2024. godine europski gradovi imali su prilike kandidirati svoje dobre prakse iz raznovrsnih tematskih područja na URBACT natječaj za dobre prakse. Lokalne prakse ocijenjene kao utjecajne, participativne, integrirane te s potencijalnom za prijenos u druge europske gradove, nagrađene su priznanjem URBACT Good Practice.
Ovaj članak detaljno opisuje pet od 116 novoodabranih URBACT dobrih praksi. Odabrane prakse tematiziraju ambiciozne napore europskih gradova za postizanjem energetske učinkovitosti.
Energetske inicijative vođene zajednice
Energetske zajednice imaju ogroman potencijal kada je u pitanju postizanje sigurnijih, pristupačnijih i čišćih energetskih sustava diljem Europe. Pogledajmo kako dva grada podupiru lokalne zajednice u smanjenju energetskog siromaštva i osiguravanju bolje energetske učinkovitosti, manjih računa i više mogućnosti zapošljavanja u zelenim industrijama.
#1 – Caldes de Montbui (ES)
La CEL de Caldes stavlja energiju u ruke stanovnika, omogućujući im da proizvode i dijele solarnu energiju. S 18 fotonaponskih instalacija koje opskrbljuju 300 obitelji, lokalna proizvodnja sada pokriva 12% električne energije u gradu, smanjujući ovisnost o velikim elektranama, rješavajući problem energetskog siromaštva i potičući zelenu samodostatnost.
Pristup temeljen na zajednici ne samo da povećava energetsku neovisnost, već također potiče lokalno gospodarstvo i bori se protiv energetskog siromaštva. Ova inicijativa dio je lokalnog klimatskog akcijskog plana. Ured za klimatske akcije, aktivan od 2020., bio je ključan za podizanje svijesti o energetskoj učinkovitosti.
#2 – Hrastnik (SI)
Zajednica solarne školske energije prva je slovenska zadružna solarna inicijativa, a opskrbljuje energijom 16 kućanstava, tri javne zgrade i dva poduzeća. Projekt uključuje postavljanje solarnih panela na školske zgrade, omogućujući učenicima, nastavnicima i lokalnim dionicima izravnu korist od proizvodnje obnovljive energije.
S fotonaponskim postrojenjem od 300 kW smanjuje se ovisnost o fosilnim gorivima, povećava energetsku neovisnost i predstavlja uspješan primjer javno-društvenog partnerstva za obnovljive izvore energije.
Promicanje lokalne energetske učinkovitosti
Zgrade troše 40% energije u EU-u i proizvode 36% emisije stakleničkih plinova, a 75% građevinskog fonda energetski je neučinkovito. Poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada ključno je za osiguravanje održive, pravedne i otporne budućnosti europskih gradova. Konkretno, Bukurešt (RO) i Karlovac (HR) usvojili su integrirani pristup koji potiče rast radnih mjesta, poboljšava kvalitetu obrazovanja te promiče angažman zajednice.
#3 – Bukurešt (RO)
Pretvaranje škole u Bukureštu u zgradu s gotovo nultom emisijom primjer je kako grad može doprinijeti energetskoj tranziciji. Škola u Distriktu 6 naknadno je opremljena naprednim mjerama energetske učinkovitosti, uključujući poboljšanu izolaciju, energetski učinkovite sustave grijanja i instalacije solarnih panela.
Inicijativa također uključuje obrazovni program za sve učenike, koji uključuje interaktivne treninge, poučavanje o važnosti učinkovitog korištenja resursa i uključivanje digitalnih tehnologija u školske programe. Projekt značajno smanjuje potrošnju energije i emisiju CO₂ integriranim pristupom urbanom razvoju. Budući da su transformirane javne zgrade također integrirane u lokalne energetske zajednice, okolne četvrti mogu smanjiti emisije ugljičnog dioksida i postati „četvrti pozitivne energije”.
U studenom 2024. Bukurešt je bio domaćin EU City Laba u organizaciji URBACT-a i Europske urbane inicijative (EUI). Događaj je okupio sudionike iz 11 država članica EU-a, kontekstualizirajući financiranje energije u Europi i prikazujući okvire financiranja, izvore i dostupne alate.
#4 – Karlovac (HR)
Inicijativa SolariKA obuhvaća postavljanje solarnih elektrana u obrazovne ustanove kroz 14 pilot projekata. Projekti su jedna od prekretnica nedavno usvojenog Akcijskog plana za održivu energiju i klimu (SECAP), koji postavlja ciljeve za smanjenje potrošnje energije i emisija CO₂ za više od 40% do 2030. godine.
Ova inicijativa omogućuje energetski učinkovitu obnovu višestambenih zgrada i javnih ustanova, smanjujući troškove električne energije i doprinoseći klimatskim ciljevima. Više informacija: https://solarika.hr/
Uključiva energetska tranzicija
Ključno je da energetska tranzicija bude uključiva i da ne produbljuje postojeće nejednakosti. Za Getafe je rješavanje energetskog siromaštva zahtijevalo integrirani pristup koji kombinira najsuvremenije digitalne tehnologije, socijalne politike, mjere energetske učinkovitosti i aktivni angažman zajednice.
#5 – Getafe (ES)
Energetska obavještajna jedinica (EPIU) bavi se suzbijanjem energetskog siromaštva koristeći podatke i umjetnu inteligenciju pri definiranju stvarnog opsega energetskog siromaštva. EPIU pruža rješenja po mjeri za poboljšanje energetske učinkovitosti u rasponu od jednostavnih mjera do složenijih poput renoviranja zgrada, zadovoljavajući specifične potrebe različitih skupina.
Otkrijte više praksi u URBACT bazi dobrih praksi
Ovaj članak donosi sažetak 5 uspješnih praksi koje dokazuju kako gradovi igraju ključnu ulogu u energetskoj tranziciji. Posjetite URBACT bazu podataka dobrih praksi i istražite kako gradovi uspješno provode strategije i rješenja u različitim područjima, od energetske učinkovitosti do mobilnosti, uključivanja mladih, klimatskih mjera, itd.
Ljudi koji stoje iza 116 dobrih praksi odabranih 2024. bit će na URBACT City Festivalu u Wrocławu (PL) od 8. do 10. travnja 2025. Registracije za URBACT City Festival su zatvorene, ali pratite URBACT kanale za novosti o događanju, kao i novosti o sljedećem pozivu za mreže za prijenos!
Originalni članak dostupan je ovdje: https://urbact.eu/whats-new/stories/five-urbact-good-practices-energy-transition
Prijevod i prilagodba teksta: L. Jusup