Usposabljanja za ogljično pismenost – navdihujoč pristop za mesta

Edited on 22/12/2020

Kako graditi razumevanje kot podlago za lokalne ukrepe proti podnebnim spremembam

 

Koliko od nas je spremljalo ameriške volitve in razmišljalo o tem, kakšne so lahko posledice za prihodnost Pariškega sporazuma (če izpostavimo samo enega od problemov!)? Medtem ko so ZDA v zadnjih letih na zvezni ravni zavračale prizadevanja za zmanjšanje vplivov na okolje, so evropska mesta nadaljevala z oblikovanjem praktičnih rešitev, s katerimi si želijo izboljšati svoje zmogljivosti za ukrepanje proti podnebnim spremembam.

 

Okoljska trajnost je ključna sestavina trajnostnega urbanega razvoja, ki ga podpira program URBACT. Program podpira več omrežij, ki delujejo na inovativnih okoljskih temah, kot so območja z neto ničelno porabo energije in brezogljična mesta. Zavzema se tudi za zmanjšanje vplivov na okolje v vseh svojih mestih in omrežjih.

V skladu s tem predstavljamo koncept usposabljanja za ogljično pismenost. Gre za praktičen in prilagodljiv okvir za boljše razumevanje in informirana lokalna prizadevanja v zvezi s podnebnimi spremembami. Nanj nas je opozorilo URBACT omrežje C-Change.

 

Kaj sploh je ogljična pismenost?

Dobrodelna organizacija The Carbon Literacy Project iz Manchestra v Veliki Britaniji je zasnovala koncept ogljične pismenosti in jo opredelila kot: »Zavest o stroških ogljičnih izpustov in vplivu vsakdanjih aktivnosti ter zmožnost in motivacija za zmanjšanje izpustov na ravni posameznika, skupnosti in organizacije.« Gre za razumevanje našega ogljičnega odtisa ter naše sposobnosti in stopnje zavzetosti za njegovo zmanjšanje, tako individualno kot kolektivno.

Projekt ponuja postopek za razvijanje ogljične pismenosti posameznika ali skupine na petih ravneh:

  1. Kaj je globalno segrevanje in kako vemo, da se zemlja segreva – poznavanje širše slike podnebnih sprememb.
  2. Kaj so podnebne spremembe in kakšne posledice imajo – krepitev zavesti o pomenu podnebnih sprememb.
  3. Na kakšne načine se ljudje odzivajo – krepitev zavesti, da je mogoče ogljične izpuste zmanjšati.
  4. Kaj lahko vsak naredi za to – krepitev zavesti o tem, da je mogoče ogljične izpuste zmanjšati na vseh področjih.
  5. Preučitev možnosti za zmanjšanje – kako izmeriti svoj ogljični odtis in oblikovati realistične, praktične korake za njegovo zmanjšanje.

Ta pristop temelji na trdnem prepričanju, da imajo tudi ukrepi na lokalni ravni velik vpliv ter da lahko boljše razumevanje ogljičnih izpustov spremeni organizacijsko kulturo. To pa bo izhajajoč iz načel enakosti in pravičnosti prispevalo k boljšemu svetu in boljšemu načinu življenja.

Koncept ogljične pismenosti v zadnjih letih pridobiva vse večjo mednarodno pozornost, predvsem ker je bilo delo organizacije The Carbon Literacy Project predstavljeno v okviru programa Transformative Actions Program (TAP) mreže ICLEI na vrhu COP21 O podnebnih spremembah v Parizu leta 2015. Medtem se je že uveljavil po Evropi in drugod po svetu.

Deležniki v različnih sektorjih so prepoznali, kako pomembno je sodelovati pri pobudah za ozaveščanje o ogljičnih izpustih in da lahko z izboljšano ogljično pismenostjo postanejo vodilni v svojem sektorju.

 

Kako lahko mesta izvajajo usposabljanje za ogljično pismenost?

Pomembno je razumeti, da usposabljanja za ogljično pismenost niso enaka za vse, temveč gre za pristop, ki ga določa odprt standard in ki ga je mogoče prilagajati in uporabljati v zelo različnih okoljih. Bistvo pristopa je prilagodljivost. Usposabljanje je treba prilagoditi udeležencem in področju, s katerega prihajajo oziroma na katerem delajo.

Praktična orodja, vključno s tistimi za merjenje ogljičnega odtisa, in navdihujoči primeri, ki spodbujajo k spremembam, morajo izhajati iz praktičnih vsakdanjih izkušenj udeležencev. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da bi bili ljudje sicer motivirani za zmanjšanje svojih vplivov na okolje, vendar bi jim pomanjkanje moči in znanja o tem, kako to storiti v praksi, preprečevalo, da dejansko sprejmejo določene ukrepe.

Zato je medsebojno učenje ključni vidik uspešnega usposabljanja za ogljično pismenost. Če slišimo, kaj je dosegel nekdo na podobnem položaju, nas to močneje spodbudi k spremembam kot abstraktni primeri, s katerimi se je težko poistovetiti. Drugi ključni vidiki te učne metode so »lokalno« učenje, poizvedovanje znotraj skupine in pozitivna naravnanost. Zasnovan je za delo v skupnosti, na delovnem mestu in v izobraževalnem okolju.

Udeleženci morajo oblikovati in sprejeti ukrep, na katerega imajo vpliv ter se navezuje na širšo skupino ljudi. To pomeni, da ogljična pismenost ni samo pasivno sprejemanje znanja. Uspešni udeleženci lahko na podlagi predloženih dokazov prejmejo certifikat o ogljični pismenosti, ne glede na to, na katerem področju delajo.

Mesta lahko razvijejo svoja usposabljanja ali najdejo ponudnike storitev, ki jih pri tem podprejo. Lahko si tudi izmenjajo orodja, materiale in vire z drugimi mesti. Če želijo posvojiti pristop ogljične pismenosti, lahko The Carbon Literacy Project akreditira njihov program usposabljanja in materiale. Na tak način se vzdržuje standard in zagotavlja kakovost. The Carbon Literacy Project ponuja tudi vire, podporo in povezovanje z drugimi mesti in organizacijami ter na ta način zagotavlja hitrejše ukrepanje in znižanje stroškov.

 

URBACT dobra praksa: Manchester

The Carbon Literacy Project je bil v Manchestru ustanovljen kot neposredni odziv na prvo mestno podnebno strategijo leta 2009. Od takrat je koncept močno pridobil na prepoznavnosti. Agencija za podnebne spremembe v Manchestru ga prepoznava kot ukrep »za vse prebivalce in organizacije v mestu z namenom doseganja ciljev v zvezi s podnebnimi spremembami«. Ukrep podpira tudi uresničevanje strategije mesta Manchester za podnebne spremembe, v kateri si je mesto zadalo, da bo znižalo svoje emisije CO2 za vsaj 50 % med letoma 2020 in 2025.

Eden izmed sektorjev, vključenih v projekt ogljične pismenosti, je kulturno-umetniški sektor, od muzejev in galerij do opernih hiš in centrov umetnosti. Osrednji akter je MAST (the Manchaster Arts Sustainability Team), leta 2011 ustanovljena mreža 40 kulturnih organizacij, ki raziskuje, kako bi lahko kulturno-umetniški sektor pripomogel k uresničevanju mestne podnebne strategije.

Leta 2016 so članice MAST skupaj z metropolitansko univerzo v Manchestru izvedle pilotni projekt usposabljanja za ogljično pismenost in razvili usposabljanje, ki je posebej prilagojeno potrebam kulturno-umetniškega sektorja.

Nekatere članice mreže MAST so pripravile usposabljanja za svoje zaposlene. HOME, prizorišče različnih umetnosti, ima na primer dva akreditirana trenerja, ki izvajata usposabljanja za celotno ekipo HOME kot tudi podjetja v soseski, ki so prav tako posvojila ogljično pismenost in v zameno za usposabljanja pripravila materiale o ogljični pismenosti.

»Ob podnebnih spremembah se lahko počutimo nemočne in naša naloga je, da opolnomočimo ljudi, da odigrajo svojo vlogo. To je največ, kar lahko storimo, saj moramo za spremembe vsi nekaj narediti,« je povedal Simon Curtis, vodja mreže MAST. »Usposabljanja za ogljično pismenost so odlično orodje, ki nam lahko pomaga sprejeti ukrepe v naših organizacijah. Naš sektor naslavlja z nam domačim jezikom in z uporabo primerov, s katerimi se lahko poistovetimo.«

MAST je v letih 2011 in 2012 dosegel povprečno 6-odstotno znižanje CO2 letno, medtem ko je osrednja skupina 13 članov v treh letih dosegla 16-odstotno zmanjšanje emisij pri rabi energije. Leta 2017 je njihov model prejel nagrado URBACT dobra praksa.

 

Prilagoditev orodja različnim evropskim kontekstom

Dobra praksa mreže MAST zdaj navdihuje pet mest, ki so oblikovala svoje ukrepe znotraj URBACT prenosnega omrežja C-Change. V začetku leta 2021 bodo skupaj z drugimi iniciativami, razvitimi v URBACT prenosnih omrežjih, z nami delili več podrobnosti.

Model usposabljanja za ogljično pismenost je mogoče prilagoditi različnim nacionalnim in lokalnim okoljem. Kot je povedala vodilna strokovnjakinja omrežja C-Change Claire Buckley iz Julie's Bicycle, dobrodelne organizacije, ki podpira podnebne in okoljske aktivnosti v kreativnem sektorju: »Partnerska mesta so v glavnem prevzela pristop k ogljični pismenosti iz Manchestra. Vsako mesto je oblikovalo usposabljanja glede na svoje potrebe in lokalni kontekst, a nobeno mesto se ni odločilo za popolnoma enak model.«

V Wroclawu na Poljskem so trenerji iz štirih kulturno-umetniških organizacij za druge kulturne ustanove organizirali dve ločeni usposabljanji za zaposlene v administraciji in vzdrževanju ter dve poglobljeni usposabljanji za zaposlene, ki se ukvarjajo s programi in produkcijo. Udeleženci so oblikovali kreativne, za sektor relevantne rešitve za določen izziv, kot sta priročnik o zeleni produkciji dogodka ali ideja za lokalni kulturni projekt na temo podnebnih sprememb. Skupaj se je usposabljanja do zdaj udeležilo 48 zaposlenih iz 27 lokalnih kulturnih organizacij.

V Mantovi v Italiji je občina skupaj s kulturnimi društvi pripravila delavnico za približno 30 udeležencev, predstavnikov lokalne uprave in kulturnega sektorja. Delavnico je vodila okoljska nevladna organizacija. Pogovarjali so se o tem, kako podnebno krizo občutijo v Italiji s poudarkom na poplavah v Benetkah, in si ogledali posnetek vodilnega italijanskega podnebnega znanstvenika. Udeleženci so mapirali 'območja vpliva' in razpravljali o vplivu podnebnih sprememb na življenje ljudi danes in čez 5 do 10 let, pri čemer se je razkrilo veliko perspektiv.

V Šibeniku na Hrvaškem je mestna knjižnica oktobra 2020 izvedla poldnevno usposabljanje. Udeležencem so ponudili tudi dostop do vrste knjig in revij na temo okolja. Trener, lokalni aktivist, je kot ključni interaktivni element uvedel vajo 'podnebni kolaž'. To je sprožilo močno zanimanje za nadaljnje izobraževanje, med drugim na mestnem oddelku za podjetništvo in gospodarski razvoj. Knjižnica raziskuje možnosti, kako takšno usposabljanje ponuditi šolam in splošni javnosti.

V Aguedi na Portugalskem je prvo usposabljanje februarja 2020 vključevalo obisk lokalne kulturne organizacije z ogledom njihove dobre prakse. Drugo usposabljanje julija 2020 je vključevalo obisk mestne soseske SmartLab, kjer so udeleženci spoznali rešitve, ki jih je mogoče razširiti na celo mesto, kot je sončna klop za polnjenje telefonov. Oktobra 2020 je bilo usposabljanje o podnebnih spremembah in praktičnih rešitvah za razogljičenje del dneva odprtih vrat v Aguedinem laboratoriju za pametna mesta.

 

Več informacij

Vas zanima certifikat za podnebno pismenost? Obiščite www.carbonliteracy.com ali pošljite sporočilo na info@carbonliteracy.com.

Ob običajni krepitvi zmogljivosti in tematski podpori URBACT omrežjem omogoča, da dostopajo do 2000 evrov podpore za izvajanje ukrepov za ogljično izravnavo. O uporabi tega proračuna se je treba dogovoriti z vsemi partnerji. Vključuje lahko aktivnosti, kot sta ozaveščanje skupnosti in izobraževalna aktivnost, pobude za sajenje dreves, usposabljanje za ogljično pismenost in skupnostni projekti.

Prisluhnite zgodbi URBACT prenosnega omrežja C-Change, predstavljeni na Evropskem tednu regij in mest 2020.

Zahvaljujoč vladni podpori Velike Britanije imajo vse njihove lokalne oblasti in izobraževalne ustanove dostop do brezplačnih orodij za ogljično pismenost. V pripravi so tudi že preizkušena orodja za zdravstveno službo Združenega kraljestva, policijo, gasilce in reševalce ter ministrstvo, pristojno za trgovino, energetiko in industrijsko strategijo. Mesto Glasgow kot gostitelj podnebne konference Združenih narodov COP25 svoje osebje in člane v pripravah na dogodek prav tako usposablja za ogljično pismenost.

 

Original članek: https://urbact.eu/carbon-literacy-training-%E2%80%93-inspirational-approach-cities

Submitted by opoetra on 22/12/2020