Mēs dzīvojam sarežģītā, strauji mainīgā pasaulē, kur sociālās, ekonomiskās un politiskās normas tiek pastāvīgi pārskatītas. Ekonomiskās izaugsmes un nodarbinātības paātrināšana, demogrāfiskās pārmaiņas, zinātnes un tehnoloģiju attīstība un cīņa pret klimata pārmaiņām ir tikai daži no mūsu izaicinājumiem. Digitālā transformācija – jeb pārmaiņas, kas saistītas ar digitālo tehnoloģiju pielietošanu visos cilvēku sabiedrības aspektos – arī ir daļa no šīs vīzijas.
Ventspils Digitālais centrs cītīgi strādā, lai būtu pionieris inovatīvu, ilgtspējīgu un integrētu risinājumu testēšanā un ieviešanā, ar mērķi kļūt par videi draudzīgāku, efektīvāku un labāku dzīves un darba vietu. Datu apstrādes tehnoloģiju jaudas un cilvēku iespēju apvienojums rada daudzas iespējas, kā arī rada jaunus izaicinājumus, jo pilsoņiem un valdībām ir nepieciešams arvien augstāks digitālo prasmju un zināšanu līmenis, lai varētu izmantot jauno tehnoloģiju priekšrocības un justies ērti, izmantojot šīs tehnoloģijas visos savas dzīves aspektos.
Vairāk nekā 3000 cilvēku 2021. gada laikā zināšanas ieguvuši gan profesionālā līmenī, gan ikdienas lietošanai dažādos Ventspils Digitālā centra rīkotajos izglītojošajos pasākumos. Populārākās tēmas bija: izklājlapas, digitālo fotoattēlu un video apstrāde, datorgrafika, 2D un 3D modelēšana, programmēšana, interneta drošība, elektroniskā paraksta un elektronisko pakalpojumu izmantošana, Minecraft un citas datorspēles vecākiem un ģimenēm.
Tiek veidots jauns Digitālās transformācijas centrs, kura galvenais mērķis ir veicināt iekļaujošu mācīšanos no pamata līdz padziļinātām zināšanām. Digitālās transformācijas centrs mobilizēs pieejamos resursus katrā nozarē, lai stiprinātu pilsoņu digitālās spējas, jo īpaši nepietiekami nodrošinātās kopienās un vecuma grupās, lai uzlabotu mācīšanās kvalitāti, arvien vairāk izmantojot modernās mācību tehnoloģijas un atdzīvinātu mācīšanos ģimenēs, kopienās un darba vietās.
Digitālās transformācijas centra īpašie mērķi ir:
- Nodot pilsoņu rīcībā progresīvas tehnoloģijas, lai uzlabotu dzīves kvalitāti;
- Palīdzēt uzņēmumiem pārveidot ražošanu un pakalpojumus, lai palielinātu produktivitāti un veicinātu izaugsmi;
- Radīt un piesaistīt talantus un uzņēmējus;
- Veicināt ieguldījumu kritiskās infrastruktūrās, tehnoloģijās un atklātos datos.
2022. gada pavasarī darbu sāks jauns Digitālās transformācijas centrs, kas būs pieejams visiem Ventspils apmeklētājiem!
Pateicoties programmas URBACT III finansiālajam atbalstam, Ventspils ir daļa no DigiPlace projekta un strādā arī pie Ventspils digitālās transformācijas stratēģijas izstrādes un rīcības plāna laika posmam no 2021. līdz 2027. gadam, kas tiek vērsts uz galvenā mērķa sasniegšanu: pārvērst Ventspili par Eiropas līmeņa pilsētu, kuras ilgtermiņa attīstība ir saistīta ar plašu intelektuālo tehnoloģiju izmantošanu.
Stratēģijā būs paredzēts:
- plaši izmantot viedās tehnoloģijas valsts pārvaldē un pašvaldību kapitālsabiedrībās;
- palielināt viedo tehnoloģiju izmantošanu uzņēmumos, kas darbojas Ventspilī, un piesaistīt pilsētai uzņēmumus, kas izmanto šādas tehnoloģijas;
- palielināt nozares, kas saistītas ar viedo tehnoloģiju ražošanu un attīstību Ventspilī, un piesaistīt pilsētai šīs jomas uzņēmumus;
- nodrošināt augstas kvalitātes un nozarei atbilstoša darbaspēka pieejamību viedo tehnoloģiju jomā;
- nodrošināt kvalitatīvas un viedas IKT infrastruktūras pieejamību pilsētā;
- attīstīt valsts pārvaldes e-pakalpojumus un mobilos pakalpojumus;
- Ventspils pilsētai sasniegt nozīmīga Eiropas līmeņa IKT centra statusu.
Projekta DigiPlace ietvaros Ventspils jau ir izstrādājusi risinājumu, kas nodrošina pilsētas amatpersonu klātbūtni vai attālinātu piekļuvi. Ar šī risinājuma palīdzību ikviens pilsonis var, vienkārši noklikšķinot uz saites, neko neinstalējot savā datorā vai mobilajā tālrunī, piedalīties videokonferences sarunā ar pilsētas amatpersonām. Ventspils mēģinās to īstenot kā pilotprojektu COVID ierobežojumu dēļ, kā arī ērtības labad, lai vieglāk piekļūtu pilsētas amatpersonām.