NITRA ROZBEHLA HUDOBNÉ KRÚŽKY PRE SOCIÁLNU ZMENU V TROCH ZÁKLADNÝCH ŠKOLÁCH

Edited on 28/04/2023

Do CZ&SK iniciatívy na prenos dobrej praxe OnStage sa Mesto Nitra zapojilo s cieľom osloviť čo najviac škôl a detí zo sociálne znevýhodneného a marginalizovaného prostredia s ponukou nových hudobných aktivít realizovaných podľa skupinovej vyučovacej metódy El Sistema. Postupne sa zapojili tri školy a hudobné zoskupenie Campana Batucada a v pilotnej realizácii prebieha v súčasnosti sedem hudobných krúžkov. V školách už realizovali dva bubnové workshopy a v jednej z nich posilnili vyučovanie hudobnej výchovy v prvom ročníku. O zámeroch a úspechoch nám porozprávali koordinátorka projektu v meste Miriama Glovňová a projektová manažérka z Mestského úradu v Nitre Andrea Oravcová.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________

NPTIOnStage



Aká bola situácia vo vašom meste pred iniciatívou?

Mesto Nitra je rozdelené na sedem mestských častí, z ktorých v troch je vyššie zastúpenie rómskej komunity. Celkovo žije v Nitre 1801 – 1900 Rómov a Rómok. Vylúčené lokality v meste nie sú evidované. Tri základné školy zriadené mestom Nitra navštevujú väčšinou deti z rómskej komunity. Mnoho z nich, bohužiaľ, vzdelávací systém opúšťa predčasne. Naším cieľom pri vstupe do iniciatívy OnStage bolo podporiť chuť detí na zotrvanie v školskom systéme prostredníctvom vytvorenia príjemnej atmosféry, motivovaním hudbou, ktorá spája a príkladmi dobrej praxe zo života úspešných ľudí z rómskej komunity.


Čo ste od projektu očakávali?

Naším zámerom bolo - a stále je - zvýšiť záujem detí z rómskej komunity o vzdelávanie a podporiť ich v životnom smerovaní. Z dlhodobého hľadiska chceme dosiahnuť zlepšenie školskej dochádzky detí z rómskej komunity a rozvoj ich osobnosti, talentu a zručnosti, zvýšiť kvalitu ich pripravenosti do života, záujem presadiť sa a zlepšenie vzťahov medzi rómskymi a nerómskymi obyvateľmi navzájom. Naším cieľom je podporiť prijatie rôznorodosti a zároveň ochotu byť súčasťou celku a spoločne tvoriť krajšiu, kultúrnejšiu a spokojnejšiu Nitru ako inkluzívne mesto pre všetkých. Dôležitá je pritom aj práca s rodičmi, kde je potrebné podporiť ich v uvedomení si významu vzdelania. Chceme dosiahnuť, aby deti aj rodičia vnímali školu ako miesto, kde je ich kultúra rešpektovaná. Jedným z cieľov je aj poskytnúť systematickejšiu pomoc a podporu organizáciám a subjektom, ktoré sa venujú práci s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia.


Čo ste sa rozhodli z dobrej praxe preniesť, čím ste sa inšpirovali?

Zapojením do CZ&SK iniciatívy OnStage využívame príležitosť učiť sa zo zabehnutého projektu, ktorý už vykazuje výsledky. Zrkadlí potreby aj našich žiakov a žiačok a ponúka dobrý spôsob, ako sa priblížiť k ich záujmom, cez ktoré ich môžeme lepšie vzdelávať, prinášať im úspešné príbehy z komunity, nadchnúť ich pre spoločnú vec.

Dobrú prax mesta Brna, využívajúcu čiastočne metódu El Sistema, teda intenzívny a prakticky zameraný hudobno-vzdelávací program, ktorý sa po úspešnej aplikácii vo Venezuele rozšíril do krajín po celom svete, Mesto Nitra zavádza postupne v školách v rámci vzdelávacieho programu  od marca roku 2022.


Čím bola pre vás účasť v iniciatíve OnStage prínosná?

Hlavný prínos vidíme v rozvoji detí, ktoré navštevujú naše hudobné aktivity, konkrétne v podpore rozvoja ich  talentov, v zvýšení záujmu o návštevu školského zariadenia. Ich záujem a výsledky sú zaujímavé aj pre ich rodičov a blízkych.

Pre zapojené školy je prínosom ich vnímanie verejnosťou ako miest, kde je kultúra detí z marginalizovanej rómskej komunity rešpektovaná.

Prostredníctvom hudobných workshopov a vystúpení rozširujeme povedomie o úlohe hudby vo výchove, vzdelávaní, v prevencii sociálno-patologických javov, v dosahovaní sociálnej zmeny. Pôvodnú cieľovú skupinu detí z rómskej komunity sme rozšírili aj na deti z Ukrajiny, ich účasť na programoch OnStage napomáha ich ľahšiemu adaptovaniu sa v kolektíve aj napriek rečovej bariére.


Mohli by ste nám predstaviť už realizované aktivity?

Do iniciatívy OnStage sa v Nitre zapojili tri školy: ZŠ Ščasného, ZŠ s MŠ Novozámocká a ZŠ Krčméryho. Hlavnou cieľovou skupinou sú deti z 1. – 9. ročníkov. Už od januára 2022 sa deti zoznamovali s novými hudobnými nástrojmi a cvičili rytmiku, prevažne s učiteľmi hudobnej výchovy. Prvé programy začali v marci 2022, v súčasnosti máme dva krúžky hry na bubny, dva krúžky hry na klávesy, krúžok hry na gitaru, krúžok hry na klávesy, spevu a rytmiky a kreatívny klub, v ktorom robia deti rytmické hudobné cvičenia, pripravujú hymnu školy a spolu s lektorkami zbierajú rómske piesne a rómske recepty. Zároveň sme posilnili vyučovanie hudobnej výchovy v 1. ročníku Základnej školy Krčméryho. V septembri 2022 sme zrealizovali dva bubnové workshopy v spolupráci s hudobným zoskupením Campana Batucada, ktoré sídli v našom meste. Spolu sme do hudobných programov zapojili 90 detí, ktorým sa venuje 6 lektorov.


Aký bol na nové hudobné programy ohlas?

Deti sa do hudobných aktivít zapájajú rady, vedenie každej zo zapojených škôl aktivity podporuje a spolupracujú aj kolegyne a kolegovia.



Kto z kľúčových partnerov vám bol pri realizácii projektu najviac nápomocný a v čom?

Mesto Nitra zabezpečilo zapojeným školám širokú škálu hudobných nástrojov z mestského rozpočtu. Lektori z rómskej komunity sa zúčastnili školenia zameraného na prevenciu sociálno- patologických javov, keďže prevencia je súčasťou programu záujmových krúžkov. Podarilo sa nám získať budovu (tzv. „domček“) v areáli ZŠ Krčméryho, ktorý plánujeme využiť ako priestor pre hudobno-dramatické krúžky. Podali sme žiadosť na dotáciu cez Ministerstvo kultúry SR, ktorá bola úspešná a získali sme finančné prostriedky na zaplatenie lektorov do konca školského roka a realizáciu bubnových workshopov.

Sme radi, že môžeme spolupracovať s hudobným zoskupením Campana Batucada  - prvou školou samby, známou svojou bubnovou show na Slovensku aj vo svete. Interpretuje brazílsku sambu, batucadu, sambu reggae, marakatu, sambu afro, a to nielen v tradičnom podaní, ale aj v kombinácii s modernými štýlmi a groovom. Je držiteľom oficiálneho slovenského rekordu – najväčší sambový orchester na Slovensku (77 bubeníkov). Dlhodobo pracuje aj s deťmi z marginalizovaných komunít. Zakladateľom a lídrom je Igor Holka, ktorý je jedným z lektorov v iniciatíve OnStage v ZŠ a MŠ Novozámocká a organizátor bubnových workshopov.


Aké sú vaše ďalšie plány v rámci realizácie projektu a ako chcete zabezpečiť udržateľnosť navrhnutých aktivít v ďalších rokoch?

V spolupráci s Júliou Kozákovou z hudobnej skupiny O Gadže Bašaven plánujeme realizovať stretnutia s autoritami z rómskej komunity - s ľuďmi, ktorí sa presadili vďaka vzdelaniu i v hudobnej sfére, v priestoroch základných škôl.

Vystúpenia detí z krúžkov OnStage zahrnieme do kultúrneho programu v rámci mestských podujatí v roku 2022 a 2023. V rámci adventného programu na námestí plánujeme vystúpenie detí s hymnou školy, ktorú pripravujú s lektorkami v Kreatívnom klube v Základnej škole Ščasného. Vydáme spevník rómskych piesní a zbierku rómskych receptov, na zbere ktorých v súčasnosti pracujú.

Priebežne prebiehajú nábory detí do krúžkov, realizované učiteľmi, lektormi a členmi  rómskej komunity.

Mesto chce na prácu s vybranými cieľovými skupinami detí motivovať aj ďalšie subjekty v rámci Nitry a Nitrianskeho kraja. V nasledujúcom školskom roku by sme chceli zapojiť ďalšie školy, ktoré prejavia záujem, prípadne rozšírime zameranie voľnočasových krúžkov v zapojených školách.

Sledujeme grantové výzvy rôznych inštitúcií, na ktoré priebežne reagujeme. Plánujeme sa zapojiť aj do medzinárodnej spolupráce, napríklad v programe Erasmus+, alebo URBACT IV.


Ako vás osobne obohatila účasť v CZ&SK iniciatíve OnStage?

„Mňa osobne účasť na projekte veľmi obohatila, spoznala som množstvo zaujímavých  a inšpiratívnych ľudí.  Projekt mi veľakrát ukázal svoj význam  v nadšení a úsmeve detí , ktoré sú zapojené v projektu a v ich chuti pokračovať a zlepšovať sa,“ hovrí Andrea Oravcová.


Aké tri rady alebo tipy by ste dali ďalším mestám, ktoré by chceli implementovať dobrú prax OnStage?

Netreba mať obavu a začať realizovať krúžky. Osloviť zaujímavých lektorov, ktorí pritiahnu deti a nebáť sa používať širokú škálu hudobných nástrojov. Ak nie je dostatok finančných prostriedkov, podať žiadosti o dotáciu, prípadne osloviť sponzorov.
 

URBACT
                                                                                             CZ&SK iniciatíva OnStage bola zriadená v rámci operačného programu URBACT III (2014 - 2020)

                                                                                                                  Text: Ing. Magdaléna Bernátová, PhD. expertka CZ&SK Iniciatívy OnStage

Submitted by Matus Zak on 23/12/2022