Hlavným cieľom siete pre akčné plánovanie „IoTxChange“ je vzájomná výmena skúseností v oblasti digitalizácie založenej na riešeniach IoT – internetu vecí. Každý partner bude preverovať, či a ako by bolo možné vyskúšať riešenia, ktoré boli úspešne aplikované v iných mestách. V tejto súvislosti sa sieť pre akčné plánovanie „IoTxChange“ venuje zlepšeniu súčasného stavu moderných riešení založených na IoT – internete vecí aj v meste Kežmarok s cieľom skvalitniť a uľahčiť život občanom a návštevníkom mesta.
Európska únia pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je umožniť európskym mestám efektívne spolupracovať, vymieňať si skúsenosti a osvedčené postupy medzi mestami naprieč celu Európou. Ako ste sa dozvedeli o tomto operačnom programe?
O operačnom programe URBACT sme sa dozvedeli prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktoré je národným kontaktným miesto a koordinátorom OP URBACT na Slovensku.
Tvorba nadnárodných sieti je nosnou aktivitou operačného programu URBACT, prostredníctvom ktorej európske mestá hľadajú spoločné udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť, akým spôsobom ste sa do jedného z typu sieti zapojili? O aký typ nadnárodnej siete ide? A aké ďalšie európske mesta sú v sieti zapojené?
Mesto Kežmarok je zapojené do nadnárodnej sieti „IoTXchange“ v rámci operačného programu URBACT III. V sieti pre akčné plánovanie sú zapojené európske mestá Nevers (Franúzsko), Jelgava (Lotyšsko), Razlog (Bulharsko), Dodoni (Grécko), Fundao (Portugalsko), Ange (Švédsko) a Abo Akademi Univerzita v meste Vaasa (Fínsko). Mesto Kežmarok sa zapojilo do siete ,,IoTXchange“ prostredníctvom podpísania spoločného dohovoru medzi vedúcim partnerom a projektovými partnermi.
Akým výzvam čelilo Mesto Kežmarok ešte pred vstupom do siete pre akčné plánovanie „IoTxChange“? Aký je cieľ spomínaného partnerstva? Aký je Váš hlavný cieľ v rámci projektu? Prečo ste sa rozhodli riešiť spomínané výzvy prostredníctvom operačného programu URBACT?
Cieľom partnerstva je zdieľanie vedomostí a skúseností, ktoré každému mestu pomáhajú vypracovať nový akčný plán rozvoja IoT - internetu vecí v jeho mestskom priestore. Hlavné piliere mesta Kežmarok, s ktorými sa zapojil do projektu sú Open Data, e-mobilita a parkovanie. Hlavný cieľ v rámci projektu bude predmetom rokovaní ULG. Mesto Kežmarok má vypracovanú štúdiu Smart Green City, na ktorú chce v projekte „IoTXchange“ nadväzovať.
Hlavným mechanizmom operačného programu URBACT je uplatňovanie dvojfázového prístupu, ktorý sa využíva predovšetkým na skvalitnenie stanovených cieľov a na formovanie konečného partnerstva. Čo sa Vám podarilo zrealizovať počas prvej 6 mesačnej fázy projektu, ktorá trvala od 2. septembra 2019 do 2. marca 2020?
V prvej fáze projektu zástupcovia mesta Kežmarok absolvovali dve medzinárodné stretnutia všetkých partnerov projektu v meste Fundao (Portugalsko) v októbri 2019 a v meste Vaasa (Fínsko) v februári 2020. Stretnutia boli orientované na oboznámenie sa s projektom, výmeny prvotných myšlienok a nápadov počas trvania projektu.
Ako prebieha spolupráca s ostatnými európskymi mestami? Ako by ste zhodnotili doterajšiu spoluprácu s „Lead Partnerom“ a „Lead Expertom“? Čo Vás zaujalo na nadnárodných stretnutiach siete pre akčné plánovanie „IoTxChange“? Ktorý príklad dobrej praxe z partnerských miest sa Vám zdal inšpiratívny? Akým spôsobom by ste chceli tieto získane poznatky využiť a aplikovať ich do svojho prostredia?
Spolupráca s ostatnými partnerskými mestami prebieha momentálne prostredníctvom online stretnutí, ktoré sú vedené stále jedným z partnerských miest. V rámci stretnutia je navrhnutý harmonogram, ktorý obsahuje viacero tém. Ako príklad môžeme uviesť posledné online stretnutie pod vedením mesta Nevers (Francúzsko), kde sme rozoberali medzinárodný summit o inováciách v mestách, ktoré taktiež prebiehalo online, ďalej sme sa venovali ,,small scale action“, plánovaniu IAP Roadmap, administratívnym a finančným reportom a predbežnému plánovaniu nasledujúceho stretnutia. Lead partnerom projektu je mesto Fundao s ktorým spolupráca prebieha nadštandardne a promptne.
Zásadným prvkom operačného programu je ULG – miesta skupina URBACT, ktorá združuje všetky zainteresované subjekty. Mohli by ste čitateľom ozrejmiť ako ste mali zostavenú miestnu skupinu URBACT? Akým spôsobom ste spolupracovali? A akým spôsobom ste motivovali partnerov k účasti?
Miesta skupina URBACT nášho partnerského mesta Kežmarok pozostáva momentálne z oddelenia informatiky MsÚ Kežmarok, oddelenia dopravy, riaditeľom spoločnosti Spravbytherm s.r.o., spoločnosťou Lightech s.r.o., riaditeľom Verejnoprospešných služieb mesta Kežmarok, Ministerstvom dopravy a výstavby SR a Školy umeleckého priemyslu v Kežmarku. V priebehu druhej fáze chceme túto skupinu rozšíriť o špecialistov v problematike, ktorú si v priebehu stretnutí určíme ako východiskovú. ULG čaká v prvej polovici novembra 2020 prvé stretnutie, kde chcem priblížiť projekt zainteresovaným stranám a predložiť problematiku, ktorej sa chceme ďalej venovať.
V súčasnosti sa Mesto Kežmarok a projektoví partneri siete pre akčné plánovanie „IoTxChange“ nachádzajú
v druhej fáze, ktorý trvá 24 mesiacov. Aké konkrétne kroky resp. aktivity plánujete realizovať v rámci druhej fázy projektu? Čo sa Vám podarilo k dnešnému dňu zrealizovať?
V druhej fáze projektu ako sme už vyššie spomínali čaká miestnu skupinu URBACT približne 7 - 8 stretnutí, ktorých cieľom je vymedziť problematiku a navrhnutie riešení. Na pláne je aj 6 nadnárodných stretnutí v priebehu druhej fázy, ktoré sú v momentálnej situácii ohľadom COVID – 19 otázne. Prebiehala diskusia o možnom predlžení druhej fázy, ak sa situácia nebude dlhšie zlepšovať.
Mohli by ste sa podeliť s čitateľmi a zhodnotiť Vašu účasť na najväčšom digitálnom podujatí URBACT #eUNIVERSITY, ktorého cieľom bolo budovanie a zlepšenie kapacít miestnych aktérov. Čo ste sa naučili
na spomínanom podujatí? V čom Vám bolo prínosné?
- Ako rozvíjať spoločnú víziu s miestnou skupinou URBACT. Keď sa stretnú rôzni ľudia, prinesú svoje odlišné uhly pohľadu. To je veľká hodnota pre participatívnu a spoločnú prácu.
- Navrhovanie akcií a poskytnúť nástroje na vypracovanie koherentného a zmysluplného súboru akcií.
- Ako budovať efektívnu a efektívnu skupinovú spoluprácu a vytvárať bezpečný priestor pre zapojených ľudí na premýšľanie mimo rámca hľadania konsenzu o krokoch, ktoré by sa mali podniknúť.
Aké konkrétne výsledky očakávate vďaka participácii v sieti pre akčné plánovanie „IoTxChange“ na miestnej a nadnárodnej úrovni?
V participácii s partnermi projektu očakávame konkrétne riešenia, ktoré budú aplikované do praxe pre využitie IoT v našom meste.
Predpokladáte, že projekt bude mať pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity? Akým spôsobom by ste chceli ďalej využiť nadobudnuté poznatky po ukončení projektu? Máte úž konkrétny nápad pre implementáciu MAP – Miestneho akčného plánu?
V súčasnosti mesto KK má podanú Žiadosť o NFP v rámci projektu ,,Moderné technológie“, ktorý rieši zavedenie IoT prvkov v oblasti dopravy, parkovísk /parkovacích miest, osvetlení prechodov pre chodcov, snímačov zberných nádob a kamerového systému. Poznatky získané prostredníctvom projektu URBACT „IoTxChange“ budeme ďalej aktívne aplikovať v novom programovom období 2021- 2027. Našim cieľom je vypracovanie stratégie pre IoT riešenie, ktoré bude vypracované
na podmienky v našom meste.