NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Európska únia už pred viac ako 20 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je podpora integrovaného a udržateľného rozvoja v mestách tým, že vytvára podmienky pre európske mestá, aby spoločne vyvíjali riešenia podobných urbánnych výziev, vymieňali si skúsenosti a zdieľali osvedčené postupy medzi sebou!
- Akým spôsobom ste sa dozvedeli o operačnom programe URBACT?
- Mohli by ste nám priblížiť, ako ste sa do jedného z podporovaných typov tematických sietí zapojili?
- O aký typ tematickej a nadnárodnej siete ide, a aké ďalšie európske mesta v nej participujú?
RESPONDENT: O operačnom programe URBACT sa naše mesto dozvedelo prostredníctvom informačných dní URBACT, ktoré organizoval národný kontaktný bod pre operačný program URBACT v SR (Ministerstvo dopravy SR). Zapojiť sa nám podarilo prostredníctvom nástroja URBACT „PARTNER SEARCH TOOL“ – ide o online nástroj pre vyhľadávanie partnerov resp. miest, ktoré majú záujem zapojiť sa do tematickej siete URBACT a stať sa buď projektovým partnerom alebo vedúcim partnerom. Prostredníctvom vyššie spomínaného nástroja sa nám podarilo nájsť vhodné mesto, ktoré sa uchádzalo o post vedúceho "lead" partnera v téme nášho záujmu, ktorou je téma participácie a otvoreného vládnutia. V našom prípade išlo o belgické mesto Genk, ktoré sme informovali o našom projektovom záujme. Následne nás mesto Genk oslovilo a pozvalo na krátky rozhovor v rámci ktorého sme diskutovali o našich predstavách. Zároveň nás vedúci partner preveril prostredníctvom dotazníka do akej miery sme pre tematickú sieť vhodným partnerom. Tento „výberový proces“ dopadol pre nás úspešne. Spolu s ostatnými vybranými mestami siete “AGENTS OF CO-EXISTENCE” (Agenti koexistencie) sme sa pustili do prípravy pod vedením vedúceho partnera. Naša projektová žiadosť bola schválená dňa 30. mája 2023 Monitorovacím výborom operačného programu URBACT.
Mesto Banská Bystrica je zapojené do siete pre akčné plánovanie “AGENTS OF CO-EXISTENCE” (Agenti koexistencie), ktorú vedie mesto Genk (Belgicko). V rámci tematickej siete spoluprácuje medzi sebou 9 európskych miest, ktoré sa zameriavajú na podporu inovatívnych prístupov k spoločenským výzvam a inkluzívnu tvorbu miestnych politík s aktívnym zapojením obyvateľov. Okrem mesta Banská Bystrica a mesta Genk, ktoré vedie sieť, sú do partnerstva zapojené mestá Aarhus (Dánsko), Breda (Holandsko), Quart de Poblet (Španielsko), Gdansk (Poľsko), Budaörs (Maďarsko), Kekava (Lotyšsko) a územné združenie Iasi Metropolitan (Rumunsko). Sieť pre akčné plánovanie “AGENTS OF CO-EXISTENCE” (Agenti koexistencie) a zapojené mestá sa zameriavajú na hľadanie spôsobov, ako posilniť zručnosti a kompetencie zamestnancov verejnej správy a vytvárať nové organizačné štruktúry a kultúry v organizáciách verejnej správy pre podporu participatívneho riadenia, resp. spravovania vecí verejných a tým aj podpory demokratického systému. Zdieľaním vedomostí a skúseností sa mestá budú od seba navzájom učiť a spoločne dospievať k novým poznatkom. Každé mesto vypracuje miestny integrovaný akčný plán v spolupráci s miestnymi zainteresovanými aktérmi.
NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Jedným z benefitov operačného programu URBACT je tvorba nadnárodných tematických sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, implementovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych výziev!
- Akým výzvam v súčasnosti čelí Mesto Banská Bystrica?
- Prečo ste sa rozhodli riešiť spomínané výzvy prostredníctvom operačného programu URBACT?
- Aký je spoločný cieľ miest zapojených do nadnárodnej siete, v ktorej participujete?
- Aké ambície/ciele si Mesto Banská Bystrica stanovilo v rámci tejto nadnárodnej siete?
RESPONDENT: Spravovanie mesta musí reagovať na spoločenské javy a zmeny, musí vedieť zvládať aktuálne komplexné výzvy, vrátane polarizácie, technologických zmien (najmä v oblasti digitalizácie), umelej inteligencie, bezpečnostných výzviev globálneho charakteru, ktoré majú dopad na ešte väčšiu polarizáciu či prežívanie migračných javov na miestnej úrovni. Mesto chce na tieto zmeny reagovať prostredníctvom transparentného, spolupracujúceho a participatívneho prístupu /s cieľom zabezpečenia kvalitného partnerstva a dialógu všetkých aktérov v ekosystéme samosprávy. Preto mesto kladie dôraz na dialóg a rozvoj dialógovej kultúry, učenie sa schopnosti a zručností využívať dialóg v rôznych kontextoch a podporovať využívanie participatívnej demokracie. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa naše mesto zapojilo do siete “AGENTS OF CO-EXISTENCE” (Agenti koexistencie). Veríme, že prostredníctvom tohto projektu sa zdokonalíme vo využívaní participácie výsledkom čoho budú inovatívne a efektívne verejné politiky k súčasným komplexným výzvam.
NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Hlavným mechanizmom operačného programu URBACT je uplatňovanie viacfázového prístupu, ktorý sa využíva predovšetkým na skvalitňovanie stanovených cieľov a na formovanie konečného partnerstva!
- Aké konkrétne kroky resp. aktivity plánujete realizovať v rámci „aktivačnej fázy“?
- Ako prebieha spolupráca s „lead partnerom“ a „lead expertom“ a ďalšími zapojenými mestami?
- Aké výsledky očakávate na miestnej úrovni vďaka účasti v nadnárodnej sieti?
RESPONDENT: Na úrovni medzinárodných aktivít sme v našom meste privítali vedúceho "lead" partnera a experta, kde prebehlo niekoľko hĺbkových rozhovorov o kontexte a výzvach nášho mesta vo vzťahu k téme projektu. Tieto rozhovory pomôžu v vedúcemu "lead" expertovi vytvoriť profil nášho mesta a identifikovať naše kľúčové potreby. Zároveň sme absolvovali aj zahraničnú študijnú cestu do miest Genk (Belgicko) a Breda (Holandsko). Na úrovni miestnych aktivít sme začali s aktívnou komunikáciou projektu, zároveň sme absolvovali niekoľko stretnutí s miestnymi aktérmi, resp. “AGENTS OF CO-EXISTENCE” (Agenti koexistencie) kde sme získali zaujímavé dáta na ktorých budeme stavať náš akčný plán.
NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Dňa 28. – 30. augusta 2023 sa uskutočnilo podujatie URBACT University 2023, ktorého cieľom bolo posilniť zručnosti súčasných zástupcov miest v participatívnej a integrovanej tvorbe politík a cykle akčného plánovania!
- Mohli by ste zhodnotiť Vašu účasť na podujatí?
- Čo si odnášate podujatia URBACT University 2023?
- V čom podujatie URBACT University 2023 bolo pre Vás prínosné?
RESPONDENT: Na podujatí URBACT UNIVERSITY sme získali množstvo potrebného know how a nástrojov na spustenie tvorby akčného plánu. Zároveň sme mali príležitosť absolvovať študijné návštevy s ukážkami dobrej praxe v oblasti otvoreného spravovania v mestách Malmo a Kodani, čo bolo pre nás veľmi inšpiratívne.
NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Čo by ste odkázali, resp. aké rady a typy by ste ponúkli slovenským mestám, ktoré majú záujem zapojiť sa do operačného programu URBACT a nadchádzajúcej výzvy zameranej na inovatívny transferový mechanizmus a replikáciu prvkov Urban Inovative Actions?
RESPONDENT: Nám veľmi pomohol vyššie spomínaný „PARTNER SEARCH TOOL", prostredníctvom ktorého sme mali príležitosť spoznať podobne zmýšľajúce mestá so záujmom o projektové partnerstvo. Samozrejme je dobré mať od začiatku jasný cieľ a včasne začať s hľadaním partnerov.