Pirmo reizi tiešsaistē norisinājās Vasaras skola – nometne pašvaldību speciālistiem

Edited on 19/10/2021

Šogad no 22. līdz 24. septembrim Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar URBACT programmu organizēja tiešsaistes pasākumu Latvijas plānošanas reģionu un pašvaldību attīstības plānošanas un projektu speciālistiem par teritoriju attīstības plānošanu un Eiropas Savienības fondu piesaisti jaunajā administratīvi teritoriālajā ietvarā. Pasākumam reģistrējās ap 200 dalībnieku no dažādām pašvaldībām.

Šis pasākums ir turpinājums VARAM citus gadus iesāktajai tradīcijai, organizējot vasaras skolas – nometnes attīstības plānošanas un projektu speciālistiem. Šogad pasākuma dalībnieki varēja papildināt zināšanas virzībai uz viedumu, klimatneitralitāti un digitālo transformāciju attīstības plānošanas un īstenošanas procesā, uzlabot pārmaiņu vadības prasmes, dalīties pieredzē par teritoriju attīstības plānošanu un ES fondu piesaisti jaunajā administratīvi teritoriālajā ietvarā, kā arī gūt iedvesmu darbam pārmaiņu apstākļos.

Šī gada vasaras skolu atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilze Oša. Viņa novēlēja dalībniekiem pasākuma laikā maksimāli saliedēties, apmainīties ar viedokļiem un radīt īpašu sajūtu, lai noslēguma dienā ir gandarījums, daudz atziņas un motivācija turpmākam darbam.

Pirmajā dienā kopā ar FranklinCovey dibinātāju Mārtiņu Martinsonu, ņemot vērā administratīvi teritoriālo reformu, jaunus uzstādījumus attīstības plānošanai un ES fondu piesaistei, kā arī COVID-19 pandēmijas ietekmi, pasākuma dalībniekiem bija iespējas iegūt jaunas zināšanas un prasmes par darbību pārmaiņu apstākļos. Tāpat Siguldas novada pašvaldības Teritorijas attīstības pārvaldes vadītāja Inga Zālīte un Cēsu novada pašvaldības priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs dalījās pieredzē un iedvesmas stāstos no pašvaldības darba skatu punkta, iedrošinot pasākuma dalībniekus darbam pārmaiņu apstākļos.

Pasākuma otrā diena tika uzsākta ar VARAM un neatkarīgo ekspertu diskusiju, ar mērķi izvērtēt reģionu un pašvaldību attīstības plānošanas ieceres, sniedzot ieteikumus attīstības plānošanas dokumentu pilnveidošanai, lai aktīvāk un kvalitatīvāk virzītos uz viedumu, klimatneitralitāti un digitālo transformāciju, ņemot vērā sociāli ekonomisko situāciju reģionos. Tāpat pasākuma dalībniekiem tika sniegta informācija par attīstības un budžeta plānošanas sasaisti, veicinot pašvaldību budžeta mērķtiecīgāku izmantošanu, labu pārvaldību, sabiedrības līdzdalību un citu resursu piesaisti līdzsvarotai dzīves vides attīstībai.

Trešā diena bija veltīta tieši Interreg programmai un URBACT projektiem. Noslēguma dienu atklāja Jūlija Jakovļeva, URBACT Nacionālā kontaktpunkta Latvijā pārstāve, kura iedvesmojoši pastāstīja par jauno plānošanas periodu un atbalsta iespējām no URBACT un Interreg programmām. Jūlija aicināja paskatīties ārpus savas pašvaldības un aktīvi sadarboties ar kaimiņiem, lai sasniegtu savus mērķus ātrāk un efektīvāk, kā arī novēlēja veiksmi jaunu projektu sagatavošanā un ieviešanā.

Ir iespēja noskatīties Jūlijas Jakovļevas prezentāciju:

Māra Saldābola un Kristīne Lāce no Alūksnes novada pašvaldības stāstīja par Re-grow City īstenoto projektu un POP-UP metodes pielietošanas iespējām. Re-grow City projekts ne tikai palīdzēja cīnīties ar sociālekonomiskām problēmām Alūksnes pilsētā, bet arī iedrošināja iedzīvotājus uzsākt uzņēmējdarbību. Šis projekts pārtaps par Re-grow Town tīklu, lai izplatītu mazo pilsētu vārdu, sadarbotos un dalītos ar labo praksi un spētu cīnīties ar pilsētu lejupslīdi.

Aicinām noskatīties arī video no prezentācijas:

Ieva Kalniņa, Rīgas enerģētikas aģentūras starptautisko projektu koordinatore, dalījās par URGE projekta līdzšinējo pieredzi un aktualitātēm, kā arī uzsvēra aprites ekonomikas nozīmību pilsētbūvniecībā. “Runājot par aprites ekonomiku un ilgtspējību kopumā – tas nav stāsts par standartiem, regulējumiem, ekomarķējumiem, materiāliem, sistēmām, bet tas ir vienīgi stāsts par to, cik saprātīgi un kā mēs izturamies pret to, kas nodrošina mūsu dzīvi uz planētas. Aicinu aizdomāties par to, ko katrs var darīt lietas labā!”

Ievas Kalniņas prezentācija:

Kopā ar pilsētplānotāju un VEFRESH inovāciju kvartāla vadītāju Viesturu Celmiņu tika organizēta iedvesmas sesija jauniem, inovatīviem projektiem, izmantojot URBACT un Interreg programmu atbalstu. Viestura prezentācijā bija liels uzsvars uz pilotēšanu un inovācijām, kas ir gan Eiropas projektu uzstādījums, gan šīs dekādes izaicinājums saistībā ar klimatu pārmaiņām, zaļo ekonomiku, mobilitāti un citiem jautājumiem. Pasākuma dalībnieki tika aicināti arī noklausīties VEFRESH podkāstu par pilsētas, mobilitātes un sociālo inovāciju aktualitātēm Latvijā un pasaulē.

Viestura Celmiņa prezentācija:

Elīze Laganovska, IT risinājumu un konsultāciju uzņēmuma ELVA IT infrastruktūras un mākoņrisinājumu eksperte pasākuma dalībniekiem sniedza ieteikumus veiksmīgai sadarbībai online vidē, kas ir aktuāli COVID-19 pandēmijas apstākļos un jaunajā teritoriālajā ietvarā, nodrošinot sadarbību starp pašvaldības struktūrvienībām un pašvaldībām. Elīze pieminēja, ka mūsdienās ir svarīgi nodrošināt efektīvāku, drošāku un ērtāku darba vidi.

Pasākuma noslēgumā dalībnieki dalījās iespaidos par piedzīvoto trīs dienu garumā. Minētās atziņas: “Robežas vieno – nevis atdala!”, “Mums jābeidz būt bēdīgiem!”, “Mēs katrs pats esam iedzīvotājs!”, “Iedzīvotāji ir pašvaldības balsts!”. Līdz ar to, novēlām mīlēt savu darbu un darīt to no sirds! Vēlamies pateikties pasākuma organizatoriem, runātājiem un pasākuma dalībniekiem par tik radošu un aktīvu darbu, kā arī kopības sajūtas radīšanu!

Rakstu sagatavoja:

Anastasija Bizjajeva

URBACT Nacionālais kontaktpunkts Latvijā

Submitted by Anastasija Bizjajeva on 19/10/2021
author image

Anastasija Bizjajeva

See all articles