ČO PONÚKA INOVATÍVNY TRANSFEROVÝ MECHANIZMUS
Mestá, ktoré získali finančné prostriedky prostredníctvom iniciatívy URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA) v rokoch 2016 až 2023, budú vystupovať ako „vedúci partneri“, ktorí odovzdávajú svoje skúsenosti, know-how, rady a nápady mestám, ktoré majú záujem o implementáciu obdobného projektu. Vďaka metóde prenosu dobrej praxe a osvedčených postupov URBACT „pochopiť – prispôsobiť – opätovne použiť“, partneri vytvoria hlbšie, trojrozmerné pochopenie pôvodnej praxe URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA). V konečnom dôsledku mestá v týchto sieťach zlepšia svoje schopnosti navrhovať inovatívne riešenia integrovaným a participatívnym spôsobom a zistia ako efektívne využívať finančné prostriedky na implementáciu projektov.
Vypočujte si, ako experti Eddy Adams a Matthew Baqueria-Jackson diskutujú o metóde „pochopiť – prispôsobiť – opätovne použiť“ v nižšie uvedenom videu:
V rámci dvojročného obdobia budú zapojení partneri projektu prostredníctvom organizovaného procesu výmeny skúseností, učenia sa navzájom spolupracovať na vypracovaní na mieru šitého investičného plánu na implementáciu inovatívneho projektu. Všetko to sa uskutoční za podpory expertov operačného programu URBACT a upevní sa to miestnou skupinou URBACT (ULG), ktorá bude zriadená v každom meste a združuje rôzne zainteresované subjekty v rámci miestnej samosprávy, ale aj mimo nej. Stručne povedané, mesta zapojené do tohto typu siete by mali očakávať...
TESTOVANIE PRENOSU INOVÁCIÍ
Replikovanie resp. opätovné použitie inovácie nie je nikdy jednoduché. V rokoch 2021 – 2022 bolo testovaných päť pilotných sietí zameraných na prenos inovácií prostredníctvom metódy URBACT. Do týchto sietí bolo zapojených celkovo dvadsať miest, pričom každé z nich viedlo mesto, ktoré implementovalo projekt v rámci iniciatívy URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA). Záverečné hodnotenie pilotných projektov ukázalo, že metóda prenosu dobrej praxe a osvedčených postupov URBACT je úspešná a objasnilo niektoré dôležité body, ktoré je potrebné zvážiť:
- ROZLOŽENIE PRAXE URBAN INOVATIVE ACTIONS (UIA)
Prenášateľný projekt je projekt, ktorý možno ľahko modularizovať. Projekty vyvinuté v rámci URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA) sú veľké, komplexné strategické intervencie určené pre konkrétne územie. Aj keď prenos dobrej praxe a osvedčených postupov v takom veľkom rozsahu je vzácnosťou, pomôže Vám, ak ho dokážete rozdeliť na základné časti. Vo väčšine pilotných sietí mali partneri preddefinovaný zoznam komponentov, čo im umožnilo vybrať si tie, ktoré budú najlepšie fungovať v rôznych lokálnych kontextoch. Analýza vstupov a prekážok, ktorú vypracoval odborník na siete, pomohla usmerniť tieto voľby.
Napríklad mesto Rotterdam (Holandsko) bolo schopné prispôsobiť si investičný plán vyvinutý mestom Birmingham (Spojené kráľovstvo) prostredníctvom siete USE-IT! Mesto Rotterdam prispôsobilo nástroje a metódy v investičnom pláne mesta Birmingham na podporu rozvoja centra pre obstarávanie. Zapojenie sa do siete USE-IT! malo hlboký vplyv na partnerstvo v Rotterdame v oblasti posilnenia vzťahov medzi samosprávou, agentúrou Voor Goed, ktorá podporuje sociálne podnikanie a Fondom sociálneho vplyvu.
Napriek tomu existujú riziká spojené s modularizáciou. Pre partnerov môže byť niekedy náročné plne porozumieť každému komponentu, a odmietnutie jedného alebo viacerých komponentov môže mať vplyv na vývoj celého projektu a jeho smerovanie. Aby sa tento negatívny efekt zmiernil, siete ponúkajú možnosť prenosu jednotlivých komponentov dobrej praxe a osvedčených postupov, nie celkového balíka, s výnimkou prípadov, keď súhlasia všetci partneri.
- OPÄTOVNÉ BUDOVANIE
Vo vyššie spomínaných odstavcoch už bola spomenutá dôležitosť rozdelenia veľkých strategických inovatívnych projektov. Na pochopenie vám pomôže nasledujúca paralela: „Ak inžinier, ktorý rozoberá stroj, vie, ako fungujú všetky jeho súčasti, znova ho zloží!“ Tento prístup je užitočný aj vtedy, keď partneri nemajú informácie o rozsahu financovania. Existuje možnosť vybrať si tie prvky, o ktorých sú si istí, že ich dokážu financovať. Riziko, ktoré si je potrebné uvedomiť, je, že partneri si môžu vybrať prvky, ktoré sú jednoduchšie, lacnejšie a potenciálne aj menej inovatívne v porovnaní s inými partnermi.
MEDZNÍKY NA CESTE PRENOSU DOBREJ PRAXE
Metóda prenosu dobrej praxe a osvedčených postupov URBACT sa skladá z rôznych míľnikov, ktoré predstavujú cestu prenosu. Prvým dôležitým míľnikom je štúdia prenositeľnosti dobrej praxe a osvedčeného postupu. Tá pozostáva z informácií, údajov a čísiel o téme projektu, ktorý bol vyvinutý v rámci iniciatívy URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA). Tieto informácie sa zhromažďujú po návštevách každého zapojeného mesta a po diskusiách s vedením mesta, volenými predstaviteľmi, ale aj ďalšími zainteresovanými subjektami mimo miestnej samosprávy.
Všetky zozbierané a analyzované údaje tvoria základ pre každé mesto a zároveň ukazujú prenosový potenciál každého mesta so silnými a slabými stránkami, na ktorých je potrebné ďalej pracovať. Táto štúdia prenositeľnosti sa stáva referenciou pre ďalší postup v oblasti aktivít nadnárodnej siete a vzdelávacích bodov pred samotným prenosom dobrej praxe a osvedčeného postupu.
Medzi ďalšie míľniky patria aktivity zamerané na budovanie kapacít, ktoré organizuje Sekretariát URBACT, tematické podujatia, ako napríklad URBACT City Festival, ktorý slúži ako zdroj inšpirácií pre mestá, a tematické stretnutia alebo školenia s rôznymi nástrojmi. Nakoniec, hlavným hmatateľným výsledkom každého projektového partnera je investičný plán, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie, kroky a zdroje, ktoré treba dodržať (čiastočne alebo úplne) pri implementácii a replikácii dobrej praxe a osvedčeného postupu URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA).
UKÁŽ MI PENIAZE
Prenos inovatívnych mestských riešení je veľmi zriedkavý "copy - paste" proces. Na skutočnú transformáciu je stále potrebný určitý stupeň prispôsobenia a opätovného použitia. Opätovné použitie dobrej praxe a osvedčeného postupu si vyžaduje zdroje, ľudí, plány a čo najdôležitejšie, finančné prostriedky.
Novinkou v rámci nadchádzajúcej výzvy je, že mestá budú mať príležitosť testovať aktivity s malým rozpočtom ešte pred ich zapracovaním do investičných plánov. Na konci piatich pilotných sietí viac ako ¾ partnerov uviedlo, že preniesli aspoň 50% pôvodného inovačného konceptu vyvinutého v rámci iniciatívy URBAN INNOVATIVE ACTIONS (UIA). Prieskum tiež ukázal, že 15% partnerov už malo na to vyhradené a zabezpečené finančné prostriedky, pričom takmer polovica z respondentov bola presvedčená o tom, že ich plány prenositeľnosti dobrej praxe a osvedčených postupov budú financovateľné v čase ukončenia pilotných projektov.
TAK ČO, KDE SA PRIHLÁSITE?
Ak vás tento článok zaujal, možno by vás zaujímalo, ako sa môže vaše mesto zapojiť! Ak máte záujem stať sa partnerom v nadchádzajúcej výzve, môžete sa zapojiť od 10. januára do 20. marca 2024. Všetky podrobné informácie o výzve budú zverejnené na nasledujúcej stránke: https://urbact.eu/get-involved!
V prípade, že nechcete premeškať príležitosť, prihláste sa na odber NEWSLETTERA URBACT, sledujte nás na sociálnych sieťach @URBACT a zostávajte stále informovaní o novinkách zo sveta operačného programu URBACT.