Energi-ga „Energiaväljakutse häkaton“. See oli kasulik nii tudengitele, kes said oma teadmisi ja loovust praktikas proovile panna, kui ka Varberg Energile, kes sai kasutada tudengite uusi teadmisi ja vaatenurki oma toodete ja teenuste täiustamiseks.

 

URBACTi teekond jätkub: planeerimismeetmetest äriökosüsteemide loomiseni

 

On selge, et Euroopa linnad seisavad täna silmitsi paljude väljakutsetega, et meelitada ja hoida andekaid inimesi pikaajaliselt. C4TALENTi võrgustikus osalevad väiksemad linnad on ühinenud nende väljakutsete lahendamiseks oma konkreetsetes kontekstides. Praeguses etapis on nad kinnitanud oma tegevuskava ja planeerimismeetmed kuni 2025. aasta detsembrini. Olles suunatud tulevikku, loodavad C4TALENTi partnerlinnad, et Eriku ja Máté sarnased lood ei jääks enam erandiks, vaid muutuksid tavapäraseks!

Kas soovid rohkem teada saada C4TALENTi kohta? Hoia end kursis võrgustiku viimaste uudiste ja artiklitega nende URBACTi kodulehel! Jälgi ka võrgustiku LinkedIni lehekülge, et avastada iga partnerlinna unikaalseid eeliseid „linnade tutvustamise“ videosarjas.

Kas oled huvitatud säästva linnaarengu teemadest? Külasta URBACTi teadmistekeskust, kus leiad lugusid ja ülevaateid liikuvuse, elamumajanduse, digitaalse ümberkujundamise ja muude teemade kohta.

 

 

 

 

 

Submitted by Annika Vaiko on 27/09/2024
author image

Annika Vaiko

See all articles