V meste Banská Bystrica sa do iniciatívy OnStage zapojili dve základné školy

Edited on 05/04/2023

Dve banskobystrické základné školy – Pieninská 27 a Trieda SNP 20 - vytvorili v rámci CZ&SK iniciatívy na prenos dobrej praxe OnStage nové voľnočasové aktivity pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a so zdravotným znevýhodnením. Hudba, rytmika, pohybové hry a tanec deti bavia a ako bonus sa pritom učia aj iné veci do života, napríklad byť hrdí na svoje úspechy. V článku prinášame zhrnutie zámerov, realizovaných aktivít a skúseností zapojených lektorov Ivice Káčerovej, Jána Bangu a Radoslava Žolka, riaditeľa Základnej školy Trieda SNP 20 Sergeja Čabalu, riaditeľky Základnej školy Pieninská 27 Janky Prísažnej a koordinátorky projektu zo Školského úradu, oddelenia školstva a mládeže v Banskej Bystrici.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________

NPTiOnStage



Aká bola situácia vo vašom meste pred iniciatívou?

V Banskej Bystrici je široká sieť verejných aj súkromných materských a základných škôl, vrátane niekoľkých základných umeleckých škôl a centier voľného času. Sociálna inklúzia bola a je témou viacerých projektov, ktoré školy realizovali z mimorozpočtových zdrojov. Zaoberajú sa ňou v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, a tiež v rámci možností posilňujú personálne kapacity odborných zamestnancov. Je tiež dôležitou súčasťou Koncepcie rozvoja školstva v meste na roky 2021 - 2026. Vzhľadom na potreby detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, so zdravotným znevýhodnením, a v roku 2022 aj detí z Ukrajiny je však možností personálneho a odborného rozvoja a podpory špecializovaných činností zameraných na inklúziu veľmi málo, preto sme uvítali možnosť zapojiť sa do CZ&SK iniciatívy na prenos dobrej praxe OnStage.


Čo ste od projektu očakávali?

Mesto Banská Bystrica sa plánovalo zamerať na inklúziu detí  s rôznymi znevýhodneniami a podporiť zmysluplné využitie ich voľného času, hlavne pre deti, ktoré aj napriek záujmu, z dôvodu zložitej finančnej situácie, nemajú možnosť navštevovať zariadenia na to určené. Cieľom bolo motivovať deti k účasti na vyučovaní a dosahovaní lepších vzdelávacích výsledkov prostredníctvom poobedňajších hudobno-pohybových aktivít, zvýšenie dochádzky u rómskych detí, podpora ich integrácie do prostredia základnej školy, ako aj širšej spoločnosti.


Čo ste sa rozhodli z dobrej praxe preniesť, čím ste sa inšpirovali?

V meste Banská Bystrica sa rozhodli prostredníctvom dobrej praxe mesta Brna ukázať, že vďaka neformálnemu inovatívnemu vzdelávaniu je možné deťom z málo podnetného prostredia pomôcť tak, aby v budúcnosti boli schopné uplatniť sa na trhu práce. Od Mesta Brna sa inšpirovali predovšetkým v oblasti skupinovej výučby rytmiky a hry na hudobné nástroje, v realizácii pravidelnej výučby v rámci mimoškolských aktivít v popoludňajších hodinách, v práci lektorov vo dvojiciach (tzv. tandemové vyučovanie), vo vytvorení hudobných telies a v tom, že žiaci pracujú vo svojom prostredí, nemusia za aktivitou dochádzať. Mimoškolské aktivity sa realizujú na bezplatnej báze, aby sa zabezpečila finančná dostupnosť.

Základnú školu Trieda SNP 20 konkrétne inšpirovala Materská škola Sýpka v Brne, kde bola založená hudobná trieda s rozšírenou výučbou hudobnej výchovy s využitím Orffových nástrojov v priebehu denných aktivít. Základná škola Pieninská 27 zapája žiakov z málo podnetného prostredia, a najmä deti s hendikepom, s cieľom  vybudovať u nich kladný vzťah k hudbe.


Čím bola pre Vás účasť v iniciatíve OnStage prínosná?

Veľký význam pre všetkých, ktorí sa zúčastnili spoločných aktivít a stretnutí miest, malo spoznanie sa s ľuďmi, ktorí si uvedomujú nevyhnutnosť riešenia inklúzie znevýhodnených skupín, získanie nových poznatkov, vypočutie si zámerov a návrhov riešení iných miest na zabránenie prehlbovania sociálneho vylúčenia marginalizovaných skupín, ako aj doterajšie úspechy a výzvy týchto miest. Veľmi prínosné bolo stretnutie lektorov zo zapojených miest v Brne, kde mali možnosť vidieť, ako prebieha výučba na rôznych školách. Neoceniteľné je nadviazanie kontaktov na pozitívne naladených ľudí, ktorí sú zapálení v snahe urobiť zmenu z dlhodobého hľadiska.


Mohli by ste nám predstaviť už realizované aktivity?

V Základnej škole Pieninská 27 sme založili v marci 2022 hudobno - tanečný krúžok aj pre deti so špeciálnymi výchvno-vzdelávacími potrebami. Medzi hudobné aktivity, ktorým sa venujeme, patrí spievanie, rytmizácia, počúvanie rôznych štýlov hudby, spoznávanie a rozoznávanie hudobných nástrojov a rôznych zvukov (napríklad prírodných), používanie orffových nástrojov, karaoke. V tanečnej časti sa zameriavame na vytváranie vlastnej choreografie k tančekom a hudobno - pohybové hry. Do aktivít sme zakomponovali aj výuku angličtiny, ktorú sa deti prirodzenou a hravou formou učia popri hudbe, pohybových hrách a tanci, čo je mimoriadne prínosné práve pre deti, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť platiť krúžky anglického jazyka v jazykových školách. 

Prostredníctvom aktivít vedieme deti k láskavosti, rešpektu, radosti a spolupráci, upevňujeme v deťoch vedomie, že všetci sme prínosom pre spoločnosť a vytvárame podmienky na vytváranie priateľstiev v triede. Veľký dôraz kladieme na vedenie detí k láskavosti a vzbudzovanie túžby učiť sa, spoznávať svet učenia a vzdelávania inou formou ako v rámci vyučovacieho procesu. Aktivitami a vystúpeniami upevňujeme v deťoch pocit hrdosti za výborne odvedenú prácu a vedomie, že všetci sú súčasťou a prínosom pre spoločnosť. Podporujeme ich vo vytváraní vlastných ambícií a cieľov do budúcnosti. Deti sa tešia aj z vystúpení – doposiaľ sme sa mohli predstaviť na slávnostnom podujatí k 30. výročiu založenia školy, pri príležitosti ukončenia školského roka a pri príležitosti oceňovania najúspešnejších žiakov banskobystrických základných škôl v Robotníckom dome.

V Základnej škole Trieda SNP 20 sa snažíme motivovať žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia k účasti na vyučovaní prostredníctvom poobedných aktivít, kde sa venujú rozšírenej hudobnej výchove. Prvé stretnutia prebiehali veľmi dobre, snažili sme sa žiakom hravou formou ukázať, čo bude náplňou našich hodín. Zatiaľ máme v skupine 15 detí, ale pevne veríme, že nás bude časom viac a budeme spievať, hrať a tešiť sa zo spoločných stretnutí. V novembri nás čaká aj prvé vystúpenie na Námestí SNP v Banskej Bystrici.                                                                                                   


Aký bol na nové hudobné programy ohlas?

Ohlas u detí je veľmi pozitívny, deti sa zapájajú do aktivít s nadšením. Veľkú radosť, pocit hrdosti a úspechu žiakom priniesli samotné vystúpenia, ktoré mali veľmi pozitívne ohlasy aj u rodičov. Rodičia podporujú a spolupracujú pri realizácii projektu, čoho konečným výsledkom je hrdosť  na svoje deti. Vedenie školy a kolegyne a kolegovia taktiež s radosťou podporujú tento projekt. Do podpory a  propagácie sa zapojilo aj Mesto Banská Bystrica, ktoré umožňuje deťom z obidvoch škôl vystupovať pri rôznych príležitostiach.



Kto z kľúčových partnerov vám bol pri realizácii projektu najviac nápomocný a v čom?

Spolupráca prebieha zatiaľ medzi dvoma zapojenými základnými školami a Mestom Banská Bystrica, ktoré umožňuje deťom vystúpiť na mestských podujatiach a hľadá možnosti získania externých finančných zdrojov na pokračovanie aj v roku 2023.


Aké sú vaše ďalšie plány v rámci realizácie projektu a ako chcete zaistiť udržateľnosť navrhnutých aktivít v ďalších rokoch?

Do konca decembra 2022 máme v pláne ešte niekoľko vystúpení na podujatiach organizovaných Mestom Banská Bystrica, ako aj na Vianočných akadémiách v našich školách. Naším plánom je pokračovať v začatých aktivitách, čo bude závisieť od finančných zdrojov, ktoré sú potrebné na zaplatenie lektorov. Na ich získaní pracujú tak vedenia obidvoch škôl, ako aj koordinátorka projektu zo Školského úradu, oddelenia školstva a mládeže Žaneta Hanzelyová.


Ako vás osobne obohatila účasť v CZ&SK iniciatíve OnStage?

Účasť v CZ&SK iniciatíve Onstage nám priniesla stretnutia s pozitívne a entuziasticky naladenými ľuďmi, ktorí chcú priniesť radosť a vytvoriť možnosti pre realizovanie sa detí z rôznych skupín spoločnosti, nadviazanie kontaktov s členmi projektu z ČR a SR, s možnosťou ďalšej spolupráce v rozvoji aktivít na zabránenie prehlbovania sociálneho vylúčenia marginalizovaných skupín, ako aj nové poznatky realizovania projektu v rámci EÚ.


Aké tri rady alebo tipy by ste dali ďalším mestám, ktoré by chceli realizovať dobrú prax OnStage?

Pre Sergeja Čabalu, riaditeľa ZŠ Trieda SNP 20 je najdôležitejším tipom na úspešnú realizáciu projektu mať kolegov, ktorí sú iniciatívni, zodpovední, kreatívni a hlavne ochotní pracovať so žiakmi aj napriek nízkemu finančnému ohodnoteniu.

Tri tipy ponúka aj Ivica Káčerová, lektora zo ZŠ, Pieninská 27:

  1. Určiť si hlavný cieľ, čo v rámci projektu chceme deťom odovzdať.
  2. Motivovať deti, aby sa cítili milované, uznávané, v bezpečí a túžili sa zapájať do aktivít s radosťou a túžbou spoznávať.
  3. Vytvárať vhodné prostredie na úspešnú realizáciu vyššie uvedených cieľov, ktoré sme si stanovili, posunutie detí k uvedomovaniu si a využitiu svojho potenciálu.

     
URBACT
                                                                                              CZ&SK iniciatíva OnStage bola zriadená v rámci operačného programu URBACT III (2014 - 2020)

                                                                                                                  Text: Ing. Magdaléna Bernátová, PhD. expertka CZ&SK Iniciatívy OnStage

Submitted by Matus Zak on 21/12/2022