INTERVIEW S PROJEKTOVÝM MANAŽÉROM O ZAPOJENÍ MESTA KOŠICE DO PROJEKTU CITIES FOR SUSTAINABILITY GOVERNANCE

Edited on 21/12/2023

Interview Košice

Zaujíma Vás aké projekty sú v programovom období URBACT IV 2021 - 2027 realizované v slovenských mestách? Prečítajte si interview s projektovým manažérom Michalom Hudákom o zapojení mesta Košice do projektu CITIES FOR SUSTAINABILITY GOVERNANCE"! 

NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Európska únia už pred viac ako 20 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je podpora integrovaného a udržateľného rozvoja v mestách tým, že vytvára podmienky pre európske mestá, aby spoločne vyvíjali riešenia podobných urbánnych výziev, vymieňali si skúsenosti a zdieľali osvedčené postupy medzi sebou!

- Akým spôsobom ste sa dozvedeli o operačnom programe URBACT?
- Mohli by ste nám priblížiť, ako ste sa do jedného z podporovaných typov tematických sietí zapojili?
- O aký typ tematickej a nadnárodnej siete ide, a aké ďalšie európske mesta v nej participujú?

RESPONDENT: O existencii operačného programu URBACT vieme približne od roku 2013, keďže naše mesto už v minulosti bolo zapojené do tematickej siete v rámci programového obdobia URBACT II (2007 - 2013). Okrem vyššie spomínanej skúsenosti sme dostali referencie aj od kolegov z iných miest (slovenských aj európskych), ktorí pôsobili v sieťach operačného programu URBACT. Čo sa týka opätovného zapojenia do operačného programu URBACT IV v súčasnom programovom období (2021 - 2027), boli sme oslovení priamo vznikajúcimi konzorciami na nadnárodnej úrovni. Nadnárodná sieť s názvom "CITIES FOR SUSTAINABILITY GOVERNANCE", v rámci ktorej spracujeme s ďalšími európskymi mestami (fínske Espoo - lead partner, estónsky Tallinn, nemecký Mannheim, český Jablonec, portugalská Braga, španielska Valencia, bulharské Gabrovo a grécke Agios Dimitrios) sa zameriava na harmonizáciu mestských politík s Agendou 2030.

                                                                                                                                                                                                                                                                        

NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Jedným z benefitov operačného programu URBACT je tvorba nadnárodných tematických sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, implementovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych výziev! 

- Akým výzvam v súčasnosti čelí Mesto Košice?
- Prečo ste sa rozhodli riešiť spomínané výzvy prostredníctvom operačného programu URBACT?
- Aký je spoločný cieľ miest zapojených do nadnárodnej siete, v ktorej participujete?
- Aké ambície/ciele si Mesto Košice stanovilo v rámci tejto nadnárodnej siete?

RESPONDENT: Hlavné výzvy, ktoré sú zdokumentované alebo v určitom štádiu hľadania riešení, sú nasledovné: energetika (emisie CO2 a energetická účinnosť obecných budov, predovšetkým objektov škôl), nový energetický mix v teplárni (využitie geotermálnej energie ako nového zdroja) a cenovo dostupné bývanie. Novými výzvami sú energetická chudoba, zmenšujúce sa mesto, udržateľnosť verejného financovania a starnutie obyvateľstva.

Pri príprave strešného dokumentu Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Košice a jeho funkčnej oblasti 2022 - 2027 v roku 2021 sme jeho štruktúru a metodiku vytvárali podľa Agendy 2030. Máme teda priamu skúsenosť s implementáciou cieľov Agendy 2030 do mestského plánovania. Vznikajúce konzorcium v rámci operačného programu URBACT malo vo svojom strede európske špičky Agendy 2030 od počiatku. Učiť sa, vymieňať si skúsenosti a know-how od miest ako Espoo, Braga, Tallinn, či Mannheim je pre nás výbornou príležitosťou, ako preklenúť nedostatok kapacít a povedomie o celej téme na úrovni slovenských miest.

Prvou oblasťou je štruktúra samosprávy, ktorá je zastaraná vzhľadom na aktuálne potreby mesta a občanov, a nedostatok odborných kapacít. Chýbajú nám medzisektorové pozície a riadenie v rámci mestskej samosprávy, ale aj pre externú spoluprácu s partnermi a zainteresovanými stranami. V pozadí mnohých úrovní strategických rozhodnutí samosprávy je stále prítomný silový efekt. Druhou oblasťou je nedostatočný aktívny prístup k napĺňaniu vízií, stratégií a cieľov v dôsledku outsourcovaného rámca pri príprave týchto vízií, stratégií a cieľov. Úradníci a volení funkcionári sú často odpojení od analytických a syntetických fáz prípravných procesov, a je ťažké vytvoriť zodpovednosť medzi cieľom a jeho realizátorom. Treťou oblasťou je harmonizácia a hľadanie rovnováhy v samotných cieľoch udržateľného rozvoja. V našej národnej legislatíve, rozdelení verejných zdrojov a kompetencií sú jednotlivé ciele udržateľného rozvoja prepojené na rôzne obecné, regionálne a štátne inštitúcie a orgány. Interpretácia a rozdielna úroveň využívania SDGs vedie často k rozporom nielen na úrovni strategického plánovania, ale aj vo fázach implementácie (napr. v prípade nedostatku verejných financií volíme lacnejšie riešenie pred riešením, ktoré napĺňa dané SDGs).

Našou hlavnou ambíciou je v rámci URBACT pracovať na vytvorení Mestského klimatického kontraktu pre potreby Misie EÚ Klimaticky neutrálne a inteligentné mestá, vytvoriť stabilnú a pravidelnú komunikáciu a spoluprácu s najdôležitejšími stakeholdermi na území nášho mesta v témach, ktoré sa s Misiou priamo spájajú.

                                                                                                                                                                                                                                                                        

NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Hlavným mechanizmom operačného programu URBACT je uplatňovanie viacfázového prístupu, ktorý sa využíva predovšetkým na skvalitňovanie stanovených cieľov a na formovanie konečného partnerstva!

- Aké konkrétne kroky resp. aktivity plánujete realizovať v rámci „aktivačnej fázy“?
- Ako prebieha spolupráca s „lead partnerom“ a „lead expertom“ a ďalšími zapojenými mestami?
- Aké výsledky očakávate na miestnej úrovni vďaka účasti v nadnárodnej sieti?

RESPONDENT: V prvej fáze sme začali bilaterálne stretnutia s partnermi, s ktorými máme nastavené vzťahy v rámci klimatických a transformačných politík. Cieľom je vytvoriť prvú užšiu skupinu stakeholderov, spoločne nachystať kritéria na spoluprácu a pripraviť mechanizmus na spoluprácu s ďalšími partnermi. Spolupráca prebieha na úrovni intenzívnych osobných aj online stretnutí. V prvej fáze spolupracujeme ako skupina ako celok, ale vidíme možnosť aj bilaterálnych spoluprác, najmä s mestami, ktoré sú, podobne ako mesto Košice, súčasťou Misie EÚ Klimaticky neutrálnych a inteligentných miest.

                                                                                                                                                                                                                                                                        

NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Dňa 28. – 30. augusta 2023 sa uskutočnilo podujatie URBACT University 2023, ktorého cieľom bolo posilniť zručnosti súčasných zástupcov miest v participatívnej a integrovanej tvorbe politík a cykle akčného plánovania!

- Mohli by ste zhodnotiť Vašu účasť na podujatí?
- Čo si odnášate podujatia URBACT University 2023?
- V čom podujatie URBACT University 2023 bolo pre Vás prínosné?

RESPONDENT: Čo sa týka poudjatia URBACT University 2023, hodnotím ho ako intenzívne podujatie, v ktorom bolo možné porovnať úroveň pripravenosti nášho mesta s európskym štandardom. Hlavnými zisteniami pre mesto Košice bola neustála komunikácia (smerom navonok aj smerom dovnútra), neustále prepájanie a spolupráca s partnermi, a neustále konfrontovanie sa s európskymi partnermi. Je to niečo, čo sme začali robiť v posledných rokoch aj pred vstupom do tematickej siete URBACT, ale pravidelnosť a intenzita sú atribúty, na ktorých musíme zapracovať.

                                                                                                                                                                                                                                                                        

NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD URBACT: Čo by ste odkázali, resp. aké rady a typy by ste ponúkli slovenským mestám, ktoré majú záujem zapojiť sa do operačného programu URBACT a nadchádzajúcej výzvy zameranej na inovatívny transferový mechanizmus a replikáciu prvkov Urban Inovative Actions (UIA)?

RESPONDENT: URBACT aj UIA majú rozsiahly podporný systém, a pre akékoľvek mesto, ktoré nemá skúsenosti s takouto formou spolupráce, je to ideálna možnosť naučiť sa pracovať v európskom priestore pod veľmi efektívnym vedením.

Submitted by Matus Zak on 20/12/2023