A program során a bevezető előadásokban a folyamatban lévő és a következő EU-s ciklus két népszerű témakörét érintettük: szó esett a közösségvezérelt helyi fejlesztések (CLLD program) városi tapasztalatairól, továbbá két előadást szenteltünk a zöld-kék infrastruktúra témakörének. Az előadásokat követően egy tanulságos panelbeszélgetésre került sor az akciótervezési hálózatok négy hazai városának képviselőivel, szakértőivel.
A program megnyitójában Dr. Dömötör Tamás a Miniszterelnökség kormányfőtanácsosa köszöntötte a hallgatóságot. Tamás tagja az URBACT Monitoring Bizottságának, így az ezzel kapcsolatos fejleményekről is beszámolt. Kiemelte, hogy mérföldkőhöz érkezett az európai településpolitika, hiszen november 30-án elfogadásra került az Új Lipcsei Karta. A dokumentum fő irányvonalai továbbra is az integrált, helyi szintű tervezés, a területi kiegyenlítés, illetve a társadalmi részvétel erősítése. A Karta több mint 10 évvel korábban elfogadott változatához képest több új elem is megjelent, mint például a digitalizáció fontossága. A korszerű várost három dimenzióval jellemzi a dokumentum: zöld, igazságos, illetve produktív. Továbbá új elemként jelenik meg a klímavédelem, ezen belül pedig előtérbe kerül a zöld-kék infrastruktúra fogalma. Ezek mellett szorgalmazza az erős nemzeti településpolitika kidolgozását, hiszen ezek a nemzeti dokumentumok adnának keretet a települések összehangolt fejlesztéséhez. Az eredményesség és versenyképesség érdekében szükséges a városokkal való aktív párbeszéd, városhálózatok kialakítása, megerősítése. Ezért is van jelentősége az URBACT programnak, melyet nemzeti szinten is indokolt tovább erősíteni.
Ezt követően Dálnoky Noémi az Innovációs és Technológiai Minisztérium osztályvezetőjének előadása a 2021-27 közötti időszak finanszírozási lehetőségiről szólt. Noémi elsősorban a zöld infrastruktúra és klímavédelmi operatív programot, annak főbb témaköreit, a program prioritásait és beruházási területeit mutatta be. Az előadás végén pedig röviden ismertette a települési zöld-kék infrastruktúra strukturális reformprogramot (ún. SRSP projekt) is.
Réka a témában érdeklődők számára több kiadványt is ajánlott, melyek az alábbi linkeken érhetők el:
Zöldinfrastruktúra füzetek – Főváros honlapja; Városklíma kalauz – Magyar Urbanisztikai Társaság honlapja.
A három szakmai előadás prezentációja a honlap dokumentumtárában, ezen a linken érhető el.
A rendezvény második felében az akciótervezési típusú URBACT projektek partnervárosai kerültek fókuszba. Négy akciótervezési hálózatban résztvevő hazai város – Budaörs, Kecskemét, Nyíregyháza és Szécsény – képviselői és szakértői vettek részt a panelbeszélgetésben. A beszélgetés során a városok röviden bemutatták akciótervezési projektjük témáját, legfőbb céljait, továbbá ismertették a projekt során adaptált URBACT módszereket, végül az elmúlt időszak eredményeit, illetve kihívásait foglalták össze.
A beszélgetése bekapcsolódó városok és szakértőik:
- Budaörs
- Szabó Sándor – pályázati és projekt koordinátor
- Weinek Leonárd – helyi URBACT csoport koordinátor
- Kecskemét
- Nemcsik Mátyás – helyi akciócsoport koordinátor
- Séra Zsolt – SIBDev projekt vezető szakértő, URBACT program szakértő
- Nyíregyháza
- Bartók Dávid – TechRevolution projekt vezetője, Nyíregyházi Ipari Park NKft. ügyvezetője
- Kézy Béla – URBACT vezető szakértő, a MEGAKOM Kft. ügyvezetője
- Szécsény
- Bertényi Gábor – Agrikulti NKft. ügyvezetője
A panelbeszélgetés rendkívül tanulságos volt, hiszen a bemutatott városok nagyon különféle és egyben igazán innovatív témákkal foglalkoznak. Budaörs projektjének – Cities4CSR – átfogó célja önkormányzati stratégiák kialakítása a vállalati felelősségvállalás megerősítésére és ösztönzésére a városi területeken.
Kecskemét a SIBdev hálózathoz kapcsolódó projektjében arra keresi a választ, hogy az ún. társadalmi hatáskötvények (social impact bonds) hogyan használhatók a közszolgáltatások javítására olyan területeken, mint a foglalkoztatás, az elöregedés és a bevándorlás. A társadalmi hatáskötvényről Séra Zsolt URBACT program szakértő által írt korábban publikált cikkünk itt olvasható.
Nyíregyháza egy komplex gazdaságfejlesztési modell kialakításán dolgozik, melynek fontos eleme a vállalkozásfejlesztés, illetve befektetésösztönzés, TechRevolution nevű projektjük fókuszában a digitalizáció áll.
Végül Szécsény Food Corridors elnevezésű projektjének célja, hogy előmozdítsa a regionális élelmiszerrendszerek felé való átmenetet. A partnerség városai elkötelezettek olyan élelmezési tervek kialakítása mellett, amelyek kapcsolatot teremtenek a városi és elővárosi, illetve a vidéki területek között.
A panelbeszélgetésről készült felvételt itt tekintheti meg.
Az esemény plenáris programját Dr. Dömötör Tamás zárta. Tamás az elhangzottakkal kapcsolatban tanulságként kiemelte, hogy a városfejlesztésen belül rendkívül fontos az egyes kérdéskörök komplex vizsgálata. A panelbeszélgetés kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy az akciótervezési városok munkájának fontos hozadéka, hogy ezek a projektek elősegítik a kapcsolatteremtést, hiszen nem csak nemzetközi szinten, hanem a városon belül is számos szereplőt hoznak össze. Tamás végül hangsúlyozta, hogy a városfejlesztés nem csak arról szól, hogy megtervezzük az egyes funkciókat hogyan helyezzük el a városon belül, hanem fontos, hogy ez egy közösségi tervezési folyamat legyen, mely során minél több érintett szereplőt igyekezzünk bevonni.
A rendezvény végén az URBACT partnervárosok számára egy Chat szobás beszélgetést szerveztünk, melynek keretében lehetőség nyílt a projektek előrehaladásával kapcsolatban, valamint a járvány okozta elszámolási nehézségek kapcsán kérdéseket feltenni a Széchenyi Programirodának lehet.
Az URBACT programról, illetve az egyes partnervárosokról és projektjeikről bővebben a www.urbact.hu oldalon olvashatnak.
Összefoglaló: URBACT Nemzeti Tájékoztatási Pont