Uniwersytet Letni URBACT odbył się w Malmö w dniach 28-30 sierpnia 2023 r. dla ponad 400 przedstawicieli miast zaangażowanych w 30 niedawno zatwierdzonych Sieci Planowania Działań. Od pierwszej edycji w 2011 r. wydarzenie to stało się kamieniem milowym w budowaniu potencjału uczestników programu.
Zaprojektowane dla lokalnych interesariuszy z miast-beneficjentów programu URBACT, wydarzenie ma na celu dostarczenie konkretnych przykładów i wiedzy na temat tego, jak metoda URBACT może być stosowana w praktyce, tak aby uczestnicy byli gotowi do utworzenia Lokalnych Grup URBACT i eksperymentowania z rozwiązaniami w celu współtworzenia własnych lokalnych Zintegrowanych Planów Działania.
Oto co otrzymali uczestnicy podczas tych trzech wyjątkowych dni!
1. Wypróbowanie metody i narzędzi URBACT
Raz dziennie, przez ponad godzinę, uczestnicy zapoznawali się z technikami i narzędziami, które nie tylko pomogą im stworzyć i utrzymać Lokalne Grupy URBACT, ale także naprawdę zrozumieć lokalne wyzwania, opracować wspólne wizje i zaplanować działania, aby osiągnąć określone cele. Dyskusje w grupach, podzielone na tzw. huby gromadzące kilka sieci, odbywały się w sprzyjającej wymianie bezpiecznej przestrzeni. Następnie uczestnicy szli do sesji Network@Work (sieci w działaniu), gdzie w mniejszych grupach wykonywali praktyczne ćwiczenia i wcielali w życie zdobytą wiedzę z zakresu analizowania problemów i tworzenia scenariuszy, angażowania wszystkich interesariuszy i wreszcie planowania zintegrowanych działań.
Wszystkie wykorzystane materiały są już dostępne w zakładce URBACT Toolbox na stronie programu i z pewnością przydadzą się podczas planowania działań i organizowania spotkań Lokalnych Grup URBACT. Jak powiedział jeden z uczestników, Øystein Leonardsen z miasta Kopenhaga (DK), "im więcej narzędzi masz w swojej skrzynce narzędziowej, tym lepiej jesteś przygotowany do stawienia czoła różnym wyzwaniom". W końcu, jeśli masz pod ręką tylko młotek, wszystkie napotkane problemy będą rozwiązywane w ten sam sposób, niezależnie od ich złożoności lub konkretnej przyczyny. "Z młotkiem, wszystko co możesz zrobić, to wbijać gwoździe w głowę". Różnorodność narzędzi I dostosowanie do kolejnych etapów pracy jest zatem kluczowa.
2. Spotkanie z przedstawicielami miast z całej Europy
Dla wielu osób zaangażowanych w nowo zatwierdzone Sieci Planowania Działań, Uniwersytet URBACT był pierwszą okazją do spotkania się ze wszystkimi partnerami projektu. Poza licznymi przerwami na kawę i okazjami do rozmów, uczestnicy mieli wyjątkową okazję, by być bliżej swoich sieci, zwłaszcza podczas sesji Network@Work. Jak powiedziała Clémentine Gravier, kierownik działu ds. sieci i budowania potencjału w Sekretariacie URBACT, "po dwóch edycjach e-uniwersytetów URBACT w formule online, jednej w 2020 r. i drugiej w 2022 r., miło było wreszcie zorganizować to wydarzenie budujące potencjał miast spotykając się osobiście. Prawda jest taka, że nic nie przebije wymiany doświadczeń i uczenia się od siebie nawzajem przez trzy dni".
3. Doświadczenie niskoemisyjnego wydarzenia
To żadna nowość, że URBACT gustuje w wydarzeniach niskoemisyjnych, a tegoroczny Uniwersytet nie był wyjątkiem. Dzięki całkowicie roślinnemu menu podjęto działania mające na celu zapobieganie marnowaniu żywności. Jak niektórzy mogli zauważyć, nic się nie marnowało, a resztki były bezpiecznie wykorzystane w innych posiłkach. Ponadto, wspierając i prowadząc kampanię na rzecz mało emisyjnych środków transportu, program skutecznie zachęcił uczestników do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Jeden z uczestników częściowo przejechał na rowerze z Rotterdamu (NL) do Malmö (SE), podczas gdy wielu innych podróżowało pociągiem na krótkich trasach.
Poza miłymi wspomnieniami, nową wiedzą i pięknymi plakietkami wykonanymi z papieru z recyklingu, pełnymi nasion dzikich kwiatów gotowych do zasadzenia, uczestnicy nie zabrali nic więcej do domu. Nawet smycze do identyfikatorów zostały pozostawione do ponownego wykorzystania podczas przyszłych wydarzeń URBACT. W przeciwieństwie do poprzednich uniwersytetów URBACT, nie oferowano żadnych gadżetów ani pamiątek. Cały ślad węglowy Uniwersytetu URBACT zostanie zmierzony i zrównoważony rekompensatami finansowymi na rzecz zalesiania i innych zielonych inicjatyw lokalnych.
4. Odkrywanie ciekawych zakątków Malmö
Podczas pierwszej sesji plenarnej uczestnicy zostali ciepło powitani przez Sofię Héden, zastępcę burmistrza ds. środowiska i usług wewnętrznych w gminie Malmö. Podczas tej sesji dowiedzieli się również, że główne miejsce Uniwersytetu URBACT, Malmö Arena, będzie gospodarzem przyszłorocznej edycji konkursu Eurowizji. To tylko jedna z wielu interesujących rzeczy, które miasto ma w zanadrzu.
Uczestnicy na dworcu kolejowym gotowi na wizytę "Atrakcyjni i aktywni: Przepis Malmö na tętniące życiem miasto".
Jak w przypadku każdego Uniwersytetu URBACT, miasto goszczące nadaje specyficzny charakter całemu wydarzeniu. Program daje możliwość miastu gospodarzowi do zaprezentowania lokalnych inicjatyw, istniejących projektów i jego planów na przyszłość. Tyczy się to zwłaszcza miasta Malmö które od dawna jest beneficjentem programu URBACT. Było ono zaangażowane w sieci planowania działań RESILIENT EUROPE (2015 - 2018) i LET'S GO CIRCULAR (2023 - 2026), obie sieci nastawione bardzo prośrodowiskowo.
Po południu drugiego dnia uczestnicy mieli okazję zobaczyć niektóre z ukrytych perełek miasta. Nie dziwi fakt, że wśród 12 wizyt w terenie przewidzianych do wyboru w ramach wizyt studyjnych, większość koncentrowała się na gospodarce cyrkularnej. Ale kilka wizyt dotyczyło rewitalizacji miejskiej starej i nowej części portu, równości płci i tworzenia przestrzeni miejskich a także przedsiębiorczości i integracji migrantów.
5. Wydarzenie pełne niespodzianek
Jak wspomniał podczas wydarzenia Eddy Adams, ekspert ds. metod i narzędzi URBACT, jego ulubioną składową uniwersytetów jest element zaskoczenia. Na Uniwersytecie URBACT w Malmö nie brakowało niespodzianek. Nawet niektóre z Krajowych Punktów URBACT miały do odegrania specjalną rolę. Przebrani za burmistrzów z różnych miast z krajów członkowskich UE, odwiedzali sesje uczestników i zachęcali ich do wzięcia pod uwagę w przyszłej pracy Sieci trzech przekrojowych tematów: zieleni, cyfryzacji i równości płci.
Wydarzenie obejmowało nawet nieoczekiwaną lekcję tańca na dachu jednego z sąsiadujących budynków. Zarówno to jak i nawiązane nowe znajomości i przyjaźnie oraz kontakty a także zdobyta wiedza i umiejętności nie zostaną szybko zapomniane.
Lekcja tańca swingowego na dachu w ostatnim dniu URBACT University