Interreg konsultatsiooni tulemused ja soovitused

Edited on 31/03/2025

anct

URBACT avaldas lõpparuande INTERREGi konsultatsiooni 2024 kohta. Millised on peamised järeldused ja soovitused URBACTi ja ELi ühtekuuluvuspoliitika tuleviku kohta pärast 2027. aastat? ELi ühtekuuluvuspoliitika hõlmab hulgaliselt kohalikke ja piirkondlikke osalejaid, vahendeid ja kogukondi. Konsultatsioonid on kasulik vahend tagamaks, et poliitikameetmed vastavad inimeste vajadustele ja tegelikule olukorrale. 2024. aastal algatas INTERREG avaliku arutelu tulevase ühtekuuluvuspoliitika kohta (pärast 2027. aastat). Euroopa Komisjon andis välja ühise tööriistakomplekti, et toetada andmete ja arvamuste kogumist iga INTERREGi programmi eripära raames.

Sellega seoses käivitas URBACT veebipõhise uuringu ja konsultatsioonitöötoad. See oli juba iseenesest koostööharjutus, mis järgis URBACTi integreeritud lähenemisviisi, tugevat osalust, ühisloomingut ja tegevuspõhist õpet. Konsultatsiooni käigus koguti väärtuslikke teadmisi, mis põhinesid kahte liiki andmetel: a) veebipõhine avatud küsitlus, milles osales 228 vastajat, ja b) 12 konsultatsioonitöötuba eri liiki sidusrühmade ja kodanikega (kokku 330 osalejat).

Millised on peamised konsultatsiooni tulemused ja soovitused? Milline on URBACTi ja linnade tulevik pidevalt muutuvas poliitika- ja programmikontekstis?

Ülevaade peamistest tulemustest: Euroopa linnade koostöö

Konsultatsioonide tulemused vaatas läbi URBACTi ekspertide rühm ja need koondati lõpparuandesse, mille URBACTi järelevalvekomisjon heaks kiitis. URBACTi aruandes (detsember 2024) sõnastatakse kolm peamist URBACTi sõnumit tulevase ühtekuuluvuspoliitika jaoks:

  1. Linnade koostöö on ühtekuuluvuse ja Euroopa kogukonna jaoks võtmetähtsusega. See aitab luua Euroopa identiteeti ning empaatiavõimet riikide ja kultuuride vahel.
  2. Linnade koostöö on paljude partnerite pikaajaline tegevus, mis pakub tugevaid lahendusi keerulistele ühiskondlikele probleemidele.
  3. Linnade koostöö on võimas liikumine, mis juhib muutusi parema ja tulevikku suunatud Euroopa nimel.

Konsultatsioonist selguvad mitte ainult peamised küsimused, mis kujundavad meie linnade tulevikku, vaid ka URBACTi eriline panus INTERREGi raamistikus ja 2027. aasta järgses ühtekuuluvuspoliitika raamistikus. Vaatame lähemalt mõningaid tulemusi ja tutvume erinevate perspektiividega!

Kohalik säästev areng

Olenemata sellest, kas teemaks on roheline infrastruktuur, taastuvenergia või säästev liikuvus, näitas konsultatsioon, et igas suuruses linnades pööratakse suurt tähelepanu säästvale linnaarengule. Vastajad märkisid ka vajadust suurema teabevahetuse ja koostöö järele, et pöörata tähelepanu linnade vajadustele ja suutlikkusele. Muude võtmeaspektide hulgas nimetati kodanike osalust ja nende võimestamist, integreeritud ja strateegilist planeerimist, kohaliku säästva arengu eesmärke ja tõhusate kohalike arenguprotsesside loomist, millele tuleb tulevase territoriaalse koostöö raames rohkem tähelepanu pöörata.

"Me vajame rohkem abi ja kaasamist riigiasutustelt, rohkem stiimuleid hea koostöö väärtustamiseks ning rohkem linnade vajaduste ja võimekuse eest seismist." - KODANIK

Õppimine ja teabevahetus

Konsultatsioonide tulemused näitavad, et linnadevahelist koostööd hinnatakse vastastikuse õppimise ja teadmiste vahetamise eesmärgil, mis toimub ühiste õpikodade, õppevisiitide ja vahetuste kaudu. Väikesed ja keskmise suurusega linnad hindavad selliseid võimalusi eriti. Konsultatsioonid näitasid, et väikesed linnad otsivad otsesemaid stiimuleid hea koostöö hindamiseks ja tunnustamiseks.

"Me õpime koostöös oma Euroopa partnerlinnadega kõige tõhusamalt ühiste töötubade kaudu." - KOHALIK OMAVALITSUS/LINNAVALITSUS

Rahastus

Rahastamisvõimalusi hinnatakse kõigis piirkondades ja linnade suurustes, kusjuures erilist tähelepanu pööratakse uute rahastamisvõimaluste tundmaõppimisele ja sellele, kuidas neile läheneda. Seda aspekti rõhutasid taas eriti väikesed ja keskmise suurusega linnad.

"Me peaksime tugevdama oma uurimist rahastamisvõimaluste kohta." - KODANIK

Järelrahastuse vajaduse osas valitseb selge üksmeel. Linnade esindajad väljendasid tugevat soovi rakendada investeerimisprojekte, sealhulgas hoonete ümberehitamist, avalike ruumide, kultuuripärandi ja sotsiaalrajatiste taastamist.

Digitaalse ülemineku saavutamine

Vastustes tõsteti esile digitaalset üleminekut, targa linna arengut ja digitaalseid avalikke teenuseid kodanike kaasamiseks. Mõned soovitasid kasutada digitaalseid vahendeid ja tõlketeenuseid, et hõlbustada piiriülest koostööd. Eelkõige väiksemate linnade puhul nimetati teabevahetuse ja tõhususe parandamise vahendina projektiportaale ja veebipõhiseid vahendeid.

"Euroopa Liit peab tegema rohkem uuenduslikke, mitut sektorit hõlmavaid ja julgeid algatusi, selmet leppida tavapärase äritegevusega." - ERASEKTOR

Tuleviku häälte üleskutse

Kõnealuse konsultatsiooni raames oli noorte kaasamine oluline, sest praeguste meetmete pikaajalised tagajärjed mõjutavad kõige enam neid ja tulevasi põlvkondi. Uuringu vastustes näitasid noored, et nad on väga teadlikud probleemidest ja headest lahendustest seoses erinevate linnateemadega, eriti nendega, mis neid puudutavad. Viimased hõlmavad teemasid nagu liikuvus, turvalisus, kaasav avalik ruum kultuurisektoris, ligipääs loodusele, kliimamuutused, vaesus, sooline kaasatus ja vaimne tervis. Nad väljendasid oma arvamust ja huvi õpilastevaheliste arutelude, kohalike lahenduste kaasloomise ja rohkemate koostöövõimaluste loomise kohta koostööplatvormide kaudu. Noorte tagasiside ja vastused sellele konsultatsioonile näitasid, et nende kaasamisel Euroopa linnade integreeritud arengusse on suur potentsiaal ja tähtsus.

"Linn peaks pakkuma rohkem ligipääsu loodusele (nt muutma Seine’i jõe Pariisis jalakäijatele ligipääsetavamaks) ja tegema ligipääsu loodusele kõigile ohutuks." - NOORED

URBACTi kogemus läbi vaateklaasi

Peamiste konsultatsioonitulemuste hindamisel antakse aruandes „Harvesting Report“ huvitavaid vahetuid kogemusi seoses URBACTi rolliga Euroopa koostöö edendamisel.

12312313

"Me õpime häid tavasid, oskusteavet ja meetodeid linnakeskuste haldamiseks oma Euroopa partneritelt URBACTi võrgustikus." - MTÜ

Rõhutati, et URBACTi projektides osalemine annab linnadele suurema nähtavuse ja juurdepääsu täiendavatele rahastamisvõimalustele pärast projekti kestust.

"URBACT oli minu linna jaoks hüppelaud, et saada nähtavaks rahvusvahelisel areenil ja leida rahastust uutest allikatest." - LINN/KOHALIK OMAVALITSUS

 

 

Järgnevalt käsitleme URBACTi programmi tajumist osalejate poolt.

Koostöö positiivne mõju

  1. Kodanike aktiivne kaasamine projektide kavandamisse ja elluviimisse, et tagada nende hääle kuuldavaks tegemine ja nende vajaduste rahuldamine.
  2. Edukates projektides, näiteks URBACTi heades tavades nähtud ideede esiletõstmine, on üks tugisammas heade ideede tunnustamiseks. See aitab veenda kohalikke partnereid ja poliitikakujundajaid („See töötas seal, miks ei võiks ka meie seda proovida?!“).

...ja palju muud...

URBACTi raamistik

Linnavalitsuse suutlikkuse suurendamise üritusi, sealhulgas URBACTi suveülikooli ja URBACTi ressursse käsitlevaid koolitusi, peetakse suureks lisaväärtuseks igas suuruses linnade jaoks.

Võrgustike loomine ja teabe levitamine on URBACTi keskne printsiip ja tugev ühtekuuluvuse element.

Koostööprojektide ekspertiis on URBACTi võrgustikes osalevate linnade jaoks suur eelis ja seda rõhutatakse kui võtmeelementi pädevuse laiendamisel.

"Raamistik seab algusest peale ka selged ootused, pakkudes linnadele tugevaid suuniseid." - JÄRELEVALVEKOMISJONI LIIGE

URBACTi soovid tulevikuks

Üks konsultatsiooni üleskutsetest oli: „Mis on kõige olulisem uuendus, mida te tahaksite näha tulevases URBACTis?“. Kõikide linnade puhul on soov lihtsustada ja vähendada aruandlusnõudeid, sealhulgas URBACTi hüvitamisprotsesse. Samuti sooviksid linnad näha rohkem toetust koostöö tulemuste rakendamiseks.

Samuti on ühine soov luua rohkem võrgustikke, kogemusvahetusi ja uuenduslikke projekte. Väikesed linnad mainisid konkreetselt vajadust rohkemate projektide ja kommunikatsioonitöötubade järele. Sidusrühmad soovitavad ka rohkem välist ja rahvusvahelist linnakoostööd.

Ekspertide rühm analüüsis ka konkreetseid vajadusi olenevalt linnade suurusest.

llö

 

Poliitilised soovitused ja edasine tegevus

URBACTi “Harvesting”-nimeline aruanne lõpeb 11 soovitusega, mis on jaotatud sihttasemete, st poliitika- ja programmisoovituste kaupa. Poliitikasoovitused viitavad linnakoostöö suunistele, nagu URBACT on seda kujundanud. URBACT on mänginud olulist rolli igas suuruses linnade suutlikkuse suurendamisel ning edukalt kasutanud mitmetasandilisi juhtimisstruktuure ja edendanud järelrahastust.

Programmisoovitused pakuvad konsulteeritud sidusrühmade seisukohti linnadevahelise koostöö oluliste aspektide kohta, nagu kohanemisvõime ja paindlikkus kogu programmiperioodi jooksul. Seejuures arvestatakse integreeritud linnaarengule omast keerukust ja dünaamilisust. Samuti pakuvad soovitused kohaliku osaluse süvendamist ja laiendamist, näiteks URBACTi kohalike rühmade kaudu.

Siin toome välja kaks soovitust ja nende põhjendused:

Soovitus 1. Linnade koostöö peaks olema atraktiivne ja kergesti kättesaadav poliitiline valikuvõimalus kõigile Euroopa linnadele.

Põhjendus: Sidusrühmadega peetud arutelu näitas, et Euroopa linnade suurus, majandus ja ressursid, institutsiooniline ja inimsuutlikkus, juhtimine ja seadusandlus, infrastruktuuri areng jpt. erinevad üksteisest märkimisväärselt. Linnad, kes on juba kaugele jõudnud säästva linnaarengu ja integreeritud planeerimise teekonnal, võivad pakkuda teadmisi ja inspiratsiooni neile linnadele, kes on alles oma püüdlusi alustamas.

Soovitus 9. Süvendada ja laiendada kohalikku osalust, näiteks URBACTi kohalike rühmade kaudu, tõstes linnade suutlikkust järgmisele tasandile, et saavutada ühisloome ja -omand vahetuse ja ühiselt õppimise kaudu.

Põhjendus: Konsultatsiooniprotsessi käigus ilmnes suurenenud vajadus arendada edasi valdkondadevahelist koostööd huvitatud osapooltega nagu erasektor, ülikoolid ja kodanikkond, et anda jõudu jätkusuutliku projekti kavandamisele, milles kõik saaksid osaleda, panustada ja kasu saada.

Euroopa linnakoostöö tulevikuväljavaated

Konsultatsiooni üks kõige kaalukamaid järeldusi on see, et linnadevaheline koostöö toob välja Euroopa identiteedi loomise kasu. Selline ühine identiteet aitab tugevalt kaasa ühtekuuluvusele ning tugevdab Euroopa riikide kogukonnatunnet ja empaatiat. Kui linnade innovatsioon on ühtlustatud ja linnad jagavad omavahel jätkusuutlikke meetmete rakendusviise, siis leiavad nad endas võimsa jõu parema ja tulevikku suunatud Euroopa loomiseks.

Tulevikku vaadates annavad URBACTi filosoofia ja meetod jätkuvalt erilist panust Euroopa ühtekuuluvusse, edendades jätkusuutlikke linnamuutusi koostöö ja kaasamise kaudu.

Lugege täisulatuses aruannet “Harvesting Report” (ja selle lisasid), et tutvuda soovituste täieliku loeteluga ning URBACTi programmi ja Euroopa ühtekuuluvuspoliitika tulevaste suundadega pärast 2027. aastat!

Lisateavet konsultatsiooniprotsessi ja kahe tehisarupõhise andmeanalüüsi meetodi kohta, mida kasutati tulemuste analüüsimiseks, leiate siit.

 

 

Submitted by on 31/03/2025
author image

Annika Vaiko

See all articles